słaby ciąg w kominie - czy w ten sposób można wzmocnić?

Komin jest nieodłączną częścią systemu ogrzewania i wentylacji - odprowadza spaliny i dym wytwarzany przez domowy sprzęt. O tym jaki wybrać komin zależy od sposobu ogrzewania domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o systemach kominowych koniecznie wejdź do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

bolsfanwk
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 26 paź 2010, 19:24
Lokalizacja: Kraków
słaby ciąg w kominie - czy w ten sposób można wzmocnić?

autor: bolsfanwk » 12 gru 2010, 14:39

Witam, palę sobie w piecu węglowym ogrzewając domek jednorodzinny,
i mam taki problem, ponieważ mam słaby ciąg w kominie, i nie mam pieniędzy na zakładanie wyciągu spalin kominowych na szczycie komina, to chciałbym spytać czy zdałoby egzamin to co wymyśliłem, mianowicie chciałbym wspawać rurę do rury kominowej, i zamontować do niej mocny wentylator, i czy to spowodowałby że ciąg byłby lepszy ? u mnie w domu dym ma daleką drogie do komina, która przemierza w rurze metalowej, prawie że w poziomie... i dopiero wchodzi do komina, tak jak na tym prowizorycznym rysunku, co o tym myślicie ??
i jaką moc musiałby mieć ten wentylator ??

//img684.imageshack.us/img684/2437/20101212497.jpg

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: słaby ciąg w kominie - czy w ten sposób można wzmocnić?

autor: Interno » 12 gru 2010, 18:16

Trzy załamania na ciągu spalin to jakieś nieporozumienie projektowe lub wykonawcze.
A jak wentylator zawiedzie lub jego zasilanie to kto będzie odpowiedzialny za ten fakt.
Radzę skontaktowac się z miejscowym mistrzem kominiarskim i ustalić co poczynić aby nie było tematu zagrożenia życia.

bolsfanwk
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 26 paź 2010, 19:24
Lokalizacja: Kraków
Re: słaby ciąg w kominie - czy w ten sposób można wzmocnić?

autor: bolsfanwk » 12 gru 2010, 23:07

jak wentylator zawiedzie to będzie ciąg grawitacyjny, który jest teraz... tylko że poprostu na piecu uzyskuje 40-50 stopni, a jakbym miał lepszy ciąg, to mógłbym go rozpalić do większych temperatur, to jest niestety tak dziwnie zrobione w tym domu, i nie da się tego zmienić, a co mi kominiarz może powiedzieć na ten temat ? jedynie zebym zainstalował na kominie wyciąg spalinowy za 2000 zł... także będę próbował z wentylatorem
wojak

HAK
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2010, 5:11
Re: słaby ciąg w kominie - czy w ten sposób można wzmocnić?

autor: HAK » 23 gru 2010, 9:58

Zapomnij o wentylatorze!!!
Jeśli chcesz przeżyć do końca zimy wykonaj prawidłowe przyłączenie kotła (pieca) do komina.
Jak? Zapytaj kominiarza lub przeczytaj w odpowiedniej literaturze!
Nie ryzykuj, nie warto. Lepiej zmarznąć :?
Pozdrawiam
HAK

anpatch
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2014, 18:13
Lokalizacja: Polska
Re: słaby ciąg w kominie - czy w ten sposób można wzmocnić?

autor: anpatch » 20 lut 2014, 18:48

Nie baw się w żadne wentylatory. Jest urządzenie, ktore jest idealne na takie rzeczy. Sprawdz w internecie Supercug. Mi pomoglo, polecam!

MiłaMila
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 18 mar 2014, 20:49
Re: słaby ciąg w kominie - czy w ten sposób można wzmocnić?

autor: MiłaMila » 11 kwie 2014, 15:46

No, ja raczej poprosiłabym mistrza kominiarskiego o pomoc. Nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia, być może kominiarz zaakceptuje Pański plan. Ale to być może. Odprowadzanie spalin jest zbyt poważną sprawą, by bawić się w samodzielne przeróbki komina czy też pieca. Zbyt duże jest zagrożenie dla bezpieczeństwa pożarowego i życia, przez zatrucie tlenkiem węgla. Poza tym, kominiarz też człowiek, i jeżeli wie, że chce Pan wykonać rzecz jak najniższym kosztem, to ten najniższy koszt Panu znajdzie.

BAFOMET
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 26 lut 2013, 15:49
Lokalizacja: Poland, Rzeszów
Kontaktowanie:
Re: słaby ciąg w kominie - czy w ten sposób można wzmocnić?

autor: BAFOMET » 24 kwie 2014, 11:46

Absolutnie nie wolno montować wentylatorów ! Należy poprawić konstrukcję komina aby uzyskać odpowiedni ciąg dla danego kotła lub wymienić kocioł na kocioł z zamkniętą komorą spalania i wyposażyć go w odpowiedni układ spalinowo powietrzny.

Michal_sova
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2012, 11:26
Re: słaby ciąg w kominie - czy w ten sposób można wzmocnić?

autor: Michal_sova » 29 kwie 2014, 8:36

Czy przypadkiem w takiej sytuacji najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem nie było by podmurowanie komina? Przecież ciąg kominowy zależy od wysokości i pola poprzecznego przekroju komina. Jego wartość jest wprost proporcjonalna do tych parametrów, dlatego im szerszy i wyższy komin tym będzie większe podciśnienie w przewodzie dymnym/spalinowym. W omówionym przypadku szerokości się nie zmieni natomiast nie widzę przeszkód w podwyższeniu komina. Koszt niewielki, a poprawa "cugu" gwarantowana.

Michał


Wróć do „Kominy, Systemy kominowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów