Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

Rozwój technologii pozwala nam żyć łatwiej i bezpieczniej. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie stanie się przytulny, komfortowy, elegancki i przede wszystkim praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: bachus » 09 sty 2013, 0:25

mpawel pisze:Oj Panowie, szczczególnie pan Panie dendrytus nie trzeba się aż tak spierać. Pan Brzęczkowski ma rację są systemy samoregulujące. Jednym ze starszych znanych w budownictwie jest choćby system ściany akumulacyjnej. Oczywiście Pan Brzęczkowski mówi o czymś innym ale w wielu sprawach ma rację, o czym sam doświadczalnie się przekonałem. Pozdrawiam,

A to dobre!!! T.B wymyślił system samoregulujący w połączeniu ściany akumulacyjnej. Chłopie chyba nie wiesz co mówisz, ściana ocieplona od środka jaką ma akumulacyjność.
A zdradź nam o czym tak się doświadczalnie przekonałeś, bo jakoś prócz Ciebie na forum nikt tego zaszczytu nie dostąpił
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przez dwadzieścia lat robiłem precyzyjne ( z dokładnością do 0.1 st. ) programowanie temperatury indywidualnie w każdym pomieszczeniu, do takie wymogi stawiał system ogrzewania do domów zaizolowanych na zużycie 10-20kWh/m2 rocznie. .

No to faktycznie produkcja wielkoseryjna, a i pewnie jakaś mała fabryczka przy okazji powstała!!!
A może to przez 20 lat tylko parę egzemplarzy sklejonych na płytce uniwersalnej bo na kliszę do druku nie było sensu.
A tak na marginesie jeżeli moja lepsza połowa chce mieć temp. w pokoju 19,8 a ja preferuję tylko 20,1 to jak to cudo techniki należy nastawić? A może trzeba zrobić z dokładnością 0,01stopnia to pewnie dendrytus by już wymiękł z ID. Bo pewnie elektronika w ID tak dokładnie nie steruje. I pewnie dało by się dla mnie część pokoju ogrzać do mojej temp. a lepsza moja połowa w swojej części miała by swoją temp.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2013, 1:52

mpawel napisał:
. Jednym ze starszych znanych w budownictwie jest choćby system ściany akumulacyjnej.

A to dobre!!! T.B wymyślił system samoregulujący w połączeniu ściany akumulacyjnej.

Nie rozumie Pan tak prostego tekstu, to samoregulacje w wentylacji czy ogrzewaniu chce Pan zrozumieć? Jak Pan zrozumie tekst, potem dlaczego kolektory to dziś szkodnictwo, to będzie można przejść do współczesnych, rzeczy! . Wiedzę zdobywa się stopniowo.

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 09 sty 2013, 8:31

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jak Pan zrozumie tekst, potem dlaczego kolektory to dziś szkodnictwo, to będzie można przejść do współczesnych, rzeczy! . Wiedzę zdobywa się stopniowo.

A to już bardzo ciekawe, bo domy zero-energetyczne, to głównie kolektory słoneczne.
Czyli już dziś mamy się przejmować tym co będzie w 2020, ale kolektory przestaną być szkodnictwem dopiero po 2020roku.
Ale OK.
Twierdzi pan, że mierzy temperaturę z dokładnością do 0,1st., więc w związku z tym mam kilka pytań.
1. Z jakich urządzeń pan korzysta?
2. W ilu miejscach w danym pomieszczeniu dokonywany jest pomiar temperatury?
3. Na jakiej podstawie wybiera pan te punkty?
4. Jak późniejsze umeblowanie wpływa na pomiar?
5. W jaki sposób jest korygowany pomiar w pomieszczeniu, jeśli zmienimy układ umeblowania?
6. Jak duża jest histereza załącz/wyłącz ogrzewanie przy tak dokładnym pomiarze?
7. Czy jest symetryczna względem mierzonej temp?
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2013, 9:10

A to już bardzo ciekawe, bo domy zero-energetyczne, to głównie kolektory słoneczne.

Kolektory słoneczne nie nadają się nawet do domów izolowanych !!! Nie można ich nawet zamontować!
Czyli już dziś mamy się przejmować tym co będzie w 2020, ale kolektory przestaną być szkodnictwem dopiero po 2020roku.
Ale OK.
To tylko 7 lat! A przejmować się... Pan nie musi a ja nie chcę. Ja tylko opracowuję technologię. Widzi Pan - pierwszy na świecie montowałem w domach i mieszkaniach wentylację wywiewno nawiewną z odzyskiem ciepła ( na początku z natury rzeczy własne składaki) - robiłem to dla komfortu, bo m3 gazu kosztował czy litr oleju opałowego kosztował 10 x mniej niż dziś!
Jakie sensacje wzbudzała na początku lat 90-tych izolacja od wewnątrz... a dziś tylko szkodnik i tylko w Polsce, styropian przykleja za murem na fundamencie.
2. W ilu miejscach w danym pomieszczeniu dokonywany jest pomiar temperatury?
3. Na jakiej podstawie wybiera pan te punkty?
4. Jak późniejsze umeblowanie wpływa na pomiar?
5. W jaki sposób jest korygowany pomiar w pomieszczeniu, jeśli zmienimy układ umeblowania?

Pana pytania świadczą, że Pan w ogóle nie rozumie co to jest samoregulacja.

Ale już to Panu po głowie chodzi ( z czego się cieszę) już Pan zacznie temat drążyć ( z czego się cieszę) choćby po to by udowodnić, że nie mam racji.
Gdyby próby nie wypadły bardzo obiecująco to bym o tym nie pisał!
Pozdrawiam !

mpawel
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 05 gru 2012, 15:17
Lokalizacja: Wieliczka
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: mpawel » 09 sty 2013, 9:36

A zdradź nam o czym tak się doświadczalnie przekonałeś, bo jakoś prócz Ciebie na forum nikt tego zaszczytu nie dostąpił

Szanowny Panie,

Jestem na tym forum od niedawna a już zdążyłem się przekonać że nie można tutaj mieć własnych poglądów. Jedynie słuszne są te ogólnie wyznawane. Konformizm jest jedynie słuszną drogą na tym forum.
Moje doświadczenie to dom z paroizolacją od środka (belka dwuteowa steico) z grubą izolacją (łącznie 36 cm) ogrzewany elektrycznie na płycie fundametowej o konstrukcji 20cm Xps + beton + eps 10cm + wylewka 5 cm. Dach 40 cm izolacji. Powierzchnia domu 190 m2 + nieogrzewany garaż dwustanowiskowy. Zużycie... (dom stoi od dwóch lat) to średnio-miesięcznie ogrzewanie 160 zł/mc.
CWU (Trzy osoby, niedługo cztery) pompa powietrze-woda + zbiornik 200l na piętrze. W kuchni oddalonej sporo od pompy pod zlewozmywakiem jest terma 10 l. W domu wentylacja z reku. Zaznaczam nie jestem jak to tutaj ktoś ujął "leszczem" który załapałał się na teorię Brzęczkowskiego. Ja to wszystko przeanalizowałem. Poszedłem "pod prąd" choć nawet moi rodzice mi to odradzali. Efekt - jestem bardzo zadowolony, moje finanse też na tym zyskały. Żeby nie było niedomówień. Robiłem kalkulację dla domów drewnianego i murowanego. W ostatecznym rozrachunku koszty całkowite wyszły identycznie w obu przypadkach. (Różnica na korzyść murowanego to u mnie 825 zł)
Średnio miesięcznie cały prąd to u mnie około 350 - 400 zł. Ale używam prądożernych komputerów do pracy.

Odezwałem się na tym forum bo mogę powiedzieć żę się da tanio utrzymać dom ogrzewając go elektrycznie. Bo Pan Brzęczkowski mimo że z pewną nonszalancją się na forum wyraża to w wielu kwestiach ma rację. Czy mój dom tego nie potwierdza?
Wkrótce będzie budowała moja siostra. Nie muszę jej przekonywać do rozwiązań z mojego domu. Za wszystko mówią niskie rachunki. To tyle Panowie.

Pozdrawiam,
Paweł
mpawel

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 09 sty 2013, 9:45

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Kolektory słoneczne nie nadają się nawet do domów izolowanych !!! Nie można ich nawet zamontować!


Jeden z nas niema bladego pojęcia czym i z czego są zbudowane domy zero-energetyczne.

Pana pytania świadczą, że Pan w ogóle nie rozumie co to jest samoregulacja.

To czym jest?
Ostatnio zmieniony 09 sty 2013, 9:51 przez dendrytus, łącznie zmieniany 2 razy.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

mpawel
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 05 gru 2012, 15:17
Lokalizacja: Wieliczka
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: mpawel » 09 sty 2013, 9:49

dendrytus pisze:
mpawel pisze:Poza tym ludzi może interesować wiele rozwiązań w tym ADD, prawda?

To może jeszcze kolego napisze coś o kryciu papą budy dla psa, bo będą to równie cenne informacje dla osób budujących ID.
Warto też aby kolega wspomniał coś o poprawnym używaniu grabi. W końcu ID będzie miało pewnie trawnik.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jeżeli to jest "inteligentny" dom - to mam prawo... mało tego, obowiązek, przestrzegać przed głupimi technologiami.
Przynajmniej Pan wyjaśnił dlaczego inteligentny jest w cudzysłowie.

Ustaliliśmy już przecież, że jest to temat dla głupich i rozrzutnych ludzi z kasa. Inteligentni budują według pana wskazówek lub budują domy zero-energetyczne, a ponieważ są inteligentni to nigdy nie przeczytają pana mądrości, bo nie zajrzą do wątku o starych kosztownych technologii dla głupków.
A jak to mówią bogatemu wolno wszystko i gów... powinno pana obchodzić co robią z pieniędzmi.


Panie dendrytus Zna się Pan na budunkach inteligentnych. Sam mam w pewnym stopniu inteligentny budynek oparty na "rozproszonym" systemie KNX. Żaluzje sterowane w zależności od nasłonecznienia, załączanie ogrzewania, sceny świetlne. Pan się na tym dobrze zna. Ja lubię komfort który ten system mi daje. Lubię też nowinki techniczne stąd zainteresowanie domem ADD.

Jeszcze jedno. Pan bardzo lubi atakować ludzi. Pan zdaje się ma ekstrawertyczną, impulsywną osobowość. Ale to jest forum publiczne. Proszę pohamować swoje zapędy i w bardziej merytoryczny sposób podchodzić do tematu. Gdyby Pan zachował zdrowy rozsądek nie byłoby tutaj takiego zamieszania. Czasem milczenie jest cenniejsze niż złoto. Wiem że ma Pan wiele do powiedzenia o inteligentnym budynku, ale proszę mnie przy tym nie obrażać. Kiedyś nie było KNX ale znalazł się ktoś kto poszedł pod "prąd" i zastosował podobne systemy do zarządzania budynkiem a zaczęło się od papy, grabi i budy dla psa.

Proszę pamietać...
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2013, 10:29 przez mpawel, łącznie zmieniany 1 raz.
mpawel

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 09 sty 2013, 10:01

mpawel pisze:Sam mam w pewnym stopniu inteligentny budynek oparty na "rozproszonym" systemie KNX. Żaluzje sterowane w zależności od nasłonecznienia, załączanie ogrzewania, sceny świetlne.

A zapytam z ciekawości jakiej firmy czujnik ma pan do pomiaru nasłonecznienia.
Lubię też nowinki techniczne stąd zainteresowanie domem ADD.

Tylko, że jest to wątek o OGRZEWANIU w ID, a nie o ADD. Czyli po prostu pana wypowiedzi w tym wątku to czysty SPAM. Nie byłyby, gdyby wątek był o ADD
Kiedyś nie było KNX ale znalazł się ktoś kto poszedł pod "prąd" i zastosował podobne systemy do zarządzania budynkiem a zaczęło się od papy, grabi i budy dla psa.

To ciekawe, bo automatyka budynkowa jest stosowana od końca lat 60.
A KNX ma 23 lata i jest systemem do zarządzania budynkiem, ostatnio również statkami i jachtami.

mpawel pisze:
Szanowny Panie,

Jakim cudem ma pan taki sam adres IP jak Tomasz_Brzeczkowski
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

mpawel
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 05 gru 2012, 15:17
Lokalizacja: Wieliczka
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: mpawel » 09 sty 2013, 10:11

dendrytus pisze:
mpawel pisze:Sam mam w pewnym stopniu inteligentny budynek oparty na "rozproszonym" systemie KNX. Żaluzje sterowane w zależności od nasłonecznienia, załączanie ogrzewania, sceny świetlne.

A zapytam z ciekawości jakiej firmy czujnik ma pan do pomiaru nasłonecznienia.
Lubię też nowinki techniczne stąd zainteresowanie domem ADD.

Tylko, że jest to wątek o OGRZEWANIU w ID, a nie o ADD. Czyli po prostu pana wypowiedzi w tym wątku to czysty SPAM. Nie byłyby, gdyby wątek był o ADD
Kiedyś nie było KNX ale znalazł się ktoś kto poszedł pod "prąd" i zastosował podobne systemy do zarządzania budynkiem a zaczęło się od papy, grabi i budy dla psa.

To ciekawe, bo automatyka budynkowa jest stosowana od końca lat 60.
A KNX ma 23 lata i jest systemem do zarządzania budynkiem, ostatnio również statkami i jachtami.

mpawel pisze:
Szanowny Panie,

Jakim cudem ma pan taki sam adres IP jak Tomasz_Brzeczkowski

ad 1. to stacja pogodowa firmy GIRA (wiatr i słońce) musiałbym sprawdzić jaki typ bo teraz nie pamietam.
ad 2. W domy ADD inteligencja też się przyda. Dlatego pan też powinien ten wątek obserwować.
ad 3. Oj panie dendrytus. Pan wszystko tak dosłownie. Automatyka to była już za czasów greckich i rzymskich i niech się Pan z tego nie śmieje.
ad 3. IP mam jakie mam i nie zwracam na to uwagi. Prosze jeszcze raz sprawdzić czy mam takie samo jak Tomasz_Brzeczkowski
I niech się Pan nie doszukuje tutaj klakierów wyżej wymienionego Pana. ja nim nie jestem.
za to mogę powiedzieć że Pan ma dużą wiedzę na temat KNX (przecież to prawda, czasem z niej korzystałem), czy stanę się przez to Pana klakierem?
mpawel

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2013, 10:16

Jeden z nas niema bladego pojęcia czym i z czego są zbudowane domy zero-energetyczne.
w 100% się z Panem zgadzam .

Do normatywny zużywa do 30kWh/m2 rocznie - dobrze izolowany połowę tego! Dom zero energetyczny zero... Domy zaizolowane zgodnie z prawami fizyki i przewidzianymi norma stratami - mają na tyle małe potrzeby na ogrzewanie, że nie da się w nich założyć centralnego ( pośredniego) systemu ogrzewania.
( domy z centralnym zużywają ponad 3 x więcej - czyli 90kWh/m2rocznie)
Może mi Pan więc wyłuszczyć - jak podłączyć kolektor słoneczny - do normalnego domu?
To czym jest?
samoregulacja wentylacji czy ogrzewania - polega na marginalizacji lub wyeliminowaniu z instalacji presostatów, czujników, termostatów i mierników w poszczególnych pomieszczeniach.
Pana pytania:
2. W ilu miejscach w danym pomieszczeniu dokonywany jest pomiar temperatury?
3. Na jakiej podstawie wybiera pan te punkty?
4. Jak późniejsze umeblowanie wpływa na pomiar?
5. W jaki sposób jest korygowany pomiar w pomieszczeniu, jeśli zmienimy układ umeblowania?

świadczą, że Pan tego pojąć ( na razie) nie jest w stanie. To jest zupełnie inne podejście do tematu!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2013, 10:25

A tak na marginesie jeżeli moja lepsza połowa chce mieć temp. w pokoju 19,8 a ja preferuję tylko 20,1 to jak to cudo techniki należy nastawić? A może trzeba zrobić z dokładnością 0,01stopnia to pewnie dendrytus by już wymiękł z ID. Bo pewnie elektronika w ID tak dokładnie nie steruje. I pewnie dało by się dla mnie część pokoju ogrzać do mojej temp. a lepsza moja połowa w swojej części miała by swoją temp.
Może by wymiękł - dla mnie to codzienność - takie nastawy i taka dokładność - współcześnie nawet ze smartfona.
Widzi Pan... napisał ktoś kto skorzystał z moich porad - mpaweł - Nie znamy się... skontaktuje się Pan z Szanownym mpawłem? RACZEJ WĄTPIĘ Wygodniej jest truć, że nikt tak nie robi.

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 09 sty 2013, 10:30

Tomasz_Brzeczkowski pisze: w 100% się z Panem zgadzam .

Do normatywny zużywa do 30kWh/m2 rocznie - dobrze izolowany połowę tego! Dom zero energetyczny zero... Domy zaizolowane zgodnie z prawami fizyki i przewidzianymi norma stratami - mają na tyle małe potrzeby na ogrzewanie, że nie da się w nich założyć centralnego ( pośredniego) systemu ogrzewania.

Tylko, że od 2020 domy mają być zero-energetyczne, a nie dobrze izolowane. Mają mieć zużycie nie 30kW/m2 rocznie, a zero kW/m2 rocznie.
( domy z centralnym zużywają ponad 3 x więcej - czyli 90kWh/m2rocznie)


I o dziwo taki dom też może być zero-energetyczny w 2020 roku.
Może mi Pan więc wyłuszczyć - jak podłączyć kolektor słoneczny - do normalnego domu?

Nie wiem, bo nie znam się na wszystkim, co obejmuje również montaż kolektorów. Miałem nadzieję, że pan mi to wyjaśni.

samoregulacja wentylacji czy ogrzewania - polega na marginalizacji lub wyeliminowaniu z instalacji presostatów, czujników, termostatów i mierników w poszczególnych pomieszczeniach.
Pana pytania:..................
świadczą, że Pan tego pojąć ( na razie) nie jest w stanie. To jest zupełnie inne podejście do tematu!

No właśnie nie ogarniam i chętnie się czegoś więcej dowiem.
Może jakiś rysunek, schemat, z pewnością ułatwi sprawę.
Naprawdę jestem ciekaw jak bez czujników i automatyki działa wentylacja i ogrzewanie.
W jaki sposób osiągnął pan 0,1st bez czujników.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2013, 10:51

Nie podłączy Pan kolektora gdy w domu nie ma bufora! Kolektory słoneczne są nierozerwalnie związane z zasobnikami ciepła ( i to sporymi) - zasobniki ciepła to stary centralny (pośredni) system ogrzewania . W domu izolowanym ( zużycie E< 30kWh/m2 rocznie ) nie da się zamontować centralnego - to jak Pan zamontuje kolektor?
Proszę zobaczyć jak ludzie od kolektorów zwalczają izolację termiczną i w ogóle małe zużycie.

Co do samoregulacji temperatury czy wentylacji - jakby Pan to rozwiązał? --- Czy woli Pan czekać na gotowe? Czy może zacznie Pan myśleć za 7 lat?

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 09 sty 2013, 11:08

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Co do samoregulacji temperatury czy wentylacji - jakby Pan to rozwiązał? --- Czy woli Pan czekać na gotowe? Czy może zacznie Pan myśleć za 7 lat?

Ja, jak pan słusznie zauważył nie ogarniam tematu samoregulacji, poza tym nie lubię wynajdywać koła po raz kolejny.
Wolę czekać na gotowe, tym bardziej, że pan już coś takiego ma i z powodzeniem stosuje.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2013, 11:21

Wymyśliłem ( przesadziłem... sam pomysł wpadł w czasie prób ) - banalnie proste - dokończę testowanie zaprezentuje.

Testowałem kiedyś kolektor wspomagający ogrzewanie płyty fundamentowej . Kolektor grzał bezpośrednio powietrze, które wentylator zasilany PV tłoczył do kanału zalanego w wylewce po obwodzie płyty.

Obrazek
Ale, że produkcja się nie przyjęła - to kolektorów do domów poniżej 30kWh/m2 rocznie - nie ma!


Wróć do „Dom inteligentny, dom bezpieczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości

Gotowe projekty domów