Bezpiecznik dziwne działanie

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 18 lis 2013, 17:53

Miałbym ogromną prośbę aby zlokalizować i poprawić mnie na tym rysunku co jest źle?

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: kkas12 » 18 lis 2013, 18:04

W ten sposób nie wolno dzielić PEN.
Żyłę ową należy najpierw wprowadzić na szynę PE.
Szynę tę należy uziemić za pośrednictwem GSW i połączyć ją z częściami przewodzącymi obcymi. Czyli należy wykonać połączenia wyrównawcze.
Podajesz jednak za mało informacji dotyczących obiektu i instalacji.
Pozdrawiam
Krzysiek

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 18 lis 2013, 18:42

GSW- gdzie to mam znaleźć? , dodam że w budynku niema uziemienia od licznika nic nie wychodzi żaden przewód uziemiający. Więc właśnie proszę o zilustrowanie na powyższym obrazku jak ma być to wykonane (poprowadzone)- bo wydaje mi się że to najlepszy sposób abym to zrozumiał.

Jakie informacje mam podać dotyczące obiektu i instalacji?

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: kkas12 » 18 lis 2013, 18:58

19Royal48 pisze:GSW- gdzie to mam znaleźć? , dodam że w budynku niema uziemienia od licznika nic nie wychodzi żaden przewód uziemiający. Więc właśnie proszę o zilustrowanie na powyższym obrazku jak ma być to wykonane (poprowadzone)- bo wydaje mi się że to najlepszy sposób abym to zrozumiał.

Jakie informacje mam podać dotyczące obiektu i instalacji?

Jakie informacje?
Ano przynajmniej takie czy jest to budynek jedno czy wielorodzinny?

Co do reszty to wykaż troszkę własnej inwencji i poszperaj w necie.
Tysiące razy kwestia ta była wałkowana i wyjaśniana na wszystkich forach tematycznych.
Z rysunkami przedstawiającymi jak to wykonać włącznie.
Pozdrawiam

Krzysiek

retrofood
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 22 sie 2012, 16:47
Lokalizacja: znad Tanwi
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: retrofood » 18 lis 2013, 18:58

19Royal48 pisze: Instalacje wykonywal znajomy z wiedza o instalacji elektrycznej,


Mam nadzieję, że nie będziesz protestował kiedy zamiast lekarza przyjmie cię grabarz. On też ma wiedzę o leczeniu, szczególnie o jego skutkach. Dobrą wiedzę.

Poszukaj prawdziwego elektryka, bo wpie..eś się niczym ten kierowca TIR-a przy cofaniu.
Nie cierpię tumanów udających specjalistów!

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 18 lis 2013, 19:13

kkas12 pisze:
19Royal48 pisze:GSW- gdzie to mam znaleźć? , dodam że w budynku niema uziemienia od licznika nic nie wychodzi żaden przewód uziemiający. Więc właśnie proszę o zilustrowanie na powyższym obrazku jak ma być to wykonane (poprowadzone)- bo wydaje mi się że to najlepszy sposób abym to zrozumiał.

Jakie informacje mam podać dotyczące obiektu i instalacji?

Jakie informacje?
Ano przynajmniej takie czy jest to budynek jedno czy wielorodzinny?

Co do reszty to wykaż troszkę własnej inwencji i poszperaj w necie.
Tysiące razy kwestia ta była wałkowana i wyjaśniana na wszystkich forach tematycznych.
Z rysunkami przedstawiającymi jak to wykonać włącznie.


Jest to budynek wielorodzinny, owszem wykazałem swoją inwencję i szukałem tematu "rozdział PEN na N i PE" to są ilustracje takowe jak u mnie na własnym zdjęciu
bo typowego uziemienia budynek nie posiada , a co do Pana "retrofood" dziękuje za wskazówki i śmiem twierdzić że Pana porady są zbędne, myślę że jest to forum do wymiany doświadczeń jak i udzielenie fachowych porad.

retrofood
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 22 sie 2012, 16:47
Lokalizacja: znad Tanwi
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: retrofood » 18 lis 2013, 19:20

19Royal48 pisze: a co do Pana "retrofood" dziękuje za wskazówki i śmiem twierdzić że Pana porady są zbędne, myślę że jest to forum do wymiany doświadczeń jak i udzielenie fachowych porad.


Tylko Ci się wydaje, że zbędne. Bo, skoro masz tyle wiedzy w temacie, że pozwoliłeś znajomemu to schrzanić, to jak chcesz to sam wyprostować? Powiedz, czy naprawdę uważasz, że sobie poradzisz?Uważasz, że kpię, radząc Ci poszukanie normalnego elektryka?
Zdrowia zatem życzę! Będzie Ci potrzebne.

PS. I poszukaj znaczenia słowa "selektywny", albo "zabezpieczenie selektywne". Przynajmniej czegoś się dowiesz.
Nie cierpię tumanów udających specjalistów!

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 18 lis 2013, 19:35

Tylko Ci się wydaje, że zbędne. Bo, skoro masz tyle wiedzy w temacie, że pozwoliłeś znajomemu to schrzanić, to jak chcesz to sam wyprostować? Powiedz, czy naprawdę uważasz, że sobie poradzisz?Uważasz, że kpię, radząc Ci poszukanie normalnego elektryka?
Zdrowia zatem życzę! Będzie Ci potrzebne.

Tak chcę i będę się starał to wyprostować bo nie jest to jakaś totalna tragedia owszem są błędy ale do naprawy tu tylko chodzi o zmianę bezpieczników na mniejsze.
Zapytałem również jak wykonać uziemienie jeżeli w budynku nie ma, więc niewiem skąd te negatywne emocje więc dalej proszę o to aby na przykładzie mojej załączonej w tym temacie ilustracji
została podana fachowa pomoc jak ją wykonać z warunkami że budynek nie ma uziemienia.

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: kkas12 » 18 lis 2013, 19:43

Dostałeś wędkę a czekasz na rybę.
Jeszcze raz Cię proszę byś wykazał odrobinę inwencji własnej i poszukał samodzielnie.
Wszystko jest gotowe w necie i wszystko można znaleźć.
Roszczeniową postawę odłóż na bok.
Pozdrawiam

Krzysiek

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 18 lis 2013, 19:52

Dobrze dziękuje za poradę, ale dodam że nie jestem z tych osób "wszystko samo łatwo przychodzi" więc dodaję że moja inicjatywa w poszukiwaniu jest duża ale mojego opisanego problemu nie umiem znaleźć , rozumiem że temat rady doboru bezpieczników podany tutaj na forum jest dobry ? tak jak wygląda na ilustracji?

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: kkas12 » 18 lis 2013, 20:06

19Royal48 pisze:Dobrze dziękuje za poradę, ale dodam że nie jestem z tych osób "wszystko samo łatwo przychodzi" więc dodaję że moja inicjatywa w poszukiwaniu jest duża ale mojego opisanego problemu nie umiem znaleźć , rozumiem że temat rady doboru bezpieczników podany tutaj na forum jest dobry ? tak jak wygląda na ilustracji?


Prosiłem by poczytać o selektywności zabezpieczeń.
Też czekasz na gotowca???

A skoro nie umiesz znaleźć tego o czym piszę to dostosuj się do rady kolego wykrot i znajdź jednak kumatego elektryka.
A to ile "rady" jakie tu wcześniej otrzymałeś są warte niech świadczy gdzie trafiły http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2362314-360.html#12966520
Pozdrawiam

Krzysiek

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 18 lis 2013, 20:23

Następny użytkownik którego bardziej satysfakcjonuje krytyka wobec mojej osoby niż aby mi pomóc, mówiłem że nie wykonywałem instalacji więc z zamiarem udzielenia pomocy założyłem tutaj temat, a wyczerpujących porad niema . Pisałem wyraźnie że proszę o pomoc ja wykonać również uziemienie !!!
Co do selektywności to nie wiem jak to ugryźćbo terminów na ten temat jest dużo tylko jak to zastosować w praktyce

"Selektywność zadziałania dotyczy wszystkich aparatów zabezpieczających, zarówno bezpieczników, wyłączników nadmiarowo-prądowych, wyłączników ochronnych różnicowoprądowych i innych.
Zachowanie selektywności zabezpieczeń polega głównie na zachowaniu zadziałania aparatu zabezpieczającego najbliższego w stosunku do miejsca uszkodzenia lub awarii"

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: kkas12 » 18 lis 2013, 22:21

19Royal48 pisze:Następny użytkownik którego bardziej satysfakcjonuje krytyka wobec mojej osoby niż aby mi pomóc, mówiłem że nie wykonywałem instalacji więc z zamiarem udzielenia pomocy założyłem tutaj temat, a wyczerpujących porad niema . Pisałem wyraźnie że proszę o pomoc ja wykonać również uziemienie !!!
Co do selektywności to nie wiem jak to ugryźćbo terminów na ten temat jest dużo tylko jak to zastosować w praktyce

"Selektywność zadziałania dotyczy wszystkich aparatów zabezpieczających, zarówno bezpieczników, wyłączników nadmiarowo-prądowych, wyłączników ochronnych różnicowoprądowych i innych.
Zachowanie selektywności zabezpieczeń polega głównie na zachowaniu zadziałania aparatu zabezpieczającego najbliższego w stosunku do miejsca uszkodzenia lub awarii"


Daruj sobie te nie na miejscu uwagi pod mym adresem.
Sam widzisz jaka z Tobą rozmowa.
Jaki temat by wypłynął Ty masz jedną dyżurną odpowiedź: "nie wiem jak..."
Więc nie porywaj się z motyką na słońce a szukaj raczej kumatego elektryka który poprawi to co zostało spaprane i nie czekaj też na wyczerpujące porady bo do niczego Cię one nie doprowadzą.
Nie szukaj też "doradców" na poziomie wiedzy jaką sam posiadasz, bo w ten sposób wstąpisz do Towarzystwa Wzajemnej Adoracji.
A z tym Towarzystwem to możesz żarówki w latarce wymieniać.
Nic więcej.
Pozdrawiam

Krzysiek

19Royal48
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:58
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: 19Royal48 » 19 lis 2013, 6:29

Dobrze dziekuje Panu za rady i prosze aby nie wypowiadal sie Pan w tym temacie tylko aby mnie krytykowac bo fakt jest taki ze jezeli bym wiedzial o co chodzi tematu takiego bym niezakladal wiec jeszcze raz dziekuje Panu, moze znajdzie sie ktos taki kto zechce mi pomoc i wyjasnic na czym problem polega a nie mowienia "szukaj az znajdziesz ". Nieoczekuje na forum konfliktow lecz pomocy .

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Bezpiecznik dziwne działanie

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 lis 2013, 8:43

19Royal48 pisze:Dziękuje za odpowiedź mam jeszcze jedno pytanie odnośnie PE (uziemienia) jest ona też wykonana z przewodu N czyli potocznie mówiąc zerowanie . Wykonałem rysunek poglądowy mojej instalacji elektrycznej po Państwa poradach i zostały w nim wykonane wszystkie zmiany jakie zostały mi zaproponowane. Czy instalacja na moim rysunku jest wykonana już dobrze i nadaje się do eksploatacji?


Obrazek

Przyznam, ze nie interesują mnie przepisy, tylko bezpieczeństwo. Wszak dyskutujemy na forum. A ta dyskusja jest też po to, by przepisy nadążały za technologia.
A teraz odpowidź:

- podłączenie PE do N przed wyłącznikiem RCD skutkowałoby rozłączeniem obwodu przy każdym włączeniu urządzenia z uziemioną obudową. Na obudowie powstaje prąd indukcyjny, o wartości większej od 30mA - różnica taka na cewce RCD - spowoduje rozwarcie zwory.
- podłączenie PE do N za RCD ( jak na schemacie - spełni swoje zadanie.
Co do separacji - oczywiście jest przydatna, ale nie konieczna. Jeżeli chodzi o główny cel RCD - zabezpieczenie, życia - to będzie ono bezpieczne i bez separacji. Przydatne jest natomiast światło gdy zadziała RCD bo jest upływność na sprzęcie AGD - i tu separacja jest przydatna

Obwody oświetleniowe (oprócz łazienek) nie muszą być chronione wyłącznikiem RCD.

To bym odradzał - mogą być uszkodzone przewody, lub dziecko same w domu postanowiło mimo zakazu wymienić żarówkę. Mimo przepisów - nie widzę powodu, by mając RCD nie czuć się w 100% zabezpieczonym.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów