Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Indiana » 20 paź 2012, 19:37

Jakie są "alternatywne źródła energii, korzystne dla środowiska", w domu ogrzewanym elektrycznie :shock:
Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to kolektory słoneczne, oraz minielektrownia na biogaz z WC-ta :lol: (tylko że spalenie biogazu daje prawie 100% ciepła przy kotle gazowym, oraz 20% z tego przy przerobieniu na prąd do zasilania podłogówki - ale to drobny szczegół, o którym sprzedawcy rozwiązań elektrycznych nie chcą i wiedzieć, i udają że niewiedzą)

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Indiana » 20 paź 2012, 19:40

Jakie są "alternatywne źródła energii, korzystne dla środowiska", w domu ogrzewanym elektrycznie :shock:
Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to kolektory słoneczne (do podgrzewania CWU), oraz minielektrownia na biogaz z WC-ta :lol: (tylko że spalenie biogazu daje prawie 100% ciepła przy kotle gazowym, oraz 20% z tego przy przerobieniu na prąd do zasilania podłogówki - ale to drobny szczegół, o którym sprzedawcy rozwiązań elektrycznych nie chcą wiedzieć, i udają że niewiedzą - a dotyczy również gazu ziemnego i nawet węgla).
Idiotyzmy w stylu puszczanie w obieg prądu z paneli PV (po uprzednim zmagazynowaniu w akumulatorach :-) ) to tylko jeden taki tu obecny nieuk mógł wymyślić :-)

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Enerbau » 20 paź 2012, 20:03

Najlepszym obecnie rozwązaniem są przydomowe mini elektrownie wiatrowe podłączone do
sieci energetycznej. Tu "ukłon" w stronę polityków, by w końcu zamknęli prosektorium
i włazidupstwo kościołowi, a wzięli się za tworzenie prawa umożliwiającego rozwój
indywidualnej energetyki alternatywnej!!!
W niedalekiej przyszłości ważną rolę będą pełnić nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne,
które są 20 x wydajniejsze od obecnych. Tego rodzaju ogniwa już istnieją i działają.
Jest, to tylko kwestia czasu, kiedy znajdą się na rynku dla klientów indywidualnych.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Indiana » 20 paź 2012, 20:49

Enerbau - jeśli normalne panele PV posiadają ok. 15% sprawności, to skąd chcesz wytrzasnąć panel o sprawności 300%? I jeszcze działające - no to ho ho!

Mój kolega pisze doktorat na niemieckim uniwersytecie właśnie na temat nowych paneli PV, a o radykalnym zwiększeniu sprawności jeszcze nie słyszał :-)

Te źródła informacji są równie wiarygodne, jak zapewnienia o niskim zużyciu prądu przez systemy ogrzewania foliowego :lol:

konkret2
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 839
Rejestracja: 07 sty 2012, 19:01
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: konkret2 » 20 paź 2012, 21:54

ireneuszirek pisze:A o tym slyszeliście:

Władze dwóch austriackich regionów wprowadziły obowiązek montowania kolektorów słonecznych na nowych budynkach.

Austria to jeden z największych rynków energii słonecznej termalnej w Europie, a nowe prawo wprowadzone przez władze Salzburga i Styrii z pewnością przyspieszy jego rozwój.



czysty faszyzm czy cholera wie jak to nazwać.

konkret2
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 839
Rejestracja: 07 sty 2012, 19:01
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: konkret2 » 20 paź 2012, 22:14

bajbaga pisze:Tam w nawiasie napisałem wszystko na elektrykę. A skoro wszystko to centralne ogrzewanie i CWU, też.

I uprzedzając, nie dogrzewa się kominkiem, kąpią się w wannie, 4 osoby stołujące się na co dzień w domu.


Piszesz pan bzdury panie bajbaga takie same jak na innych forach. Dużo mądrowania a mało realnych danych

4 osoby -kąpanie się w wannie to co najmniej 10 kWh/ doba(oszczędnie!) = 3500 kWh/rok
1 x zmywarka -1kWh, lodówka- 1kWh, mycie rąk itp 1kWh, przygotowanie posiłków, 1 x tydzień ciasto czy praca piekarnika itp to też co najmniej 2 kWh / dzień jeszcze rtv agd, suszarka do włosów
Dane uśrednione, mogą być niedokładne.

Wychodzi 12-15 kWh bez ogrzewania. To jakim cudem 5- 8kWh ogrzeje te 220 metrów domu.?(20kWh/ doba-7000 kWh /rok)
Mam wszystko na prąd oprócz ogrzewania i w 3 osoby średnio zużywamy 12- 17 kWh/ dobę.(sporo gotowania i pieczenia)

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Enerbau » 20 paź 2012, 22:53

Indiana pisze:Enerbau - jeśli normalne panele PV posiadają ok. 15% sprawności, to skąd chcesz wytrzasnąć panel o sprawności 300%? I jeszcze działające - no to ho ho!

Mój kolega pisze doktorat na niemieckim uniwersytecie właśnie na temat nowych paneli PV, a o radykalnym zwiększeniu sprawności jeszcze nie słyszał :-)

Te źródła informacji są równie wiarygodne, jak zapewnienia o niskim zużyciu prądu przez systemy ogrzewania foliowego :lol:

Polecam koledze z Niemiec artykuł z Newsweek Polska. Link do artykułu:http://wiedza.newsweek.pl/panele-sloneczne-20x-mocniejsze,90061,1,1.html
Ja piszę o przyszłości, a nie o dniu dzisiejszym. Zresztą ta branża rozwija się tak szybko, że
być może już jutro będzie coś nowego na rynku.
Co do wiarygodności zużycia energii przez folię karbonową, to ci co twierdzą, że zużywa dużo
energii, regulują temperaturę otwierając okna. Nie ma oszczędnego ogrzewania w nieizolowanych
budynkach :!:

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Enerbau » 20 paź 2012, 22:56

bajbaga pisze:Tam w nawiasie napisałem wszystko na elektrykę. A skoro wszystko to centralne ogrzewanie i CWU, też..


No, to może jeszcze raz poproszę ,co to za ogrzewanie centralne elektryczne?










Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Strazol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 12 paź 2012, 20:16
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Strazol » 21 paź 2012, 9:20

konkret2 pisze: 4 osoby -kąpanie się w wannie to co najmniej 10 kWh/ doba(oszczędnie!) = 3500 kWh/rok
1 x zmywarka -1kWh, lodówka- 1kWh, mycie rąk itp 1kWh, przygotowanie posiłków, 1 x tydzień ciasto czy praca piekarnika itp to też co najmniej 2 kWh / dzień jeszcze rtv agd, suszarka do włosów
Dane uśrednione, mogą być niedokładne.

Wychodzi 12-15 kWh bez ogrzewania. To jakim cudem 5- 8kWh ogrzeje te 220 metrów domu.?(20kWh/ doba-7000 kWh /rok)
Mam wszystko na prąd oprócz ogrzewania i w 3 osoby średnio zużywamy 12- 17 kWh/ dobę.(sporo gotowania i pieczenia)


Zgadzam się z Tobą. Sprawdzałem ostatnio rachunek za prąd i po obliczeniach wyszło na 4 osobową rodzinę zużycie prądu to 16kWh/na dobę. I nie myślcie, że dom świeci się jak choinka. Wszystkie światła, są gaszona na bieżąco. I naprawdę nie wiem jak zmniejszyć jeszcze zużycie, chyba pozostaje siedzieć przy książce o świeczce. Dodam jeszcze, że najczęściej chodzi bojler na prąd i telewizor plazmowy.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: bajbaga » 21 paź 2012, 10:21

konkret2 pisze:
bajbaga pisze:Tam w nawiasie napisałem wszystko na elektrykę. A skoro wszystko to centralne ogrzewanie i CWU, też.

I uprzedzając, nie dogrzewa się kominkiem, kąpią się w wannie, 4 osoby stołujące się na co dzień w domu.


Piszesz pan bzdury panie bajbaga takie same jak na innych forach. Dużo mądrowania a mało realnych danych


Czyżby? Przykład jest realny.
Jest tylko jeden system centralny, napędzany elektryką, który pozwala na takie wyniki.
Pompa ciepła, a konkretnie dla tego przypadku, VITOCAL 222-G o mocy 10kW.
A przypominam, że odpowiadałem na autorytatywne stwierdzenie, że każdy system centralny powoduje większe koszty eksploatacyjne niż niecentralny elektryczny.
A idąc dalej śladami wyliczeń;
konkret2 pisze:4 osoby -kąpanie się w wannie to co najmniej 10 kWh/ doba(oszczędnie!) = 3500 kWh/rok

No może trochę przesadzone, bo nie co dzień wanna i nie wszyscy, myślę, że 8kWh, będzie akurat, czyli około 2.800kWh
konkret2 pisze:Mam wszystko na prąd oprócz ogrzewania i w 3 osoby średnio zużywamy 12- 17 kWh/ dobę.(sporo gotowania i pieczenia)

Przy 12kWh/dobę daje to w roku około 3.500kWh, czyli na ogrzewanie i CWU pozostało około 3.500kWh.
Czy to starczy na ogrzanie niecentralne 135m2 i CWU dla 4 osób. Tak jeśli na ogrzewanie nie potrzeba więcej niż 10kwh/m2 rocznie, a zapotrzebowanie na CWU jest niskie.
Czy to starczy dla przypadku ogrzewania centralnego 220m2 i CWU dla 4 osób, przy pomocy PCi ? Tak i to z dużą rezerwą, nawet przy znacznie wyższym zapotrzebowaniu na CWU.

Można z tego wyliczyć, dla tego przypadku, że przy ogrzewaniu centralnym elektrycznym z PCi zużycie energii elektrycznej to około 16kWh/m2 przy zwiększonym apetycie na CWU, a przy niecentralnym elektrycznym to około 30kWh/m2.

Gdyby te domy miały podobne ocieplenie, (wychodzi mi że zużycie na ogrzewanie tego 135m2 domu, to około 10kWh/m2) to różnice byłyby jeszcze większe.
Ten 220m2 ma dużo przeszkleń i w związku z tym zużywa około 30kWh/m2

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 paź 2012, 10:23

Dodam jeszcze, że najczęściej chodzi bojler na prąd

Mam do prysznica termę 15 litrów z 2kW grzałką i 10 litrów pod zlewozmywakiem' Podlicznik pokazuje dzienne zużycie 0.7 do 0,8 kWh ( jest zmywarka, dwa prysznice 3-5 min. Rano i 1-2 minuty wieczorem, jakieś mycie rąk zębów..) W wakacje poprosił mnie kolega mający dom koło Bartyckiej ( gdzie pracuję) bym przez dwa tygodnie pomieszkał pilnując. Była tam terma 150 litrów i cyrkulacja rano i wieczorem. Zużywałem wody tyle samo... zużycie dobowe od 5 do 5.5 kWh!!!
Jeat różnica w systemie?

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: bajbaga » 21 paź 2012, 10:31

Strazol pisze:
konkret2 pisze:Zgadzam się z Tobą. Sprawdzałem ostatnio rachunek za prąd i po obliczeniach wyszło na 4 osobową rodzinę zużycie prądu to 16kWh/na dobę. .


To ja mam pytanie co ogrzewa niecentralnie, powierzchnię 135m2 i CWU dla 4 osób?
Wszak tam rocznie na wszystko idzie 7.000kWh.
Jakoś takie pytanie nie padło. Dziwne.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Enerbau » 21 paź 2012, 10:50

Uprzedzając pytanie,

http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf











Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Strazol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 12 paź 2012, 20:16
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Strazol » 21 paź 2012, 10:58

Wszystko mam na prąd oprócz centralnego ogrzewania. I wychodzą mi takie liczby (odczytane z rachunku) Nie wiem czym to jest spowodowane ale najwięcej idzie prądu na ogrzewanie wody. Co zejdę do piwnicy to bojler chodzi. Będę musiał zmierzyć ile kW pobiera bojler. I jeśli ktoś mówi, że jest pod prysznicem 2 do 5 min to dla mnie jest nie realne.
Dlatego też myślę o kolektorach słonecznych.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 paź 2012, 11:06

Podliczniki są do kupienia choćby liroju 40 zł.
- Można łatwo pomierzyć ile tracimy na tak nieekonomicznym systemie jak centralne!
Ogrzanie 35 litrów prysznica to 1kWh
A 3 minuty - to naprawdę sporo czasu!


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów