Kolektory słoneczne czy warto?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 paź 2012, 8:50

Cytat:
Uzysk energetyczny w zimie wynosi: 169 kWh/m2
Uzysk energetyczny latem wynosi: 848 kWh/m2
Razem: 1017 kW/m2. Tyle możemy uzyskać pomniejszając o sprawność instalacji solarnej - nie ważne

Czyli odejmując latem 35% uzyskujemy 508 kWh/m2,
natomiast dodając zimą 50% uzyskujemy 253kWh/m2
Razem przy podniesionych kolektorach do 90 stopni uzyskujemy 761kWh/m2 rocznie
czyli tracimy 256 kWh/m2 rocznie, czyli dokładnie 25%, Jeszcze inaczej to strata 1/4 ilości energii do pozyskania w stosunku do kąta 45 stopni.
A więc według teorii jedynie słusznej pozbawiamy się 25% energii możliwej



Pana należy do Homo sapiens???
Mamy kolektor 3 m2 czyli:
wg Pana przy kolektorze 45' 2550 kWh latem i 510 kWh zimą
wg mnie przy kolektorze 90' 1500 kWh latem i 750kWh zimą
Przyjmijmy, że zużywamy dziennie 200 litrów wody prysznicowej czyli 6kWh dziennie!

Czyli teraz latem zużywam 1150 kWh i mam kłopot z wyrzuceniem 1400kWh!!! A zimą muszę dogrzać (dołożyć) tylko 300kWh
Podsumowując :
Pan ma znacznie większy problem latem !!! I dokłada Pan w skali roku 600kWh .
Ja mam mniejszy problem latem i dokładam w skali roku 300 kWh
Czyli mam 300 kWh więcej zysku i mniej kłopotu!
W tych wyliczeniach nie uwzględniliśmy odśnieżania i większego zabrudzenia- co dałoby kolejne kWh
Wniosek kolektor skośnie na dachu świadczy o ułomnościach intelektualnych montażysty.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: bachus » 26 paź 2012, 10:36

Pana należy do Homo sapiens???

Jak rozumiem przytyk do człowieka myślącego!
A jakże i nawet obliczenia się zgadzają. Ale radzę pomyśleć i poszukać w necie czego w tych wszystkich obliczeniach czego Pan nie wziął pod uwagę a ja marginalnie zaznaczyłem. Taki jeden mały szczególik!!!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 paź 2012, 11:16

Nie znalazłem ani jednego szczegółu, który byłby za montażem kolektorów pod kątem 45' - tylko w ogniwach ma to sens. Ale też i ogniwa fotowotaiczne, łatwiej zrobić "ruchome".

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: bachus » 26 paź 2012, 11:33

Nie znalazłem ani jednego szczegółu
.

A to szkoda wszak to wiedza nie tajemna i można ją łatwo znaleźć.
Natomiast:

Testowaliśmy ogniwa do domów zero energetycznych - i wyszło, że latem jest 30-40% mniej ale zimą 50 % więcej

45' - tylko w ogniwach ma to sens.

A jaki to ma sens skoro zimą dostaniemy o 50% więcej a latem stracimy o 35% dla teorii jedynie słusznej. A zabrudzenia?

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: bajbaga » 26 paź 2012, 11:50

Zamiast dyskusji, takie dane:

Napromieniowania miesięczne na płaszczyznę pochyloną pod kątem 45o/ pionową i skierowaną na południe (uwzględniono promieniowanie odbite od podłoża przy współczynniku odbicia 0,2)

Średnie wieloletnie napromieniowanie miesięczne dla Warszawy w MJ/m2

Styczeń 110 / 110
Luty 160 / 150
Marzec 330 / 280
Kwiecień 380 / 280
Maj 480 /390
Czerwiec 540 / 310
Lipiec 520 / 310
Sierpień 500 / 320
Wrzesień 380 / 290
Październik 250 / 210
Listopad 100 / 90
Grudzień 80 / 80


Źródło: Kossecka E., Bzowska D.: Estimation of solar radiation on inclined surfaces. The clearness indexes method. Archives of Civil Engineering, XI, 1, 105-120

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Indiana » 26 paź 2012, 21:39

Podoba mi się argument miszcza - że miszcz nie znalazł żadnego szczegółu, który przemawia za montażem kolektorów pod kątem 45' :-)
A czy miszcz znalazł w ogóle jakiś sensowny szczegół za jakimkolwiek ułożeniem czegokolwiek :lol:
Czy tylko poprzestał na wielce odkrywczym stwierdzeniu, że pionowy kolektor czy panel PV zimą daje więcej, a latem mniej? Szkoda, że długie obliczenia Bachusa ( 1 linijka) ile łącznie w skali roku daje strata 35% w lecie a zysk 50% zimą, są zbyt skomplikowane dla miszcza :wink:

Pewnie przez kolejne 5 lat będzie testował różne ustawienia kolektora czy ogniwa PV, bo nie potrafi obsłużyć (za skomplikowane jak na rozumek miszcza) żadnego prostego programu do obliczeń uzysków :-)
Nie żebym wymagał od miszcza rozumienia danych, jakie wstawia co i rusz bajbaga, ale choć zakumania, że strata 500 kWh latem nie wyrówna zysku 200 kWh zimą, przy pionowym ustawieniu :-)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 paź 2012, 7:00

Nie żebym wymagał od miszcza rozumienia danych, jakie wstawia co i rusz bajbaga, ale choć zakumania, że strata 500 kWh latem nie wyrówna zysku 200 kWh zimą, przy pionowym ustawieniu Smile

Nie strata - tylko mniejsza nadprodukcja - - Przy kolektorach umieszczonych pionowo jest latem mniejsza nadprodukcja! W przypadku PV nie ma problemy - można to wykorzystać w przypadku magazynowania ciepłej wody to tylko kłopot! Natomiast zimą - mniej dokładamy. Tak więc bilans dla nas jest oczywisty Żaden rozumny instalator nie zainstaluje kolektorów pod kątem45' - a bezrozumny... bezrozumny i tak nie zrozumie.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Indiana » 27 paź 2012, 9:46

He he, dobre!
Miszczu, dobrze dobrane kolektory dają niewielką nadprodukcję ciepła latem. Ustawienie pod OPTYMALNYM kątem, czyli w granicach 30-55', pozwala uzyskać w miarę taką samą ilość ciepła w ciągu roku. Dalsze zwiększanie kąta powoduje już bardzo gwałtowny spadek uzysku.

Nie chcę się w kółko nabijać z Pańskiej niewiedzy, ale proszę sobie wziąć kogoś mądrzejszego do pomocy, ściągnąć dowolny program do symulacji uzysku solarnego i pobawić się w ustawienia kątów :wink: A potem chwalić się odkryciem Ameryki :-)


Jak się jest zupełnym ciemniakiem z tematu, lepiej siedzieć cicho i nie pokazywać swojej głupoty - bo jak się Pan odzywa, to wszyscy tracą jakiekolwiek wątpliwości, z kim mają do czynienia.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: bachus » 27 paź 2012, 10:03

Nie strata - tylko mniejsza nadprodukcja.

No właśnie jaka nadprodukcja przy kącie 45 stopni. Nadal zachęcam miszcza do znalezienia tego szczególiku w bilansie w stosunku do danych, które przedstawiłem. Pęknę nie co i podpowiem: te dane z uzysku, które przedstawiłem to wartości maksymalne a więc teoretyczne. I na ich przykładzie wyraźnie pokazałem jaka jest różnica w bilansie rocznym, podkreślę rocznym. A miszcz na bazie tych cyferek zbudował całą jedynie słuszną teorię. Dużą podpowiedzią jaki to szczególik jest to co wyżej napisał Indiana. W następnej odsłonie, jeżeli tego nie zrobi miszcz to wyjawię mniej wtajemniczonym.
PV nie ma problemy - można to wykorzystać

A tak na marginesie to jak wykorzystać?
laik
BACHUS

adriandrzyzga
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 06 sie 2012, 12:22
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: adriandrzyzga » 08 lis 2012, 14:15

czytając Państwa posty wynika, że 45 stopni to zły kąt ustawienia kolektorów, w takim razie jaki jest odpowiedni???

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lis 2012, 17:19

90'

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: bachus » 08 lis 2012, 18:51

adriandrzyzga pisze:czytając Państwa posty wynika, że 45 stopni to zły kąt ustawienia kolektorów, w takim razie jaki jest odpowiedni???

Tylko jeden Miszcz jest taki co to twierdzi, że najwłaściwszy to 90 stopni.
Poczytaj w temacie "kolektory na elewacji" tam jest więcej informacji.
BACHUS

katarinazl
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 11:57
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: katarinazl » 10 lis 2012, 17:24

Warto mieć kolektory. Ja posiadam kolektory od Makroterm i bardzo je sobie cenię. Cena nie za wysoka przy całkowitym profesjonalizmie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 lis 2012, 17:57

Gdyby było warto - nie musiałyby być dotowane, nie wymagałyby tylu reklam i kampanii. Jeżeli monopolista w sprzedaży energii coś dotuje, to nie po to by mniej zarabiać!

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: bajbaga » 11 lis 2012, 11:01

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Gdyby było warto - nie musiałyby być dotowane,....


A jak ma się to stwierdzenie, do dotacji ociepleniowych, które ruszą w przyszłym roku ?


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów