Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

perm
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: perm » 04 wrz 2013, 18:22

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Mieszkałem w domach z dużą akumulacja i uważam że taki dom jest najprzyjemniejszy dla mieszkańców. Latem chłodno, w zimie ciepło. Komfort za darmo. Mieszkałem w domu bez akumulacji i nic gorszego sobie nie wyobrażam. Automatyka nie jest doskonała. Każdy kto kiedyś mieszkał w przyczepie lub domki holenderskim w zimie i w lecie przyzna mi rację. To są idealne przykłady domów bez akumulacji (poza rozmiarami).

Podejrzewam, że w tym domu z mała akumulacją - nie było dobrej centrali wentylacyjnej!
A jak Pan zamieszka z domu bez mostków termicznych do gruntu - z dużą akumulacją i dobrą izolacją, to Pan poczuje się jak w domu bez akumulacji tylko znacznie dłużej.
Teraz Pana chłodzą mostki termiczne
A ja podejrzewam że ty kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz, niezależnie od tego na jaki temat się wypowiadasz.
Dom szkieletowy w Danii. Ogrzewany i chłodzony nadmuchowo - elektrycznie. Sterowanie w każdym pokoju. Zaświeciło słońce - włącza się klima, wieje chłodem, słońca nie ma, wieje dalej, po pięciu minutach przestaje ale akurat wyszło słońce, błyskawicznie robi się zbyt gorąco. I znowu zimno i tak w kółko. System podobno nowoczesny ale oparty na czujnikach, bo jak inaczej. System ma swoją bezwładność którą teoretycznie można wyregulować ale mi się to nie udało. Nigdy nie było tak bym czuł się komfortowo. W nocy było ok, pod warunkiem że nie otwierało się okien bo wszystko zaczynało się od nowa. Lekki wietrzyk i korba, podobnie gdy ktoś otworzył drzwi. W domu z akumulacją, niezależnie od tego czy było słońce, czy wiało czy cokolwiek zawsze była taka sama temperatura. Nic więcej nie jest potrzebne.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: Enerbau » 22 wrz 2013, 1:51

Sam sobie odpowiedziałeś na samym początku. Dom ogrzewany elektrycznie nadmuchowo.
Trudno o większy idiotyzm w ogrzewaniu domu!!! Po prostu brak mi słów. To jest konwekcja do kwadratu, ale zidiocenia! Tego co to wymyślił powinno się zamknąć w przybytku dla inteligentnych inaczej.
Dziwię sie, że znajdują sie ludzie, ktorzy płacą za tego rodzaju chore pomysły. Widocznie też nie są zbyt zdrowi...

perm
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: perm » 22 wrz 2013, 8:36

Niestety, sama idea szybko reagującego systemu ogrzewania jest obarczona podobnym problemem.
Podkreśla się jego zalety w postaci oszczędności energii bo pomieszczenia w których nikt nie przebywa mogą być chłodniejsze (pytanie czy te oszczędności zrównoważą wydatki na system i jego działanie) ale jak zaprogramować takie coś na potrzeby domowników?
Przechodzisz rano przez korytarz do łazienki, korytarz jest zimny, cokolwiek tam włączysz to przez moment przejścia taki będzie bo trwa krótko, do łazienki wchodzisz, odkręcasz prysznic, wychodzisz idziesz do kuchni zaparzyć kawę, zaraz wracasz. Za tym wszystkim musi zdążyć system.
Czym to sterować? Czasowo owszem ale jak będziesz chciał wstać 5 minut wcześniej to co? Termometr? Zamykasz drzwi reaguje, otwierasz drzwi reaguje, otwierasz okno reaguje, słońce zaświeci reaguje, schowa się reaguje, wszystko z opóźnieniem wystarczającym by dało się to odczuć. Czujka ruchu? Też wszystko zadziała z minimalnym opóźnieniem. A jak mam kota w domu?
Zamiast tego można, praktycznie w cenie domu mieć akumulację. Bezbłędnie regulującą temperaturę. Nie mogącą się zepsuć. Za darmo. Radzącą sobie bez problemu i z chwilowymi uzyskami ciepła, np od słońca i z chwilowymi stratami (otwarcie okna/drzwi).

Wiem że oferujesz panele na podczerwień których czas reakcji, jak się domyślam jest najkrótszy z istniejących systemów grzewczych. Być może poradziłby sobie w takiej sytuacji choć dalej pozostaje problem czym to sterować.
Nie mam pozytywnych skojarzeń z panelami ale moja ich znajomość wywodzi się ze sklepów. Niewątpliwie dają poczucie ciepła ale podobnie jak ognisko tylko z jednej strony. Może w domu da się to zrobić tak by tego efektu uniknąć.
Drugą wątpliwość budzi temperatura takiego panelu. By efekt był odczuwalny musi on być bardzo gorący. O ile w sklepie z reguły znajduje się na wysokości paru metrów to w domu jest stosunkowo blisko. Staniesz zbyt blisko i odczuwasz gorąco podobnie jak np z kominkiem. Nie wiem czy chciałbym takie coś.
Być może jednak moja wiedza na temat promienników jest zbyt mała jak już napisałem. Nie będę się sprzeczał jeżeli wyprowadzisz mnie z błędu.
Domy ogrzewane nadmuchowo są rzeczywistością. Ci którzy w takich mieszkają twierdzą że jest to bardzo komfortowe ogrzewanie, choć akurat ja tak nie uważam. Dom w którym mieszkałem był dosyć specyficzny. Tam założeniem był system szybko reagującego ogrzewania/chłodzenia. Nie sprawdzał się kompletnie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 wrz 2013, 14:18

Enerbau pisze:Sam sobie odpowiedziałeś na samym początku. Dom ogrzewany elektrycznie nadmuchowo.
Trudno o większy idiotyzm w ogrzewaniu domu!!! Po prostu brak mi słów. To jest konwekcja do kwadratu, ale zidiocenia! Tego co to wymyślił powinno się zamknąć w przybytku dla inteligentnych inaczej.
Dziwię sie, że znajdują sie ludzie, ktorzy płacą za tego rodzaju chore pomysły. Widocznie też nie są zbyt zdrowi...

Nadmuchowo - centralnie! To idiotyzm, bo nie ma jak precyzyjnie sterować w pomieszczeniach.
Zaś niecentralnie - można zrobić bardzo fajnie. np grzejniki konwekcyjne z elektroniką i czujnikiem pod grzejnikiem - ogrzewanie nadmuchowe - a jakie precyzyjne! I temperatura w pomieszczeniu wymusza siłę nawiewu.

perm
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: perm » 23 wrz 2013, 14:37

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Enerbau pisze:Sam sobie odpowiedziałeś na samym początku. Dom ogrzewany elektrycznie nadmuchowo.
Trudno o większy idiotyzm w ogrzewaniu domu!!! Po prostu brak mi słów. To jest konwekcja do kwadratu, ale zidiocenia! Tego co to wymyślił powinno się zamknąć w przybytku dla inteligentnych inaczej.
Dziwię sie, że znajdują sie ludzie, ktorzy płacą za tego rodzaju chore pomysły. Widocznie też nie są zbyt zdrowi...

Nadmuchowo - centralnie! To idiotyzm, bo nie ma jak precyzyjnie sterować w pomieszczeniach.
Zaś niecentralnie - można zrobić bardzo fajnie. np grzejniki konwekcyjne z elektroniką i czujnikiem pod grzejnikiem - ogrzewanie nadmuchowe - a jakie precyzyjne! I temperatura w pomieszczeniu wymusza siłę nawiewu.
Właśnie o podobnym systemie pisałem. Sterowanie, klima i grzanie w każdym pomieszczeniu. gów... warte, krótko mówiąc.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: Enerbau » 23 wrz 2013, 23:14

perm pisze:Wiem że oferujesz panele na podczerwień których czas reakcji, jak się domyślam jest najkrótszy z istniejących systemów grzewczych. Być może poradziłby sobie w takiej sytuacji choć dalej pozostaje problem czym to sterować.
Nie mam pozytywnych skojarzeń z panelami ale moja ich znajomość wywodzi się ze sklepów. Niewątpliwie dają poczucie ciepła ale podobnie jak ognisko tylko z jednej strony. Może w domu da się to zrobić tak by tego efektu uniknąć.
Drugą wątpliwość budzi temperatura takiego panelu. By efekt był odczuwalny musi on być bardzo gorący. O ile w sklepie z reguły znajduje się na wysokości paru metrów to w domu jest stosunkowo blisko. Staniesz zbyt blisko i odczuwasz gorąco podobnie jak np z kominkiem. Nie wiem czy chciałbym takie coś.
Być może jednak moja wiedza na temat promienników jest zbyt mała jak już napisałem. Nie będę się sprzeczał jeżeli wyprowadzisz mnie z błędu.
.


Szkoda, że swojej wiedzy nie zasięgnąłeś z pierwszej ręki, tzn. z naszej strony internetowej.
Dowiedziałbyś się, że mamy w swojej ofercie systemy ogrzewań powierzchniowych na podczerwień
w postaci folii i mat grzewczych. Między innymi, z podanych przez Ciebie powodów nie oferujemy naszym klientom paneli na podczerwień.
Ogrzewania powierzchniowe na podczerwień stosujemy w ogrzewaniach podłogowych bądź sufitowych. Możliwe jest też ich zastosowanie w ogrzewaniach ściennych (w szczególnych przypadkach).
Z uwagi na niską temperaturę roboczą (w przypadku ogrzewania podłogowego ok. 22 ° C),
odczuwalny jest najwyzszy komfort cieplny. W mieszkaniu nie ma stref zimnych i ciepłych. Temperatura rozkłada się równomiernie i jest dopasowana do potrzeb użytkownika.
Steruje się taki system poprzez czujniki podłogowe bądź sufitowe ( w zależności od miejsca zainstalowania systemu). Każde pomieszczenie wyposażone jest we własny termostat, który reguluje zaprogramowaną temperaturę. Ponieważ podczerwień nagrzewa ściany, meble, sufit,
podłogę, to nie ma potrzeby budowania akumulacyjnych zbiorników ciepła w postaci grubych płyt betonowych. Ciepło wytworzone przez system grzewczy oddawane jest do otoczenia i przez nie pochłaniane. Nagrzane w ten sposób ściany, meble itd. oddają natychmiast pochłonięte ciepło z powrotem. W ten sposób dokonuje się ciągła wymiana ciepła pomiędzy wszystkimi elementami mieszkania, ścianami, sufitem, podłogą i sprzętami, które się w nim znajdują. Pomieszczenie
wypełnione jest energią cieplną o temperaturze, która nam najbardziej odpowiada.
Ponieważ energia jest również tracona w ścianach i otoczeniu, musi być uzupełniana poprzez ponowne włączenie systemu. Po kilkunastu minutach temperatura osiąga zaprogramowaną wartość i znowu następuje wzajemne pochłanianie i oddawanie energii, aż do momentu, kiedy
trzeba uzupełnić straty.
System jest elastyczny i nie powoduje żadnego dyskomfortu cieplnego. Praktycznie panuje stała
temperatura. Odczuwalne ciepło jest ok. 2 stopnie wyższe od rzeczywistej temperatury powietrza. Oddychamy rześkim, nie przegrzanym powietrzem ( co ma miejsce w przypadku systemów z ogrzewaniem konwencjonalnym ).
Z uwagi na niską temperaturę roboczą i bezpośrednie wytwarzanie energii w miejscu, gdzie jest na nią zapotrzebowanie, jest to najtańsza forma ogrzewania domów.
Warunkiem jest jednak ograniczenie strat ciepła budynku. W domach o dużym zapotrzebowaniu cieplnym lepiej sprawdzają się tradycyjne systemy grzewcze.
Więcej o zaletach podczerwieni można dowiedzieć się z naszej strony internetowej.

perm
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: perm » 24 wrz 2013, 6:04

OK. Dzięki za wyjaśnienia.

perm
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: perm » 24 wrz 2013, 7:30

Tak przy okazji. Jest tam u ciebie na stronie prezentowana OPP. Czym to się różni od zwykłych elektrycznych mat grzewczych lub kabli?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: Enerbau » 24 wrz 2013, 22:25

System OPP, to nowoczesne karbonowe folie grzewcze do ogrzewania podczerwonego.
Z uwagi na ich niewielką grubość 0,3 mm, nadają się z powodzeniem do ogrzewań podłogowych i sufitowych. Ich trwałość wynosi od 30 do 50 lat. Są łatwe w montażu. Praktycznie każdy średnio uzdolniony majsterkowicz może je sam założyć.
Dodatkowo posiadamy w naszej ofercie nowoczesne maty grzewcze typu TWIN, jednostronnie
zasilane przeznaczone do układania pod płytkami. Ponieważ mająone zaledwie 3 mm grubości, można je kleić razem z płytkami na jastrichu.
Oba rodzaje ogrzewania pracują w temperaturze ok. 22 stopni i ogrzewają pomieszczenia podczerwienią.
Klasyczne maty i kable grzewcze stosuje się w ogrzewaniach podłogowych akumulacyjnych.
Należą one do ogrzewań konwekcyjnych
Pracują one w wyższej temperaturze i zalane są warstwą betonu. Z uwagi na akumumulację ciepła, posiadają dużą bezwładność i są trudno sterowalne. Np. trzeba dość długo czekać na nagrzanie się podłogi.
System OPP jest systemem bezpośrednim i łatwo sterowalnym. Pomieszczenie nagrzewa się szybko i nie ma problemu z utrzymaniem zaprogramowanej temperatury. Zostaje wyprodukowane tylko tyle ciepła, aby wyrównać straty związane ze stopniem izolacji budynku.

perm
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: perm » 25 wrz 2013, 9:18

Ok. Fajna sprawa. A jak z trwałością tego? Kiedyś myślałem o kablach pod podłogą ale przeczytałem gdzieś że się czasem psują a naprawić nie ma jak. Nie ma pewnie tego problemu z takimi na ścianach czy suficie. Dalej nie łapię różnicy z tym promieniowaniem. (podczerwień) Zwykłe kable nie promieniują?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: Enerbau » 25 wrz 2013, 10:17

Pisząc o trwałości masz zapewne na myśli awaryjność. Otóż folie grzewcze praktycznie są niezniszczalne. Z uwagi na małą moc (80 W) na m2, i segmentowe ułożenie (połączenie równoległe obwodów elektrycznych), nie ma możliwości (przy prawidłowym podłączeniu do zasilania) aby wystąpiło przegrzanie bądź przepalenie się folii grzewczej.
Z kolei kable grzejne pracują w systemie szeregowym i cała moc kabla obciąża punkt podłączenia do zasilana (to najsłabsze miejsce w systemie).
Promieniują wszystkie urządzenia grzejne. Różnica leży w procentowej ilości promieniowania w stosunku do konwekcji. W urządzeniach centralnego ogrzewania 80 % energii odbierane jest za pomocą konwekcji, a 20 % to promieniowanie podczerwone.
W urządzeniach grzewczych na podczerwień 80 % energii zostaje wypromieniowane, a tylko 20 %
zostaje zużyte do ogrzewania za pomocą konwekcji. (o zaletach tego rozwiązania więcej na stronie internetowej).
Wynika to z różnej temperatury roboczej. Klasyczne urządzenia grzewcze wytwarzają wyższą temperaturę( z uwagi na rozmiary), co w konsekwencji wywołuje konwekcję i w ten sposób ogrzewa się obiekt.
Urządzenia podczerwone (ogrzewanie powierzchniowe) pracuję w temperaturze największego komfortu cieplnego człowieka, tj. ok. 22 stopnie i przy tej temperaturze większość energii oddawana jest do otoczenia poprzez promieniowanie podczerwone.

perm
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: perm » 25 wrz 2013, 11:27

Enerbau pisze:Pisząc o trwałości masz zapewne na myśli awaryjność. Otóż folie grzewcze praktycznie są niezniszczalne. Z uwagi na małą moc (80 W) na m2, i segmentowe ułożenie (połączenie równoległe obwodów elektrycznych), nie ma możliwości (przy prawidłowym podłączeniu do zasilania) aby wystąpiło przegrzanie bądź przepalenie się folii grzewczej.
Z kolei kable grzejne pracują w systemie szeregowym i cała moc kabla obciąża punkt podłączenia do zasilana (to najsłabsze miejsce w systemie).
Promieniują wszystkie urządzenia grzejne. Różnica leży w procentowej ilości promieniowania w stosunku do konwekcji. W urządzeniach centralnego ogrzewania 80 % energii odbierane jest za pomocą konwekcji, a 20 % to promieniowanie podczerwone.
W urządzeniach grzewczych na podczerwień 80 % energii zostaje wypromieniowane, a tylko 20 %
zostaje zużyte do ogrzewania za pomocą konwekcji. (o zaletach tego rozwiązania więcej na stronie internetowej).
Wynika to z różnej temperatury roboczej. Klasyczne urządzenia grzewcze wytwarzają wyższą temperaturę( z uwagi na rozmiary), co w konsekwencji wywołuje konwekcję i w ten sposób ogrzewa się obiekt.
Urządzenia podczerwone (ogrzewanie powierzchniowe) pracuję w temperaturze największego komfortu cieplnego człowieka, tj. ok. 22 stopnie i przy tej temperaturze większość energii oddawana jest do otoczenia poprzez promieniowanie podczerwone.
Podoba mi się to. Pomyślę czy sobie czegoś podobnego nie sprawić. Dzięki za wyjasnienia.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: Enerbau » 07 gru 2013, 6:16

Sądzę, że nadszedł czas przypomnieć o największym kłamstwie w energetycznej modernizacji budynków, a dotyczącym izolacji zewnętrznych. Aktualny film publicznej telewizji niemieckiej pokazuje jak działa system naciągania właścicieli domów na izolowanie budynków i związane z tym koszty, a także pokazuje związane z tego typu izolacją zewnętrzną (styropian) ryzyko.
Producenci styropianu obiecują, że poprzez zewnętrzną izolację fasady budynku można zaoszczędzić do 70% kosztów ogrzewania. W rzeczywistości są to 14 do 18%. Praktycznie dla lokatora nic się nie zmienia (koszty ogrzewania tylko o kilka euro niższe), ale wynajemca podnosi w drastyczny sposób czynsz, aby zrekompensować sobie koszty związane z izolacją domu z zewnątrz.
W tym filmie pokazane jest jak działa system lobbystyczny wpływający na decyzje polityków!
Reporter ujawnia mechanizmy stojące za ideą izolowania istniejących budynków z zewnątrz i prawdziwe koszty z tym związane oraz duże ryzyko dla mieszkańców tak zaizolowanych domów.
Proponuję Panom Yaskrowi i asoltowi postarać się o dobrych tłumaczy języka niemieckiego i obejrzeć ten film. Nie przyjmuję do wiadomości żadnych wymówek typu nie rozumię, to sprawa Niemców, albo, że to jest teoria spiskowa i propaganda Enerbau na rzecz izolacji wewnetrznych!
Jeżeli chcecie Panowie należeć do grupy postępowych inżynierów, to musicie przyjąć do wiadomości te niewygodne fakty. Sądzę, że skorzystacie Panowie z tych informacji i zweryfikujecie swoje poglądy w tym temacie.
Film pochodzi z dnia 2 grudnia 2013 roku i nie ma tu mowy o jakiś starych teoriach!
Każdy inwestor decydujący się na izolowanie domu powinien ten film sobie z internetu ściągnąć
i z tłumaczem obejrzeć. Dotyczy to też innych filmów zamieszczonych w tym wątku.
Pragnę jedynie by Państwo mogli oprzeć się na obiektywnej ocenie przedstawionych faktów,
pokazanych w niemieckiej telewizji publicznej (nie jakaś prywatna stacyjka) i związaną z tymi faktami krytyką aktualnego rządu, który za tym kłamstwem stoi!!! I nie tylko niemieckiego,,,
http://www.wdr.de/tv/koenneskaempft/sen ... /index.jsp

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 gru 2013, 7:55

Skalę kłamstwa można zmierzyć.

Ekonomia inwestora tu ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Ekonomia koncernów -sprzedać jak najwięcej nośników i urządzeń

Obie ekonomie wzajemnie się wykluczają.

Wszystko co byłoby korzystne dla inwestora nie jest korzystne dla koncernów i sprzedawców energii.

Na izolacja od gruntu, brak mostków termicznych, test szczelności...

Ale inwestor powinien mieć wybór: IZOLOWAĆ czy OGRZEWAĆ

1 dom nieizolowany zużycie na ogrzewanie ponad 30 kWh/m2 rocznie
2 - dom izolowany do 30kWh/m2
3 dom energooszczędny do 15 kWh/m2 rocznie
4 dom pasywny 0 kWh
5 samowystarczalny
6 plus energetyczny



Kwalifikacja do roku 1995
koszty energii wtedy kWh 0,21zł m3 gazu 0,40 zł litr oleju 0,60zł tona węgla 70-90zł.


1 dom wysokoenergochłonny - powyżej 250W/m2
2 - dom energochłonny 150-230kWh/m2
3 dom spełniający normy z roku 1990 100-150kWh/m2
4 dom średnioenergooszczędny 80-100kWh/m2
5 dom energooszczędny 45-80kWh/m2
6 dom nisko energetyczny 10-45kWh/m2
7- i dom pasywny - do 15kWh/m2

Jak widać - niektórzy "zatrzymali się" tak jak nasze Politechniki - na 1990 roku!

Lutek
Aktywny
Aktywny
Posty: 288
Rejestracja: 05 sie 2008, 10:18
Re: Przemilczana prawda o zewnętrznej izolacji

autor: Lutek » 07 gru 2013, 12:11

Enerbau pisze:Producenci styropianu obiecują, że poprzez zewnętrzną izolację fasady budynku można zaoszczędzić do 70% kosztów ogrzewania. W rzeczywistości są to 14 do 18%.


Producenci i sprzedawcy maja to do siebie ze naciagaja fakty, manipuluja i klamia aby tylko sprzedac produkt. Widac to chociazby na tym forum. Trafi sie nowa owieczka na forum i juz pseudo doradcy probuja wcisnac swoje produkty. Takie zycie. Sam wiesz to dobrze.

Ciekawe jakim cudem dobrze obliczone zapotrzebowanie na cieplo przy izolacji zewnetrznej styropianem sprawdza sie w realu? Rozumiem ze producenci oszukuja i styropiany maja inne parametry niz deklarowane ale dlaczego wynik w ozc zgadza sie w praktyce z tymi obliczeniami. Oczywiscie nie mam tu na mysli obliczen z alegro.
...wyrazam uwagi i spostrzezenia na podstawie wlasnej budowy, nie jestem budowlancem


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 190 gości

Gotowe projekty domów