Bezpiecznik dziwne działanie

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 19 lis 2013, 9:12

Prosze jezeli ktos chce to potrafi pomoc dziekuje Panu za pomoc ( wszystko jasno wytlumaczone ) aby wiecej takich uzytkownikow. Mamá do Pana jeszcze jedna prosbe a mianowicie jaka roznicowke o jakich parametrach zamontowac ?

retrofood
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 22 sie 2012, 16:47
Lokalizacja: znad Tanwi
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: retrofood » 19 lis 2013, 9:54

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
- podłączenie PE do N przed wyłącznikiem RCD skutkowałoby rozłączeniem obwodu przy każdym włączeniu urządzenia z uziemioną obudową. Na obudowie powstaje prąd indukcyjny, o wartości większej od 30mA - różnica taka na cewce RCD - spowoduje rozwarcie zwory.
- podłączenie PE do N za RCD ( jak na schemacie - spełni swoje zadanie.
Co do separacji - oczywiście jest przydatna, ale nie konieczna. Jeżeli chodzi o główny cel RCD - zabezpieczenie, życia - to będzie ono bezpieczne i bez separacji. Przydatne jest natomiast światło gdy zadziała RCD bo jest upływność na sprzęcie AGD - i tu separacja jest przydatna

Obwody oświetleniowe (oprócz łazienek) nie muszą być chronione wyłącznikiem RCD.

To bym odradzał - mogą być uszkodzone przewody, lub dziecko same w domu postanowiło mimo zakazu wymienić żarówkę. Mimo przepisów - nie widzę powodu, by mając RCD nie czuć się w 100% zabezpieczonym.


Nobel wręcz...
Nie cierpię tumanów udających specjalistów!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 lis 2013, 10:06

30mA i 25A z tym, że warto "na światło" dać oddzielny wyłącznik RCD . Chodzi o to by instalacja w 100% była zabezpieczona a przy wyłączeniu zasilania w gniazdkach, było dalej światło. Najmniejszy prąd jaki może zabić... tu są różne dane, ale mnie na ratownictwie medycznym uczyli - 500mA ale spotyka się i 70mA. Wyłącznik RCD ma czułość 30mA i czas zadziałania 20msek. Tak więc gdy nawet upływność zdarzy się przez człowieka - poczuje najwyżej ukłucie.

To, że wyjaśniam jak co działa - nie znaczy, ze nie zalecam zatrudnienia fachowca do zrobienia instalacji. Ale uważam, że warto wiedzieć, choćby po to, by sprawdzić czy fachowiec rzeczywiście wie co robi. Spotkałem aż nadto złych fachowców z dobrymi papierami.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: Enerbau » 19 lis 2013, 15:54

Nie życzę nikomu takiego "ukłucia". :( Wyłącznik ratuje życie. Przyjemne to nie jest....

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 19 lis 2013, 17:13

Dziękuję Panu " Tomasz_Brzeczkowski" za wszystkie rady i wyjaśnienia na temat mojego problemu.

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: kkas12 » 19 lis 2013, 17:47

19Royal48 pisze:Dziękuję Panu " Tomasz_Brzeczkowski" za wszystkie rady i wyjaśnienia na temat mojego problemu.


Nie dociera do Ciebie, że właśnie przed tego typu "radami" chcę Cię uchronić?
To jest właśnie TWA do którego przystąpiłeś.

Co z tego pseudo technicznego bełkotu zrozumiałeś?
Ja nie zrozumiałem nic .
Ty nie rozumiałeś mnie, wiec wynika z tego, że razem z TB nadajecie na tych samych falach.
Falach głupoty, niekompetencji, laictwa i kompletnego niezrozumienia zasad technicznych i tego co jeden pisze a drugi czyta.
Brak tylko Twego okrzyku "Wodzu prowadź (do Ciemnogrodu)".
Poczytaj jak skomentowane te "rady" zostały http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2 ... l#12969018

Więc zastanów się co chcesz osiągnąć?
Czy chcesz mieć instalację bezpieczną i profesjonalnie wykonaną?
Jeśli tak to znajdź profesjonalistę.
Czy może wystarczy Ci przekonanie iż zrozumiałeś wszystko co ignorant Ci wcisnął mimo iż wiesz doskonale że nie zrozumiałeś niczego?
Wtedy słuchaj nawiedzonego "wykładowcy", który nie poniesie żadnej odpowiedzialności za ewentualne następstwa swych "rad" które Ty wcielisz w życie.
Bo już wcisnął Ci kit, że RCD wystarczy za prawidłowo podzielony PEN, za uziemienie szyny PE i połączenia wyrównawcze a za moment Cię przekona, że żyła ochronna i gniazda ze stykiem ochronnym są zbędne.
Tak, tak kolego on taką "wiarę" wyznaje.
Poczytaj jego wcześniejsze posty.
Pozdrawiam
Krzysiek

Miniax
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 28 lip 2012, 14:05
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: Miniax » 19 lis 2013, 18:42

Tomasz_Brzeczkowski pisze:30mA i 25A z tym, że warto "na światło" dać oddzielny wyłącznik RCD . Chodzi o to by instalacja w 100% była zabezpieczona.


Kolega albo dał się całkowicie omamić lobby na temat RCD albo sam promuje lobby jakoby RCD było panaceum na wszystko (może ma jakiś w tym biznes?).
Nie rozumie zapewne, że nie bez powodu RCD jest tylko ochroną uzupełniającą, a nie główną. Tak samo jak widać nie rozumie, że instalacji nie da się zabezpieczyć w 100%.
Wrzucanie RCD "gdzie popadnie" może tylko bardziej zaszkodzić niż pomóc, zwłaszcza że od lat jest dużo pewniejszych sposobów zabezpieczania instalacji. Nie wspomnę już o awaryjności wyłączników różnicowoprądowych.
Oczywiście nie podlega jednak wątpliwości, że RCD jest dobrym i przydatnym urządzeniem ochrony uzupełniającej, którego warto używać - jednak trzeba to zrobić z głową, a nie tak jak promuje tutaj kolega TB - dawaj wszędzie RCD będziesz w 100% bezpieczny, bo to nie prawda, a wręcz czyste kłamstwo.


Co do autora tematu odpowiem, krótko bez rozpisywania się. Na wyłącznikach nadprądowych (popularne esy) przy połączeniu kaskadowym NIE DA się uzyskać selektywności zwarciowej - zadziałanie aparatu to kwestia losowa.
Sugeruję wezwać kumatego elektryka, który na temat selektywności zabezpieczeń będzie miał jakąkolwiek wiedzę, to on zaproponuje możliwe rozwiązania tego problemu.

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 19 lis 2013, 19:32

Rozumiem że poniższy nowy schemat po zmianach jest błędny ?



Obrazek

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: kkas12 » 19 lis 2013, 19:59

19Royal48 pisze:Rozumiem że poniższy nowy schemat po zmianach jest błędny ?



Obrazek


Oczywiście że jest błędny.

Skąd u Ciebie przewód N wychodzący z licznika?
Skoro jest to N to dlaczego dzielisz go na PE i N?
A jeśli jest to PEN, to przecież pisałem Ci wcześniej w jaki sposób podział ten należy przeprowadzić. Ty natomiast w dalszym ciągu powielasz błąd z pierwszego postu.
Co to za szyna L? Czemu ona ma służyć?
Dlaczego przewody N wychodzące z dwóch wyłączników RCD zbiegają się na jednej szynie.
Takie połączenie zapewni pełne bezpieczeństwo instalacji osób ją użytkujących gdyż nigdy nie pozwoli na podanie napięcia.
Pozdrawiam

Krzysiek

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 19 lis 2013, 20:40

Skąd u Ciebie przewód N wychodzący z licznika?
Skoro jest to N to dlaczego dzielisz go na PE i N?
A jeśli jest to PEN, to przecież pisałem Ci wcześniej w jaki sposób podział ten należy przeprowadzić. Ty natomiast w dalszym ciągu powielasz błąd z pierwszego postu.
Co to za szyna L? Czemu ona ma służyć?
Dlaczego przewody N wychodzące z dwóch wyłączników RCD zbiegają się na jednej szynie.
Takie połączenie zapewni pełne bezpieczeństwo instalacji osób ją użytkujących gdyż nigdy nie pozwoli na podanie napięcia.[/quote]

Dziękuje za udzielenie mi rad , oczywiście dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość wobec mojej osoby , na poniższej ilustracji zamieszczam schemat z Pana poradami (mam nadzieję że jest dobry), tylko jeszcze jednej rzeczy do końca nie rozumiem jak rozdzielić to na PE i N , prosiłbym o pomoc w postaci naniesienia zmian na tym rysunku , dziękuje.


Obrazek

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: kkas12 » 19 lis 2013, 20:56

19Royal48 pisze:Skąd u Ciebie przewód N wychodzący z licznika?
Skoro jest to N to dlaczego dzielisz go na PE i N?
A jeśli jest to PEN, to przecież pisałem Ci wcześniej w jaki sposób podział ten należy przeprowadzić. Ty natomiast w dalszym ciągu powielasz błąd z pierwszego postu.
Co to za szyna L? Czemu ona ma służyć?
Dlaczego przewody N wychodzące z dwóch wyłączników RCD zbiegają się na jednej szynie.
Takie połączenie zapewni pełne bezpieczeństwo instalacji osób ją użytkujących gdyż nigdy nie pozwoli na podanie napięcia.


Dziękuje za udzielenie mi rad , oczywiście dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość wobec mojej osoby , na poniższej ilustracji zamieszczam schemat z Pana poradami (mam nadzieję że jest dobry), tylko jeszcze jednej rzeczy do końca nie rozumiem jak rozdzielić to na PE i N , prosiłbym o pomoc w postaci naniesienia zmian na tym rysunku , dziękuje.


Obrazek[/quote]
Dalej są błędy.
Przewody neutralne z dwóch wyłączników RCD nie mogą zbiegać się na jednej szynie N!
Skoro rozdzieliłeś jedną fazę to identycznie musisz postąpić z przewodem N.
Więc z jednego RCD musisz zasilić te same obwody. Dotyczy to o przewodu L i przewodu N.
To co narysowałeś nie da się załączyć.
Nie znasz niestety zasady działania wyłącznika RCD!

PEN należy przyłączyć do szyny PE (!) a dopiero z nią połączyć zaciski N (wejście) wyłączników różnicowoprądowych. Do tej szyny należy również przyłączyć wszystkie żyły ochronne jak i uziom.
Można zastosować specjalna szynę do RCD lub użyć dwóch przewodów o niebieskiej barwie.
Pozdrawiam

Krzysiek

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 19 lis 2013, 21:14

Dalej są błędy.
Przewody neutralne z dwóch wyłączników RCD nie mogą zbiegać się na jednej szynie N!
Skoro rozdzieliłeś jedną fazę to identycznie musisz postąpić z przewodem N.
Więc z jednego RCD musisz zasilić te same obwody. Dotyczy to o przewodu L i przewodu N.
To co narysowałeś nie da się załączyć.
Nie znasz niestety zasady działania wyłącznika RCD!

PEN należy przyłączyć do szyny PE (!) a dopiero z nią połączyć zaciski N (wejście) wyłączników różnicowoprądowych. Do tej szyny należy również przyłączyć wszystkie żyły ochronne jak i uziom.
Można zastosować specjalna szynę do RCD lub użyć dwóch przewodów o niebieskiej barwie.[/quote]

Co do pierwszej porady się nie zgodzę bo na rysunku nie zbiegają się przewody neutralne ze sobą, lecz są zupełnie osobno nie mają wpływu na siebie (są rozdzielone), każdy RCD posiada swój osobny L i N (na rysunku)

Czy teraz na poniższej ilustracji dobrze podłączyłem Pen ?
Obrazek

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: kkas12 » 19 lis 2013, 21:39

19Royal48 pisze:Dalej są błędy.
Przewody neutralne z dwóch wyłączników RCD nie mogą zbiegać się na jednej szynie N!
Skoro rozdzieliłeś jedną fazę to identycznie musisz postąpić z przewodem N.
Więc z jednego RCD musisz zasilić te same obwody. Dotyczy to o przewodu L i przewodu N.
To co narysowałeś nie da się załączyć.
Nie znasz niestety zasady działania wyłącznika RCD!

PEN należy przyłączyć do szyny PE (!) a dopiero z nią połączyć zaciski N (wejście) wyłączników różnicowoprądowych. Do tej szyny należy również przyłączyć wszystkie żyły ochronne jak i uziom.
Można zastosować specjalna szynę do RCD lub użyć dwóch przewodów o niebieskiej barwie.


Co do pierwszej porady się nie zgodzę bo na rysunku nie zbiegają się przewody neutralne ze sobą, lecz są zupełnie osobno nie mają wpływu na siebie (są rozdzielone), każdy RCD posiada swój osobny L i N (na rysunku)

Czy teraz na poniższej ilustracji dobrze podłączyłem Pen ?
Obrazek[/quote]

Ok, faktycznie nie dojrzałem tych przewodów N wychodzących z wyłączników RCD.
Pisałem Ci PEN najpierw na szynę PE!
A co u Ciebie?
Podział gdzieś w powietrzu przed RCD i dodatkowo (nie wiadomo po co?) na jakąś szynę której nazwy nie można doczytać i z tej szyny na szynę PE.
Nie tak.
Pozdrawiam

Krzysiek

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 19 lis 2013, 22:02

Dziękuję próbuję do tego dojść, ale postaram się na tym przykładzie jest on dobry (?) wydaje mi się że tak, ale wole zapytać o potwierdzenie http://obrazki.elektroda.pl/8241447000_1356979545.jpg

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 lis 2013, 7:17

Nie rozumie zapewne, że nie bez powodu RCD jest tylko ochroną uzupełniającą, a nie główną. Tak samo jak widać nie rozumie, że instalacji nie da się zabezpieczyć w 100%.

Tak Szanowny Panie - uważam RCD za 100 ochronę a PE nie - nie mam PE w TV wiertarce świetle, a tam też się przewód przetrze.
Montuje RCD od 1990 roku tak jak ogrzewanie elektryczne. Od 1990 - roku grzejniki elektryczne nie maja przewodu PE ( nawet jest w instrukcji - nie uziemiać tylko RCD)


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

Gotowe projekty domów