Ile kosztuje ogrzewanie domu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

grzegorz andrychiewicz
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: grzegorz andrychiewicz » 17 lis 2012, 22:16

A w tym przypadku ile kosztuje kwh,po uwzględnieni wszystkich kosztów?

Obrazek

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 17 lis 2012, 22:32

Ale pozostałe koszty i tak Pan płaci czy ma Pan ogrzewanie na prąd czy oświetlenie, lodówkę, pralkę itd. Nie można wliczać stałych przesyłowych i innych ,tylko czysty koszt za kWh.












Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 17 lis 2012, 23:32

grzegorz andrychiewicz pisze:A w tym przypadku ile kosztuje kwh,po uwzględnieni wszystkich kosztów?

Obrazek


Jeżeli zsumujemy cenę energii czynnej 0,2824 + składnik zmienny stawki sieciowej 0,2077
+ stawkę jakościową 0,0065 + VAT, to otzymamy cenę jednej kWh w wysokości 0,61 zł za 1 kWh.
Taką stawkę trzeba przyjąć aby obliczyć koszt ogrzewania przy tej konkretnej taryfie!

Awatar użytkownika
zbigmaz01
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 19 maja 2007, 6:19
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: zbigmaz01 » 18 lis 2012, 7:55

Do ceny za 1kWh powinno się doliczać wszystko co jest na rachunku, przecież i tak to trzeba zapłacić.
Dla mnie rachunek jest prosty , zużyłeś 344kWh a zapłaciłeś 283,34zł czyli 1kwh =0,8237zł
Tak czy tak musisz to zapłacić a po zastosowaniu takiego liczenia wszystkie odbiorniki energii będą obciążane jednakowo wszystkimi dodatkami.
Stawka będzie się zwiększać lub zmniejszać w zależności zużycia, mniej zużyjesz - stawka wzrośnie i odwrotnie dla większego zużycia.
Liczenie zawsze po stałej cenie nie będzie dokładnym liczeniem, zawsze wyjdzie niedopłata lub nadpłata.

grzegorz andrychiewicz
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: grzegorz andrychiewicz » 18 lis 2012, 13:10

witczma3 pisze:Rachunek za cały rok grzania gazem - od listopada do listopada 2200 zł. ok (bo nie pamiętam) 1100 m3 gazu. Czy to jest dobry wynik? - bo wg mnie tak.
Ile to KWh rocznie- nie mam zielonego pojęcia, może Wy mi powiecie.

teoretycznie zakładając,ze układ ma 100 procentową sprawność,to da około:
11000kwh-ogrzewanie,cwu,gotowanie
im mniejsza sprawność układu,tym bardziej zbliżamy się do wzorca domu pasywnego,czyli wtedy kotłownia traci sens

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 18 lis 2012, 19:57

zbigmaz01 pisze:Do ceny za 1kWh powinno się doliczać wszystko co jest na rachunku, przecież i tak to trzeba zapłacić.
Dla mnie rachunek jest prosty , zużyłeś 344kWh a zapłaciłeś 283,34zł czyli 1kwh =0,8237zł
Tak czy tak musisz to zapłacić a po zastosowaniu takiego liczenia wszystkie odbiorniki energii będą obciążane jednakowo wszystkimi dodatkami.
Stawka będzie się zwiększać lub zmniejszać w zależności zużycia, mniej zużyjesz - stawka wzrośnie i odwrotnie dla większego zużycia.
Liczenie zawsze po stałej cenie nie będzie dokładnym liczeniem, zawsze wyjdzie niedopłata lub nadpłata.


Bardzo interesujące rozumowanie podobne do tego z trotylem i sztuczną mgłą. :wink:
Jeżeli tak liczymy, to zużywając 1kWh energii w miesiącu, zapłacimy za nią 12,82 zł z Vatem!!!

Może jeszcze jakaś światła idea? :lol:

Awatar użytkownika
zbigmaz01
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 19 maja 2007, 6:19
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: zbigmaz01 » 18 lis 2012, 20:44

Enerbau pisze:
zbigmaz01 pisze:...
Jeżeli tak liczymy, to zużywając 1kWh energii w miesiącu, zapłacimy za nią 12,82 zł z Vatem!!!

Może jeszcze jakaś światła idea? :lol:
Myślisz że ci to podarują jak tylko tyle zużyjesz?
Izoluj tak aby tyle zużywać to będziesz miał idealny i stały przelicznik Obrazek

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 18 lis 2012, 22:21

Kolego, czy rozumiesz, że stałą przesyłową i abonament płacisz zawsze, czy masz tylko oświetlenie, lodówkę czy TV czy też ogrzewanie.
Jak dołożysz ogrzewanie prądem to płacisz tylko za zużyte kWh. Stałe opłaty będą niezmienne.
Przecież to proste i nie trzeba wprowadzać w błąd forumowiczów.
Pozdrawiam









Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Awatar użytkownika
zbigmaz01
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 19 maja 2007, 6:19
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: zbigmaz01 » 18 lis 2012, 22:44

Enerbau pisze:Kolego, czy rozumiesz, że stałą przesyłową i abonament płacisz zawsze, czy masz tylko oświetlenie, lodówkę czy TV czy też ogrzewanie.
Jak dołożysz ogrzewanie prądem to płacisz tylko za zużyte kWh. Stałe opłaty będą niezmienne.
Przecież to proste i nie trzeba wprowadzać w błąd forumowiczów.

Pozdrawiam
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Zgadzam się z tym że płacę zawsze :) Tylko dlaczego ich nie liczysz jak rozliczasz ogrzewanie? Masz jeden rachunek za energię i nie ważne czy to jest TV czy ogrzewanie, w każdym kW jest ta opłata. Jak będziesz liczył bez tych opłat przy ogrzewaniu to okaże się że za TV będziesz płacił tyle co za ogrzewanie :)
Rozliczając całą sumę z rachunku przez zużyte kW masz w równym stopniu rozliczany każdy kW jaki jest zużyty czy przez piekarnik, TV czy komputer a o ogrzewaniu nie zapominając.
Nie dyskryminuj innych odbiorników kosztem ogrzewania. Na każdą złotówkę trzeba zapracować i każdą opłatę będziesz musiał zapłacić, nawet tą przesyłową

Enerbau pisze:Bardzo interesujące rozumowanie podobne do tego z trotylem i sztuczną mgłą. :wink:
A na tą wypowiedź to nie wiem jak odpowiedzieć aby cię zadowolić?
Zaczyna się obrażanie i porównywanie do ............ ?
Płytki dowcip Obrazek

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 19 lis 2012, 7:23

: [/quote]A na tą wypowiedź to nie wiem jak odpowiedzieć aby cię zadowolić?
Zaczyna się obrażanie i porównywanie do ............ ?
Płytki dowcip Obrazek[/quote]

Twoje rozumowanie jest tak samo mętne jak tych od od mgły...
Pierwszy fakt. Za zasilanie w energię elektryczną, gaz czy też pprzyłącze telefoniczne płaci się opłatę abonamentową , czy też jakąś inną. Są to koszty stałe niezależne od kożystania z powyższych mediów.
Drugi fakt. Każdy odbiornik elektryczny, czy też piec gazowy jeżeli pracuje zużywa energię. Za zużytą energię trzeba płacić według obowiązującej taryfy. To samo dotyczy rozmów telefonicznych.
Trzeci fakt. Każdy odbiornik zużywa inną ilość energii. Aby wiedzieć ile tej energii zużywa, producenci podają moc danego odbiornika. Na podstawie długości pracy danego odbiornika i jego mocy stwierdza się ile ten odbiornik zużył energii.
Czwarty fakt. O zużyciu energii elektrycznej do ogrzewania na podczerwień decydują jeszcz inne fakty, jak izolacja budynku, stan okien i drzwi, ustawiona temperatura oraz ewentualna wentylacja z rekuperacją.
Mieszanie tego wszystkiego z opłatami abonamentowymi i wyliczanie jakiejś średniej mija się z celem i do niczego nie prowadzi.

witczma3
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 06 maja 2008, 13:29
Lokalizacja: kalisz
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: witczma3 » 19 lis 2012, 7:56

Witam,
... powoli wychodzi to co pisałem. Pan TB kazał mi wliczać do swojego zużycia wszystko oprócz gazu do ogrzewania tj. prąd, zużycie wody itd..., a sami nie wliczają opłat za przesył i abonament za zużycie energii elektyrycznej (haha).
Było tu podane proste wyliczenie dla energii i moje dla gazu
1. U mnie 200 m2 ogrzewanych gazem to kwota 2200,
2. 135 m2 ogrzewanych pradem 2800.

Wszystko w temacie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 lis 2012, 7:58

Ale tu nie chodzi wyłącznie o rachunki!
-Jest jeszcze komfort i zdrowie! Nie da się mieszkać w domu izolowanym z centralnym ogrzewaniem!
-Im grubsza izolacja, tym większy problem z wilgocią.
Przy ścianie lepszej od 0.3W/m2 xK musi już być paroizolacja !!!

Jak mawiał twórca KAPE prof. Krzysztof Żmijewski w 1990 roku Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny ( pośredni) system ogrzewania. Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania więcej jednego, to mniej drugiego. Tak więc, firmy żyjące z centralnego ogrzewania ( absolwenci takich kierunków studiów, producenci, instalatorzy i sprzedawcy takich systemów, firmy żyjące z reklam takich rozwiązań ) będą zwalczać izolowanie wszelkimi, możliwymi środkami. Zacznijmy od fizyki budowli ( tu są największe wypaczenia) Najważniejszym parametrem w izolowaniu, jest współczynnik przenikania ciepła. Jego definicję, przynajmniej w połowie, wszyscy znają. Współczynnik przenikania ciepła U określany dla przegród cieplnych, szczególnie w budownictwie, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną, a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Ciepło przepływające przez przegrodę wyznacza wzór: Ale dalej w definicji jest analiza kiedy taki współczynnik można podawać. Jest tam 5 punktów: 1-pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie, 2 - przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody, 3 -długość i szerokość przegrody są nieograniczone, 4 warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów, 5 -wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody. Ad1) Przegroda termiczna musi być tak zaprojektowana, by lambda materiałów była constans. Niedopuszczalny jest ruch powietrza w przegrodzie, dyfuzja pary, - musi być skuteczna paroizolacja od wewnątrz. Ad2) przegroda musi być tak zaprojektowana, by ciepło szło prostopadle !! Wyklucza to przyklejanie wełny czy styropianu za murem na fundamencie. Jedyną firmą izolacji termicznej jest termos czyli izolacja od środka, lub technologia płyty fundamentowej ( nie zapominając o paroizolacji dachu i ściany) Ad3) nieograniczoność izolacji to tak jak w pkt 2 wyłącznie termos. Nie zna fizyki ten co przykleja styropian do fundamentu czy muru na fundamencie od zewnątrz. Izolacja ma swój kraniec, a ciepło może iść inaczej niż prostopadle. Ad4) właściwie wszystkie materiały izolacyjne spełniają ten warunek ( mury nie) Ad5) Jednakowy odbiornik ciepła po zimnej stronie To jest najtrudniejsze. Grunt wielokrotnie lepiej odbiera ciepło niż powietrze, dlatego trzeba to zrównoważyć grubością izolacji. Od 1990 stosujemy minimum 30 cm styropianu. Jak powiedział inny klasyk oszczędzania energii, dr Ludomir Duda, wiele lat temu: kto dziś projektuje, lub wykonuje mniej niż 30 cm styropianu od gruntu jest niedouczonym szkodnikiem. Można też tak jak Skandynawowie, zostawiać poduszkę powietrzną pod domem. Dach dach też ma lepszy odbiornik ciepła niż ściana powierzchnie płaskie oddają więcej ciepła zimą niż pionowe dlatego też grubsza wełna w dachu niż w ścianie ( i też konieczna paroizolacja)

Nie da się pogodzić pośrednich systemów ogrzewania z izolacja i energooszczędnoscią. Tak więc albo biznes albo oszczędność.

witczma3
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 06 maja 2008, 13:29
Lokalizacja: kalisz
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: witczma3 » 19 lis 2012, 8:12

ok., tak więc jedną sprawę mamy załatwiona. (gaz czy prąd)
ps. przy wg. Pana mojej starej technologii, a Pana noweoczesjen energooszczędnej.
jeśli chodzi o klimat.
Do tego stosuje sie prosze Pana centrale wentylacyjne. jakoś na klimat w domu ocieplonym na zewnątrz styropianem przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie moge narzekać.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 lis 2012, 8:14

witczma3 pisze:Witam,
... powoli wychodzi to co pisałem. Pan TB kazał mi wliczać do swojego zużycia wszystko oprócz gazu do ogrzewania tj. prąd, zużycie wody itd..., a sami nie wliczają opłat za przesył i abonament za zużycie energii elektyrycznej (haha).
Było tu podane proste wyliczenie dla energii i moje dla gazu
1. U mnie 200 m2 ogrzewanych gazem to kwota 2200,
2. 135 m2 ogrzewanych pradem 2800.

Wszystko w temacie.

Raczy Pan mijać się z prawdą, nie bez udziału świadomości!!!
Po pierwsze 2 zł za m3 gazu to cena netto bez przesyłu i opłat stałych.
Po drugie - nie wierzę Panu, że ma Pan tylko gaz a nie ma prądu! Pan poda ile zapłacił za prąd!

mam 55 m2 mieszkanie w starym budownictwie - wyłącznie prąd ( ogrzewanie, cwu kuchnia) - w lutym tego roku ( około -20 prawie cały czas) wyszło mi 267 kWh a we wrześniu ( nie chodziło ani grzanie ani klima ) 161 kWh -
Przecież oświetlenie, tv, komputery, nie są ma gaz!!!
Po trzecie - ostatnia zima trwała jeden miesiąc!!!
Gdyby Pana dom był przyzwoicie izolowany - nie najgorzej ale i nie najlepiej ( zamiast doprowadzania gazu i robienia kotłowni) tak na 20kWh - 135 x 20 = 2700 kWh - ile z tego 'pokryłyby" sprzęty domowe i światło?

witczma3
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 06 maja 2008, 13:29
Lokalizacja: kalisz
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: witczma3 » 19 lis 2012, 8:24

podaje zużycia energii (prąd).
Tyle jest w Wirtualnym BOK -

1 2012/11/04 437.0000 264,72 0,00 2012/11/19
2 2012/10/03 320.0000 182,69 0,00 2012/10/17
3 2012/08/20 270.0000 153,35 0,00 2012/09/03
4 2012/07/09 256.0000 155,92 0,00 2012/07/23
5 2012/06/13 289.0000 167,87 0,00 2012/06/27
6 2012/05/24 0.0000 0,00 0,00 2012/06/11


ps.
... jeszcze wiele mógłby sie Pan nauczyć jesli chodzi o metody budowania. Ja podaję prawdziwe zużycia, nie teorię.
Może mi Pan nie wierzyć, nie chcę obalac Pana teorii, piszę to tylko dlatego, żeby każdy mógł się zastanowić jak budować, a jakie medium zainstaluje jego sprawa. Ja podaje swoje doświadczenia.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 212 gości

Gotowe projekty domów