Reklamacja pokrycia (papy) dachu

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

film95
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 21 gru 2009, 19:35
Reklamacja pokrycia (papy) dachu

autor: film95 » 25 sie 2012, 20:04

Cztery miesiące temu firma budowlana położyła papę na dachu mojego domu. Miesiąc temu na papie pojawiły się bąble. Reklamowaliśmy u wykonawcy. On z kolei zgłosił to u producenta, ponieważ materiały kupował wykonawca i to on posiada faktury za zakup materiałów.
Przyjechał przedstawiciel firmy, zrobił zdjęcia i stwierdził wadę materiału. Producent zaproponował przysłanie materiału, natomiast wymianą miała zająć się firma, która kładła papę. Wykonawca nie zgodził się, argumentują to, że dlaczego ma ponosić koszty wymiany skoro to producent zawinił, produkując wadliwy towar.
I zaczęły się schody....
Producent przysłał kolejnych ekspertów i zaczęli wymyślać: może dostała się jakaś szlaka, może materiał nie jest od nich... i w końcu stwierdzili, że była źle położona papa :)
Mimo to ponacinali papę i zabrali próbki do zbadania.

Jak znam życie to teraz zacznie się "spychologia" i obarczanie się wzajemną winą za bąble na papie.
Czy pozostanie mi założenie pozwu sądowego celem rozstrzygnięcia sporu?
Spór producenta z wykonawcą może trochę potrwać, a rozstrzygnięcie sporu w sądzie.... jeszcze duuużooo dłużej.

Jak mam się teraz zachować? Czy mam biernie czekać i przyglądać się sporowi, czy jakoś w sposób zdecydowany reagować?
Czy przyjdzie mi założyć sprawę cywilną... a może zgłosić do nadzoru budowlanego...???

IWB
Re: Reklamacja pokrycia (papy) dachu

autor: IWB » 25 sie 2012, 22:22

tania chińska papa, byle co, za psie pieniądze....

film95
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 21 gru 2009, 19:35
Re: Reklamacja pokrycia (papy) dachu

autor: film95 » 26 sie 2012, 9:06

ITB pisze:tania chińska papa, byle co, za psie pieniądze....


Prosiłem o pomoc, a nie o ocenę.

P.S.
Papa wyprodukowana w Polsce, a firma z zagranicy, ale nie z Azji.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Reklamacja pokrycia (papy) dachu

autor: bajbaga » 26 sie 2012, 10:45

Bo źle zaczęto postępowanie reklamacyjne, ale nic nie szkodzi.

Złóż u wykonawcy zawiadomienie o niezgodności towaru z umową (na podstawie ustawy konsumenckiej http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0021411176 ). Ważne aby zrobić to natychmiast.

Zgodnie z ustawą konsumencką za wszystkie wady odpowiada sprzedawca, także za wymianę i inne koszty.
Sprzedawcą jest wykonawca, wiec nie może się migać od odpowiedzialności.

Ty nie jesteś stroną wobec producenta.
Jak będziesz miał kłopoty ze sprzedawcą, udaj się do najbliższego rzecznika praw konsumentów, tam uzyskasz darmowa pomoc prawną.

film95
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 21 gru 2009, 19:35
Re: Reklamacja pokrycia (papy) dachu

autor: film95 » 26 sie 2012, 11:42

bajbaga pisze:Bo źle zaczęto postępowanie reklamacyjne, ale nic nie szkodzi.
Złóż u wykonawcy zawiadomienie o niezgodności towaru z umową

film95 pisze:...Reklamowaliśmy u wykonawcy...

Reklamacja była zgłoszona u wykonawcy, a ten reklamował u producenta. Więc reklamacja była prawidłowo zgłoszona.

bajbaga pisze:Ty nie jesteś stroną wobec producenta.
Jak będziesz miał kłopoty ze sprzedawcą, udaj się do najbliższego rzecznika praw konsumentów, tam uzyskasz darmowa pomoc prawną.


Za pierwszym razem przedstawiciel producenta stwierdził wady materiału, ale jak producent zaproponował materiał wykonawcy, a ten żeby wykonał robociznę na własny koszt, to wtedy odpowiedział "a z jakiej racji ja mam ponosić koszt robocizny skoro wadliwy jest materiał".
Więc producent przysłał kolejnych ekspertów i zaczęli wymyślać:
,,może coś jest pod papą, albo źle jest położona papa, albo papa nie jest ich". Więc wzięli próbki materiału do zbadania.
Teraz czekamy już ponad tydzień na wyniki badania i odpowiedź producenta.
Moje pytania rodzą się z tego, że jeśli producent i wykonawca odmówią z jakiegoś powodu naprawy (wymiany), to co mogę zrobić?
Zaczęła się przysłowiowa "spychologia" odpowiedzialności. Oni się spierają, a ja jestem pozostawiony sam sobie z problemem. Pogody jesienne, coraz gorsze, więc z wykonaniem reklamacji powinniśmy się spieszyć. Podpowiedzią dla mnie jest udanie się właśnie do Rzecznika Praw Konsumentów.

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: Reklamacja pokrycia (papy) dachu

autor: oleyu » 04 wrz 2012, 11:52

Jeżeli wykonawca zakupił materiał i go wbudował, on jest odpowiedzialny. Od niego powinien Pan wymagać usunięcia wady. Należy wezwać na piśmie, za potwierdzeniem odbioru do usunięcia w terminie np. 30 dni. Należy umieścić zapis, iż w przypadku nie usunięcia wad, wezwie Pan inną firmę, której wynagrodzenie będzie musiał pokryć wykonawca. Niestety pierw płaci Pan z własnej kieszeni, a później wezwanie do zapłaty, ostatecznie pozew do sądu. Ale tak to wygląda w praktyce.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów