Modernizacja wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Czy poleciłbyś rekuperator Luna 200 Dospela do takiej modernicacji

Tak - mam (miałem) taki rekuperator
0
Brak głosów
Tak - za te pieniądze to rozsądny wybór
0
Brak głosów
Nie - miałem taki rekuperator, ale parametry deklarowane przez producenta nie odpowiadają rzeczywistości
0
Brak głosów
Nie - miałem taki rekuperator, ale był za głośny
0
Brak głosów
Tak - nie miałem - po prostu mogę go polecić
0
Brak głosów
Nie - nie miałem go ale nie polecam
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 0

Starkes
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2013, 7:26
Lokalizacja: Leszno
Modernizacja wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną

autor: Starkes » 21 paź 2013, 8:46

Witam serdecznie wszystkich.

Czy możliwa jest stosunkowo prosta i możliwie niedroga modernizacja wentylacji w istniejącym i eksploatowanym domku z grawitacyjnej na mechaniczną?

Kilka lat temu wybudowałem, domek parterowy z poddaszem (ok 130 m2).
Budując na drugim końcu Polski, błędów się nie ustrzegłem (między innymi zaufanie wykonawcy w kwestii docieplenia) ale i brak wentylacji mechanicznej.

Rachunki za ogrzewanie wynoszą mniej więcej tyle co podają na stronie wieszjakbudujesz.pl dla tego projektu - to jest ok 3.100 PLN rocznie (gaz ziemny, kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, sterownik pokojowy - brak możliwości podłączenia sterownika pogodowego). Docelowo chcę wymienić kocioł na na zamkniętą komorę spalania. Kominkiem dogrzewamy wieczorami. Wg tej samej strony po instalacji wentylacji mechanicznej rachunki powinny spaść o ok 500 zł.

Wiem, że to uproszczenia, ale mniej więcej tyle się spodziewałem.

Obecny rozkład pomieszczeń to 3 sypialnie na poddaszu, (ja z żoną i dwóch synów).
Na parterze kuchnia z jadalnią (15,6 m2) połączona z "salonem" (23,90m2) - w "salonie" kominek, mały pokój (10 m2) w którym mieszka babcia, łazienka (ok 4 m2).

Chciałbym aby projekt był możliwie prosty (zakładam samodzielną instalację) i oczywiście niedrogi.

Obecnie kratki wentylacyjne podłączone są do kominów wentylacyjnych w kuchni, łazienkach i na zapleczu kuchni (gdzie stoi kocioł).

1) Myślałem, żeby użyć istniejących kanałów wyciągowych w kominie jako miejsca na kanały wywiewne (łazienki + kuchnia) a nawiewy założyć w salonie i w sypialniach. Czy takie założenia się sprawdzą?
2) Czy wystarczy Luna 200 Dospela ?
3) Czy lokalizacja na ocieplonym ale nieogrzewanym poddaszu będzie prawidłowa?
4) Czy przy lokalizacji na poddaszu będzie ją słychać w nocy w sypialniach?
5) Czy oszczędności rzędu 500 zł będą realne?

Proszę o pomoc w podjęciu decyzji. Wszelkie podpowiedzi - mile widziane.

Układ pomieszczeń taki jak na rysunkach, układ mebli inny.
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 paź 2013, 9:18 przez Starkes, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Modernizacja wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 paź 2013, 9:14

Gaz jest od dawna najdroższy źródłem grzania. Z tym, że rekuperację wymyślono po to, by nie robić ogrzewania gazowego.
Wracając do pytania, co do samej wentylacji - prosty pakiet do własnego montażu na taki dom przy tym ogrzewaniu - to koszt 7000zł brutto 23%.
Luna będzie przysłaba, słyszalna i wymaga kilku przeróbek.

Starkes
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2013, 7:26
Lokalizacja: Leszno
Re: Modernizacja wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną

autor: Starkes » 21 paź 2013, 9:33

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź (nie zdążyłem jeszcze nawet wyedytować literówek ;-) w pierwszym poście).

Prawdę mówiąc - liczyłem na Pana Panie Tomaszu. Dzięki Pana poradom zainstalowałem prosty wymiennik gruntowy. Wszystko działało pięknie, póki firma budująca kanalizację w ulicy nie pozrywała drenów. Woda dostała się do kanałów i system szlag trafił - ale to oddzielny temat.

Jaką centralę może Pan zaproponować do takiej modernizacji?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Modernizacja wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 paź 2013, 9:58

Obrazek
Jeżeli ma zostać centralne, to najprostsza cicha z krzyżowym Heatex-em do własnego składania

Starkes
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2013, 7:26
Lokalizacja: Leszno
Re: Modernizacja wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną

autor: Starkes » 23 paź 2013, 19:14

Co to jest za centrala jeśli wolno wiedzieć?
Jaką ma wydajność ?
Ile kosztuje sama centrala?

7.000 to znacznie więcej niż mogę obecnie wydać, ale może lepiej wstrzymać się niż wydać połowę z tego i mieć problemy.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości

Gotowe projekty domów