Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: RobertKGB » 27 wrz 2013, 13:21

Panie Tomaszu, Czy Pan jest mi w stanie zaprojektować i sprzedać zestaw "do samodzielnego montażu" czy zajmuje się Pan wyłącznie kompleksową usługą wraz z montażem ?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 wrz 2013, 16:58

To jest tak proste, że przygotowuję "klocki lego"

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: RobertKGB » 27 wrz 2013, 17:13

mam już tak wstępnie rozplanowane rozmieszczenie wszystkiego, ale czekam jeszcze na ostateczny projekt domu, rozumiem że jeśli Panu go prześlę to wyceni mi Pan taki zestaw klocków lego ?

Tomekkl
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 30 wrz 2013, 13:30
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomekkl » 30 wrz 2013, 14:00

Z ciekawości porównałem ceny reguatorów Vetnsta z Castoramą w Poznaniu
Tego, o którym mówicie nie mają i nie mieli i zamówić się nie da :), mieli podobny, z płynna regulacją
Vents RS-1-300, który kosztuje 128zł brutto, w tym sklepie internetowym http://instalszop.pl/do/item/RS_1_300/R ... i-RS-1-300 104zł brutto, Biorąc pod uwagę,że do Casto trzeba jechać, szukać wszystkiego i latać z pracownikami, których nigdy niema , a potem stać w kolejce to chyba wybrałbym opcję zakupu w internecie :).

Tomekkl
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 30 wrz 2013, 13:30
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomekkl » 30 wrz 2013, 14:02

Marco36 pisze:
Adam321 pisze:Cały sprzęt jaki potrzebujesz możesz kupić przez internet, Nie ma z tym problrmu korzystam regularnie, ceny są niższe niż w lokalnych sklepach gdzi konkurencja mała i zazwyczaj jest drogo. Jest sporo tego w necie polecam http://instalszop.pl/ albo http://www.foros.pl/. Powodzenia


Oba podane sklepy raczej drogie. Regulator Vents 0 + 3 biegi w obu sklepach w okolicy 70 zł.
Kupiłem ten sam w Castoramie za 45,23 zł.
Oferta rur to PCV gładko-ścienne, nie-nadają się do wentylacji mechanicznej (w dodatku się elektryzują). Dwa lata temu podłączyłem na takich rurach fi 100 wentylator kanałowy 2-biegi wyciąg powietrza z poddasza - i myślałem, że wentylator bije na ośce.
Ale po przeczytaniu tego tematu od początku - dochodzę do wniosku, że to nie wentylator dudni a powietrze rurach. Dudnienia nie słychać przy rurze a piętro niżej - niesie je po ścianach.


Z ciekawości porównałem ceny reguatorów Vetnsta z Castoramą w Poznaniu
Tego, o którym mówicie nie mają i nie mieli i zamówić się nie da Smile, mieli podobny, z płynna regulacją
Vents RS-1-300, który kosztuje 128zł brutto, w tym sklepie internetowym http://instalszop.pl/do/item/RS_1_300/R ... i-RS-1-300 104zł brutto, Biorąc pod uwagę,że do Casto trzeba jechać, szukać wszystkiego i latać z pracownikami, których nigdy niema , a potem stać w kolejce to chyba wybrałbym opcję zakupu w internecie Smile.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 wrz 2013, 14:36

Tylko do czego w domu taki regulator???
Poza tym po co kupować w taaaak drogich sklepach - normalnie kosztuje 40-50zł

pumper
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 09 wrz 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: pumper » 05 paź 2013, 18:34

Panowie,

po otrzymanych radach zdecydowałem się na lokalizację centrali w spiżarni. Jest to jednak niewielkie pomieszczenie - wykończne ma 168x122cm, jak na rysunku poniżej:

Obrazek

Martwią mnie dwie rzeczy: czy nie będzie przeszkadzał brak wentylacji (nawiewu ani wywiewu) oraz czy dopuszczalna jest "kiełbasa" z przewodów do czerpni i wyrzutni? Gdzieś tam obiło mi się o uszy, że odcinki kanałów dochodzące do centrali powinny być proste na długości 1m, a u mnie trzy zakręty po 90 stopni na wyjściu do wyrzutni...

pumper
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 09 wrz 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław
Re: wyrzutnia przy kominie spalinowym

autor: pumper » 06 paź 2013, 20:54

Zgodnie z zaleceniami pana Tomasza wyrzutnię planuję na dachu- tak się złożyło, że byłaby możliwość wyciągnięcia jej przy kominie spalinowym i zakończenia obok niego- czy jest to dobry pomysł? Czy lepiej w takim wypadku wyrzutnię skierować prosto do góry, czy na końcu zagiąć w bok?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 paź 2013, 7:03

Mozę dream 400 - łatwiej się tam pomieści.
A wyrzutnia... jak sie uda to bez "łamańców"

pumper
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 09 wrz 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław
Re: wyrzutnia przy kominie spalinowym

autor: pumper » 07 paź 2013, 16:43

Mozę dream 400 - łatwiej się tam pomieści.
A wyrzutnia... jak sie uda to bez "łamańców"

Bardzo dziękuję- niestety Dream 400 odpada ze względu na moc.
A wyrzutnia w kominie obok komina spalinowego kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania (zintegrowanego z poborem powietrza ("komin w kominie")) to dobry pomysł? Można skierować taką wyrzutnię do góry, czy lepiej zakręcić ją w bok przy końcu komina (wylot w poziomie)?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 paź 2013, 7:13

odpada ze względu na moc.
O jaką moc chodzi?
Wyrzutnia na elewacji... Należy pamiętać, że powietrze w kanale wylotowym ma wilgotność względną 100% - kratka wylotowa, może być na tyle zimna, że woda na niej osiądzie i zamarznie. Często też jest mokra elewacja wokół i szybko się wykrusza.
Pionowa wyrzutnia ma to do siebie, że nie zamarza.

pumper
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 09 wrz 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław
Re: wyrzutnia przy kominie systemowym

autor: pumper » 09 paź 2013, 7:00

O jaką moc chodzi?

"Moc" w rozumieniu ilości kanałów fi63, na jaką powinna być według Pana zaleceń rozbita powierzchnia króćców rekuperatora- Dream 400 daje 6-7 kanałów fi63 = pole powierzchni fi160, Classic 550 10 x fi63 = fi200. A dziesięciu kanałów właśnie potrzebuję.

A robił Pan może wyprowadzenie wyrzutni kominem systemowym (tzn. izolowany przewód elastyczny w systemowych pustakach zewnętrznych i wyrzutnia przechodząca przez czapę betonową)?

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: RobertKGB » 14 paź 2013, 11:12

Panie Tomaszu , czy czerpnię powietrza można dać od strony północnej ? czy lepiej będzie od cieplejszej strony czyli południa?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 paź 2013, 11:18

Lepiej latem gorącego powietrza nie czerpać. Od północy.

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: RobertKGB » 14 paź 2013, 11:21

Myślałem o tym aby zimą ciut cieplejsze czerpać od południa, ale od północy bardziej mi pasuje


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości

Gotowe projekty domów