Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 maja 2015, 10:57

RobertKGB pisze:No właśnie te które mogę mieć nie rozrywają się w rękach, bo są to wysokiej jakości kanały z certyfikatami morskimi stosowane w przemyśle okrętowym, stąd też raczej ciężko dostępne w małych średnicach. To nie jest dokładnie ten co na zdjęciu , bo nie zrobiłem jeszcze zdjęcia. Nie chce ich pchać w wylewkę tylko nad sufitem podwieszanym . Kanały s-flexa albo ttplastu niestety w mojej okolicy są słabo dostępne i w zdecydowanie wyższych cenach, a te alu mogę mieć za przysłowiową flaszkę dlatego zastanawiam się czy nie spróbować.

Mogę tylko odpisać:
Nie wiem, nie ma z takimi kanałami doświadczenia, nie odpowiem czy nie będzie słychać wentylacji.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 22 maja 2015, 15:38

Maniak pisze: Co do Pana Toshiby to nie oszukujmy się ale 1 ściennym inwerterem to 120m2 domu Pan nie ogrzeje bo powietrze się tak nie rozejdzie.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Rozejdzie się po 120m2, są sposoby.

Maniak pisze:To mnie Pan zastrzelił... Ze ściennego inwertera rozprzestrzeni Pan powietrze w domu 120m2 i może jeszcze z poddaszem użytkowym? Wręcz niewiarygodne. Tak czy inaczej nadal jestem ciekaw ile biorą te kanałowe które montujecie grzejąc.

Maniak. Nawet nie wiesz jak można kanałówką, która jest przystosowana do 20m2 ogrzać całą chałupę 120m2. Pan Tomasz przecież już pisał: wystarczy obniżyć ciśnienie i dać inny czynnik, oraz nie co zmienić prawa termodynamiki. To proste, jak tego nie możesz zrozumieć!!!
Katalogowo te inwertory chodzą w mrozy na 50% a w największe mrozy (-23 stopnie) rzadko dochodzą do 100%. A pobierają tylko 0.44kW, to max.
A więc jak chcesz ogrzać chałupę 120m2 inwertorem przystosowanym do grzania 20m2 to wal jak w dym do Pana Tomka. Polecam.

freesamen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 16 lip 2014, 22:04
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: freesamen » 23 maja 2015, 23:06

Witam,

Zapotrzebowanie na świeże powietrze mam na poziomie 225 m3/h

Jaki rekuperator w takim przypadku najlepiej wybrać?
250-tke?
350-tkę?
400-tkę?

freesamen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 16 lip 2014, 22:04
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: freesamen » 24 maja 2015, 14:41

Mam pytanie odnośnie pojęcia Spręż dyspozycyjny, co to tak na prawdę oznacza?

Np. na jednym z rekuperatorów są takie dane:
Spręż dyspozycyjny 0-500 Pa
Wydatek powietrza (200Pa) 230 m3/h.
Bieg Moc [W]
I 40% 22
II 75% 95
III 100% 187

To znaczy że jak mam na maksymalnym 3 biegu to wtedy rekuperator nawiewa powietrze do pomieszczeń w ilości 230 m3/h (zakładając że rury są o wystarczającej powierzchni przekroju), a jak dam na pierwszy bieg to wtedy będzie 230 m3/h x 40% = 93m3/h na cały dom ?

Przy zmienieniu z III biegu na I bieg zmieni się spręż ? Wiadome z ilu na ile?
Spręż oznacza może z jaką prędkością jest wydmuchiwane powietrze z rekuperatora?

Jesłi miałbym załóżmy zapotrzebowanie względem polskich norm na opróżnienie powietrza z kuchni 70 m3h + łazienki 50 m3/h + Wc 30 m3/h = 170 m3/h, natomiast nawiew całego budynku większy niż wywiew całego budynku.
To jakbym ustawił ten rekuperator na I biegu który wtedy wdmuchuje 93m3/h to wydmuchiwałoby mniej niż 93m3/h a co z przepisami w polskich Normach? Te 70 m3/h w kuchni, 50m3/h w łazience, 30 m3/h w WC musi być cały czas zapewnione? czy w przypadku braku korzystania z tych pomieszczeń w danym momencie może być np kilka razy mniej niż z Normie?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 maja 2015, 5:48

Ilość powietrza wywiewanego jest taka sama jak nawiewanego. Wentylacja jest dla ludzi nie pomieszczeń czy kubatury. 225m3/h potrzeba na 7-11 osób.

freesamen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 16 lip 2014, 22:04
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: freesamen » 25 maja 2015, 6:33

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Ilość powietrza wywiewanego jest taka sama jak nawiewanego. Wentylacja jest dla ludzi nie pomieszczeń czy kubatury. 225m3/h potrzeba na 7-11 osób.


po części tak, ale niestety są też przepisy, które obowiązują nawet jak się buduje dom dla siebie.

Chcę go tak zrobić żeby był odebrany i zezwolone mieszkanie w nim.

Bo teraz abstrahując od sytuacji gdybym budował dom z 5 sypialniami a planował mieszkać w nim sam, to tylko do jednej sypialni powinienem dać wentylację nawiewną?

i jak to jest z tym sprężem ma on wpływ na którym biegu jest rekuperator i czy lepiej dostosować rekuperator o maksymalnym wydatku powietrza zbliżonym do potrzeb budynku, czy lepiej jest mieć rezerwę na rekuperatorze czy to będzie się objawiało zaoszczędzeniem czy zwiększeniem kosztów eksploatacji?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 maja 2015, 7:31

Nie ma takich przepisów, by robić złą wentylację. Za silna wentylacja jest niekomfortowa i niezdrowa, jest za sucho. Przepis podaje 20-30m3/h na osobę z możliwością zwiększenia.
Nie ma wpływu wielkość domu na zużywane powietrze przez Pana, czy Pana rodzinę.
Nie ma nawiewów "do pokoi" jest nawiew na dom.Nie podaje się wydajności na pokoje ( no chyba, że ktoś się nie wyznaje jak działa skrzynka rozdzielcza i co to jest dyfuzja CO2 i H2O. Pomieszczenia, są połączone wentylacyjne a dyfuzja ( wyrównywanie ciśnienia cząsteczkowego ) CO2 czy H2O jest bez porównania szybsza niż wentylacja. jak Pan oddycha w jednym pokoju, wilgotność i stężenie CO2 rosną w całym domu, gdy nie działa wentylacja, a nie w tym pokoju.
Co do sprężu...
Np. 200Pa oznacza opory instalacji. W tabelach jest podane jaką wydajność mają wentylatory przy jakich oporach instalacji. 150m2 dom zrobiony na kanałach 63mm nie spotkałem by opory miał 100Pa.
200Pa to naprawdę spory opór na kanałach.
O kosztach... to trudno w ogóle pisać. Rzadko kiedy dobra centrala pobiera 20W co przy odzysku 800W/120m3/h jest pomijalne.

Awatar użytkownika
muffin_girl
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2014, 11:07
Lokalizacja: kosmopolitka :)
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: muffin_girl » 25 maja 2015, 10:04

Wcześniej też miałam taką wentylację, ale nie zdała egzaminu. Od miesiąca w naszym domu świetnie sprawdza się centrala wentylacyjna z http://www.centrumklima.pl/pl,produkty-wentylacja-klimatyzacja,19,centrale-wentylacyjne-i-rekuperacyjne.html cenowo też nie wyszło aż tak źle ;)

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: RobertKGB » 25 maja 2015, 10:54

muffin_girl pisze:Wcześniej też miałam taką wentylację, ale nie zdała egzaminu. Od miesiąca w naszym domu świetnie sprawdza się centrala wentylacyjna z .......ntylacyjne-i-rekuperacyjne.html[/url] cenowo też nie wyszło aż tak źle ;)


Wręcz przeciwnie , widać że centrala źle ci służy. Chyba ci głowę za bardzo przewiała jeśli myślisz, że ktoś tu łyka takie słabe reklamy.

kosa435
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:25
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: kosa435 » 02 cze 2015, 10:30

Ostatnio szukalem na http://www.wentylacja.com.pl . Nie jest to aż tak poczytne forum jak tutaj jednak też ktoś wrzucił tam ciekawe uwagi. Wiecie czego jednak ja potrzebuje dobrego projektanta z Torunia. Bo chyba sam nie podołam mechanicznej.

bebosz
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2014, 11:18
Lokalizacja: Irlandia
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bebosz » 16 cze 2015, 23:00

Witam.
W dniu dzisiejszym czyli po 7 miesiacach prac z projektem wlasnym w 100% poniewaz panowie z mianem inzynier nie robili projektu poprawnie (zenada) uruchomilem rekuperator i dziala poprawnie, powabnie i skutecznie walecznie, nawet bosko mozna by powiedziec.
Post ten jest kierowany do ludzi o podobnym podejsciu jak ja czyli chce ale nie umiem i sie wacham.
Chcialem tak jak wielu zamawiam place i mam.
Jednak....
A zaczelo sie od tego ze certyfikowani fachowcy zaprojektowali schemat instalacji ktory dal do myslenia z zmusil do postawienia pytania.
Po konsulatacjach z wieloma specjalistami okazalo sie ze to jest projekt na miano czlowieka bez wiedzy nalezytej czyli takiego jak ja w tym czasie.
Oczywiscie nie kazdy trafi na certyfikowanych debili jak ja.
Nie trzeba skonczyc 6 lat szkoly zeby zaprojektowac system wentylacji mechanicznej dla domu.
2 tygodnie nauki w temacie po kila godzin dziennie oswieci kazdego.
ostatecznie wnioski sa takie
Powiem wam :
Tak. Nie majac zadnej wiedzy budowlanej ale jednoczesnie nie dwie lewe rece i przy pomocy przyjaciol MOZNA TO WYKONAC mi zajelo to okolo 7 miesiecy bo wprowadzenie 300m przewodow wentylacyjnych w sciany i stropy laczylo sie z rozgrzebaniem calego domu a przy tej okazji decyzja wielu zmian uwzgledniajac nasze potrzeby i zachcianki.
efekt jest oszalamiajacy. WARTO.
mikroklimat komfort i bezpieczenstwo dalo nam rolety zewnetrzne, danfos link oraz rekuperacja.
wracajac do wentylacji.
po 1 wentylacja MUSI byc cicha
po 2 wentylacja musi bych komfortowa
po 3 wentylacja musi byc bezszumowa.
Jesli po polozeniu kanalow jest tak ze na kazdym biegu rury ani nie dudnia ani nie swiszcza to znaczy ze twoja uzyskana predkosc powietrza w rurach jest miedzy 2 a 5 metrow na sekunde a to zas oznacza 1:0 dla ciebie.
w moim osobliwym przykladzie okolicznosci wymagaly doszczelnienia slabo wykonanych skrzyynek rozpreznych.
Uzyty do tego zostal produkto nazwie Tek7
Zachecam wszystkich do wprowadzenia do swojego otoczenia oraz swojej rodziny warunkow godnych zycia w komforcie.
koszt nie jest maly a wyzeczenia tez spore jednak to sprawa tylko okresowa a kozysci na wiele wiele lat.
Zawsze sprawdz projekt u kilku inzynierow to wlasnie projekt oraz jego wykonanie bedzie decydowalo o tym czy wentylacja dziala jak powinna czyli BEZ SZUMOWO i Komfortowo.
Dasz rade nie zastanawiaj sie wiecej. I wiedz ze koszt zakupu rekuperatora oraz instalacji to polowa kosztu koncowego wiec nie szukaj oszczednosci na rekuperatorze. Kup najlepszy dostepny na rynku dla twoich zapotrzebowan. Nie sluchaj sprzedawcow bo oni chca sprzedac sluchaj urzytkownikow bo oni urzywaja.
Powodzenia Panowie i Panie.
dziekuje

gabi0
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 63
Rejestracja: 20 mar 2014, 21:50
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: gabi0 » 17 cze 2015, 17:24

Jak tak sami bierzemy się za różne rzeczy w domu to dobrze że z pomocą przychodzą nam jakieś [MGProjekt]. Teraz na internecie można znaleźć naprawdę wiele konkretnych informacji. A jak sam robisz wentylacje to brawo dla Ciebie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 cze 2015, 6:49

gabi0 pisze:Jak tak sami bierzemy się za różne rzeczy w domu to dobrze że z pomocą przychodzą nam jakieś [MGProjekt]. Teraz na internecie można znaleźć naprawdę wiele konkretnych informacji. A jak sam robisz wentylacje to brawo dla Ciebie.
Konsultować się lepiej u kogoś kto się na tym zna. A na tej stronie straszne bzdury wypisuj ą!!!!

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 18 cze 2015, 10:13

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Konsultować się lepiej u kogoś kto się na tym zna. A na tej stronie straszne bzdury wypisuj ą!!!!

Toż i najlepszym przykładem tego jest bebosz. Nie posłuchał się różnej maści sprzedawców i reklamodawców a zakasał rękawy i w krótkim czasie dowiedział się wszystkiego co potrzebne i jeszcze na dodatek wykonał instalację.
Ma instalację taką jak sobie zakładał, nie słuchając się dziwaków i bajkopisarzy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 cze 2015, 11:36

bachus pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze: Konsultować się lepiej u kogoś kto się na tym zna. A na tej stronie straszne bzdury wypisuj ą!!!!

Toż i najlepszym przykładem tego jest bebosz. Nie posłuchał się różnej maści sprzedawców i reklamodawców a zakasał rękawy i w krótkim czasie dowiedział się wszystkiego co potrzebne i jeszcze na dodatek wykonał instalację.
Ma instalację taką jak sobie zakładał, nie słuchając się dziwaków i bajkopisarzy.


Może, by Szanowny Pan zapoznał się z... vt/31304/1260/sam-robie-wentylacje-mechaniczna?postdays=0&postorder=asc
Może to Pan pomógł? Wyjaśnił prędkości optymalne itp?


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości

Gotowe projekty domów