Kolektory na elewacji

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory na elewacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 sty 2013, 23:52

Gdybym w ramach tych samych finansów mógł zrealizować system oparty o kolektory zapewniający tanią c.w.u. przez cały rok, w opozycji do systemu zapewniającego tanią c.w.u przez pół roku, to naturalnie wybrałbym ten pierwszy.
KOLEKTORY TO MODA NIE EKONOMIA!!
A co do kolektorów na elewacji... przy identycznej powierzchni - większe jest roczne wykorzystanie zysków przy 90' i niższy koszt montażu! O co więc chodzi?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Kolektory na elewacji

autor: Enerbau » 31 sty 2013, 1:31

Bolas pisze:Szczerze to na 2+2 osoby poleciłbym założenie pompy ciepła. Wyjdzie o połowę taniej nawet bez dopłat a roboty mniej i ciepła woda zapewniona nocą czy nawet w pochmurne dni. Proszę przejechać się do urzędu miasta / gminy do wydziału ochrony środowiska i zapytać czy są dopłaty do PC. U mnie w gminie są w wysokości 5tys a przy koszcie 7tys za PC wychodzisz z nią na 2tys. Pomyśl przelicz - decyzja należy do ciebie a ściana zostanie ścianą.


Nie mogę doczekać się poranka aby przeczytać komentarze kolegów instalatorów :lol:
Ta co napisałeś, to jest wypowiedzeniem wojny tej branży. Mam nadzieję, że masz dobre ubezpieczenie na życie :wink:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory na elewacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 sty 2013, 4:34

Enerbau pisze:
Bolas pisze:Szczerze to na 2+2 osoby poleciłbym założenie pompy ciepła. Wyjdzie o połowę taniej nawet bez dopłat a roboty mniej i ciepła woda zapewniona nocą czy nawet w pochmurne dni. Proszę przejechać się do urzędu miasta / gminy do wydziału ochrony środowiska i zapytać czy są dopłaty do PC. U mnie w gminie są w wysokości 5tys a przy koszcie 7tys za PC wychodzisz z nią na 2tys. Pomyśl przelicz - decyzja należy do ciebie a ściana zostanie ścianą.


Nie mogę doczekać się poranka aby przeczytać komentarze kolegów instalatorów :lol:
Ta co napisałeś, to jest wypowiedzeniem wojny tej branży. Mam nadzieję, że masz dobre ubezpieczenie na życie :wink:

Wojny? Nawet na wojnie trzeba mieć trochę rozumu i argumentów. Ekonomia to w sumie matematyka + logika.... Kampania reklamowa i dotowanie prowadzone przez monopolistę w sprzedaży energii - są najlepszym dowodem na nieekonomiczność systemu.
Zapewniam Cię Janusz, że gdyby kasa w to włożona mogła przynieść inwestorowi zysk, nie potrzeba by dotacji i kampanii reklamowych.
Ekonomia - nie musi być dotowana i reklamowana - ludzie w większości idiotami nie są.

Zobacz, nawet tych "zadowolonych" - by się lepiej poczuć, by wierzyć, że zrobili dobrze - podają ile "złapali" kWh - nie podają ile rocznie dołożyli. Ekonomia to porównanie - ile kWh by poszło gdyby nie mieć centralnego ogrzewania - a ile poszło z centralnym + kolektor.
Rynek małych pomp ciepła ( zadaniowych ) będzie się rozwijał bez dotacji i kampanii reklamowych, z bardzo prostego powodu to jest ekonomiczna.

kolektory_WATT
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 04 gru 2012, 12:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Kolektory na elewacji

autor: kolektory_WATT » 31 sty 2013, 9:44

montaż na elewacji TAK, ale POD KĄTEM!
nikt nie twierdzi, że jak jest na elewacji to musi być pionowo.
można na scianie zamontować pod kątem 70 stopni i kolektory będą dawać dużo wiecej energii
przykład:
Obrazek
po drugie - Viessman jest dość drogą opcją - znacznie lepsze pod względem wskażnika cena/zysk jest WATT (próżniowe) lub Hewalex (płaskie aluminiowe) - polscy producenci, doskonała jakość.

pozdr
T.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory na elewacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 sty 2013, 10:16

można na scianie zamontować pod kątem 70 stopni i kolektory będą dawać dużo wiecej energii
Szanowny Panie - cały czas staram się wytłumaczyć, że nie chodzi o więcej energii z kolektorów!!! Chodzi o więcej energii WYKORZYSTANEJ Z KOLEKTORÓW .
Jeżeli miesięcznie zużywam nawet 200kWh na cwu - to ekonomiczniej jest
1 - mieć latem 1000kWh a zimą 50 miesięcznie
2 - mieć latem 500 kWh a zima 100 miesięcznie?
Poza tym trzeba doliczyć - większą czystość pionowych kolektorów, większą żywotność, łatwiejszy montaż, brak problemów ze śniegiem czy guanem

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory na elewacji

autor: bachus » 31 sty 2013, 14:17

T.B pisze:Pionowe ustawienie kolektorów w naszej strefie klimatycznej nie jest moim pomysłem. To, że w skali roku mamy z takiego kolektora więcej wykorzystanych kWh wyszło przy okazji testowania ogniw fotowoltaicznych dla domu ADD. Potwierdził to również Dospel. który robił swoje badania.
Jak ktoś ma wątpliwości, to może przecież sprawdzić! Tak jak ja to zrobiłem!

W całej tej dyskusji prosiliśmy o wyniki testów, które to miszcz raczył poczynić w trakcie testowania. A ponieważ nikt się ich (wyników ) nie mógł nigdy doprosić, tych jak i żadnych innych na inne tematy również Ze zdziwieniem przeczytałem co poniżej:
T.B pisze:
Jeżeli miesięcznie zużywam nawet 200kWh na cwu - to ekonomiczniej jest
1 - mieć latem 1000kWh a zimą 50 miesięcznie
2 - mieć latem 500 kWh a zima 100 miesięcznie?

Ze zdziwieniem bo o to nareszcie są!!! Ja to rozumiem, pewnie badania miszcza były robione jakiś czas temu i pewnie się zapodziały, ale nareszcie się znalazły, tym bardziej cenne, bo to zajmuje trochę czasu i trudno go jest wygospodarować miszczowi bo pewnie robi badania również na inne tematy.
Nareszcie jest o czym pogadać!!! Ale jednak patrząc na zestawienie tych cyferek co można mieć latem i zimą, że co prawda instalacja solarna w lecie czterokrotnie da nam mniej natomiast zimą da nam dwukrotnie więcej. Tak to odczytałem. Szalenie cenne są to zestawienia bo sprawdził to miszcz a z miszczem się nie dyskutuje tym bardziej, że są to jakże cenne badania.
Mógł bym tu przytoczyć własne spostrzeżenia połączone z długoletnią praktyką ( też robiłem na własną rękę różne badania ) ale miszcz jest dla mnie miszczem i basta.
Dzięki miszczu za tak cenny materiał badawczyi porównawczy, mnie tak dobrze nie wyszły dla tego nie będę ich publikował nigdzie a się powołam na badania miszcza oczywiście jeżeli miszcz pozwoli.
Ponieważ czasami coś tam jednak piszę w Magazynie Instalatora za pozwoleniem miszcza powołam się na te badania i skrobnę mały artykulik na temat kątów pochylenia kolektora. Oczywiście prześlę tekst miszczowi do autoryzacji bo jednak Twoja zasługa miszczu żeś otworzył nam oczy jak należy montować kolektory żaby było jak najlepiej no i oczywiście co ważne dla instalatorów łatwiej z montażem.
laik.
BACHUS

Krzysztof Jachowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 30 sty 2013, 22:09
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory na elewacji

autor: Krzysztof Jachowski » 31 sty 2013, 14:54

Dyskusja przesunęła się w stronę omówionych już wcześniej aspektów, więc ponowię pytanie.

Czy dowolny kolektor rurowy (a może też płaski) po zawieszeniu na ścianie pod kątem 90st. będzie pracował prawidłowo z wydajnością mnięjszą o ok. 20%, niż przy ustawieniu go pod kątem optymalnym dla okresu letniego?

Jeśli nie, to jakie modele (typy konkretnych firm) nadają się do montażu na ścianie pod kątem 90st. i będą pracowały prawidłowo z mniejszą o ok. 20% wydajnością w okersie letnim. Czy wspomniany Watt (rurowy) lub Hevalex (płaski) może być zamontowany pionowo na ścianie bez odchylania od elewacji?
Ktoś tu wymieniał markę Dopsel, o której wcześniej nie słyszałem - na ich stronie jest informacja o możliwości montażu pionowego i poziomego. Napisałem do nich wczoraj, ciekawe co odpiszą.

Od dystrybutora Viessmann'a dowiedziałem się że model 200T może być wieszany pionowo, a jego super hiper lepsza (droższa) flagowa wersja - niestety nie pamiętam w tej chwili jaki to model - już nie może być wieszany pionowo.
Sunen z rurką ciepła nie może być wieszany pionowo, bo wzrost ciśnienia i zakłócenie przepływu mogą spowodować uszkodzenie nie objęte gwarancją (dopuszczalny kąt to 20-70st.).

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Kolektory na elewacji

autor: Indiana » 31 sty 2013, 16:19

Każdy kolektor (z nielicznymi wyjątkami) można powiesić pionowo, przy czym jedyne uzasadnienie to względu estetyczne - bardzo spada produkcja ciepła, szczególnie latem, w efekcie aby uzyskać ten sam efekt trzeba mieć więcej kolektorów.

Re Bolas: Bardzo często jest tak jak piszesz, czyli że dobrej klasy PC wychodzi nieco taniej w montażu niż zestaw solarny z dotacją, więc gdy montaż solarów jest utrudniony to wtedy proponuje się PC jako najbliższy zamiennik. Wybór pomiędzy montażem solara a PC zależy od rodzaju wspomagającego źródła ciepła, rodzaju instalacji w budynku, zużycia wody przy konkretnej instalacji. Takie rzeczy normalny instalator ma w jednym paluszku i potrafi właściwie dobrać urządzenie. Przygłupy i nieuki jak nasz miszcz i tak będą zachwalać i reklamować wyłącznie to, co akurat mają na sklepiku, ale chyba każdy już zauważył, że wypociny miszcza TB nawet na papier toaletowy się nie nadają, bo się kupy nie trzymają :-)

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Kolektory na elewacji

autor: Bolas » 31 sty 2013, 16:48

Nadal nikt nie odpowiada panu Krzysztofowi więc ja wkleję obrazek proszę porównać wyniki:

Obrazek

Często wychodzi tak że dobrej klasy PC 250L wychodzi grubo o 1/2 ceny mniej niż solary bez dopłaty. A tak w ogóle to wszyscy którzy mieli kontakt ze szkoleniem na instalatora kolektorów wraz ze szkoleniem z NFOŚu wiedzą jak bardzo klient przepłaca za kolektory tylko dlatego żeby dostał większe dopłaty. Rynek solarny jest mega zajebistym interesem dla instalatorów i banków.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory na elewacji

autor: bachus » 31 sty 2013, 20:15

Krzysztof Jachowski pisze:Dyskusja przesunęła się w stronę omówionych już wcześniej aspektów, więc ponowię pytanie.

Czy dowolny kolektor rurowy (a może też płaski) po zawieszeniu na ścianie pod kątem 90st. będzie pracował prawidłowo z wydajnością mnięjszą o ok. 20%, niż przy ustawieniu go pod kątem optymalnym dla okresu letniego?

Prowadzimy tu dyskusję w zasadzie akademicką z T.B. o jedynie słusznym ustawieniu kolektora. Gdyby to było takie proste nie był by tu tak wielu wypowiedzi. Natomiast Pan jako osoba potencjalnie zainteresowana taką instalacja powinna zdać sobie sprawę z tego jakie są możliwości techniczne zainstalowania kolektorów. Mam na myśli miejsce ich posadowienia. Zawsze patrząc na bryłę budynku wybieramy zawsze połać dachu i elewację ściany skierowane na południe. Przy budynkach gdzie np. na południe skierowany jest róg budynku jest problem jak je umieścić, ale na ogół jest to szczególny przypadek choć i na to jest rada. Ponieważ same kolektory to nie cała instalacja bierzemy również pod uwagę miejsce montażu zbiornika i długość samej instalacji.
Jeżeli mówimy o optymalnym kącie dla okresu letniego to zawsze mamy na myśli kąt wynoszący 26 stopni a więc prawie płasko analogicznie dla zimy kąt ten wynosi 76 stopni a więc prawie pionowo.
Kolega Bolas wyżej zamieścił tabelkę z której wyraźnie wynika co stracimy lub co zyskamy umieszczając kolektor pod danym kątem. A praktycznie to tak wygląda: Jeżeli zdecydujemy się umieścić kolektory na dachu pod kątem np. 45 stopni to latem zyskamy 629 a zimą 340 co by te liczby nie znaczyły. Natomiast umieszczając kolektory pod kątem 90 stopni latem uzyskamy: 423 a zimą 325. Sumując: dla 45 stopni uzyskamy rocznie 1075, zaś dla 90 stopni uzyskamy rocznie 795 co by to nie znaczyło. Tak samo według tej tabelki liczymy dla kąta 26 stopni
Odpowiadając wprost na Pańskie pytanie różnica dla optymalnego latem do 90 stopni wynosi ok. 30%
Nawiasem mówiąc jest to czego nigdy nie zrozumie T.B.
To tylko jeden aspekt brany pod uwagę.
Krzysztof Jachowski pisze:Jeśli nie, to jakie modele (typy konkretnych firm) nadają się do montażu na ścianie pod kątem 90st. i będą pracowały prawidłowo z mniejszą o ok. 20% wydajnością w okersie letnim. Czy wspomniany Watt (rurowy) lub Hevalex (płaski) może być zamontowany pionowo na ścianie bez odchylania od elewacji?

Ponieważ wszystkie kolektory płaskie jak i rurowe posiadają liniowe charakterystyki pracy pod kątem wielkości nasłonecznienia to wszystkie tak samo proporcjonalnie stracą lub zyskają w zależności od kąta.
Krzysztof Jachowski pisze:Sunen z rurką ciepła nie może być wieszany pionowo, bo wzrost ciśnienia i zakłócenie przepływu mogą spowodować uszkodzenie nie objęte gwarancją (dopuszczalny kąt to 20-70st.).

Co prawda ja nie spotkałem się z taką przypadłością rurek ciepła ale kolega instalator, który wie najwięcej o heat pipe nam to chętnie i dokładnie wyjaśni.
Bolas pisze: Rynek solarny jest mega zajebistym interesem dla instalatorów i banków.

A pozwolę się z Tobą akurat w tej kwestii nie zgodzić. Zacznę od instalatorów: To jednak jest niebezpieczny zawód. jak na pracę instalatora patrzy się z pozycji ciepłego fotelika to może się i tak wydawać. Natomiast radzę spróbować zamontować kolektor na dachu o kącie nachylenia 50 stopni. Siedząc okrakiem na kalenicy nóżki już lekko drżą a stanie na takiej pochyłości i rozbieranie kawałka dachu to istna bajka, nawet w uprzęży. A jak coś wyleci z rączki to znów trzeba złazić i z powrotem włazić. A jak deszczyk popada niespodziewanie to tylko można w nosie podłubać czekając aż wyschnie. A więc to nie taki mega zajebisty kokos, raczej niebezpieczny.
No i banki. Oczywiście cała plejada banków wlazła w dotację dla skubnięcia klientów. Prawie każdy bank wyciąga łapę na dzień dobry po prowizje. Różna ona jest w zależności od banku. Wydaje mi się, że najgorszy ( najlepszy w wyciąganiu kasy ) jest BOŚ. Ale jest taki bank który nazywa się Lukas Finanse, który nie bierze nic prócz odsetek od kredytu.
A teraz sama symulacja.
Wartość kosztów kwalifikowanych to np. 15 tysięcy. Kredyt oprocentowany na 10%. Instalacja zamontowana następuje spłata kredytu. Po trzech miesiącach góra następuje wpłata 45% z NFOŚ-ia. Do spłacenia pozostaje 82550 plus odsetki za pierwsze trzy miesiące od 15 tyś. Spłacamy 8250 po wpłynięciu dotacji a odsetki to325 zł i tyle jesteśmy stratni na tym kredycie. Ale niestety jeszcze zostaje zapłacić podatek od darowanej kwoty przez nasze państwo i jest to kwota 1350 zł. Po zsumowaniu tych danin wychodzi nam na czysto 5075 zł. A więc na czysto dostajemy prawie 34% wartości inwestycji. I tak to jest w tym banku.
pozdrawiam.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Kolektory na elewacji

autor: Indiana » 31 sty 2013, 22:51

Ja załatwiam dotacje przez Banki Spółdzielcze, łączna kwota kosztów to 500zł prowizji i 200zł odsetek, jak się spłaci kredyt zaraz po otrzymaniu dotacji. Kwota do zapłaty przy montażu z dopłatą czy bez dopłaty jest taka sama, nie rozróżniam tutaj klientów - formalności jest z mojej strony na godzinę.
Przeciętna wartość dotacji to 5700zł - czy warto? Klient zyskuje niezawodną instalację, która będzie dawała darmowe ciepło przez kolejne przynajmniej 20 lat, wymagając przez ten czas może 2 wymian glikolu za 300zł i kilku anod magnezowych, jak tytanowej nie ma w zestawie.

Kolejny argument o bezsensie rezygnowania ze sporych zysków latem na rzecz "olbrzymich uzysków zimą" to wyniki za tegoroczny styczeń. Ponieważ z wyjątkiem dzisiejszego dnia, gdzie kolektory pięknie pracowały cały dzień i wyprodukowały u mnie 5 kWh ciepła, w reszcie miesiąca z uwagi na całkowite zachmurzenie powstało tylko 10 kWh, jakiekolwiek zmiany ustawień nie mają sensu - tym bardziej, że obliczeniowy uzysk dla stycznia i kąta 45', jaki mam i kąta 90' "promowanego" przez naszego forumowego osła jest ... taki sam (ponieważ obie wartości o podobny kąt odbiegają od idealnego ułożenia kolektorów dla stycznia 68' - moje są za poziomo o 23', miszczowe za pionowo o 22'- więc wychodzi to samo - to po co zmieniać?).
Za to już roczna, łączna suma uzysku jest o połowę niższa przy ustawieniach miszcza -czyli 90', niż przy moich - 45'.... Więc argumenty naszego matołka o możliwych olbrzymich zimowych zyskach dzięki pionowym kolektorom nadają się tam, gdzie i miejsce miszcza i całej jego wiedzy - na śmietnik.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory na elewacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 lut 2013, 8:41

Osioł to nie rozróżnia czym jest uzysk od wykorzystanego uzysku! Montaż kolektorów ( jeżeli już ) powinien być taki by maksymalnie zrównoważyć zyski całoroczne. Tak więc TYLKO OSIOŁ montuje kolektory 45' na dachu. Tylko osioł przykleja styropian na zewnątrz muru i fundamentu- i to niezależnie jak wielki jest to stado osłów!
Ale skończymy z tym obłędem ocieplania za stałym odbiornikiem ciepła!

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory na elewacji

autor: bachus » 01 lut 2013, 16:50

mszczi pisze:Osioł to nie rozróżnia czym jest uzysk od wykorzystanego uzysku! Montaż kolektorów ( jeżeli już ) powinien być taki by maksymalnie zrównoważyć zyski całoroczne. Tak więc TYLKO OSIOŁ montuje kolektory 45' na dachu. Tylko osioł przykleja styropian na zewnątrz muru i fundamentu- i to niezależnie jak wielki jest to stado osłów!
Ale skończymy z tym obłędem ocieplania za stałym odbiornikiem ciepła!

Sądząc po tonie wypowiedzi radzę uważać miszczowi bo mocno nadszarpnięta żyłka pęknie!!!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory na elewacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 lut 2013, 17:06

Bez przesady... osioł nie zrozumie o czym piszę! A będzie to łatwo rozpoznać.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory na elewacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 lut 2013, 17:17

Dla tych mniej kumatych :

Kolektory słoneczne na ścianie to wyższe pokrycie słoneczne.

Pokrycie słoneczne zwane także pokryciem solarnym to procentowa ilość energii, jaką dostarczą kolektory słoneczne w stosunku do naszego zapotrzebowania na energię

Montując kolektory słoneczne na południowej elewacji budynku mamy znacznie lepszy do nich dostęp, niż gdy są zamocowane na dachu. Ułatwia to, choć by tak prozaiczną czynność jak coroczne czyszczenie solarów. Choć wielu producentów zapewnia, że kolektory czyszczą się same praktyka pokazuje jednak, że samooczyszczenie jest dość ograniczone a użytkowanie kolektorów już przez rok sprawia, że osadza się na nich warstwa kurzu, która ogranicza dostęp światłą zmniejsza sprawność kolektorów. Drugim ważnym aspektem jest śnieg, instalując kolektory słoneczne na elewacji pod katem 90 stopni problem z zaleganiem śniegu znika zupełnie w przypadku instalacji na dachu zalegający śnieg zawsze ograniczał będzie uzyski energii w zimie (stopienie śniegu na kolektorze wymaga wydatku energetycznego). Trzecim argumentem przemawiającym za instalacją na ścienne to odległość między polem kolektorów słonecznych a zasobnikiem. Zazwyczaj zasobnik solarny znajduje się w kotłowni, która jest na parterze. Instalując kolektory na ścianie zmniejszamy długość przewodów rurowych, co przekłada się na mniejsze straty na przesyle ciepł
a.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości

Gotowe projekty domów