średnica komina, a może kominów

Komin jest nieodłączną częścią systemu ogrzewania i wentylacji - odprowadza spaliny i dym wytwarzany przez domowy sprzęt. O tym jaki wybrać komin zależy od sposobu ogrzewania domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o systemach kominowych koniecznie wejdź do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Tonik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2013, 14:56
średnica komina, a może kominów

autor: Tonik » 03 kwie 2013, 13:38

Witam Fachowców i mam prośbę o poradę.
Korzystam ze starego pieca marki Zębiec, mocy nieznanej, opalającego przy uciążliwym dokładaniu co jakieś 3 h jakieś (nieocieplone jak należy) 300- 350 m2.
Chcę go przestawić w nowe miejsce (do piwnicy), reanimować instalację i postawić nowy komin.
- Jakiej średnicy powinienem postawić komin (przewód kominowy)?

I pytanie nr. 2.
Za jakiś czas chcę zamienić ten piec na nowocześniejszy, z podajnikiem i większej mocy, bo dojdą do ogrzewania kolejne pomieszczenia.
- Czy można taki nowy piec (będzie to jakiś piec na paliwo stałe, pewnie z ukierowaniem na ekogroszek) dołączyć do dwóch przewodów kominowych (z ceramiki)?
Postawiłbym komin z dwoma przewodami. Na razie podłączyłbym stary piec do jednego przewodu, a po zamianie pieca (na większej mocy) podłączyłbym go do obu przewodów. Czy można tak zrobić, czy trzeba od razu wybudować jeden komin o dużej średnicy właściwej dla docelowego pieca?
Serdecznie dziękuję za podpowiedzi.
T.

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: średnica komina, a może kominów

autor: aseba » 03 kwie 2013, 20:24

Wypowiem się jako amator,więc komin docelowo postaw jeden i dla Twojej powiechrzni(późniejszego pieca) to nawet nie wiem czy nie będzie fi250,ale to sprawdź przy zaleceniach piecy najlepiej kilku i porównaj. Jak owy komin będzie za duży do teraźniejszego kotła to duś ciąg przepustnicą na czopuch,jak nie ma to wyspawaj,bo to prosta sprawa. Do ekogroszku zastosuj system uniwersal tj komin dla niskich temp.spalin (chyba pon. 200*C). Jesli chodzi o stawianie takiego komina to murarz amator poradzi sobie z tym,lecz bezwzględnie musi przestrzegać instrukcji,a jest parę niuansów. 8)

Tonik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2013, 14:56
Re: średnica komina, a może kominów

autor: Tonik » 04 kwie 2013, 14:15

Niestety nie wiem, jaka będzie docelowa powierzchnia do ogrzewania, więc nie wiem, jaka będzie potrzebna docelowa moc pieca = jaka średnica komina.
Ale zrobić jeden, docelowy komin?
Z zapasem dać 25-30 cm i tymczasowo -przepustnicę?
Komin będzie miał z 10 metrów wysokości, a jak dam średnicę ze 30 cm, to będzie wysysało ziemniaki z piwnicy :lol:

Mam jeszcze takie pytanie:
Piec c.o będzie w piwnicy, a na parterze i na piętrze chciałbym postawić kominki czy jakieś ozdobne kozy. Czy trzeba robić 3 kominy od samego dołu? To wyjdzie strasznie drogo.
- Czy może są jakieś ślepe pustaki (w systemowych kominach), żeby wsadzić je na dół, a dopiero od parteru i od piętra (tam, gdzie wejdą kozy) robić prawdziwe przewody kominowe ?
Pozdrawiam
T.

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: średnica komina, a może kominów

autor: aseba » 04 kwie 2013, 17:33

Napewno niżej niż fi 200 nie spadnie nawet dla 100m2 domu. Do piecyków i kóz napewno będzie najmniej 180 i niestety każde urządzenie ze swoim kominem. Skutki podłączania kilku urządzeń do jednego komina mogą byc katastrofalne. Stopa pod komin musi być szersza od wym.zew. systemu (o ile to nie wiem bo nie jestem specjalistą) pierwszy bloczek systemu zalewany jest betonem o wysokiej klasie wytrzymałości (czasem cały,czasem pół w zależności od systemu-producenta) a więc zmierzam do tego,że nie musisz 'jechać od samego dołu,możesz zastosować filar o szer.zew. systemu zaszalowany i zalany betonem,albo dokupić systemowych bloczków i zrobić na zasadzie szalunku traconego. Oczywiście w obu przypadkach zbrojenie. Podsumowując postaw komin docelowo pod nowy piec jeśli Twoja pow.później będzie wyn.ok 200m2 to prawdopodobnie pójdzie fi250, z tymi piecykami to ogromne koszta inwestycji (lepiej zrób sobie kino domowe z prawdziwego zdarzenia :D -miejsca masz na mini salkę) i ostatnie-nie bierz niczego na zapas! To nie jest wódka na stole im więcej tym lepiej. W tematach ogrzewania działa to trochę w drugą stronę... 8)

Tonik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2013, 14:56
Re: średnica komina, a może kominów

autor: Tonik » 04 kwie 2013, 20:24

To jest dom "rosnący". 8) nic nie poradzę, dojdzie córka na górze, coś tam na dole....
Teraz będzie ok. 150m2 i stary piec, a potem ze 350m i co zrobię? Łatwo się mówi "nie bierz na zapas".
Będę komin wymieniał? Rozwalał podłogę, stropy, dach?
Dlatego pytałem, czy może zrobić ze 2 piony (na drugim by sobie chodził tymczasowo np. kominek) a potem podłączyć obydwa w jedno do dużego pieca?
Czy tak można ?

A może kominek zrobić przewodem rurowym, czy jak się to nazywa. Będzie szedł tylko od kondygnacji, na której stoi. Wyjdzie taniej?

JTD
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 13 lut 2013, 21:53
Lokalizacja: łódzkie
Re: średnica komina, a może kominów

autor: JTD » 04 kwie 2013, 21:20

Tonik pisze: Czy tak można ?

Poczytaj sobie najpierw to Rozporządzenie:
http://www.ciop.pl/5544.html - od par.140
(w tym koniecznie - paragraf 145) :)
Pozdrawiam
nie po to człowiek żyje żeby pracować, lecz po to pracuje żeby żyć

Tonik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2013, 14:56
Re: średnica komina, a może kominów

autor: Tonik » 04 kwie 2013, 22:30

Dzięki wielkie! Nie wiedziałem, że takie coś istnieje.
Sprawa jasna.
Ale rozumiem, że za duży komin można mieć, czy też jest na to paragraf? :wink:
Znaczy, czy będzie źle wpływał na działanie pieca?

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: średnica komina, a może kominów

autor: aseba » 05 kwie 2013, 17:43

Sorki Tonik ale ja sie urywam ze względu braku takiej wiedzy... Cięzko powiedzieć na temat fi komina z taką rozbieżnością metrażu. Wiem,że planując ekogroszek musisz mieć system tzw. uniwersal. 8)

Tonik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2013, 14:56
Re: średnica komina, a może kominów

autor: Tonik » 05 kwie 2013, 18:14

Bardzo dziękuję aseba i JTD, już mam jakieś pojęcie o temacie. Wyczaję jakiegoś instalatora i będę wiedział, o co pytać.
Wywalę kolubrynę na fi 30 i już, a o kominkach zapomnę.
Dziękuję Wam jeszcze raz.

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: średnica komina, a może kominów

autor: aseba » 05 kwie 2013, 19:20

Spoko od tego jest forum :lol: Z czasem pochwal sie domowym kinem 8)

Tonik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2013, 14:56
Re: średnica komina, a może kominów

autor: Tonik » 05 kwie 2013, 21:56

E kino..., zrobię sobie kominek w byłej oborze. Mam tam nawet stary komin 8)

JTD
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 13 lut 2013, 21:53
Lokalizacja: łódzkie
Re: średnica komina, a może kominów

autor: JTD » 05 kwie 2013, 21:59

Tonik pisze: Ale rozumiem, że za duży komin można mieć, czy też jest na to paragraf?

Tu już paragrafu nie ma, tylko doświadczenie i zdrowy rozsądek :)
Większa średnica komina może być, mniejsza - NIE :!:
Byle temperatura spalin nie była zbyt niska :wink:
Jak na moje "oko", to i średnica fi 200 wystarczy (to już jest spory komin :!: )
nie po to człowiek żyje żeby pracować, lecz po to pracuje żeby żyć

JTD
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 13 lut 2013, 21:53
Lokalizacja: łódzkie
Re: średnica komina, a może kominów

autor: JTD » 05 kwie 2013, 22:11

Tonik pisze: Wywalę kolubrynę na fi 30 i już

Przy takim kominie to i sporą fabrykę możesz obsłużyć :lol:
Tonik pisze: Dziękuję Wam jeszcze raz.

Nie ma za co. Polecam się na przyszłość :D
nie po to człowiek żyje żeby pracować, lecz po to pracuje żeby żyć

Tonik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2013, 14:56
Re: średnica komina, a może kominów

autor: Tonik » 07 kwie 2013, 16:09

JTD pisze:
Tonik pisze: Wywalę kolubrynę na fi 30 i już

Przy takim kominie to i sporą fabrykę możesz obsłużyć :lol:
no właśnie słabo to jakoś wychodzi, jak przejrzałem dokumentację kilku pieców to może z 70 KW podłączę do fi 30 8) 100 KW już się nie kwalifikuje :D


Wróć do „Kominy, Systemy kominowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów