Przerobienie instalacji CO na dwa obiegi, gór i dół

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

waldek773
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2012, 23:08
Lokalizacja: Środa wlkp
Przerobienie instalacji CO na dwa obiegi, gór i dół

autor: waldek773 » 11 lut 2014, 15:33

Witam. Już opisywałem kiedyś podobny problem. Szukam kogoś kto pomoże mi w rozwiązaniu tego problemu.

Otóż mieszkamy z rodzicami w małej piętrówce, rodzice do góry my na dole. Obecnie mamy wspólne ogrzewanie piec miałowy 26 KW. Ostatnie zimy to stałe nieporozumienia, jednym za ciepło drugim za zimno, palone za szybko, za późno itp., itd. Cały czas myślałem o założeniu u nas czyli na dole nowego całkiem ogrzewania gazowego. Słyszałem też o możliwości przerobienia naszej instalacji grzewczej. Tzn. u nas na dole założyć osobny obieg podłączony do jednego pieca który mamy w tej chwili. Czy jest takie coś możliwe? Czy wtedy mogą być dwa sterowniki czy tylko osobne pompki, a róznice temperatur regulować termostatami na grzejnikach. A co najważniejsze jak rozliczyć kto za ile spalił. Czy ciepłomierz rozwiąże ten problem? Proszę o wytłumaczenie. Z góry dziękuję.
Waldek

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Przerobienie instalacji CO na dwa obiegi, gór i dół

autor: Bolas » 11 lut 2014, 18:31

Podpiąć do instalacji sprzęgło hydrauliczne i zrobić dwa obiegi góra dół, sterowane osobno z każdego poziomu. Najlepiej na pompach elektronicznych. Można założyć ciepłomierze i wg tego rozliczać za energię jeżeli nie umiecie się dogadać jak ludzie na kotle będzie utrzymywana stała temperatura i finito. Koszt dość spory ale wszystko do zrobienia i oprócz problemu kto ma obsługiwać kotłownię macie o jedną spór mniej.

waldek773
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2012, 23:08
Lokalizacja: Środa wlkp
Re: Przerobienie instalacji CO na dwa obiegi, gór i dół

autor: waldek773 » 11 lut 2014, 19:04

Ok. najlepiej będzie zaprosic kogos do wyceny takowej przeróbki.
Waldek

pompa24
3 - ostatnie ostrzeżenie !!!
Posty: 141
Rejestracja: 13 wrz 2012, 20:16
Lokalizacja: Kraków
Re: Przerobienie instalacji CO na dwa obiegi, gór i dół

autor: pompa24 » 11 lut 2014, 20:10

Przeróbka nie jest taka prosta bo masz pwenie grzejniki zasilane np pokój nad pokojem z tego samego pionu .
dodatkowo wspólny kocioł to wspolne wnoszenie wegla rozpalanie i wyrzucanie popiołu
No chyba ze dyzury były by wprowadzone
Kazde spólki są do ,,,,,,,,,,,,,

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Przerobienie instalacji CO na dwa obiegi, gór i dół

autor: Bolas » 11 lut 2014, 23:02

Myślę że w 5tys za materiał powinieneś się zmieścić.

waldek773
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2012, 23:08
Lokalizacja: Środa wlkp
Re: Przerobienie instalacji CO na dwa obiegi, gór i dół

autor: waldek773 » 12 lut 2014, 10:20

Z tym kto ma napalić, wyczyścić piec czy węgiel wrzucić problemu nigdy nie było. To chyba będzie najlepsze rozwiązanie, bo robić osobne ogrzewanie gazowe na dole czy piętrze to dużo wyższe koszty w wykonaniu jak i opłatach.

Tak są piony parter piętro, ale jeśli się nie mylę to wystarczy jak Ja odetnę się od pionu i dam nowy obieg.
Waldek

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Przerobienie instalacji CO na dwa obiegi, gór i dół

autor: Bolas » 12 lut 2014, 16:27

Prościej i taniej będzie zrobić nowy obieg grzewczy na parterze niż na piętrze.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 123 gości

Gotowe projekty domów