Konstrukcja więżby dachowej w 1 dzień

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Awatar użytkownika
Nexers
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 21 cze 2007, 21:11
Lokalizacja: Poznań

autor: Nexers » 01 lip 2007, 7:30

Adam Makowicz pisze:Więźba dachowa w jeden dzień? Synu a Brzęczkowski to twój tata może? Takie same brednie.


Nie mów/pisz do mnie synu bo nie jesteś moim ojcem. To, że ty robisz więźbę z dech to twój problem nie mój i robisz ją tydzień. Wiesz mało wiesz i widziałeś jak widać z twojej wypowiedzi . Śmieszny człowieczek :D

docent56 pisze:Montaż w 1 dzień . A ile trwa wyrobienie konstrukcji?


Co mnie to obchodzi ile trwa wyprodukowanie...? Ja byłem od postawienia i to robiłem. We Francji stawia sie prefabrykaty i ty tego nie zmienisz. Są to naprawdę różnego rodzaju konstrukcje. Fakt, że ja nie piszę tu o mocno skomplikowanej, gdyż to jest logiczne, że w tym wypadku to trwa dłużej około 2-4 dni. W Polsce też prędzej czy później tak będzie. Prawda jest taka że to są rzeczy realne i nie jest to fantastyka, a jak ktoś nie wierzy lub nie widział to najprościej nawrzucać komuś. Zresztą typowo polskie zachowanie. 8) 8)

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask

autor: docent56 » 01 lip 2007, 14:54

Jeżeli suma tych czasów wynosi 2-4 dni to nie jest to wcale rekord .Sytuacja sie komplikuje gdy trzeba wykonać skomplikowaną więźbę.Po co robi się tak skomplikowane więźby to już inna sprawa, przynajmniej mam co robić.

JBZ

autor: JBZ » 01 lip 2007, 15:51

Nexers
Nie podając szczegółów dachu nie możesz uogólniać, bo wtedy istotnie przesadzasz. Nie wiem po co? Czy we Francji czy w Polsce, to nie ma żadnego znaczenia.
Jeśli domek na planie prostokąta z dwuspadowym dachem symetrycznym konstrukcji jętkowej i z wcześniej dobrej jakości murami oraz po wcześniejszym prefabrykowaniu elementów, oczywiście można zmontować taką więźbę w jeden długi dzień (żadne 8 godzin). Obsadzenie murłaty to już kilka godzin, ale powiedzmy w jeden 12 godzinny dzień w 4 osoby można. Jasne, że tylko samej konstrukcji.

Jeśli dom o wyszukanym kaształcie z lukarnami, zmianą spadków, wyłazem na dach, oknami połaciowymi itd., to nie ma mowy o expresowych czasach.

Poza tym, nie widzę żadnego sensu wyścigu: 1 czy 4 dni? W dachach liczy się jakość a nie tempo, więc po co te przechwałki o 1 dniu? Zawsze im szybsze tempo montażu, tym gorsza jakość: i w Polsce, i we Francji.

Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
Nexers
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 21 cze 2007, 21:11
Lokalizacja: Poznań

autor: Nexers » 01 lip 2007, 15:54

Nie wypowiadam się już w tym temacie bo nie ma najmniejszego sensu :wink: , a kłócić się nie mam zamiaru. Wy macie swoje racje ja mam swoje. Pozdrawiam :wink:

COMPLEX
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2006, 10:30
PREFABRYKOWANA KONSTRUKCJA DACHOWA

autor: COMPLEX » 02 lip 2007, 15:43

Więźba w 1 dzień? - jasne że TAK - zajmuje się zawodowo prefabrykowanymi konstrukcjami dachowymi - na hali przygotowuje się wiązary, potem TIRem zawozi się na budowe i stawia. Jeżeli TIRa załadujemy wieczorem i jest na budowie o 6 rano, a na budowie jest 6-8 cieśli, to nawet 300m2 (koperta) mozemy postawić w 1 dzień. Po szczegóły i bezpłatne projekty proszę dzwonić 058-6858800

JBZ

autor: JBZ » 03 lip 2007, 0:28

Właśnie o tym pisałem, nie żeby wątpić, ale by wskazać na odpowiednie przygotowanie wcześniej.

Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
Nexers
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 21 cze 2007, 21:11
Lokalizacja: Poznań

autor: Nexers » 03 lip 2007, 9:05

Tego "typu" więźba 1 dzień. Żadnego wcześniejszego przygotowania. Położenie całego dachu w dachówce 1 dzień.

Obrazek

Tego typu dom na gotowo 3 dni. I jak już pisałem wyżej 3 osoby pracujące po 8 godzin

JBZ

autor: JBZ » 03 lip 2007, 11:27

Wszystko się zgadza. To jest przykład dachu prostego - rzekłbym najprostszego. I jest to dowód, że nie można szastać terminem: dach w jeden dzień, bo to brzmi jak obecne reklamy Tele2: internet 1MB za tylko 17 zł. Jak się przyjrzy ofercie, to okazuje się, że i owszem, ale tylko przez pierwsze 3 miesiące, a potem po 140 zł miesięcznie.

Podobnie i tu. Taki dach w jeden dzień konstrukcyjnie możliwy przy pracy 3 osób po 8 godzin - nie przeczę, chociaż wcześniej zapewne poświęcił Pan jeden dzień na rozgryzienie projektu, zwymiarowanie, przygotowania, sortowanie i kompletację materiału. Jak widać, drewno nie jest impregnowane, więc na to jeszcze jeden dzień. Krycie dachówką to kolejny 1 dzień. Razem 3 dni. Potem obróbki dachowe i rynny to 1 dzień. I lądujemy na 4 dniach. Jak widać nie ma komina, ale gdyby, to obróbki kominów i wywietrzaków oraz podsufitki okapów to kolejne 2 dni.

I mamy już tydzień, bo co to znaczy "dach w jeden dzień"? Dach to kompletne wykonanie "pod klucz", a nie tylko więźba. I o tym pisałem i wołam: bez przesady z tym tempem. Ponadto, jeszcze musi być miejsce na przemyślenia, bo inaczej jakość weźmie w łeb!

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
Nexers
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 21 cze 2007, 21:11
Lokalizacja: Poznań

autor: Nexers » 30 lip 2007, 17:51

I tu się muszę niestety nie zgodzić :). Wszelkie ustawienie i stawianie 1 dzień. Więźby we Francji nie są impregnowane. Rozgryzienie projektu 1 dzień bo padnę. Biorę projekt do reki układam sobie dechy i rysuję wymiar krokwi. Ustawiam szczytowe i jadę z koksem aż miło. Tak się robi tam i każdy tak robi (francuzi, hiszpanie, portugale). Rynny to okolo 0,5 dnia. Które są robione przed dachówką. Kominy są i jak robiłeś komin firmy POUJOULAT to wiesz jak wygląda obróbka tego i montaż :P.


Ja wiem swoje ty wiesz swoje. Pracowałeś we Francjii na takowych dachach...? Jeszcze co do boazerii to uwierz że jak się kładzie dachówkę gdzie robi sie w to w 2 osoby to trzecia już wykańcza resztę.

Pozdrawiam i nie mam zamiaru się sprzeczać lecz po prostu doświadczyłem to przez ponad rok.

JBZ

autor: JBZ » 31 lip 2007, 0:13

Szanowny Panie.
Wszystko jasne. Taki dach nad domkiem typu kurnik (jak widać na fotografii), zgoda można w 2-3 dni wykonać. Jednak takich dachów w Polsce ostatnio nie uświadczysz! Dachy w Polsce to poezja architektów: lukarny, czółka, facjatki, kosze, rybie oczka itp. Przede wszystkim wielospadowe. Do tego okna połaciowe, kominy, wywietrzaki, wyłaz, drabinki i pomosty kominiarskie, drabinki przeciwśniegowe, wentylacja połaci itd. Średnia powierzchnia dachu to obecnie 170-220 m2. Nie w 1 dzień taki dach, a daj Boże w 20 dni!

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 31 lip 2007, 5:50

nexers powiem ci że zaprzyjaźniona ze mną ekipa dekarska robi dach na pawilonie lidl w ciągu tygodnia. w zakres robót wchodzi
łacenie,
wykonanie i montaż obrróeki z tytan cynku (rheinzink),
ocieplenie(ursa),
montaż orynnowania(rheinzink),
krycie dachówką(braas).
dach na lidlu ma 2200m kw.ekipa dekarska składa sie z 6 ludzi, nie pracują oni oczywiście po 8 godzin dziennie.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Nexers
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 21 cze 2007, 21:11
Lokalizacja: Poznań

autor: Nexers » 31 lip 2007, 10:46

ale maja dzwig do wieżby o tym nie napisałeś :wink:

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 02 sie 2007, 8:28

Nexers pisze:ale maja dzwig do wieżby o tym nie napisałeś :wink:

więźby nie stawiają oni, od tego jest ekipa cieśli. zresztą tam więźba jest wykonana jako gotowe prefabrykaty, przywożone na budowę dwoma dłużycami.
pozdrawiam

gabrolukasz
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2007, 20:41
Lokalizacja: garwolin

autor: gabrolukasz » 06 gru 2007, 21:23

Tego "typu" więźba 1 dzień.

Ależ oczywiście, ze sie da zrobić taka więźbę w 1 dzień. Sam miałem przyjemność brać udział w montażu takiej więźby. Jest to kwestia organizacji, dobrego sprzętu oraz ludzi z doświadczeniem. :)

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 30 gru 2007, 22:35

W jeden dzień na taką więźbę to żółwie tempo typowe dla Francji. Taki daszek pulpitowy to ja robię w jeden dzień z foliowaniem, łaceniem, okapem i rynnami. I o czym tu gadać (pisać). Pozdrawiam.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów