AKustyka w mieszkaniu??!! Pomocy

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

zgapa
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 03 sie 2012, 13:05
AKustyka w mieszkaniu??!! Pomocy

autor: zgapa » 03 sie 2012, 16:40

Witam Serdecznie Wszystkich.
Mianowicie piszę w sprawie która nie daje mi spać ? mianowicie zakupione mieszkanie od dewelopera.

Zakupiłem mieszkanie od dewelopera 2 lata temu. Mieszkanie zostało przekazane przez dewelopera mnie i mojej żonie 23 listopada 2011 r. Po nazwijmy prostym remoncie pojawił się pierwszy duży problem. Mianowicie mieszkanie posiada wentylacje mechaniczną. Problem jest taki że nasze mieszkanie jest na 1 piętrze, ale jest to pierwsze mieszkanie od dołu (poniżej nas jest klatka i piwnice). Wieczorem gdy ktoś wchodzi przez główne drzwi do piwnicy i puszcza je aby się zamknęły, u mnie w mieszkaniu słychać uderzenie. Proszę sobie wyobrazić sytuację. Śpię sobie w salonie a tu nagle o drugiej w nocy ?BUMM? uderzenie. Człowiek się budzi nie wie o co chodzi. Za 5 minut powrót osoby z piwnicy i BUMM znowu. I tak noc w noc. ?? No cóż każdy może sobie chodzić do piwnicy kiedy chce i mnie to powinno mało interesować ale ja spać przez to nie mogę i powoli zaczynam dostawać jakichś strachów przed snem i w czasie snu. Nade mną mieszka sąsiad który posiada również ta wentylację. Niestety on nic nie słyszy ani z góry ani z dołu. Co gorsze jeśli on włączy muzykę ja słyszę ją przez kanał wentylacyjny, słyszę jak uderza łyżką w blat kuchni, zamyka drzwiczki od szafek itp. Oczywiście w łazience słychać jak uderza deska od sedesu itp. Po prostu koszmar.

Myślałem że problem jest u wszystkich, więc pofatygowałem się do sąsiada aby porozmawiać. Sąsiad bardzo się zdziwił ? nic nie słychać. Poszedłem do innego mieszkania wyżej aby porozmawiać o tym czy coś słyszą, odpowiedź: wszystko ok, nic nie słyszą. Mój szok x 2
Odgłosy kroków uderzeń itp. Sąsiad użytkuje mieszkanie normalnie, porusza się po nim itp. Niestety z każdym krokiem jest to słyszalne u mnie w mieszkaniu. Słychać dudnienie z każdym krokiem, jeśli przesunie krzesło w mieszkaniu słychać u mnie jakby przesuwał regał(sprawdziłem to z sąsiadem i żoną). Szok sąsiada po prostym eksperymencie był duży, mój jeszcze większy. Proszę sobie wyobrazić iż na 45 m2 przyszło do niego 6 osób wypić wino w weekend pogadać itp. Po prostu wariactwo! Istne dudnienie walenie itp. Niech Państwo zrozumieją iż w nocy słychać jak sąsiad włącza światło w salonie/kuchnia(salon z aneksem). Śpię sobie spokojnie i nagle ?Ciach? normalnie można zwariować! Oczywiście słychać jak sąsiad wraca do domu(otwieranie drzwi, zamka itp.).
Aby tego wszystkiego było mało dodatkowo w sypialni (mały pokój) odgłosy kroków itp. są identyczne jak wszędzie, a wszelkie odgłosy słychać. Raz sąsiad położył telefon komórkowy na podłodze który słyszałem jak wibruje i gra!!
Płynie woda płynie ? dobiło mnie już dostatecznie gdy usłyszałem odgłos szumu wody która jest puszczana u sąsiada. Jeśli puszcza wodę w kuchni słychać ją w salonie i przebija dźwięk w sypialni(ściana sypialni łączy się z ścianą kuchni), jeśli robi to w łazience słychać to w sypialni (ściana sypialni łączy się z łazienką). Powiedziałem dość! Zgłosiłem to wszystko do dewelopera. Po 2 wizytach składu 3-4 osób sprawdzających izolacyjność akustyczną usłyszałem odpowiedź ustną:
Mianowicie nie wiemy skąd te odgłosy się biorą. Sprawdzaliśmy dwa inne mieszkania i takich dźwięków tupania itp. nie ma. Ale proszę pamiętać że to przez fakt że sąsiad ma panele a nie dywan.
Po rozmowie z sąsiadem dowiedziałem się iż proponowali mu aby założył dywan + firany na oknach aby ułatwić mi życie, ponieważ przez to są te dźwięki akustyczne! Sąsiad powiedział że mnie rozumie ale on przecież nie będzie urządzał mieszkania jak mu każe deweloper ? co oczywiście rozumiem. Moje następne 2 pisma do dewelopera. W końcu przychodzi kierownik budowy (po raz 3) sam i ponawia słowa, że nie wie co ma nam powiedzieć. Okazuje się po moich telefonach i rozmowach iż chcą spróbować rozwiązać problem, będą odklejać listwy u sąsiada przy panelach czyścic szczelinę pomiędzy ścianą a panelami electroluxem i włożą ?kit? aby nie przewodziło dźwięków uderzenia stóp. Po dyskusji mojej zrozumiałem że istnieje problem w mieszkaniu najprawdopodobniej związany z izolacją pomiędzy ścianą a podłogą(sąsiada), mówili coś o gumie itp. i poprzez chodzenie podłoga przewodzi uderzenia na ściany.
Dzwoniłem do specjalisty który jest w stanie sprawdzić izolacyjność akustyczną w mieszkaniu. Niestety ceny nie są małe, bo sprawdzenie akustyki metodą powietrzną to 2 tyś zł netto, a uderzeniową 1,6 tyś zł. Gdy opowiedziałem to temu specjaliście niedowierzał w słuchawce o czym mówię. Twierdził że to absurd!

PODSUMOWUJĄC
Słyszę Wodę puszczaną, spłukiwaną odgłosy chodzenia, głośniejszą muzykę i rozmowy przez wentylację oraz zamykanie głównych drzwi piwnicy. Po prostu czuję się jak w bańce akustycznej!! Było to moje z żoną pierwsze na kredy mieszkanie z rodziną na swoim, a na razie wygląda że kupiliśmy za ćwierć miliona zł bańkę akustyczną. Uważam że naprawa którą proponuje kierownik budowy wydaje się śmieszna, bo co się stanie jeśli sąsiad zmieni panele i ?kit wyrzuci? lub sprzeda mieszkanie komuś innemu a ten ktoś będzie miał mnie w nosie i kit przy panelach? Za 2 miesiące mam podpisać akt notarialny na mieszkanie i nie wiem co ja mam najlepszego zrobić. Wrzuciłem już sporo pieniędzy w mieszkanie i po prostu płakać mi się chce na myśl o tych wszystkich dźwiękach? Tak poza tym to mieszkam w blokach całe życie (to już mój 4 blok) i nigdy czegoś podobnego nie przechodziłem?

LUDZIE CO JA MAM ZROBIĆ!!! Pomocy!!! Przyznam że jestem już powoli na skraju wytrzymałości?. Za 2 miesiące mam podpisać akt notarialny na mieszkanie i nie wiem co ja mam najlepszego zrobić.
Mieszkam w Gdańsku

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: AKustyka w mieszkaniu??!! Pomocy

autor: Enerbau » 03 sie 2012, 20:51

zgapa pisze:LUDZIE CO JA MAM ZROBIĆ!!! Pomocy!!! Przyznam że jestem już powoli na skraju wytrzymałości


Sprzedać, kupić nowe po sprawdzeniu akustyki.










Nie po to izolujemy, by robić centralne

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: AKustyka w mieszkaniu??!! Pomocy

autor: oleyu » 04 wrz 2012, 12:15

Ciężka sprawa. Trudno w takim momencie znaleźć winnego, czy zawinił projektant, czy wykonawca.
Najbardziej prawdopodobne jest iż deweloper nie wykonał wszystkich warstw stropu.
Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu poprosić dewelopera o wykonanie podwieszonego sufitu z izolacją. Tylko pierw powinno się przeanalizować budowę warstw. Co do hałasu z kominów, to pewnie nie ma oddzielnych kanałów dla każdego lokalu lub po prostu, źle wykonano uszczelnienia przy stropach w miejscu przechodzenia kominów lub innych instalacji. Dla własnego spokoju radzę wziąć specjalistę, jak będzie przekroczona norma składa Pan pismo do dewelopera o usunięcie usterek i o zwrot opracowania opinii przez specjalistę. Pieniądze muszą być zwrócone, jeżeli taka wada zaistniała.

Ewelka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 74
Rejestracja: 03 lis 2012, 16:03
Re: AKustyka w mieszkaniu??!! Pomocy

autor: Ewelka » 03 lis 2012, 19:49

No właśnie, nie ma co załamywac rąk, tylko trzeba walczyć o swoje. Zaczęłabym od zamówienia rzeczoznawcy, zeby pooglądał, posłuchał i powiedział, co jest nie tak i jak to można naprawić. Sufit podwieszany wydaje się dobrym pomysłem, można go przyozdobić sztukaterią, zeby wyglądał jak od początku zamierzony (mardom decor ma ładne aranżacje), A jeśli sąsiad ma w domu panele, to możnaby na koszt dewelopera zakupić dla niego folie izolujace akustycznie, żeby dodatkowo wyciszyć odgłosy z jego domu. CO do trzaskania drzwi - tu banalna regulacja samozamykacza moze wiele zdziałac ;)

E-milka
Aktywny
Aktywny
Posty: 149
Rejestracja: 17 mar 2012, 19:23
Re: AKustyka w mieszkaniu??!! Pomocy

autor: E-milka » 10 gru 2012, 17:31

Jak chcesz, zeby ten sufit wyglądał jak zamierzony od początku, to wykończ go podobnie w całym mieszkaniu i gotowe. Fajny efekt dałyby też listwy przypodłogowe i sztukateria w podobnym stylu, jakie proste, bez motywów kwiatowych.

Jacek Danielewski
Re: AKustyka w mieszkaniu??!! Pomocy

autor: Jacek Danielewski » 29 gru 2012, 7:27

Z treści listu wnioskujże że wada akustyczna jest poważna.

Słyszenie sąsiadów na domach wykonanych na minimum wymagań działu IX WT występuje ale nie w takim zakresie.

Z tego co wnioskuje po treści to w konstrukcji może być spory przesłuch.
Poprzez pion wentylacji nie powinny przenosić się dźwięki o ile każdy ma swoją "rurę". A spotkałem już mieszkania ze wspólnym pionem budowane w 2008. Co do stropu to zgodnie z prawem warstw podłogowa nie powinna wpływać na izolacyjność akustyczną jeśli podłoga pływająca jest wykonana prawidłowo i jeśli jest. W mieszkaniówce robi się zazwyczaj podkład podłogowy np jastrych cementowy 4- 5 cm na warstwie sprężystej i ta warstwa powinna mieć określoną w projekcie sztywność dynamiczną lub inny dowód że zaprojektowany układ stropu spełnia wymagania zapisów działu IX. WT.

Badanie akustycznego stanu techniczno użytkowego pozwoli na określenie jaka jest faktycznie sytuacja. Odniesienie zbadanego stanu do wartości progowych wskaźników oceny z przepisów to podstawa potencjalnych roszczeń. Rękojmia za wady to trzy lata.

Podzielam opinię ENERBAU - zadowolenia z mieszkania nie będzie a wady akustyczne są trudno naprawialne.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

Gotowe projekty domów