Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

joanna12349
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 27 maja 2011, 11:13
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: joanna12349 » 07 lis 2013, 9:21

Samemu to też kosztuje. Jeśli nie 20 000 zł to 15% mniej.A miejsca zajmie tyle samo. A trzymanie rur w domu, zamiast łózka czy szafy, to też koszt.

Zastanowić się należy czy nie wystarczy wentylacja inteligentna do grupy pomieszczeń.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lis 2013, 9:39

20000zł? To jaaaaki dom?
A kanały - 60mm w ścianie zamiast łóżka?

A co oznacza "inteligentnie"? Myśleć będzie? Za nas?

gruszek_owoc
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2013, 12:53
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: gruszek_owoc » 07 lis 2013, 12:56

Panie Tomaszu, czy montaż skrzynki rozprężnej jest potrzebne?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lis 2013, 13:46

Nie. Nigdy nie montowałem skrzynek rozprężnych, wręcz piszę o minimalizacji rozprężania się powietrza w kanale okrągłym.

gruszek_owoc
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2013, 12:53
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: gruszek_owoc » 07 lis 2013, 15:29

Pytam, ponieważ dostałem wycenę instalacji wentylacyjnej, w której pełno takich skrzynek ( dwu-króccowych i trzykróccowych ) gdzie do jednego punktu idą 2 lub 3 rury.

Ja zaplanowałem sobie 2 skrzynki rozdzielcze( nawiewną i wywiewną ) i do każdego pomieszczenia anemostaty 80 i rurę 75 spiralną, po jednej do każdego anemostatu.
Tylko teraz za bardzo nie wiem czy taka instalacja spełni swoją rolę? Maksymalna wielkość pomieszcznia to 20m2 x 2.5h = 50m3.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lis 2013, 16:14

Optymalna prędkość powietrza w kanałach wynosi od 2 m/sek do 5 m/sek. Za duzy kanał wcale nie jest lepszy !
W kanale 63 mm ( wewnątrz ) przy 2 m/sek - jest prawie 22m3/h przy 5m/sek. jest 55m3/h
Na nawiewie więc jeden kanał wystarczy + kolano redukcyjne 90' z przejściem na anemostat fi 80mm
Na głównych wywiewach daje się parę i redukcję 90' z 2x 75 na 125mm
System taki opracował Zehnder i J.E. Stark w 2000 roku http://zehnder-jestorkair.nl/producten- ... dividueel/
Kanał drugi i trzeci na nawiewie nie są do wentylacji a do powietrza recyrkulacyjnego - do chłodzenia i dogrzewania przez pompę ciepła .

Więcej poczyta Pan w wątku założonym przeze mnie - Sam robię wentylację...
vt/42256/0/sam-robie-wentylacje.

perm
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: perm » 07 lis 2013, 19:11

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Optymalna prędkość powietrza w kanałach wynosi od 2 m/sek do 5 m/sek. Za duzy kanał wcale nie jest lepszy !
W kanale 63 mm ( wewnątrz ) przy 2 m/sek - jest prawie 22m3/h przy 5m/sek. jest 55m3/h
Na nawiewie więc jeden kanał wystarczy + kolano redukcyjne 90' z przejściem na anemostat fi 80mm
Na głównych wywiewach daje się parę i redukcję 90' z 2x 75 na 125mm
System taki opracował Zehnder i J.E. Stark w 2000 roku http://zehnder-jestorkair.nl/producten- ... dividueel/
Kanał drugi i trzeci na nawiewie nie są do wentylacji a do powietrza recyrkulacyjnego - do chłodzenia i dogrzewania przez pompę ciepła .

Więcej poczyta Pan w wątku założonym przeze mnie - Sam robię wentylację...
vt/42256/0/sam-robie-wentylacje.
Tylko weź pod uwagę że autor tematu - Brzęczkowski nie potrafi sam nic policzyć. On wszystko robi "na czuja" Czasem wychodzi, czasem nie. On np nie wie czym różni się przepływ laminarny od burzliwego, co to jest i jak się liczy liczbę Reynoldsa. Stąd te głupoty o większych oporach przepływu w dużych kanałach.

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: RobertKGB » 07 lis 2013, 23:11

Jak dobrze że na tym forum mamy "fachowca" od wszystkiego - perma, w każdym temacie zawsze "konkretna" i wyczerpująca odpowiedź.

joanna12349
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 27 maja 2011, 11:13
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: joanna12349 » 08 lis 2013, 7:55

Kanały 60mm? to chyba 6cm.
Czy to napewno do wentylacji?
Wentylacja inteligentna - mam na mysli wentylację, dostosowaną do aktualnych potrzeb.(np klimaaa)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lis 2013, 8:18

Trudno zrobić prawidłową wentylację bez kanałów 60mm - ( ma Pani rację, 60mm to 6 cm)
Optymalna prędkość powietrza w kanałach to przedział 0d 2m/sek do 5m/sek.
Mając dom np. 150m2 - mamy 7 anemostatów nawiewnych ( 5 pokoi i dwa w salonie) i wentylację na minimum 130m3/h i na maksimum prawie 400m3/h ---- to jakie kanały, by Pani zastosowała?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lis 2013, 8:21

Wentylacja inteligentna - mam na mysli wentylację, dostosowaną do aktualnych potrzeb.(np klimaaa)
Co ma klima ( nawet klimaaa) do wentylacji? Powietrza zużywamy dokładnie tyle samo. Wentylacja musi działać jednakowo niezależnie od temperatury.

perm
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: perm » 08 lis 2013, 10:07

RobertKGB pisze:Jak dobrze że na tym forum mamy "fachowca" od wszystkiego - perma, w każdym temacie zawsze "konkretna" i wyczerpująca odpowiedź.
Wiem że kochasz Brzęczkowskiego za jego proste choć idiotyczne rozwiązania dla każdego któremu nie chce się trochę pomyśleć ale może napisz proszę gdzie się pomyliłem. On nie potrafi nic policzyć, niezależnie czy mówimy o ociepleniu czy o wentylacji. Taki chłopek roztropek. Wie i już a jak ktoś się nie zgadza to jego problem. Niech zdadzą sobie z tego sprawę również ci którym próbuje doradzać czy coś sprzedać. Ryzykują i to bardzo zdając się na Brzęczkowskiego.

By nie być gołosłownym. Wyżej pisze o tym że optymalna prędkość przepływu powietrza w kanałach to od 2 do 5 m/s. To może być prawdą ale nie musi. Takie rzeczy trzeba policzyć. Brzęczkowski zdaje się "na nosa" pewnie będzie dobrze, bo policzyć czegokolwiek nie jest w stanie. Jak można komuś takiemu zaufać nie mam zielonego pojęcia. Omijałbym takiego pseudo fachowca szerokim łukiem.

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: RobertKGB » 08 lis 2013, 10:28

Człowieku ty masz jakieś problemy emocjonalne? Ja bym się raczej zastanawiał nad twoim umiłowaniem TB , bo to twoje komentarze są pod każdym jego komentarzem, wygląda na to jak byś nic nie robił , tylko śledził każdy jego ruch na forum, to nie jest zdrowe i może świadczyć o poważnych problemach. Dodatkowo te proste rozwiązania o których piszesz w większości są właśnie dla ciebie niezrozumiałe i wcale nie jesteś w większości. Pokaż mi gdzie Ty cokolwiek policzyłeś ? a potem zacznij zarzucać innym, że nie liczą. Uroiłeś sobie "ludzi oszukanych przez TB" i zapewne będziesz powtarzał to każdemu na forum. Tylko proszę jak już próbujesz obalać teorie innych to poprzyj je jakimiś konkretami, a nie opiniami "wybitnych fachowców" - bo twoi guru z FM też strzelali takie gafy na, że aż żal było czytać.
p.s. i proszę dotrzymaj słowa i omijaj "takiego pseudo fachowca" szerokim łukiem również na forum
Dziękuję

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lis 2013, 10:28

od 2 do 5 m/s. To może być prawdą ale nie musi. Takie rzeczy trzeba policzyć
Poziom szumów i opory przepływu się mierzy, nie liczy.
Omijałbym takiego pseudo fachowca szerokim łukiem.
Wierzę, że jeszcze długo to będzie nieprawda ( jak widać z załączonego obrazka) . Dlaczego długo? Przy Pana zdolnościach percepcyjnych, sporo nicków musi Pan przeczytać zanim zrozumie.
Pozdrawiam największego fana!

perm
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: perm » 08 lis 2013, 10:49

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Poziom szumów i opory przepływu się mierzy, nie liczy.
Mierzy się, jak najbardziej ale zanim wykona się instalację trzeba wiedzieć jakie te opory będą by dopasować wydajność wentylatorów. Inaczej nie da się tego zrobić jak poprzez wyliczenia. Oczywiście ty się cyferkami brzydzisz więc będziesz twierdził że jest inaczej. O czym to świadczy? O tym że jesteś nieukiem i samozwańczym fachowcem. Dla ciebie przepływ burzliwy generuje mniejsze opory bo rury są karbowane. :D :D :D Nie przyjdzie ci do głowy że w takiej rurze również możliwy jest przepływ laminarny. Trzeba by pomyśleć, policzyć a tu problem bo w twojej głowie pustka co ci już ze sto razy udowodniono, równiez na tym forum.
TB pisze:Pozdrawiam największego fana!
Żeby być czyimś fanem trzeba przynajmniej tego kogoś szanować. Nie mam do ciebie szacunku za grosz. Za te bzdury które wypisujesz, nie wiadomo po co, za to że nie chcesz się dokształcić i za przynudzanie. Jesteś niestrawny, krzty poczucia humoru, stylu, polotu. Taki klocek by nie powiedzieć dosadniej.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości

Gotowe projekty domów