Podparcie płatwi w miejscu jej łączenia - czy poprawnie?

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

zsedc
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 07 paź 2009, 18:39
Kontaktowanie:
Podparcie płatwi w miejscu jej łączenia - czy poprawnie?

autor: zsedc » 24 lis 2012, 19:39

Witam

Przyglądałem się dziś swojej więźbie. Zastanawiam się czy dobrze zostało wykonane połączenie i podparcie słupem płatwi. Mam 6 słupów i połączeń zrobionych dokładnie w ten sposób.

Zdjęcie u mnie : http://haft.nazwa.pl/wiezba.jpg
Identyczna sytuacja znaleziona w necie: http://www.szkielet.pl/forum/files/thum ... m__510.jpg

Czy takie rozwiązanie jest poprawne? I jeżeli nie to w jaki sposób najlepiej je naprawić? Myślę o jakimś solidnym kątowniku dekarskim, ale spawanym na zamówienie. Dołożenie drugiego słupa obok raczej odpada:(
Szukałem w projekcie, ale nigdzie nie jest określony sposób wykonania tego elementu.

Widziałem podobną więźbę u sąsiada, ale pod połączeniem płatwi u niego jest jeszcze jeden element o przekroju płątwi długi na ok 0.5 metra i dopiero pod nim stoi słup. Takie rozwiązanie wydaje mi się bardziej logiczne.

Dzięki

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Podparcie płatwi w miejscu jej łączenia - czy poprawnie?

autor: laik2304 » 25 lis 2012, 21:24

Masz 6 słupków ale na każdym słupku jest łączenie? jeśli na 1 lub dwóch, weź uprawnionego budowlańca niech to oceni bo nie wiem jak wygląda dach ale ja podparłbym płatwie po obu stronach o ile do możliwe wyjął właściwy słupek przedłużył podparcie, wstawił podcięty słupek.

Poszukaj na forum Racka, trochę wie na temat dachów.

Pozdrawiam
Dawid2304

GraS
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 01 sie 2011, 15:08
Lokalizacja: obrzeże stolicy
Re: Podparcie płatwi w miejscu jej łączenia - czy poprawnie?

autor: GraS » 10 sty 2013, 6:18

Nie znam się na tym, ale moje słupy i płatwie złączono ponadto takimi metalowymi zagiętymi dziurkowanymi blachami.
Oprócz tego skrajne krokwie przykręcone zostały do murłat tymi blachami, zaś murłaty ogromnymi wkrętami do wieńca budynku.

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Podparcie płatwi w miejscu jej łączenia - czy poprawnie?

autor: laik2304 » 10 sty 2013, 11:26

To dobrze mistrzu:)

Pozdrawiam
Dawid2304


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów