Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jah
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:43
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: jah » 15 sty 2013, 20:16

...
I jeszcze jedno pytanie techniczne: jakiej średnicy otwory w stropie Pan proponuje do kanałów fi 63/75 i jakiej średnicy anemostat do takiego pojedynczego kanału? Na etapie wylewania stropu porobiłem przejścia fi 130mm ale być może muszę jeszcze coś nawiercić.

Ja rozważam zastosowanie w takim przypadku anemostatu fi 80,. ale może ktoś z doświadczeniem się wypowie :).
Mam jeszcze pytanie, czy prędkość 1,1m/sek (kanał fi63) będzie stwarzała problemy w użytkowaniu?

DWR
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2013, 20:19
Lokalizacja: Rumia
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: DWR » 15 sty 2013, 22:00

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Zdecydowanie wentylacja powinna dotyczyć mieszkania . Dwa mieszkania na jednym reku --- odradzam.

Dziękuję za odpowiedz,
Nie ukrywam, że fakt ten nie ułatwia mi sprawy. Może Pan napisać dlaczego nie zaleca się łączenia wentylacji. Nie wiem czy to ma znaczenie ale jest jeden układ centralnego ogrzewania na cały dom.
Reszta - śrdenice kanałów, skrzynka, ... po ustaleniu central - to musi współdziałać.


W przypadku wentylacji na poddaszu chciałem zastosować centrale o wydajności max 250m3/h. Mają one przyłącza na fi 160. Skrzynki 8x75 z czego 3 do zaślepienia. W przyszłości mogą się przydać jak będzie ze strychu robiona dodatkowa powierzchnia użytkowa. Porównują przekroje to myślę że fi wew 63 jest minimalnie za małe czyli powietrze w tych kanałach przyspieszy ale jeszcze będzie w zalecanej prędkości, z reguły centrale pracują na I biegu a sporadycznie na III (wtedy prędkość będzie powyżej zalecanej=szum).
Czy na wywiewy i nawiewy można stosować te same skrzynki rozdzielcze?
Obrazek
No i te różne długości kanałów... jedne prawie 11m a inne ok 2m, może tak być...?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 sty 2013, 9:26

250m3/h. Mają one przyłącza na fi 160
Nie jest to możliwe! Producenci ( na ogół ) przestrzegają optymalnych prędkości w kanałach - gorzej z "fachowcami" od montażu.
Znakomita większość central z wentylatorami DC czy nowsze AC/EC jest zaprogramowana od 30 do 100%b wydajności -W przypadku 250 - przy 30% V jest około 2m/sek. jest w kanale 127mm a przy 100% około 5m/sek. - Jeżeli jakiś producent zrobił centrale 250m3/h na kanałach 160 - to należy omijać z daleka - nie zna się na tym co robi.
11 m kanał? to co to za dom?

DWR
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2013, 20:19
Lokalizacja: Rumia
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: DWR » 16 sty 2013, 19:33

Jeżeli jakiś producent zrobił centrale 250m3/h na kanałach 160 - to należy omijać z daleka - nie zna się na tym co robi.
.
No to trochę central odpada... Minstral 250, Onyx sky 250, kinetic też ma więcej bo 150 przy 250m3/h.
Ogólnie nie widzę żeby jakiś producent miał przyłącza na 130mm..

Na centrale chcę przeznaczyć do 5 tyś (brutto), w tym przedziale co można najlepszego wybrać?
Założenie to max wydajność 250m3/h, minimalne zużycie przy możliwe największej sprawności.


11 m kanał? to co to za dom?

Taki wychodził gdy ze strychu ciągnąłbym kanały do pomieszczeń na parterze (po drodze poddasze), ale już z tego rezygnuje.
W mieszkaniu na parterze pozostawię wentylacje grawitacyjną a reku założę na mieszkanie w poddaszu

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 sty 2013, 21:00

onyx i vent axia (kinetic ) mają 125mm króćce

DWR
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2013, 20:19
Lokalizacja: Rumia
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: DWR » 16 sty 2013, 22:50

Na stronie producenta w dtr-ce jest napisane:

Obrazek
Co do kinetica to spojrzałem na 400-setkę a 250-ka ma tak jak Pan podaje.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 sty 2013, 23:46

DWR pisze:Na stronie producenta w dtr-ce jest napisane:

Obrazek
Co do kinetica to spojrzałem na 400-setkę a 250-ka ma tak jak Pan podaje.

Sprzedawałem kinetic ( 12 lat temu to był sentinel)... ostatnią z wyprzedaży kupił ktoś z muratora za 1800zł (Kaszpir007)
a Provent ma głośne ( słychać)centrale i faktycznie mają zawyżone średnice... ale szkoda, że tam nie ma nikogo, kto na wentylacji się zna. Nawet wymienniki ciepła dają szeregowo zamiast równolegle , to co wymagać wiedzy o prędkościach optymalnych,

killer666
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 11 sty 2013, 1:11
Lokalizacja: Puławy
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: killer666 » 17 sty 2013, 1:39

Tomasz_Brzeczkowski pisze:1 ( najważniejsze ( optymalna prędkość powietrza w kanałach - to najcichsze przepływy o najmniejszych oporach. Przedział tych prędkości to od 2 do 5 m/sek.
2 nie powinno się dopuszczać do rozprężania się powietrza w kanałach ( źródło szumów)
3 Instalacja powinna być wykonana z kanałów miękkich izolowanych
4 Dystrybucję robi się na skrzynce rozdzielczej

Proponuję czytać ze zrozumieniem. Nie widzę tu żadnej odpowiedzi na zadane pytania.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 sty 2013, 5:36

Nie widzę tu żadnej odpowiedzi na zadane pytania.
A raczyłby Pan rzucić światło, jakie pytanie zadał?

Lutek
Aktywny
Aktywny
Posty: 288
Rejestracja: 05 sie 2008, 10:18
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Lutek » 17 sty 2013, 8:22

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Wywiew w wiatrołapie spowoduje butwienie - dlatego bym go nie robił, a garderoba - czy to pomieszczenie "mokre", brudy tam są? To tak jak pokój. Albo nawiew - albo wcale - tak się przebywa niezmiernie krótko.


A czy mozna zostawic wiatrolap bez wentylacji? To pomieszczeni tez jest ogrzewane a mokre ubrania, buty, wniesiony snieg w butach itd zawieraja duze ilosci wilgoci.
Sam sie zastanawiam czy zostawic wywiew w wiatrolapie czy przesunac na korytarz (brakuje mi jednego wywiewu a to miejsce akurat dobrze by pasowalo aby nie bylo przeciagow).
...wyrazam uwagi i spostrzezenia na podstawie wlasnej budowy, nie jestem budowlancem

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 sty 2013, 8:33

Wiatrołap nie jest ogrzewany i nie ma "szczeliny pod drzwiami", nie powinien być podłączony do reku. Jeżeli to jest bardziej przedpokój - grzany i połączony "wentylacyjnie" - w ciągach komunikacyjnych anemostatów się nie daje.
Przez "czasami" WM z odzyskiem - nigdy nie spotkałem "kratek" w wiatrołapach. Na pewno wywiew powietrza ciepłego z pokoju, przez chłodny wiatrołap, będzie dużym błędem.
Nie! Nie robi się WM z odzyskiem ciepła w wiatrołapie. Nigdy nie miały one wentylacji - poza otwieraniem drzwi.
Co do ilości wywiewów - najlepiej jak wywiewów jest jak najmniej - staram się by stosunek ilościowy nie przekraczał 2 do 1 ale lepiej jest 3 do 1 dla nawiewu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 sty 2013, 8:45

DWR pisze:
Obrazek
.

Sky to specyficzne - zadaniowe centrale pod sufit - przeznaczone do małych czy większych sal wykładowych
Pan patrzy na domowe ( niesłyszalne centrale) [więcej na Facebooku]

tador
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2013, 16:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: tador » 17 sty 2013, 14:44

Witam ponownie.
Ciągle mam dylemat czy przy wentylacji z reku budować GWC rurowy?
Chodzi mi o uzyskanie chłodniejszego powietrza latem.
Z drugiej strony do GWC potrzeby jest wydajniejszy reku z bajpasem. Ale mam cieplejsze powietrze zimą i nie martwię się o zamarzanie REKU.
Więc budować GWC czy nie oto jest pytanie?

kaszpir
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 28 lip 2010, 9:57
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: kaszpir » 17 sty 2013, 15:03

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
DWR pisze:Sprzedawałem kinetic ( 12 lat temu to był sentinel)... ostatnią z wyprzedaży kupił ktoś z muratora za 1800zł (Kaszpir007)
a Provent ma głośne ( słychać)centrale i faktycznie mają zawyżone średnice... ale szkoda, że tam nie ma nikogo, kto na wentylacji się zna. Nawet wymienniki ciepła dają szeregowo zamiast równolegle , to co wymagać wiedzy o prędkościach optymalnych,


To ja :)

Sentinel 250 (290m3/h) ma wyjścia fi125.

Ja u siebie (obecnie dom ma około 160m2 powierzchni wentylowanej) mam skrzynkę fi125 na 7xfi80 (nawiew) i skrzynkę 125/3xfi100 (wywiew). Obecnie centrala działa na 30% wydajności. (około 90m3/h) Normalnie działała u mnie na 50% wydajności (około 140-150m3/h).

Ja obecnie "cieszę" się z niskiej wilgotności , bo przez rekuperatorem walczyłem ze zbyt dużą wilgotnością

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Bolas » 17 sty 2013, 15:27

Mój Onyx Classic jest w stanie wyciągnąć około 2-3 litrów wody na 2tyg.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości

Gotowe projekty domów