Więźba dachowa - połączenie słupów z krokwiami

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

dvhk
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2012, 9:06
Więźba dachowa - połączenie słupów z krokwiami

autor: dvhk » 24 wrz 2012, 9:15

Witam,
Szukam informacji na temat sposobu łączenie dodatkowych słupów z krokwiami narożnymi i koszowymi ? Czy należy ściąć ten słup pod odpowiednim kątem czy raczej wykonać w krokwi odpowiedni zacios ? Słupy te znajdują się w odległości ok. 1m od ścian każdego narożnika, a dach ma nachylenie połaci wynoszące 30 stopni.

Awatar użytkownika
Janko60
Aktywny
Aktywny
Posty: 109
Rejestracja: 31 maja 2009, 6:05
Kontaktowanie:
Re: Więźba dachowa - połączenie słupów z krokwiami

autor: Janko60 » 24 wrz 2012, 17:56

Zamek wycinasz w krokwi, chociaż bardzo wątpliwe/niestabilne jest takie podparcie.
Piszesz (dodatkowych) czyli nieprzewidzianych w projekcie oraz podczas wykonania stropu (podciąg).
Słup powinien stać na podwalinie a w zależności od wysokości, powinien mieć poprzeczne zakotwienie.
Najlepiej porozmawiaj z KB lub inspektorem.
Pozdrawiam
janko

dvhk
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2012, 9:06
Re: Więźba dachowa - połączenie słupów z krokwiami

autor: dvhk » 24 wrz 2012, 21:04

Słupy te są przewidziane w projekcie domu, więc może, że się wyraziłem pisząc dodatkowe. Generalnie cały dach będzie wyglądał tak jak w podanym linku. http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-milkach/m41d12596e36fc. Słupy podpierające kalenice mają wymiary według projektu 16x16, a te "dodatkowe" znajdujące się w okolicach każdego narożnika i podpierające krokwie koszowe i narożna, mają wymiary 14x14. Przeszukałem internet nie natrafiłem na informację w jak sposób wykonać połączenie tych słupów z krokwiami. Ponadto wszystkie słupy będą stać na podkładach o wymiarach 6x16 i długości 60 cm.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów