dobór grzejników

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 06 lut 2007, 22:49

potzrebujesz max 20 W na m3 uwierz mi i zostań przy tym wiem z naukowego i praktycznego punktu widzenia Smile

Dokładałem już dodatkowe grzejniki w tak obliczonych pomieszczeniach.
Co kto lubi :roll:
adam

dxsort
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2006, 11:04

autor: dxsort » 07 lut 2007, 17:01

a sprzedawcy mówią o 130 albo o 140W na m2,

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lut 2007, 9:50

To zależy od systemu ogrzewania . W starego typu systemach, przy braku automatyki dobierało się moc pieca do potrzeb, używając róznych dziwolągów typu ozc... itp. We współczesnych systemach jest bardzo precyzyjna automatyka (np asic) i nawet przewymiarowany grzejnik zużyje dokładnie tyle co potrzeba, utrzymując temperaturę z dokładnością do 0.1st. Ponieważ coraz powszechniejsze staje się obniżanie Temperatury podczas naszej nieobecności czy (jak ktoś lubi ) snu, to zaletą grzejników o wyższej mocy jest, krótrzy czas przejścia z "eko" do "komfory".

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
dobor grzejnikow

autor: Paweł_Małek » 08 lut 2007, 13:05

W starym budownictwie dobiera sie 45....55 W/m3, w nowym 25....35W/m3.
Wskazniki odniesione do m2 (powierzchnia podlogi) sa miarodajne tylko jesli jest podane do jakiej wysokosci pomieszczenia sie uw wskaznik odnosi.

Grzejnik lepiej przewymiarowac, w pomieszczeniach w ktorych grzejnik jest czesciowo przysloniety zalozyc glowice z kapilara, kapilare odsunac od frzejnika zeby "widziala" rzeczywista temperature pomieszczenia.
Jesli sie chce zeby pomieszczenie szlo szybko nagrzac to daje sie 2 grzejniki, po polowie mocy. Rozgrzewa sie pokoj 2 grzejnikami, jak temperatura sie zblizy do zadanej - jeden z nich sie zakreca. Jak sie ma dobrej jakosci glowice to nie trzeba nic robic tylko ustawia sie np 1 grzejnik na 18C, drugi na 20C - jak pokoj sie nagrzeje to bedzie grzal tylko ten drugi.

dxsort
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2006, 11:04

autor: dxsort » 12 lut 2007, 15:10

w związku z tym pytanie, czy dobierać np. grzejniki PURMO - ich moc przy temperaturze 75/65 czy tez brać pod uwagę temp. 70/55 stopni C ?

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 13 lut 2007, 4:25

To nie ma teraz, żadnej automatyki? Dajesz większą moc i termostat.

zephyrek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 60
Rejestracja: 25 lut 2007, 11:12
Lokalizacja: Poznań

autor: zephyrek » 26 lut 2007, 4:00

Mam kamienicę o pow. cał. 330m.kw. Sam zbudowałem nową instalację C.O. z wymuszonym obiegiem i piecem gazowym z żeliwną, otwartą komorą spalania. Wszystko od A do Z zrobiłem sam, łącznie z uzbrojeniem pieca. Jedynie grzejniki zasugerowano mi z tabelki i to 27KW na m3. Wszędzie nastawione są na trójkę jedynie tam gdzie wisi czujnik temp. jest na piątce. Płacę za ogrzanie niedocieplonego budynku (i nigdy tego sobie i moim dzieciom nie zrobię) aktualnie ok.250m.kw. od 1000 do 1500 przy dużych mrozach. Temperatura w pomieszczeniach 18.5 do 20. Zapomniałem dodać, że część przejazdowa na podwórze jest teraz korytarzem i jedna z bram nie została jeszcze wymieniona na nową więc tam są spore ubytki ciepła (przy niej samej temp. waha się od 10 do 15 st. C.)
Obliczenia - Tak. Czasem jednak jak ktoś ma nosa lub smykałkę to można wiele zdziałać.Pozdrawiam

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 26 lut 2007, 4:44

To zupełnie przyzwoty wynik. ogrzewanie + elektryka czy samo grzanie wychodzi ci 1000-1500 rocznie?.

zephyrek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 60
Rejestracja: 25 lut 2007, 11:12
Lokalizacja: Poznań

autor: zephyrek » 26 lut 2007, 9:48

To miły żart ale jednak tylko tyle. To oczywiście jest jeden rachunek co znaczy, że opłata jest za dwa miesiące. To jest przedwojenna kamienica wolnostojąca o trzech kondygnacjach z przejazdem. Tyle, abyśmy się zrozumieli.

marek1970-36
1 - ostrzeżenie!
Posty: 58
Rejestracja: 24 wrz 2006, 11:03
Lokalizacja: Gdynia

autor: marek1970-36 » 25 mar 2007, 19:33

Do doboru wielkości grzejników służą specjalne programy komputerowe obliczające straty cieplne poszczególnych przegród w budynku.Jeśli jest to budynek jednorodzinny o standartowej konstrukcji to poprawnie dobiorą grzejniki instalatorzy z duzym stażem w branży na podstawie doświadczenia i obliczeń uproszczonych tzw.warsztatowych. Przy doborze wielkości grzejników należy uwzględnić typ kotłowni ( NA PALIWO STAŁE,KOCIOŁ GAZOWY KONDENSACYJNY ,POMPA CIEPLNA,KOLEKTORY SŁONECZNE...)

Pshem
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 23 mar 2007, 19:12
Lokalizacja: Bytom

autor: Pshem » 26 mar 2007, 18:54

PANOWIE!!!

1. sprzedawcy mogą mówić nawet o 350W/m2 - bo to jest ich kasa!!!!
2. przewymiarowane grzejniki zwiększą zużycie ciepła - większy zład wody, mniejsza regulacyjność
3. PANU POTRZEBA NIE WIĘCEJ NIŻ 80W/m2, a najpewniej trochę mniej

po wyliczeniu proponuję udać się na stronę producenta grzejników (np. Purmo ma to dobrze wyjaśnione) i poczytac o tym jak się zmienia moc grzejnika w stosunku do nominalnej w zależności od temperatur zasilania i powrotu - czyli, mówiąc po ludzku jak przeliczyć grzejniki na to co pan chce uzyskać

albo jeszcze lepiej - jak juz pan policzy powierzchnie, prosdze mi przesłac na priw zapotrzebowanie mocy poszczególnych pomieszczeń, zakładane temperatury zasilania /powrotu (sadzę że 70/50?) i producenta - a ja Panu dobiorę te grzejniki, bo wiedzę że na profesjonalne podejście nie mozna tu liczyć i zaczynam żałować że się zalogowałem


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów