Ile kosztuje ogrzewanie domu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Olgierd_66
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 15 sie 2012, 20:58
Kontaktowanie:

autor: Olgierd_66 » 14 paź 2012, 21:36

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Sprawność spalania biopaliw spada wraz z mocą kotła (...)
Natomiast kotły na pellet poniżej 50kW - to tylko naciąganie ludzi, zupełne nieporozumienie!

Widzę tu ewidentną, wewnętrzną niespójność wypowiedzi... I nie zgodzę się, że małe piece nie są ekonomiczne. Przy dobrym pellecie i odpowiednim sposobie palenia wychodzi się na koszty porównywalne z ekogroszkiem, z kolei instalacje są coraz tańsze. Jeśli to jest nieekonomiczne, to co jest? Gaz? ;) Moim zdaniem warto wybrać solidny piec i zasypać go dobrym pelletem, typu stelmetowski Olimp. Kosztowo wyjdzie przyjemnie, a ekologicznie bez dwóch zdań też.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 14 paź 2012, 21:49

W domach izolowanych najtańsze jest decentralne ogrzewanie elektryczne
na podczerwień. Tego typu ogrzewanie jest długowieczne (od 30 do 50 lat
trwałości) i nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów. Użytkownicy wszelkiego
rodzaju kotłów niezależnie od paliwa zapominają o kosztach eksploatacji,
remontów, części zamiennych, kominiarzu, obsłudze, a także konieczności
wymiany całego kotła po 20 latach eksploatacji (jeżeli nie wcześniej).
Tak więc nie tylko paliwo decyduje o tym czy ogrzewanie jest tanie czy też nie :idea:

beret182
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 31 sie 2012, 0:47
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: beret182 » 22 paź 2012, 23:15

Olgierd_66 palisz wlasnie pelletem? Bo ja zastanawiam sie nad ta metoda ogrzewania i chcialem zapytac kogos doswiadczonego o wrazenia ;) Najlepiej po jednym lub kilku sezonach grzewczych Dzieki!
beret182

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Bolas » 23 paź 2012, 10:37

Jeżeli masz do wyboru groszek czy pellet to proponuje pellet. Jeżeli masz ochotę palić co popadnie to zwykły zasypowy śmieciuch. Jeżeli chcesz mieć ekonomicznie to lepiej mądrze docieplić dom tak by zużywał max 30W/m2 i tylko prąd.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 paź 2012, 15:10

Olgierd_66 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Sprawność spalania biopaliw spada wraz z mocą kotła (...)
Natomiast kotły na pellet poniżej 50kW - to tylko naciąganie ludzi, zupełne nieporozumienie!

Widzę tu ewidentną, wewnętrzną niespójność wypowiedzi... I nie zgodzę się, że małe piece nie są ekonomiczne. Przy dobrym pellecie i odpowiednim sposobie palenia wychodzi się na koszty porównywalne z ekogroszkiem, z kolei instalacje są coraz tańsze. Jeśli to jest nieekonomiczne, to co jest? Gaz? ;) Moim zdaniem warto wybrać solidny piec i zasypać go dobrym pelletem, typu stelmetowski Olimp. Kosztowo wyjdzie przyjemnie, a ekologicznie bez dwóch zdań też.

To mogę spytać ile kWh Pana piec zużywa i jakiej wielkości jest dom?

PurpleStain
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 15 cze 2012, 20:10
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: PurpleStain » 07 lis 2012, 12:30

Bolas pisze:Jeżeli masz do wyboru groszek czy pellet to proponuje pellet. Jeżeli masz ochotę palić co popadnie to zwykły zasypowy śmieciuch. Jeżeli chcesz mieć ekonomicznie to lepiej mądrze docieplić dom tak by zużywał max 30W/m2 i tylko prąd.


Otóż to - podstawą jest odpowiednie ocieplenie domu. Wówczas korzystanie również z pelletów jest efektywniejsze i bardziej wydajne.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 07 lis 2012, 13:53

Większość użytkowników w tym temacie posługuje się ogólnikami typu; tanio, ekonomicznie, najlepiej, niedrogo .......... A może podajmy konkretne liczby, żeby treść była zgodna z zapytaniem w tym temacie. Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie. Porównajmy koszty inwestycji, eksploatacji i konserwacji różnych systemów. I tak np. prąd, pelet, ekogroszek, węgiel i inne. Podamy jako pierwsi wartości do w/w domu ogrzewanego prądem
I koszt inwestycji - ok 15 000 zł
II eksploatacja - 3600 kWh x 0,52 zł = 1872 zł/rok
III konserwacja - brak (żywotność systemu 30-50 lat)

Zapraszam specjalistów od pozostałych systemów ogrzewania do podania powyższych wartości. Myślę, że wówczas odwiedzający to forum będą mieli jako taki obraz i odpowiedź na zadane pytanie " Ile kosztuje ogrzewanie domu?"









Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lis 2012, 14:19

Otóż to - podstawą jest odpowiednie ocieplenie domu. Wówczas korzystanie również z pelletów jest efektywniejsze i bardziej wydajne.

Oj ! jest dokładnie odwrotnie! Im lepsza izolacja tym mniejsza kotłownia - a mniejsza kotłownia - to mniejsza sprawność! Dom normatywny to dom "3 litrowy" - dom izolowany trochę lepiej to tzw 1,5Litrowy. Czy kotłownie o mocy 1,5 kW czy nawet 3 kW są dostępne? Jeżeli tak to jaka jest ich efektywność?
Z mojego doświadczenia ( prawie ćwierć wieku) nie da się w normalnym budownictwie ( do 30kWh/m2 rocznie) palić w kotłowni - paliwo tu nie ma znaczenia.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 08 lis 2012, 10:56

Enerbau pisze:Większość użytkowników w tym temacie posługuje się ogólnikami typu; tanio, ekonomicznie, najlepiej, niedrogo .......... A może podajmy konkretne liczby, żeby treść była zgodna z zapytaniem w tym temacie. Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie. Porównajmy koszty inwestycji, eksploatacji i konserwacji różnych systemów. I tak np. prąd, pelet, ekogroszek, węgiel i inne. Podamy jako pierwsi wartości do w/w domu ogrzewanego prądem
I koszt inwestycji - ok 15 000 zł
II eksploatacja - 3600 kWh x 0,52 zł = 1872 zł/rok
III konserwacja - brak (żywotność systemu 30-50 lat)

Zapraszam specjalistów od pozostałych systemów ogrzewania do podania powyższych wartości. Myślę, że wówczas odwiedzający to forum będą mieli jako taki obraz i odpowiedź na zadane pytanie " Ile kosztuje ogrzewanie domu?"








Nie po to izolujemy, by robić centralne.



Brakuje chętnych? Jeżeli nie specjaliści to może użytkownicy różnych systemów podzielą się swoją wiedzą nt. kosztów ogrzewania domu?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 09 lis 2012, 23:52

Gdzie się podziali wszyscy piewcy cudownych/ekonomicznych systemów grzewczych?
Za trudne wyzwanie?











Nie po to izolujemy, by robić centralne.

grzegorz andrychiewicz
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: grzegorz andrychiewicz » 10 lis 2012, 7:43

Enerbau pisze:Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie..

Tyle,że w rzeczywistości mało domów spełnia te założenia.
Ile mnie kosztuje ogrzewanie/ Myślę,że mój druszlak spokojnie pożera 100kvh/m2/rok

135m2x100kvhh/m2/rok=13500kvh/rok
1kvh przy spalaniu węglem kosztuje mnie 0,25pln
13500kvhx0,25pln=3375pln

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 lis 2012, 8:20

grzegorz andrychiewicz pisze:
Enerbau pisze:Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie..

Tyle,że w rzeczywistości mało domów spełnia te założenia.
Ile mnie kosztuje ogrzewanie/ Myślę,że mój druszlak spokojnie pożera 100kvh/m2/rok

135m2x100kvhh/m2/rok=13500kvh/rok
1kvh przy spalaniu węglem kosztuje mnie 0,25pln
13500kvhx0,25pln=3375pln


Zakładając odzysk ciepła z wentylacji - zyskamy minimum 3000kWh i likwidując centralne kolejne 3000kWh (minimum)

Spednet
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 10 mar 2011, 9:46
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Spednet » 10 lis 2012, 10:36

Cieżko podać jednoznaczne koszty roczne ogrzewania domu,to jest zależne od kilku czynników. W mojej opinii najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła,gdzie koszty inwestycji może i są wysokie,ale za to zwracają się w szybkim tempie.


www.Spednet.pl

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Bolas » 10 lis 2012, 10:47

PC dla durszlaków jak najbardziej w domach izolowanych nie ma już takiej potrzeby bo tam na nic zda się centralne ogrzewanie (czyli ogrzewanie centralnym źródłem ciepła - jak sama nazwa wskazuje).

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 10 lis 2012, 10:50

grzegorz andrychiewicz pisze:
Enerbau pisze:Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie..

Tyle,że w rzeczywistości mało domów spełnia te założenia.
Ile mnie kosztuje ogrzewanie/ Myślę,że mój druszlak spokojnie pożera 100kvh/m2/rok

135m2x100kvhh/m2/rok=13500kvh/rok
1kvh przy spalaniu węglem kosztuje mnie 0,25pln
13500kvhx0,25pln=3375pln


No, to już coś mamy.
To prawda, ale coraz więcej takich domów jest budowanych, a obecnie istniejące poddawane są termomodernizacji. Wśród materiałów izolacyjnych staja się popularne wyroby z korka naturalnego.
A czy mógłby Pan jeszcze podać koszt wybudowania komina, kotłowni, zakup pieca i całej instalacji oraz roczne koszty konserwacji/wymiany/napraw? Byłoby to bezcenne dla przyszłych inwestorów.

Zachęcam również innych forumowiczów z rożnymi systemami grzewczymi do podzielenia się doświadczeniem i wiedza w tym zakresie.











Nie po to izolujemy, by robić centralne.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 12 gości

Gotowe projekty domów