Osadnik w kanalizacji sanitarnej - przepisy prawa

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Bartek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2015, 13:48
Osadnik w kanalizacji sanitarnej - przepisy prawa

autor: Bartek82 » 24 sty 2015, 13:54

Witam,

mam następujące pytanie: czy są jakieś przepisy prawne regulujące umiejscowienie osadnika zbiorczego w gminnej kanalizacji sanitarnej. Jest to osadnik zbierający nieczystości z całej okolicy. Mam z tym problem, ponieważ projekt w mojej gminie zakłada budowę takiego osadnika w mojej posesji w drodze dojazdowej!

Pozdrawiam,
Bartek T.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Osadnik w kanalizacji sanitarnej - przepisy prawa

autor: Bolas » 24 sty 2015, 14:12

Kanalizacja sanitarna jest szczelna więc pewnie ograniczeniem takiego ograniczenia jest wpis do planu zagospodarowania ale jeżeli przewidują go tam to pewnie nie ma o tym wzmianki. A w czym problem?

Bartek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2015, 13:48
Re: Osadnik w kanalizacji sanitarnej - przepisy prawa

autor: Bartek82 » 24 sty 2015, 14:21

Chodzi o to, że budowa tego osadnika spowoduje znaczne zniszczenia w mojej posesji (uszkodzenia w ogrodzeniu i usunięcie drzewek). Dodatkowo taki osadnik musi być regularnie oczyszczany, co spowoduje, że na moim terenie będą prowadzone prace z tym związane, co będzie utrudniało swobodę użytkowania przeze mnie tych terenów. Nie wiem też jak bardzo będzie uciążliwe takie oczyszczanie tego osadnika. Chodzi tu m. in. o przykre zapachy...

wiwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 23 sie 2010, 22:22
Lokalizacja: Warszawa
Re: Osadnik w kanalizacji sanitarnej - przepisy prawa

autor: wiwa » 24 sty 2015, 17:24

Czy napewno chodzi o osadnik? Z tego co piszesz to tak jakby gmina robiła zbiorcze szambo. Dowiedz sie dokładnie o co chodzi, bo moze mylisz osadnik ze studzienką kanalizacyjną. Teraz nikt nie dopuszcza czegoś takiego jak osadnimk zbiorczy dla całej wsi.
Poza tym musiałbys wyrazic zgodę na prace na twoim terenie i to na piśmie.
wiwa

Bartek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2015, 13:48
Re: Osadnik w kanalizacji sanitarnej - przepisy prawa

autor: Bartek82 » 24 sty 2015, 19:23

Pod nazwą osadnik mam na myśli kontener z urządzeniem, gdzie będzie odbywała się wstępna filtracja ścieków z okolicy na bardziej gęste i na bardziej rzadkie. Te rzadkie dalej wędrują kolektorem do oczyszczalni. Z kolei te gęstsze muszą zostać inaczej przetransportowane w odpowiednie miejsce. Nie wyobrażam sobie, aby obyło się bez regularnego wydobycia z takiego osadnika.

Co do zgody na piśmie, to został nam przedstawiony dokument do podpisania, jednak odmówiliśmy tego i zamiast niego podpisaliśmy sprzeciw. Gmina skierowała sprawę do sejmiku, jednak nie dostarczyła wszystkich potrzebnych informacji projektowych. Sejmik rozpoczyna wkrótce postępowanie administracyjne, polegające na oględzinach miejsca gdzie ów osadnik ma powstać i na drugi dzień zostanie wydana decyzja administracyjna.

Wobec niezbyt rozgarniętych działań ze strony gminy, która była już odgórnie upominana o swoich działaniach zastanawiam się nad przepisami, które pozwalają jednostkom samorządowym na decyzję o wybudowaniu takiego osadnika na czyjejś działce.

wiwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 23 sie 2010, 22:22
Lokalizacja: Warszawa
Re: Osadnik w kanalizacji sanitarnej - przepisy prawa

autor: wiwa » 24 sty 2015, 21:55

Taki projekt powinien mieć opinię sanepidu. Lokalizacja takiego osadnika podlega specjalnym przepisom, które mówią o zachowaniu odległości od budynków mieszkalnych. Poza tym wydobywany osad musi być gdzies składowany i potem wywożony. Protestuj i jeszcze namów sąsiadów.
wiwa

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Osadnik w kanalizacji sanitarnej - przepisy prawa

autor: Bolas » 25 sty 2015, 12:30

Wg mnie nie mogą ci czegoś takiego na twoim terenie postawić. Pierwszy raz słyszę. U nas jest kanalizacja ciśnieniowa owszem co jakiś czas są montowane kolektory z przepompownią ale nie słyszałem żeby ktoś się skarżył na ich pracę.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Osadnik w kanalizacji sanitarnej - przepisy prawa

autor: Bolas » 25 sty 2015, 12:31

Wg mnie nie mogą ci czegoś takiego na twoim terenie postawić. Pierwszy raz słyszę. U nas jest kanalizacja ciśnieniowa owszem co jakiś czas są montowane kolektory z przepompownią ale nie słyszałem żeby ktoś się skarżył na ich pracę.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

Gotowe projekty domów