Jaki piec z podajnikiem

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: aseba » 11 lut 2013, 21:38

Słuszna uwaga i rzeczywiście nie patrzyłem na gabaryty paleniska co przy pelecie chyba nie ma wiekszego znaczenia (pomińmy odpowiedni dobór mocy do zapotrzebowania, bo to oczywiste),a pozostałe paliwa potraktowałem jako awaryjne,bez większego znaczenia. Z drugiej strony nastawiając się na pellet nie myślę aż tak daleko jeśli chodzi o cenę. Wg mnie pellet ma dobre recenzje na kolejne lata,w tej chwili popyt jest dużo mniejszy od podaży,a i stereotyp o takim sposobie ogrzewania domu będzie jeszcze dłuuuugo snuł się wśród naszej polskiej ludzkości. Węgiel i drewno ida w parze i też ceny uległy zmianie w ostanich kilkunasu latach i niestety wg mnie są na straconej pozycji (zamykanie kopalń i ilość-stosunek drzew liściastych do iglaków też jest b.mały w naszym położenu). No ale wybór nalezy do mnie. Dziekuję z poradę i celne uwagi,napewno wezmę to do przemyśleń 8)

rostical82
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2013, 15:27
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: rostical82 » 12 lut 2013, 8:44

Dlatego widzisz, ze nie sztuka wydac kase a potem sie denerwowac bo sezon kosztuje krocie.
Jezeli interesuje Cie tylko pellet i ewentualnie drewno to poczytaj o piecu Kostrzewa Compact Bio.
Pisze na tym forum, zeby zaoszczedzic ludziom kase bo na tym sie znam i praktyke w montazu prowadze juz kilkanascie lat wiec mysle, ze moje rady to nie jest snucie teorii ale usrednienie urzadzen ktore juz zamontowalem i polecenie tych ktore sprawdzily sie najbardziej.
Potencjalny kupiec nie zna sie tak na piecach i ciezko mu ogarnac co jest przydatne w uzytkowaniu a na co trzeba zwrocic uwage zeby nie wyrzucic kasy w bloto - i w tym mam nadzieje, ze Ci pomoglem;)

pzdr

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: aseba » 12 lut 2013, 19:21

Dałeś mi do myślenia,ale...!?!? Wychodzę z założenia,że; pozostał mi węgiel,drewno liściaste(iglaste wiadomo!),ekogroszek i pellet. Reszta sposobów ogrzewania nie wchodzi w rachubę. Wybrałem pellet,a jedynym aspektem Marku jakim mnie zniechęcasz do SAS-a jest cena pelletu za parę lat!? Wyjaśnij więc dlaczego to jest jedyny powód! ...podzielimy opinie :D

rostical82
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2013, 15:27
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: rostical82 » 14 lut 2013, 13:59

Wybór i tak zostaje po Twojej stronie. Ja tylko probuje Cie uczulić, żebyś się nie stał niewolnikiem jednego paliwa bo takie myślenie nie ubezpiecza Cie na przyszlosc. Jeżeli jesteś tak bardzo przekonany do pellet'u to uważam, ze są lepsze piece na rynku chociaż nie napisałem, że SAS jest złym kotłem.
Wplyw na cenę pellet.u ma oczywiście cena trocin która jest coraz bardziej wygórowana .
W mojej okolicy jest bardzo duża fabryka Kronopol, która już teraz nie chce sprzedawać trocin byle komu a ci którzy je kupują zrobią taki monopol, że ceny mogą się zmienić szybciej niż Ci sie wydaje.

Sumując - ja nic do pellet'u nie mam i takie samo zdanie mam do kotłów które są tylko np. na eko-groszek.
Pellet jako paliwo jest bardzo fajne bo czyste i wygodne i jeżeli jego cena się utrzyma to naprawdę dobre rozwiązanie ale...w razie "w" lepiej żeby nasz kocioł mógł spalać też inne paliwa.

Popatrz co się stało z ceną oleju napędowego do aut, pięć lat temu pomyślałbyś, że będzie kosztował tyle co benzyna?:)

pzdr

John5
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 lut 2012, 15:04
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: John5 » 14 lut 2013, 15:13

rostical82, rozumiem słuszność takiego myślenia. Czy w takim razie piec określany jako "uniwersalny", (np. ten Galmet http://galmet.com.pl/pl/products/view/15-kotly_co) daje w takim wypadku radę?

rostical82
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2013, 15:27
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: rostical82 » 14 lut 2013, 15:35

John5..

Galmet M Uniwersalny jeżeli chodzi o spalanie paliw to jest już to o czym pisałem.
Automatyka tego kotła pozostawia jednak wiele do życzenia poniewaz aby stworzyć kotlownię automatyczną potrzebujesz dodatkowe opcje np. moduł sterowania zaworem mieszającym.
Piec dobry ale w/g mnie biorąc pod uwagę automatykę cena katalogowa powinna byc na poziomie 7-8 tys.

Poczytaj sobie o tym kotle:
http://kotlyonline.redcart.pl/p/7/33/ko ... chnik.html

w razie pytań pisz

pzdr

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: aseba » 14 lut 2013, 19:39

Miło jest wymienić poglądy na ten temat... a teaz pytanie z innej Beczki Marku. Po co zawór 3d lub 4d .Czy nie wystarczy prosty zawór termostatyczny zabezpieczający wode w kotle,a na grzejniki termostaty. Wiem,że tu jest temat typu jaka regulacja ilościowa czy jakościowa? Napisz proszę o co tu chodzi tzn wiem co te typy znaczą,ale która lepsza... Podyskutujmy,bo lubię zrozumieć zasadę... 8)

rostical82
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2013, 15:27
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: rostical82 » 14 lut 2013, 20:21

Zawory mieszające tzn 3D i 4D nie służą zabezpieczeniu kotła przed przegrzaniem tylko powodują dogrzanie wody wchodzącej do kotła (tzn powrotu). Zawór taki ma za zadanie podmieszanie do wody chłodnej ( która wraca po długiej drodze przez cały układ ) - wody gorącej wychodzącej z pieca.
Dzięki temu temperatura w piecu nie zostaje tak znacznie obniżona jak w przypadku kiedy nie mamy zaworu mieszającego - co znacznie przedłuża żywotność kotła oraz zmniejsza zużycie opału.
Proste schematy działania zaworu mieszajacego znajdziesz na goglach. Głowice termostatyczne na grzejnikach nie mają nic do tego;)
Ale temat nie jest o wykonaniu instalacji ale o doborze pieca więc pozostawmy to innym tematom, których jest pełno.

pzdr

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: aseba » 15 lut 2013, 9:47

Znam tę zasadę ochrony kotła,ale po co zawór 3d lub 4d gdy można niewykosztowywac sie i zamontować zawór ochrony kotła firmy Caleffi (mają takowy) ???? A drugie pytanie dotyczy regulacji 'Ilościowa,czy jakościowa' ??? Znam terminy,ale chodzi mi głębsze wyjaśnienie tych terminów... Ilościowa (załatwi to nam zawór 3d lub 4d jakościowa (tłamsimy tuż przy grzejnikach) Czytałem dużo i nic.... Wg mnie prostszym rozwiazaniem jest założenie głowic przy grzejnikach (komfort osobno w kazdym pomieszczenu) i prosty zaworem termo do ochrony kotła,więc czemu jest tak głośno o tych zaworach (3d/4d) Nie mieszajmy w to podłogówki (wiadomo) 8)

rostical82
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2013, 15:27
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: rostical82 » 15 lut 2013, 10:39

Kolego to co piszesz nie ma spójności. Zawór 3D a głowice na grzejnikach to zupełnie mijające się rozwiązania. Zawór służy do ochrony powrotu kotła a głowice na grzejnikach do regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu osobno. To są dwie różne rzeczy i nie wiem skąd Twoja wiedza na ten temat ale chyba musisz zmienić informatora;) Zamykam dyskusję na tym forum o zaworach itp i odpowiem tylko na pytania dotyczące wyboru pieca. Jeżeli chcesz informacji dot. zaworów itp musisz wyszukac takiego tematu na innym forum.

pzdr

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: aseba » 15 lut 2013, 12:55

Cgyba trocge mnie niezrozumiałeś... Głównie chodziło mi o sens stosowania zaworów 3d/4d (oczywiscie z silniczkami,bo bez nich to strata kasy) Po co? jak mozna zastosować prosty,bezobsługowy w/w zaworek Caleffi? ...Cóż,na na tym forum nie znalazłem satysfakcjonującej odp. dla siebie... Pozdrawiam 8)

Awatar użytkownika
karoka65
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 701
Rejestracja: 07 gru 2011, 22:13
Lokalizacja: Stary Grodków, tel: 509802200
Kontaktowanie:
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: karoka65 » 15 lut 2013, 18:57

Są kotły gdzie nie jest wymagana jakaś minimalna temp. powrotu, nie wymogu jej ochrony i nie ma potrzeby montowania zaworów N-drożnych.
Spalać można wszystko miał, eko groszek, groszek i mieszanki tych paliw z pelletami czy ziarnem zbóż.

rostical82
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2013, 15:27
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: rostical82 » 16 lut 2013, 14:58

kolego karoka nie zasmiecaj prosze kolejnego forum swoimi postami bo takie glupoty wypisujesz ze sie czytac nie chce!

Nie przewracaj ludziom w glowach swoją niewiedzą, tu są osoby które chcą kupić dobry kocioł i chcą też zaczerpnąć trochę podstawowej wiedzy na temat podłączenia.
Najlepsi producenci wymagają zamontowania zaworów mieszających ponieważ chronią one kocioł przed niską temperaturą powrotu jak już pisalem wczesniej. Pozostałe pseudofirmy nie wymagają takich zaworów ale jak z kotłem się coś dzieje to serwis przyjeżdża i stwierdza, że była za niska temperatura na kotle i dlatego się psuje, gnije itp
Przez takich "pseudo wujków dobra rada" jak Ty wiele osób zostaje wprowadzonych w błąd - przecież nie każdy się zna i nie wie jaki kocioł kupić więc jak już chcesz dawać rady to zapoznaj się z podstawami prawidłowej pracy układu a dopiero potem się wypowiadaj bo robisz tylko zamieszanie a laik Ci wierzy a potem? potem jest płacz i drogie poprawki na instalacji. Powienienem się cieszyć bo to moja praca i na poprawkach też zarabiam ale szkoda mi ludzi którzy ufają wiedzy (czyt. niewiedzy) takim mataczom jak Ty.

Ludzie - zawór mieszający to koszt ok 170zł a kocioł to ok 8-9 tys....niech każdy sam pomyśli bo przez kolege karoka mnie już brak słów...


pzdr

Wyatt
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2013, 22:42
Lokalizacja: Wlkp.
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: Wyatt » 23 lut 2013, 23:22

To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie!

Szukałem w necie ciekawego artykułu, który pomógłby mi w wyborze kotła. Trochę widząc tytuł tego (jaki piec z podajnikiem) miałem obawy, że to kolejny pisany dla blondynek przez blondynki ;) bo przecież to nie piece tylko kotły ale na szczęście po wczytaniu się zmieniłem zdanie ;)

Dom postawiłem w 2012 i to moja pierwsza w nim zima. Nie zdążyłem zrobić docelowych instalacji, grzeję wyłącznie kominkiem bez DGP, płasza itp. Wodę grzeję bojlerem.

Trochę to grzanie kominkiem uciążliwe więc zdecyduję się priorytetowo potraktować inwestycję w CO i CWU w tym roku (kosztem innych spraw).

Mam więc pytanie jak w temacie ale przy założeniach:

- dom 140m2 (w tym parter 70m2 i piętro 70m2 a wys. ok. 2,70m
- U dla ścian ok. 0,19W/m2K (Silka 24+styr 20)
- U okien 0,9 (całego okna bo sama szyba 0,6)
- ogólnie więc dobrze izolowany powiedzmy więc teoretycznie małe zapotrzebowanie na moc
myślę, że 12kW powinien starczyć, może ciut więcej?
- mam zamiar na początku ogrzewać raczej głównie lub wręcz wyłącznie sam parter (strop między kondygnacjami docieplony)
- ilość użytkowników 3-6, raczej oszczędnych, docelowo wanna i prysznic (do CWU)
- możliwość jak starczy kasy podłączenia do układu kolektorów słonecznych (dach 40' południe)
- parter na całości (poza kotłownią) ogrzewanie podłogowe + jeden grzejnik w łazience i jeden w kotłowni
- piętro - grzejniki

i dalej co ważne:

- niewiele miejsca na kocioł - wg zał. fragmentu proj. (wymiar wzdłuż komina to 1,10m, ścianka widoczna na dole do drzwi, prostopadle do komina to 1,20m (czyli maks. głębokość kotła razem ze wszystkim i dojściem za nim do wyczystek, które są od tej strony w kominie), cała szerokość czyli od tej ścianki do ściany przeciwległej (równoległy wymiar do dł. komina 2,30m)
- komin systemowy SCHIEDEL Rondo Plus fi200, wys. 9,60m
- wysokość trójnika od planowanego poziomu posadzki: 1,60m (dół rury)

Interesuje mnie najlepiej rozwiązanie dostępne w idealnym stosunku jakość/cena z terenu Wielkopolski. Myślę, tak jak napisano wiele razy wcześniej w tym temacie, najlepiej mieć możliwość palenia nie tylko ekogroszkiem ale czym się tylko da -drewnem, węglem, miałem itp.:)
Dobry, sprawdzony palnik, dobre sterowanie, trwały podajnik, świetny serwis, dostęp części...
Do tego zasobnik (pod kątem ew. kolektorów słonecznych).

To dokładanie do kominka non stop (jedyne źródło ciepła) i wybieranie popiołu ogólnie mnie nawet skłoniły do myślenia o ogrzewaniu panelami IR albo nawet gazem z butli (nie mam sieci)...ale chyba sporo drożej wyjdzie tylko te głupie przepisy o CO2, unijne nakazy, zakazy, węgiel chyba długo "tani" nie będzie, zresztą nie wiadomo co będzie tanie :) pewnie nic...

Przy okazji (jeśli można za jednym zamachem) jaki myślicie jest koszt wykonania instalacji CO i CWU w tym przypadku? Orientacyjne robocizna i materiał.



Załączam schemat jak to wygląda:


Obrazek

Pozdrawiam
Wyatt

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Jaki piec z podajnikiem

autor: Enerbau » 23 lut 2013, 23:46

Wyatt pisze:T
To dokładanie do kominka non stop (jedyne źródło ciepła) i wybieranie popiołu ogólnie mnie nawet skłoniły do myślenia o ogrzewaniu panelami IR

Pozdrawiam

Jeżeli rozważa Pan inne ogrzewanie niż centralne, to warto poszukać na ten temat więcej informacji i dopiero potem porównać i zdecydować. Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania to nie decyzja na dziś tylko na wiele lat. Wszystko zależy od warunków domu i preferencji użytkowników.






Nie po to izolujemy, by robić centralne.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 13 gości

Gotowe projekty domów