Czy robić drenaż

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

garincha
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 sty 2007, 20:59
Lokalizacja: śląsk
Czy robić drenaż

autor: garincha » 30 cze 2007, 7:19

Witam serdecznie. No i zaczęło się. Dół pod fundamenty wykopany :D .
Mam pytanie ... zgodnie z projektem wokół domu podpiwniczonego miał być zastosowany drenaż opasowy. Po wykopaniu dołu (na głębokość 225cm) okazuje się jednak, że mamy sam piaseczek. Suchutko i ani kropelki wody. A zatem pytanie, czy trzeba w ogóle bawić się w taki drenaż. Spotkałem się bowiem z opinią, że przy takim podłożu będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 cze 2007, 9:48

Tak na mój gust, to drenaż opaskowy nie jest, by odprowadzać wody gruntowe! bo niby dokąd. Dernaż wokół fundamentu ma odprowadzić w jak najszybciej deszczókę. Jeżeli jesteś pewien, że deszczów, a raczej ulew już nie będzie, to zdecydowanie drenaż jest zbędny.

JBZ

autor: JBZ » 30 cze 2007, 12:49

Zadaniem drenażu jest nie dopuścić do powstania spiętrzenia wody na głębokości posadowienia fundamentów, a skąd tam woda jest bez znaczenia. Wykonuje się tylko w przypadkach zagrożenia takim stanem. Skoro projekt przewiduje, zapewne jest zasadny, ale możesz zapytać o to projektanta, a nie tu na forum.

Nawet w przypadkach zagrożonych podniesieniem poziomu wód drenażu można nie wykonywać pod warunkiem poprawnie wykonanej hydroizolacji fundamentów.

Jerzy Zembrowski

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 14 lip 2007, 23:42

Moim zdaniem często wyjdzie taniej wykonanie hydroizolacji o jedno "oczko" lepszej niż wykonywanie dodatkowo drenażu, który to, jak każda instalacja, może się "popsuć".

Co wy, drodzy forumowicze, o tym sądzicie?
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 24 lip 2007, 21:28

Warunkiem sprawnego drenażu jest zawsze odpływ wody z rur drenarskich.
Najlepiej jeżeli odbywa się to grawitacyjnie bo gwarantuje to zawsze bezawaryjną pracę. Jak zaprojektowany jest odpływ drenażu i na jakiej jest on głębokości? Jeżeli ktoś projektuje drenaż to zazwyczaj ma to racjonalne uzasadnienie. Grunty piaszczyste pozwalają uniknąć drenażu ale ... -bez projektu nie podejmę się analizy. Może ukształtowanie terenu wymusza stosowanie tego rozwiązania a może co innego. Nie będę gdybał. Osobiście nie robiłem drenażu w moim domu. Grunt piaszczysty do głębokości 350 cm ppt (dalej nie kopałem). Piwnice na głębokość 210 cm. Izolacja z 2xpapa na lepiku na ławach i pod posadzką piwnicy obciążona płytą dociskową gr. 10 cm z betonu B15. Izolacja pionowa z lepiku na gorąco (ściany tynkowane). Wody w domu nie ma. Teren wokół domu podniesiony ok 15 cm ponad działkę.
stakam


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów