Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

Rozwój technologii pozwala nam żyć łatwiej i bezpieczniej. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie stanie się przytulny, komfortowy, elegancki i przede wszystkim praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 13 wrz 2012, 16:16

Tomasz_Brzeczkowski pisze:To nie taniej maty czy kable grzewcze ? Mają precyzyjniejszą automatykę pokojową, nie mają strat na transporcie, zasobniku. Nie ma pompek i płaci się za ciepło odebrane a nie wytworzone.
Dokładniej uwzględniają zyski. Nie ma obawy w razie awarii jakiegoś termostatu, że dom podczas naszej np. dwutygodniowej nieobecności nie będzie grzany.
- Niższa inwestycja
- Niższy koszt eksploatacji w przypadku domu izolowanego
- Precyzyjniejsze sterowanie i większy komfort
- programowanie stref czy nawet poszczególnych pomieszczeń ( czas temperatura)

Radziłbym najpierw zapoznać się co to jest Prion, ile kosztuje i jaki system ID ma kol. posiadacz.
Mogę tylko powiedzieć, że cena nie miał tu większego znaczenia i nie o oszczędności w niej chodziło.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Enerbau » 17 gru 2012, 1:51

Co nie znaczy, że ogrzewanie elektryczne na podczerwień nie może być z tym systemem zintegrowane!!! Wręcz przeciwnie. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podczerwonym jest efektywniejsze od sterowania ogrzewaniem tradycyjnym. W ogrzewaniu podczerwonym nie ma prawie bezwładności cieplej, która jest cechą tradycyjnych systemów grzewczych. W tym kryje sie też poważny potencjał oszczędności energii. Dodatkową zaletą ogrzewania podczerwonego jest jego bezawaryjność i brak konieczności konserwacji i wymiany części zamiennych, o czym często się zapomina zakładając ogrzewanie tradycyjne. Dom inteligentny, to dom sterowany centralnie i system
Busch-priOn, bo tak sie prawidłowo pisze jest jedną z takich opcji. Dla zainteresowanych zamieszczam link na strone firmy, by mogli się zapoznać z możliwościami systemu. http://www.busch-jaeger.de/de/prion.htm
Decyzja co do wyboru systemu leży i tak w rękach inwestora :)

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 17 gru 2012, 6:38

Enerbau pisze:system Busch-priOn, bo tak sie prawidłowo pisze jest jedną z takich opcji. Dla zainteresowanych zamieszczam link na strone firmy, by mogli się zapoznać z możliwościami systemu. http://www.busch-jaeger.de/de/prion.htm
Decyzja co do wyboru systemu leży i tak w rękach inwestora :)

Jak kulą w płot.
Zamieszczasz link do strony, której treści nie rozumiesz.
Dodam dla ułatwienia, że Busch/Abb Prion to tylko WŁĄCZNIK (prawidłowa nazwa sensor). W wersji topowej to włącznik z termometrem, wyświetlaczem LCD, czujnikiem zbliżeniowym i czujnikiem podczerwieni. Tylko tyle.

PS.
Miałem się ochotę się jeszcze poznęcać, ale OK. Idą święta, trzeba być człowiekiem
http://www.busch-jaeger.de/pl/pdf/1262_ ... L_8_11.pdf
http://www.knx-gebaeudesysteme.de/sto_g ... VAC_EN.pdf

Busch/Abb prion jest częścią składową system i-bus, który jest niczym innym jak KNX-em. i-bus to handlowa nazwa wprowadzone przez ABB.

Dam nawet link do tej samej strony, tylko po polsku
http://www.busch-jaeger.de/pl/prion.htm

taki prezent od waszego Świętego Dendrytusa
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Enerbau » 17 gru 2012, 23:05

Miło z Twojej strony, że w końcu przedstawiłeś użytkownikom Forum jeden z systemów inteligentnego sterowania domem. Gwoli ścisłości priOn jest panelem sterującym systemem, a nie wyłącznikiem czy też sensorem. Przedstawiając link do strony zdałem się na inteligencje czytelników, bo jest na niej opcja zmieniająca język strony. Chciałem przez to zachować jej originalny charakter. Na stronie tej są podane informacje o całym systemie, a priOn jest jakby jego wizytówką. Było już trochę późno jak pisałem tego posta i nie wgłębiałem sie w systemy, od których Ty jesteś specjalistą. I nie pomyliłem się. Odpisałeś i przedstawiłeś wszystko w jak najlepszym świetle.
Ps. Tak sie składa, że doskonale rozumię co było w orginale przedstawione i opisane :wink:

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 17 gru 2012, 23:36

Enerbau pisze:Gwoli ścisłości priOn jest panelem sterującym systemem, a nie wyłącznikiem czy też sensorem. Przedstawiając link do strony zdałem się na inteligencje czytelników, bo jest na niej opcja zmieniająca język strony. Chciałem przez to zachować jej originalny charakter. Na stronie tej są podane informacje o całym systemie, a priOn jest jakby jego wizytówką. Było już trochę późno jak pisałem tego posta i nie wgłębiałem sie w systemy, od których Ty jesteś specjalistą. I nie pomyliłem się. Odpisałeś i przedstawiłeś wszystko w jak najlepszym świetle.
Ps. Tak sie składa, że doskonale rozumię co było w orginale przedstawione i opisane :wink:


Możesz połączyć dowolną ilość prionów 5, 10, 1000, a nie będą w stanie nić zrobić. Nawet włączyć światła. Dlaczego ? Bo są sensorami. Do działanie potrzebne są jeszcze aktory.
Prion bez KNX nie działa. A KNX bez priona bez większego problemy. I nie ma znaczenia czy był w nim zainstalowany czy uległ uszkodzeniu. Jeśli uległ uszkodzeniu to KNX i tak będzie działać, nie będą dostępne tylko funkcje z uszkodzonego priona.
Prion jest zwykłym włącznikiem wzbogaconym o LCD i rozbudowane funkcje sterujące, ale nie potrafi nic zrobić samemu. Jedyne czym potrafi samodzielnie sterować, to w zasadzie temperatura w danym pomieszczeniu.
Do zarządzania KNX, stosuje się serwery np. Gira Homeserver3 lub Busch Comfort Touch
Poza tym wizytówką i-Bus-a( handlowa nazwa KNX wymyślona przez ABB) jest Comfort Touch.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Enerbau » 17 gru 2012, 23:42

I to jest odpowiedź od fachowca, jasna i zrozumiała dla każdego. :)

ga-jowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 28 gru 2012, 22:10
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: ga-jowy » 07 sty 2013, 23:38

Dendrytus, o co chodzi w twojej wypowiedzi o oszczednosciach zwiazanych ze sterowaniem ogrzewaniem inteligetnie (na pierwszej stronie watku):
Co nie zmienia fakty, że oszczędności z ich integracji z ID będą poniżej 8% i to zakładając maksymalną skuteczność automatyki i dość kosztowną "inteligencję".


Nie ma z tego wiekszych oszczednosci, ze mozna wysterowac kazde pomieszczenie do zadanej temperatury w zaleznosci od pory dnia, aktywnosci userow i innych wypracowanych algorytmow uzywania domu ?

gajowy

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 08 sty 2013, 1:26

ga-jowy pisze:Nie ma z tego wiekszych oszczednosci, ze mozna wysterowac kazde pomieszczenie do zadanej temperatury w zaleznosci od pory dnia, aktywnosci userow i innych wypracowanych algorytmow uzywania domu ?

gajowy

W przypadku ID (inteligentny dom) nie ma.
W przypadku IB (inteligentny budynek np. biura, szkoła, urząd) w KNX możesz mieć nawet 50% oszczędności. Są na to badania np. na budynku szkolnym, a nie wyliczenia marketingowców na kalkulatorze, jak to ma miejsce w innych systemach.
Różnica między ID i IB polega na sposobie ich użytkowania.
IB pracuje 5 dni w tygodniu po 8 godzin (40 godzin pracy reszta to czas dający oszczędności), a ID 5 dni 15 godzin i 2 dni 24 godziny w przypadku singla lub 2 osób (123 godziny pracy) lub w przypadku osoby niepracującej - 7 dni po 24 godziny (168 godzin pracy - max).
Te 8% to wyłączanie ogrzewania w pomieszczeniach nieużywanych lub obniżanie temperatury w czasie snu.
Dodatkowo w mieszkaniu/domu każdy próbuje oszczędzać, bo to on płaci. W urzędach/szkołach/biurach nikt o to nie dba, bo to nie jego i nie on za to płaci.
Można spokojnie powiedzieć, że w 90% szkół/biur/urzędów w miniony weekend panowała 22st temperatura, mimo iż nikogo tam nie było.
Z tych faktów wynikają bardzo duże oszczędności po zastosowaniu KNX.

Mity o dużych oszczędnościach na ogrzewaniu powstały dzięki ignorantom od marketingu, którzy dane z IB przenoszą do ID i zaokrąglają do góry swoje wyliczenia z kalkulatora.
Ja nie opowiadam takich bredni klientom, bo ciągaliby mnie po sądach, szczególnie prawnicy u których robiłem

W przypadku domu, mieszkania inteligentne instalacje dają komfort. Nie musisz pamiętać o wyłączniku/wyłączaniu ogrzewania. Śpisz np przy 19st., ale budzisz się już przy 21, bo system zaczął podgrzewać sypialnię godzinę przed pobudką.

Spróbuj zaprogramować np. 10 termostatów pokojowych nie sprzężonych ze sobą.

Z inteligentnymi instalacjami w domu jest tak jak z klimatyzacją w samochodzie. Nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego - trzeba dodatkowo za nią zapłacić, konserwować, nabijać, naprawiać, zwiększa zużycie paliwa, ale wystarczy postać w korku w upalny dzień, aby uznać, że jednak warto ją mieć.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2013, 3:24

Przyszedł nowy rok, który dyskusję zrobi nieaktualną. . Bardzo ładnie zaczyna działać samoregulujący system ogrzewania do domów zeroenrgetycznych. Samoregulujący, Szanowny Panie Dendrytus, więc szalenie prymitywny ( bo bez elektroniki) i szalenie dokładny. O oszczędnościach na wyłączaniu, czy obniżaniu - oczywiście, z naturalnych względów, nie ma co pisać.
Pozdrawiam

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 08 sty 2013, 8:34

Na dobranoc dobry wieczór
miś pluszowy śpiewa Wam.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyszedł nowy rok, który dyskusję zrobi nieaktualną. . Bardzo ładnie zaczyna działać samoregulujący system ogrzewania do domów zeroenrgetycznych. Samoregulujący, Szanowny Panie Dendrytus, więc szalenie prymitywny ( bo bez elektroniki) i szalenie dokładny. O oszczędnościach na wyłączaniu, czy obniżaniu - oczywiście, z naturalnych względów, nie ma co pisać.
Pozdrawiam


Mówią o mnie Tomasz_Brzeczkowski
bo klapnięte uszko mam.

A ja radze zapoznać się bliżej z technologią GRM lub BoŚ
Ostatnio zmieniony 08 sty 2013, 8:52 przez dendrytus, łącznie zmieniany 1 raz.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2013, 8:51

W jakim celu?

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 08 sty 2013, 8:54

Tomasz_Brzeczkowski pisze:W jakim celu?

W prostym. Powinieneś jednej z nich użyć.
Ewentualnie PGMWPŁ, ale ona nie jest tak doskonała jak poprzednio wymienione, ma też wady
Ostatnio zmieniony 08 sty 2013, 9:11 przez dendrytus, łącznie zmieniany 1 raz.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2013, 9:06

Może faktycznie przesadziłem myśląc, że Pan zrozumie.
http://instalacjeb2b.pl/wydarzenia/gosp ... rowadzenia
Budownictwo zeroenergetyczne i systemy samoregulujące... Przepraszam, za tak trudne słowa.

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: dendrytus » 08 sty 2013, 9:17

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Może faktycznie przesadziłem myśląc, że Pan zrozumie.
http://instalacjeb2b.pl/wydarzenia/gosp ... rowadzenia
Budownictwo zeroenergetyczne i systemy samoregulujące... Przepraszam, za tak trudne słowa.

Tylko, że mamy 2013 rok i nikogo nie obchodzi co będzie w 2020. Zresztą to nie dotyczy budynków mieszkalnych powstałych przed 2020.
A gdzie tam jest na pisane że nie mają automatyki?
Zero-energetyczna to jest ziemianka lub chata murzyna w afryce.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2013, 9:24 przez dendrytus, łącznie zmieniany 1 raz.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jakie ogrzewanie w "inteligentnym domu" ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2013, 9:23

Nikogo? Inteligentnych obchodzi! Proszę pisać za Siebie!


Wróć do „Dom inteligentny, dom bezpieczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów