Wybór systemu ogrzewania

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 sie 2014, 18:01

Tylko dlaczego chwalenie się kasą ma przybierać formy aż tak rzucające się w oczy i nos. Ktoś jest bogaty i stać go na złych "fachowców" i drogie ogrzewanie byle by było widoczne dla sąsiadów!

ogrzej
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2012, 18:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: ogrzej » 11 sie 2014, 19:32

Albi16 pisze:Nie można generalizować, bo nie każdy chce być "do przodu". Niektórzy wolą tradycyjne metody ogrzewania, a w niektórych domach starszego typu czasem nie ma funduszy na kompleksową izolację.

Dlatego potrzeba wymiany pieca na nowszy czasem jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Ja wymieniłem piec jakieś 3 lata temu i sprawdza się znakomicie. Zamówiłem przez internet i miło się zaskoczyłem fachową obsługą i rzeczową pomocą. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić piece stąd -> http://....pl/piece-weglowe-co.html
Ja mam defro duo i jest o wiele bardziej wydajny niż mój stary (choć tamten służył mi dobre 15 lat).


To ja może podłącze temat, normalnie przyciągnęliśmy się myślami ;)
http://www.forumbudowlane.pl/vt/48887/0/doplaty-unijne-wymiana-ogrzewania.piece-weglowe-do-lamusa
Może warto zastanowić się nad czymś bardziej komfortowym i nowoczesnym? Dodatkowo w dużej części finansowanym przez Państwo?[/url]

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 sie 2014, 3:58

Państwo jako monopolista w sprzedaży energii dofinansowuje tylko energochłonne "sprawy" , Raczej zwalcza jak może zmniejszenie sprzedaży .

ogrzej
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2012, 18:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: ogrzej » 12 sie 2014, 22:43

Ciekawa teoria. Może źle się wyraziłem, ponieważ fundusze na wymianę pieców węglowych pochodzą z Unii Europejskiej, a nasze Państwo, musi je rozdysponować. W Pana opinii to źle, czy dobrze - pytam z czystej chęci poznania opinii na ten temat.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 sie 2014, 23:55

ogrzej pisze:Ciekawa teoria. Może źle się wyraziłem, ponieważ fundusze na wymianę pieców węglowych pochodzą z Unii Europejskiej, a nasze Państwo, musi je rozdysponować. W Pana opinii to źle, czy dobrze - pytam z czystej chęci poznania opinii na ten temat.

To bardzo źle. Nazwałbym to nawet debilizmem.
Tak po bajkowemu... to jakby fundusze na walkę z wilkami przekazać trawie na hakach.
Np dotacje NF 15 są po to by powstrzymać budownictwo faktycznie zużywające poniżej 15kWh/m2 . Podobną rolę odgrywają certyfikaty pasywności.

ogrzej
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2012, 18:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: ogrzej » 13 sie 2014, 0:14

Po części rozumiem i się zgadzam, ale pytanie, czy to ma uzasadnienie/wpływ (oczywiście wg, Ciebie) na potrzebę, tudzież po prostu chęć wymiany - bądź co bądź, uciążliwych w eksploatacji pieców węglowych (kaflaków) w np, dużych, wielorodzinnych kamienicach? Ich są tysiące w Polsce. Nie ukrywajmy, wielu osobom nie na rękę "targać" z piwnicy na piąte piętro wiaderka z węglem i z powrotem z popiołem. Może przykład prozaiczny, ale z życia wzięty - po prostu. Pomijając aspekty ekologiczne, kwestie prostoty montażu, użytkowe itp. ta kasa może się przydać w tym segmencie "dziedziny życia społecznego". Ostatnie zdanie to moja opinia. Co Ty na to? Jeśli wypowiedź miałaby zmienić temat wątku to w razie czego pisz na priv. Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sie 2014, 6:48

czy to ma uzasadnienie/wpływ (oczywiście wg, Ciebie) na potrzebę, tudzież po prostu chęć wymiany -


UZASADNIONE.
Może warto zastanowić się nad czymś bardziej komfortowym i nowoczesnym

Chodzi o to, że wentylacją "ucieka 20-25kWh/24h - kotłownia węglowa piec kaflowy to wentylacja polegająca na "wianiu oknami"
Od 25 lat zakładam elektryczne ogrzewanie i do szału doprowadza mnie polecanie, że taki grzejnik jest oszczędniejszy a taki nie itp. Pan Sobie wyobraża elektryczne ogrzewanie w domu czy mieszkaniu z wentylacją naturalną???
- albo rachunek jest gigantyczny
- albo okna są pouszczelniane ściany wilgotne i rachunek jest gigantyczny i ludzie chorzy.

Nigdy przez ćwierć wieku nie sprzedałem i nie zamontowałem ogrzewanie elektrycznego bez wentylacji z odzyskiem ciepła, bo uważam coś takiego z zwykłe oszukanie inwestora.
Ogrzewanie elektryczne jest tańsze w zakupie, dlatego za tę różnicę, należy zrobić wentylację z odzyskiem ciepłą. Dom/mieszkanie będą wtedy zdrowe a rachunki sporo mniejsze niż za węgiel (o gazie nawet nie wspominając)
Uważam, że pisanie dziś o oszczędnym ogrzewaniu bez odzysku ciepłą z wentylacji to zwykłe oszustwo.

ogrzej
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2012, 18:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: ogrzej » 15 sie 2014, 13:21

Mocne słowa. Pytanie czy poparte doświadczeniem związanym z ogrzewaniem panelami działającymi w technologii podczerwieni.
Ja rozumiem że produkowane, wdrażane 25 lat temu systemy elektryczne, stosowane często do tej pory nie sprawdzają się jeśli chodzi o ekonomię użytkowania.
Pytanie czy w nakreślonych przez Pana "rodzajach" mieszkań kiedykolwiek instalował Pan ogrzewanie podczerwienią? Bo ja tak, w bardzo wielu - wyniki są bardzo zadowalające, co spokojnie potrafię udokumentować.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: Enerbau » 15 sie 2014, 22:23

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
c
Nigdy przez ćwierć wieku nie sprzedałem i nie zamontowałem ogrzewanie elektrycznego bez wentylacji z odzyskiem ciepła, bo uważam coś takiego z zwykłe oszukanie inwestora.
Uważam, że pisanie dziś o oszczędnym ogrzewaniu bez odzysku ciepłą z wentylacji to zwykłe oszustwo.

Panie Tomaszu, elektryczne ogrzewanie na podczerwień nie potrzebuje wentylacji z odzyskiem ciepła, ponieważ nie występuje zjawisko zimnych ścian.








Nie po to izolujemy by robić centralne.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: asolt » 15 sie 2014, 22:52

Enerbau pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
c
Nigdy przez ćwierć wieku nie sprzedałem i nie zamontowałem ogrzewanie elektrycznego bez wentylacji z odzyskiem ciepła, bo uważam coś takiego z zwykłe oszukanie inwestora.
Uważam, że pisanie dziś o oszczędnym ogrzewaniu bez odzysku ciepłą z wentylacji to zwykłe oszustwo.

Panie Tomaszu, elektryczne ogrzewanie na podczerwień nie potrzebuje wentylacji z odzyskiem ciepła, ponieważ nie występuje zjawisko zimnych ścian.








Nie po to izolujemy by robić centralne.


A co ma piernik do wiatraka.
Wentylacja mechaniczna ma na celu zmniejszyc zapotrzebowanie na ciepło i zapewnienie komfortu, zaden rodzaj ogrzewania nie potrzebuje takiej wentylacji o ile własciciel chce wiecej płacić za ogrzewanie i nie miec komfortu. Co mają zimne sciany do rodzaju wentylacji tez nie wiem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 sie 2014, 2:07

Panie Tomaszu, elektryczne ogrzewanie na podczerwień nie potrzebuje wentylacji z odzyskiem ciepła, ponieważ nie występuje zjawisko zimnych ścian.
Toteż ja nie robię wentylacji dla ogrzewania, tylko dla ludzi. Ogrzewanie ma za zadanie uzupełniać straty przez izolację i wentylację.
Odzyskanie ponad 20kWh dziennie przy ogrzewaniu elektrycznym, przekłada się bezpośrednio na rachunki.

ogrzej
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2012, 18:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: ogrzej » 16 sie 2014, 9:05

Nikt tu nie zanegował plusów wentylacji z odzyskiem. Została przedstawiona ciekawa alternatywa do tradycyjnych systemów węglowych, oraz informacje, że na wymianę takowych są przeznaczone bezzwrotne pieniądze dotacyjne. Ja osobiście, nad skorzystaniem z tego typu dotacji bym się nie zastanawiał. Odpada nam: noszenie, składowanie opału, usuwanie popiołów, utrzymanie czystości, konserwacje systemów kominowych, brak możliwości sterowania automatycznego.
Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji na poziomie węgiel vs. ogrzewanie powierzchniowe na podczerwień, wnioski są jednoznaczne:
- same koszta eksploatacji wychodzą podobnie (jeżeli ktoś pisze, że będzie taniej, nie ma doświadczenia)
- zyskujemy natomiast na: czasie, wygodzie, bezpieczeństwie itp.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 sie 2014, 10:48

jeżeli ktoś pisze, że będzie taniej, nie ma doświadczenia)
25 lat to małe doświadczenie?
Zawsze prądem będzie najtaniej. W 1990 1kWh=1m3 gazu, dziś to 0.2m3 podobnie z węglem. Jak jeszcze damy pompę powietrze powietrze ( w cenie kotła ) to z 1kWh mamy zimą 3 do 4.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: bachus » 16 sie 2014, 14:31

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
jeżeli ktoś pisze, że będzie taniej, nie ma doświadczenia)
25 lat to małe doświadczenie?
Zawsze prądem będzie najtaniej..

Tak tak zawsze w prądzie będzie najtaniej, Radzę się przygotować bo klienci będą walili drzwiami i oknami po te ogrzewanie prądem, i ceny kabli grzewczych wzrosna.

Galeria Parkietu Mława
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 587
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Mława
Kontaktowanie:
Re: Wybór systemu ogrzewania

autor: Galeria Parkietu Mława » 19 sie 2014, 13:30

ogrzej pisze:Nikt tu nie zanegował plusów wentylacji z odzyskiem. Została przedstawiona ciekawa alternatywa do tradycyjnych systemów węglowych, oraz informacje, że na wymianę takowych są przeznaczone bezzwrotne pieniądze dotacyjne. Ja osobiście, nad skorzystaniem z tego typu dotacji bym się nie zastanawiał. Odpada nam: noszenie, składowanie opału, usuwanie popiołów, utrzymanie czystości, konserwacje systemów kominowych, brak możliwości sterowania automatycznego.
Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji na poziomie węgiel vs. ogrzewanie powierzchniowe na podczerwień, wnioski są jednoznaczne:
- same koszta eksploatacji wychodzą podobnie (jeżeli ktoś pisze, że będzie taniej, nie ma doświadczenia)
- zyskujemy natomiast na: czasie, wygodzie, bezpieczeństwie itp.


Na tym forum występuje mnogość rozwiązań w zakresie ogrzewania podczerwienią.

T.B. grzeje ostro sufit aby ogrzać podłogę.

Enerbau grzeje ściany, po co?

Tu mam pytanie jak działa pańskie ogrzewanie, co i jak ogrzewa?

Proszę o rzeczową odpowiedż.

Pozdrawiam.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 229 gości

Gotowe projekty domów