projekt domu otrzymany od znajomych a przebudowa domu

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

gosiacka1988
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2012, 20:53
projekt domu otrzymany od znajomych a przebudowa domu

autor: gosiacka1988 » 06 lis 2012, 21:03

Witam. kupiłam dom, który został odbudowany przez poprzednich właścicieli w mniejszej części (był większy, ale część spłonęła i odbudowano tylko część, a obok zostały fundamenty). Dom jest w sumie parterowy z niezagospodarowanym poddaszem, które chciałabym podwyższyć, a w przyszłości moze i dobudować dom na tych fundamentach z boku. Sąsiedzi chcą dać mi (za darmo) projekt ich domu, gdyż domy te miały taki sami układ. Co trzeba zrobić w tej sytuacji? czy mogę dołączyć ten projekt do wniosku o pozwolenie na budowę, czy muszę mieć na to zgodę architekta który wykonał projekt?Czy mogę też gdzieś sprawdzić, jaki plan miał ten mój dom wcześniej (jest to dom w oryginale gdzieś z 1930 roku...). mam nadzieję, ze za bardzo nie zagmatwałam sprawy... Proszę o odpowiedz.

Domlider
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 84
Rejestracja: 04 sty 2012, 22:51
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontaktowanie:
Re: projekt domu otrzymany od znajomych a przebudowa domu

autor: Domlider » 09 lis 2012, 9:43

Projekt budowlany składany do urzędu o pozwolenie na budowę musi być sporządzony przez projektanta który ma zaświadczenie AKTUALNE na dzień złożenia projektu że jest członkiem Izby samorządu zawodowego i który ma wykupiona polisę OC odpowiedzialności zawodowej. Urząd to sprawdza czy takie zaświadczenia są w projekcie.
Stary projekt Pani nic nie da bez projektanta - chyba że do celów poglądowych.
Sama Pani widzi jak skomplikowane są sprawy przebudów i remontów - podejrzewam że po pożarze dom został odbudowany jako samowola to też trzeba by było uregulować itp. itd.
Polecam Pani wykonanie projektu budowlanego u uprawnionego projektanta. Cena projektu wyda się Pani oczywiście zbyt duża ale proszę pomyśleć że kafelkarzowi zapłaci Pani więcej niż za ten projekt.....

gosiacka1988
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2012, 20:53
Re: projekt domu otrzymany od znajomych a przebudowa domu

autor: gosiacka1988 » 10 lis 2012, 20:45

Nie wiem, czy dom powstał jako samowola budowlana szczerze mówiąc, stoi na tych samych fundamentach i ta część, która powstała, jest taka sama jak u sąsiadów (jak pisałam wszystkie domy na naszej dzielnicy były takie same). I odpowiada nam własnie ten projekt sąsiadów i chcieliśmy go wykorzystać. a ewentualnie jakby skontaktować się z tym projektantem, który im robił projekt, żeby go uaktualnił czy coś w tym stylu? Czy jest to w ogóle możliwe i czy byłoby to tańsze? Cy w ogóle projekt na budowę, a na rozbudowę istotnie różni się ceną? Nie wiemy, jak się do tego zabrać, a widzę, że ma Pan wiedzę i wie, o czym mówi.

Domlider
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 84
Rejestracja: 04 sty 2012, 22:51
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontaktowanie:
Re: projekt domu otrzymany od znajomych a przebudowa domu

autor: Domlider » 10 lis 2012, 22:13

Tam w tym projekcie od sąsiadów co Pani weźmie to będzie na okładce napisane kto projektował i adres biura projektów będzie podany (imię i nazwisko projektanta jest tez na każdym rysunku). Podejrzewam że jak pójdzie Pani do tego co to projektował to może być taniej. Ale popytać w innych biurach też można jaka proponują cenę.
Wystarczy wpisać w Google: architekt + nazwa miejscowości gdzie Pani mieszka i znajdzie się dużo biur. Można tam zadzwonić, podejść i podpytać - za zadanie pytania się nie płaci ani taka rozmowa do niczego nie zobowiązuje.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 25 gości

Gotowe projekty domów