bloczki betonowe

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

kasiam
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 21 lip 2007, 21:09
bloczki betonowe

autor: kasiam » 21 lip 2007, 21:19

Witam, czy jest duza roznica miedzy wytrzymaloscia bloczkow b.z B 10 (tak mam w projekcie) a b b z B 8 ??? dwa miesiace temu zamowilam u lokalnego producenta, a dzis prawie przy odbiorze dowiedzialam sie o tym "drobnym" szczegole...co robic? wycofac sie? dokupic z B10 i na przemian je ukladac (Polak potrafi :wink: ) ? Zaluje ze wczesniej nie mialam pojecia ze moga byc bloczki z roznych betonow :oops:
prosze poradzcie

kasia

drewienko

autor: drewienko » 21 lip 2007, 21:50

do czego te bloczki ? do fundamentów minimum B10 powinny byc

kasiam
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 21 lip 2007, 21:09

autor: kasiam » 21 lip 2007, 22:00

do fundamentow... takie zamawialam i tak je nazywaja... :cry:

JBZ

autor: JBZ » 21 lip 2007, 22:17

Jeżeli w projekcie wymaga się B10 to tylko takie musisz zastosować. A swoją drogą, to kierownik budowy gdzie?
Porywasz się za budowę domu, a do samolotu siądziesz za stery? Pewnie nie, więc takim samolotem jest dom dla ciebie złotko!

kasiam
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 21 lip 2007, 21:09

autor: kasiam » 21 lip 2007, 22:29

dzieki bardzo.. :cry:

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 26 lip 2007, 11:05

Są różne bloczki, tak jak różni są producenci. Nie powinnaś się martwić na zapas.
Od sprzedawcy bloczków powinnaś otrzymać deklarację zgodności, w której umieszcza się wszystkie podstawowe parametry techniczne prefabrykatów.

Ponieważ napisałaś, że producent określił klasę bloczków jako "8", stąd wniosek, że nie prowadzi badań elementów zgodnie z nową normą PN-EN 772-3:2005 "Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 3: Elementy murowe z betonu kruszynowego (z kruszywami zwykłymi i lekkimi)." Jeżeli tak jest istotnie to nie będziesz miała najmniejszych problemów z ewentualną reklamacją. Kary jakie grożą producentowi są bardzo wysokie - 100 tys. zł. albo 10% obrotów w skali roku.

Zgodnie z obecnie obowiązującą normą producent powinien deklarować klasę elementu murowego - klasa I lub klasa II, oraz podawać średnią wytrzymałość na ściskanie jako wiodący parametr nośności elementu murowego.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że widziałem sporo bloczków wykonanych przez różnej maści garażowców albo "pod gruszką" i jeśli z bloczka po przecięciu sypie się miejscami piasek (mało cementu, złe urabianie mieszanki) albo bloczek można bez większego problemu rozłupać młotem (słabe kruszywo, głównie pisaek bez żwiru, słabe zawibrowanie) - wtedy lepiej takiego materiału unikać.

W przypadku domu jednorodzinnego bloczki z betonu klasy B8 (o ile nie kruszą się i nie sypie się z nich piasek) powinny być wystarczające. Dla porównania gazobeton zalecany na ściany konstrukcyjne powinien być odmiany 600 i klasy 4,0.

Jeżeli masz wątpliwości, albo co gorsza wątpliwości ma twój kierownik budowy, polecam przezbroić jedną z warstw zbrojeniem murowym polskiej firmy HABE (około 5zł./mb netto) albo innym podobnym.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 26 lip 2007, 11:37

Z tym zbrojeniem spin to dobry pomysł. Jednak jedna spoina zbrojąca to za mało aby mówić o wzmocnieniu muru.
Być może bloczki są świeże i nie dojrzały dostatecznie aby osiągnąć odpowiednią klasę wytrzymałości. A i jeszcze jedno pytanie. Na podstawie jakiej normy produkuje się bloczki o wymiarach 38x25x12 cm? Wydaje mi się, że powinny mieć wysokość 14 cm.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 26 lip 2007, 13:55

Jedna spoina jest w większości przypadków wystarczająca. Uzyskuje się w ten sposób coś w stylu nadproża dołem. Zresztą tak na logikę - skoro wykonuje się nadproża górą, to dlaczego nie dołem? Przecież w narożach dolnych równiez występuje koncentracja naprężeń wywołana odporem gruntu i ciężarem konstrukcji. Oczywiście przezbrojenie dwóch i więcej warstw zawsze będzie lepsze, ale też znacznie droższe.

W poprzednim poście popełniłem literówkę - chodzi o normę o numerze PN-EN 771-3:2005 (+poprawka A1:2006). Wg tej normy produkuje się zarówno bloczki jak i pustaki betonowe.

Nie jestem do końca pewien, ale wydaje mi się, że obecnie nie ma w żadnej z odmian normy PN-EN 771 określonych modułów. Bloczki 38x25x12 to inaczej bloczki M6 - sześć standardowych cegieł ze spoinami 1cm (6,5+1+6,5=14cm; 12+1+12+1+12=38cm). Zgodnie z poprzednią normą PN obowiązywała definicja modułowości bloków, ale nie znalazłem jej we wprowadzonych nowych normach zgodnych z europejskimi.

kasiam
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 21 lip 2007, 21:09

autor: kasiam » 26 lip 2007, 20:35

serdeczne dzieki za wyczerpujaca odpowiedz."Garazowy producent" nie ma nic przeciwko zwrotowi bloczkow (na moje szczescie),jest bardzo mily i ugodowy..Z tego co mowi nie jestemy pierwszymi reklamujacymi.W pelni uswiadomiona przez Was kupuje bloczki z B 15 :wink:
Ostrzegam kazdego laika: przed zakupem bloczkow betonowych popros o atesty zgodnosci,niech cena nie zamydli Ci oczu! (w tej branzy chyba nie ma super okazji)
pozdrawiam
kasia


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

Gotowe projekty domów