Ile kosztuje ogrzewanie domu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 lis 2012, 11:58

Ma Pan źle izolowany dom to dużo Pan płaci! W roku 1990 dawało się 30 cm styropianu od gruntu. A fizyka budowli wyklucza przyklejanie styropianu za murem na fundamencie! Proszę się zapoznać z definicją współczynnika przenikania ciepła!
a kwh i tak Pan nie wyliczył - wynika z tego że chyba Pan nie potrafi.
Oczywiście, że nie potrafię, tylko ktoś z bardzo małym zasobem wiedzy - może podać wynik .
Z gazu jest około 11kWh z m3 ale teoretycznie - nie znam faktycznych parametrów gazu ( wiem, że jest chrzczony) Nie znam sprawności palnika , sprawności Pana wymiennika, strat na transporcie na powrocie...

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 16 lis 2012, 12:37

witczma3 pisze:Panowie,
Skrócę wasze męki. Niewinem jak dokładnie sie to liczy, więc podam wyniki ogrzewania gazem.
Dom 200,65 m2 - całość ogrzewana, dom parterowy. W w/w metrażu jest garaż 36 m2 troszkę mniej grzany, ale grzany - więc możecie go wliczyć lub nie. Dom wybudowany z keramzytu ocieplony 15 cm styropianem, w posadce 25 cm styropianu, strop drewniany ocieplony wełną 60 cm, folią aluminiową i płyta k-g. na górze stropu płyta MFP 22.
Kotłownia gazowa, piec immergaz 24 kw + zbiornik na wodę 120 l.
Rachunek za cały rok grzania gazem - od listopada do listopada 2200 zł. ok (bo nie pamiętam) 1100 m3 gazu. Zaznaczam, że było to pierwsze grzanie. 90 % powierzchni to podłogówka, reszta kaloryfery - sypialnia i 2 pokoje dzieci.

Zapomniałem jeszcze dodacć że dom wyposażony jest w kominek i rekuperator z odzyskiem ciepła firmy comfowent.

Czy to jest dobry wynik? - bo wg mnie tak.
Ile to KWh rocznie- nie mam zielonego pojęcia, może Wy mi powiecie.

Proszę doliczyć do tego koszty eksploatacji, części zamiennych, kominiarza, ewentualnych awarii, wymiany palnika np. przez 10 lat, dodać do tego koszty gazu, a potem chwalić się jakie, to oszczędne ma się ogrzewanie. Dobrze jest żyć w nieświadomości, bo to nie boli. Ogrzewanie, to nie tylko nośnik energii, ale cała inwestycja i koszty utrzymania!

witczma3
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 06 maja 2008, 13:29
Lokalizacja: kalisz
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: witczma3 » 16 lis 2012, 13:14

Panowie,
Koszty ogrzewania i zapotrzebowania wody 200 metrowego domu w kwocie 2200 zł roczine to śmiech.
średnio miesięcznie wychodzi 184 zł. nigdy bym sie nie zdecydował na instalacje najdroższego ogrzewania elektrycznego jednego monopolisty, wiedząc że koszty energii to raczej dość spore tendencje wzrostowe.
Koszty mojej kotłowni są niewspółmiernie niższe od kosztów kotłowni elektrycznych.

ps.
chciałbym zobaczyć dom o powierzchni 200 m2 i rocznym rachunku za ogrzewanie i zapotrzebowanie na wode w kwocie 1000-1200 zł
... no chyba, że temperatura w domu wynosiła 12-15 stopni, bo u mnie jest 22-23

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 16 lis 2012, 13:43

witczma3 pisze:Koszty mojej kotłowni są niewspółmiernie niższe od kosztów kotłowni elektrycznych.


Pan chciałby budować kotłownię do ogrzewania domu prądem ? Ale po co? :shock:











Nie po to izolujemy, by robić centralne.

witczma3
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 06 maja 2008, 13:29
Lokalizacja: kalisz
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: witczma3 » 16 lis 2012, 13:54

chodziło mi "kotłowni" elektrycznej bardziej tyczyło sie calej instalacji i automatyki

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 16 lis 2012, 14:05

Przecież Pan tez ma u siebie instalacje, tylko, ze - grzejniki, rury, podłogówkę, kocioł i inne. A automatyka, to tylko termostaty do precyzyjnego sterowania temp. w poszczególnych pomieszczeniach .Porównajmy koszty inwestycji.











Nie po to izolujemy, by robić centralne.

grzegorz andrychiewicz
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: grzegorz andrychiewicz » 16 lis 2012, 16:59

Enerbau pisze:Może Pan też rozważyć ogrzewanie powierzchniowe (podłogowe) na podczerwień. Kalkulację zużycia energii dla domu 135m2 o zapotrzebowaniu 30-40 kWh/m2 na rok
http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf.

Dla lepszego zrozumienia zagadnienia przydało by się więcej informacji na temat technologi i termoizolacji wspomnianego budynku.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 16 lis 2012, 22:05

Budynek należy do klasy budynków niskoenergetycznych o zapotrzebowaniu energetycznym 30kWh/m2/rok . Są różne technologie budowy tego typu budynków. Wszystko zależy od projektanta. Istotne jest zapotrzebowanie na energię i tym kryterium należy się kierować. Im mniejsze zużycie tym lepiej i oszczędniej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 lis 2012, 8:18

Panowie,
Koszty ogrzewania i zapotrzebowania wody 200 metrowego domu w kwocie 2200 zł roczine to śmiech.
średnio miesięcznie wychodzi 184 zł. nigdy bym sie nie zdecydował na instalacje najdroższego ogrzewania elektrycznego jednego monopolisty, wiedząc że koszty energii to raczej dość spore tendencje wzrostowe.
Koszty mojej kotłowni są niewspółmiernie niższe od kosztów kotłowni elektrycznych.

Przecież elektryczne ogrzewanie jest niecentralne!! Na tym polega jego wyższość. Nie da się zastosować centralnego we współczesnym budownictwie... dlatego część budownictwa zatrzymała się na latach 80-90! Ogrzewanie pośrednie to rozrzutność energii.
Pisze Pan nigdy ... w roku 1987 kupiłem BMW z wielopunktowym wtryskiem --- kolega mechanik, który to oglądał skomentował... e wtryski, u nas to się nigdy nie przyjmie!

Zapewniam Pana, że dom zeroenergetyczny to dom bez gazu! Zużywa Pan tak duże ilości kWh bo ma Pan centralne, ma Pan normatywnej izolacji od gruntu i umieścił Pan izolację termiczną za murem na fundamencie ( tak jakby zimno wchodziło) . Pana mur odprowadza ciepło do gruntu . Za takie braki w wiedzy się płaci. Po Pana postach ( śmiech , kategoryczne stwierdzenia...) widać, że Pan to rozumie, tylko chce sam Siebie przekonać, że ma dom mieszczący się w normie ( czyli najgorszy z możliwych ) 160 x 30kWh = 4800kWh
A że u nas norm się nie przestrzega... Państwo sprzedaje gaz, zarabia na tym, więc dlaczego ma pilnować zużycia ? Dlaczego Pan Uważa, że 184 zł miesięcznie za ogrzewanie to mały rachunek!?? Tak się budowało kiedyś Dziś myślący chcą domy zeroenergetyczne
NIEKAŻDY DOSTANIE DUŻĄ EMERYTURĘ

grzegorz andrychiewicz
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: grzegorz andrychiewicz » 17 lis 2012, 8:53

Enerbau pisze: Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie.

II eksploatacja - 3600 kWh x 0,52 zł = 1872 zł/rok

A mnie wychodzą inne wyniki:
135m2x30kwh/m2/rok=4050kwh/rok

Tu,gdzie mieszkam,za kwh płacę 0,71pln,czyli ogrzewanie prądem kosztowało by:
4050kwhx0,71pln=2875pln

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 17 lis 2012, 9:53

Akurat w tym konkretnym domu o pow. 135 m2 ogrzewanie podłogowe wyłożone jest na 120 m2 (do każdego domu/mieszkania robi się indywidualny projekt). Zatem policzmy wg Pana stawki , chociaż może warto przymierzyć się do zmiany dostawcy prądu?

120 m2 x 30 kWh = 3600 kWh x 0,71zł =2556 zł / rocznie

Więcej informacji na temat http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf








Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 lis 2012, 18:29

Izolowanie zgodne z normą nie oznacza, że tak trzeba a, że nie powinno się robić tego gorzej.
Dlatego namawiam na izolowanie lepsze od minimum, bo ma to liniowy wpływ na rachunki, przy systemach niecentralnych.
A co do cen... z ostatniej faktury kWh 0. 42 netto . A gaz jest droższy od 2 zł/m3

Skąd ten wstręt Panów do izolowania?

IWB
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: IWB » 17 lis 2012, 19:35

no i co ???

Obrazek

ma się tę elektrownię na dachu :lol:

ENERGA oryginał wczorajszej faktury za prąd trochę nabiłem ale wiecie jak jest marznąć nawet latem ;-)

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 17 lis 2012, 19:50

grzegorz andrychiewicz pisze:
Enerbau pisze: Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie.

II eksploatacja - 3600 kWh x 0,52 zł = 1872 zł/rok

A mnie wychodzą inne wyniki:
135m2x30kwh/m2/rok=4050kwh/rok

Tu,gdzie mieszkam,za kwh płacę 0,71pln,czyli ogrzewanie prądem kosztowało by:
4050kwhx0,71pln=2875pln

Oj coś tu Pan mija się z prawdą. Pozwoliłem sobie sprawdzić ceny energi w miejscu Pana zamieszkania i jakoś nie znalazłem taryfy, którabybyła o 38% droższa od ceny, którą my płacimy za prąd.
Co chce Pan przez to udowodnić?

IWB
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: IWB » 17 lis 2012, 19:59

bo w łodzi sam łodzieje mieszkają :lol:


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 17 gości

Gotowe projekty domów