Pompy ciepła opłacalny interes?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomek W.
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 417
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: Tomek W. » 25 lip 2011, 8:04

A ja mam kilka pytań dot. tych pomp ciepła:
1. Jakie są koszty nie tyle zakupu co wykonania całej instalacji?
2. Jakie są koszty eksploatacji tj. okresowych kontroli?
3. Po jakim czasie instalacje wymagają zmian/modernizacji?

Ponieważ wszędzie podaje się jak mało płaci sie za ogrzewanie z pompą ciepła, ale nigdzie nie porównuje się tego do kosztów jakie trzeba ponieść czy to przy samym montażu czy przy poźniejszej konserwacji.
O tych zmianach cen to nawet nie wspominam :)

Czekam z niecierpliwością na kalkulacje :)
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool

AkpC
lubie spamować
Posty: 26
Rejestracja: 22 lis 2010, 9:48
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: AkpC » 01 sie 2011, 20:29

Częśćiowo odpowiada na to pytanie ponższy artykuł - chodzi w nim głównie o koszty eksploatacyjne, które koniecznie trzeba uwzględnić przy kalkulacji inwestycji w pompy ciepła. Zatem polecam:
Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.
AkpC

icu123
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 sie 2011, 14:59
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: icu123 » 04 sie 2011, 15:06

Może artykuł "Pompy ciepła typu powietrze/woda - pytania czytelników" pomoże. Odpowiedzi udzielane przez fachowców z branży.

Pozdrawiam
Icu

Rafał34
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 08 sie 2011, 16:02
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: Rafał34 » 08 sie 2011, 16:07

Witam na forum. Jako że miałem podobne rozterki dotyczące pompy ciepła,to postanowiłem zasięgnąć bardziej fachowych porad na ten temat. Tak czy inaczej wyszło na to,że pompa ciepłą jest bardzo opłacalnym interesem i o wiele tańszym w perspektywie czasu w stosunku do ogrzewania gazem,co w ogóle nie wchodzi u mnie w grę. Podobno firma Spednet zajmuje się pompami ciepła,wiecie coś na ich temat?

Awatar użytkownika
Agniechas
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 29 sie 2012, 8:30
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: Agniechas » 29 sie 2012, 18:57

Co do wyceny instalacji pomp ciepła itp, to to chyba zależy od producenta, sprzedawcy czy dostawcy u ktorego taką pompę kupujemy?

Niektóre pompy ciepła (np Sofath-owskie, których dystrybutorem jest jesli dobrze zrozumiałam Dumarch-went, stronka: sztuka-ogrzewania.pl ) mają opcję dofinansowania do kredytu, więc nie wycenisz dokładnie ile, bo to zależy jak myślę od rodzaju pompy, jej parametrów no i tego czy się dostanie dofinansowanie, czy też będzie się to miało "gdzieś". Niektórych stać bez:)

A co do opłacalności pomp, to taką sprawił sobie ostatnio mój dziadek, i jeszcze nie gdera i nie marudzi, wiec rozumiem, że się opłaca

:D
Pląsająca po trawie.

Strefa Inżyniera
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 24 sie 2012, 9:38
Kontaktowanie:
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: Strefa Inżyniera » 31 sie 2012, 11:16

Oprócz kosztów instalacji pompy ciepła trzeba wziąć pod uwagę koszty ogrzewania najtańszym dostępnym dla danej lokalizacji i akceptowalnym paliwem i dopiero wtedy porównać opłacalność instalacji pompy ciepła. Przykładowo, jeśli ktoś może ogrzewać tylko prądem to pompa ma sporo sensu. Ale jeśli ktoś może ogrzewać gazem który jest tańszy od prądu to może się okazać, że koszty instalacji pompy nigdy się nie zwrócą.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 sie 2012, 11:26

Gaz był tańszy od prądu w 95'!! Nie teraz! A i wtedy, przy domu izolowanym taniej wychodziło niecentralne - Jak duże potrzeby - to wtedy gaz był tańszy. Ale dziś... Ci co propagują gaz i centralne, wszelkimi metodami zwalczają izolowanie - posuwają się nawet do wypaczania fizyki.

dachowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 01 wrz 2012, 15:57
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: dachowy » 01 wrz 2012, 16:05

Czy koszty utrzymania pompy ciepła są wszędzie takie same niezależnie od firmy, z jakiej kupimy pompę? Ostatnio rozglądam się za pompą Sofath z firmy Wasser Mann i wydaje się być dobrym rozwiązaniem? Może ktoś pomóc? Jestem z okolic Wielkopolski i Lubuskiego, więc najbardziej interesuje mnie firma z Poznania.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 wrz 2012, 17:04

Kalkulator na ich stronie uzasadnia ekonomię pomp ciepła na przykładzie domu o powierzchni 545m2 i zapotrzebowaniu 4 x większym niż wynikałoby to ze współczynników jakie dla domu przewiduje Polska Norma. W jakim celu to robią? Kolejna kwestia... mają w ofercie pompy ciepła do CWU, to dlaczego mają solary do wody? To świadczy, że żerują na naiwnych, wpuszczonych w modę

NSPAP
ZABLOKOWANY
Posty: 58
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:08
Lokalizacja: 60-143 Poznań
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: NSPAP » 01 wrz 2012, 23:41

Taaak, pompa ciepła, zwłaszcza na kredyt, to szczególnie dobra sytuacja gdy za pół roku upadnie nie tylko gospodarka światowa ale rownieź i nasza. Upadnie również zjawisko kredytu jako kategorii ekonomicznej. Niech dobry Pan w niebiosach (znany dobrze katolikom) ma w swojej opiece tych którz będą mieć jakikolwiek kredyt w tym sądnym dniu, Dniu Sądu Ostatecznego. Dr Adolf Nowak
Upadek dolara za pół roku spowoduje brak paliw oraz gazu po Wielkiej Nocy.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: bajbaga » 02 wrz 2012, 9:34

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Kalkulator na ich stronie uzasadnia ekonomię pomp ciepła na przykładzie domu o powierzchni 545m2 i zapotrzebowaniu 4 x większym niż wynikałoby to ze współczynników jakie dla domu przewiduje Polska Norma.


Proszę podać jaka to norma - znów Pan TB wypisuje banialuki .

Co do kalkulatora, to opracował go jakiś baran, bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że:
- wskaźnik zapotrzebowania na ciepło !!!! Co to jest ten wskaźnik !!! podano w W/m2,
- obliczeniowa temperatura zewnętrzna to -18, a już w przedszkolach uczą, że obliczeniowa temperatura zewnętrzna u nas, czyli na terenie Polski, to (w zależności od regionu +1 - +3),
- stopniodni dla takiej temperatury (-18) wzięte z sufitu, bo dla obliczeniowej zapotrzebowania na ciepło w ciągu całego sezonu grzewczego, czyli 1 3 stopni, w najcieplejszym rejonie naszego kraju wynosi 3.300 stopniodni, (dla -18 musiałoby być ponad 6.000 stopniodni !!!!)
- zapotrzebowanie ciepła dla budynku 23.98 kW !!!!!!

Widziałem różne kalkulatory dla PCi, mające uprawdopodobnić nawet oszczędności w wys. ponad 1.000.000zł (ponad miliona zł) w ciągu 20 lat, ale tam manipulowano tylko instrumentami finansowymi.
Ten kalkulator manipuluje wszelkimi możliwymi danymi, a poziom wiedzy podstawowej, jego autora (autorów) dorównuje poziomowi jego (ich) inteligencji, bo sądzą że reszta społeczeństwa jest głupsza od nich.

Złośliwie można stwierdzić, że jaki kalkulator, taki dystrybutor i instalator.

juszeg
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2013, 7:11
Re: Pompy ciepła opłacalny interes?

autor: juszeg » 07 maja 2013, 8:14

Konsorcjum firm CARPATHIA CONSULTING GROUP oraz CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNO-EKONOMICZNEGO w związku z realizacją szkoleń dla instalatorów OZE poszukuje trenerów/wykładowców do przeprowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu:
- systemy solarne - termiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)
- pompy ciepła (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)
- systemy solarne fotowoltaiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)

Szkolenia będą organizowane dla grup średnio 12 osobowych (teoria) i dwóch podgrup po 6 osób (praktyka prowadzona przez 2 trenerów po jednym dla każdej podgrupy odbywać się będą na specjalistycznych platformach szkoleniowych). Szkolenia będą realizowane na terenie woj. Lubelskiego (m.in. Lublin, Puławy) i Małopolskiego (Kraków, Nowy Sącz). Szkolenia odbywają się od poniedziałku do soboty w godzinach 8-17.
Łączna liczba grup szkoleniowych do przeprowadzenia do końca 2013 roku wynosi 12 tj. konieczne jest przeprowadzenie 72 dni zajęć teoretycznych i 216 dni zajęć praktycznych. W tym kontekście do współpracy poszukujemy trenerów dysponujących odpowiednią ilością wolnych terminów do prowadzonej współpracy. W roku 2014 planujemy realizację szkoleń na co najmniej podobną skalę.
Wymagania co do trenerów:
- co najmniej 5 lat doświadczenia w pracy związanej z instalacjami OZE
- co najmniej 3 lata doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE na poziomie zaawansowanym
- wykształcenie wyższe techniczne
Szkolenia prowadzone będą dla instalatorów OZE z wieloletnim stażem co powoduje wysokie oczekiwania uczestników co do kompetencji trenera i jakości przekazywanej wiedzy.
Obowiązki trenera:
-przygotowanie programu szkolenia,
-przygotowanie materiałów szkoleniowych,
-przeprowadzenie szkolenia.

Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV (w których prosimy o wyeksponowanie doświadczenia w zakresie pracy zawodowej związanej z instalacjami OZE oraz doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE). Wraz z CV prosimy o podanie informacji dotyczących:
- propozycji jakie tematy szkolenia mogą być obsługiwane
- rodzaju prowadzonych zajęć (praktyka, teoria)
- proponowanego wynagrodzenia w odniesieniu do dnia szkoleniowego
- możliwości zaangażowania czasowego w okresie miesięcznym w realizację szkoleń (ile dni w ciągu m-ca dana osoba może prowadzić zajęcia).

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Panem Piotrem Fularzem:
Telefon: 660 778 116, (17) 22 20 133
e-mail: crse@crse.org.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot], Yandex [Bot] i 207 gości

Gotowe projekty domów