Obowiązki kierownika budowy - zjazd z drogi publicznej

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Katrin.
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 sie 2012, 19:57
Lokalizacja: W.
Obowiązki kierownika budowy - zjazd z drogi publicznej

autor: Katrin. » 11 sie 2012, 20:04

Witam.
Od niedawna posiadam uprawnienia budowlane (drogowe wykonawcze) i pojawiła się przede mną okazja wykorzystania ich po raz pierwszy. Póki co pracuję nadal jako majster, jednak znajomy potrzebuje kierownika budowy na zjazd do swojego domku z drogi publicznej i chce mi zlecić pełnienie tej funkcji. A ja w czymś takim jestem kompletnie niedoświadczona - mam doświadczenie (nie jako kierownik - jako majster i to głównie przy nadzorowaniu robót na odcinku - ale tu jako kierownik raczej bez problemu dałabym radę) jedynie w realizacji inwestycji w drodze zamówień publicznych, gdzie kierownik budowy reprezentuje jednocześnie wykonawcę, a inwestor powołuje inspektora nadzoru inwestorskiego. Przez to nie do końca potrafię rozgraniczyć, co kierownik budowy przy tych inwestycjach robił jako kierownik, a co jako przedstawiciel wykonawcy, jak również czego inwestor wymagał dla własnej pewności prawidłowości wykonania robót, a czego dlatego, że wymagają tego obowiązujące przepisy.
W mojej sytuacji byłabym kierownikiem przyjętym na zlecenie, natomiast zlecający znajomy byłby w jednej osobie inwestorem i wykonawcą.
Nie chcę stracić uprawnień przez nieświadomie popełnione błędy, dlatego będę teraz głupio pytać.

1. Ja to widzę tak: daję moje uprawnienia i izbę oraz oświadczenie inwestorowi i on zgłasza rozpoczęcie robót co najmniej 7 dni przed terminem. Robię bioza jeśli trzeba, przejmuję teren, wieszam tablicę informacyjną, zabezpieczam teren budowy, nadzoruję, prowadzę dziennik, wpisuję do dziennika że roboty zakończone oraz wystawiam oświadczenie o zakończeniu robót, a wszystkich formalności dopełnia już inwestor, ja jedynie uczestniczę w czynnościach odbiorowych i finito. Dobrze rozumuję, czy coś mi umknęło? A co do zgłoszeń - jeśli się nie mylę, zgłaszam chyba tylko wprowadzenie organizacji ruchu zastępczego do właściwych organów typu policja etc. Czy zgłaszam jeszcze cokolwiek gdziekolwiek?
3. W jaki sposób prowadzić dziennik - wpisywać np. poszczególne etapy typu "Przygotowano podłoże..", "Wykonano podbudowę.." etc.? Przy zamówieniach publicznych każdy z takich etapów musiał być potwierdzony przez inspektora nadzoru - a tu rozumiem, że po prostu opisuję i nikt niczego nie musi mi potwierdzać?
4. Co z geodezją - wystarczy wytyczenie przed wykonaniem i na koniec mapa do dokumentacji powykonawczej, czy muszę mieć pomiary np. rzędnych kolejnych warstw przed zakryciem?
5. Co z dokumentacją powykonawczą - robię operat kolaudacyjny, zawierający mapy powykonawcze, projekt budowlany z naniesionymi nieistotnymi zmianami, deklaracje zgodności, badania zagęszczenia etc.? Właśnie, co z tymi deklaracjami i badaniami, muszę przy takiej inwestycji dopilnować, żeby to wszystko było? Gdzieś się doczytałam, że w zakres dokumentacji powykonawczej wchodzi też książka obmiaru, jednak z tego, co mi dotychczas było wiadomo, to książka obmiaru jest potrzebna jedynie pod rozliczenie.
7. Co jeśli się okaże, że projekt jest niezgodny z obowiązującymi przepisami - np. wymiary jezdni etc. (nie wiem, czy jest, jeszcze go nie widziałam)? Najprościej chyba się nie podejmować; czy jeśli bym taką niezgodność zauważyła dopiero w trakcie realizacji, projektant ma obowiązek ustosunkować się do moich uwag, jeśli inwestor nie zlecił mu nadzoru autorskiego? A może powinnam się zupełnie nie przejmować, skoro ktoś to zaprojektował i się pod tym podpisał, a jeszcze kto inny zatwierdził.
8. Wdzięczna będę również za wszelkie wskazówki, co powinnam zawrzeć w umowie z inwestorem.

Im więcej czytam tych ustaw, tym mniej wiem. Może nienajlepiej to o mnie świadczy, bo przecież mam uprawnienia, więc powinnam wszystko wiedzieć, ale chyba najlepiej nauczy mnie doświadczenie, a lepiej dwa razy spytać, niż coś namieszać i potem nie móc spać po nocach.
Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi, porady i sugestie.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Obowiązki kierownika budowy - zjazd z drogi publicznej

autor: Interno » 11 sie 2012, 22:31

Radzę nie podejmować się tego zadania ponieważ nie masz odpowiedniego doświadczenia i szkoda byłoby sobie na starcie spaprać uprawnienia.
Z własnego doświadczenia: współpraca z Inwestorem, który jest jednocześnie Wykonawcą do niczego dobrego nie prowadzi.
Znasz zapewne prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego i wybieraj proste ścieżki.
W ostateczności możesz zostać Kierownikiem Budowy z ramienia Wykonawcy ale pamiętaj roboty będzie odbierał Inwestor będący jednocześnie Wykonawcą, czy to jest do pogodzenia???.

IWB
Re: Obowiązki kierownika budowy - zjazd z drogi publicznej

autor: IWB » 12 sie 2012, 7:06

jeszcze tak szczerej wypowiedzi ze strony KB nie słyszałem, potrafi się przyznać, iż nie do końca się JESZCZE zna na tym i pyta innych. WIELKI SZACUNEK DLA PANI i UKŁONY.

ze swojej strony odradziłbym taką współpracę, lepiej nadzorować dwie mniejsze budowy niż już na początku posiadania uprawnień wyrobić sobie złą opinię którą bardzo ciężko potem wybielić.
Rynek potrzebuje solidnych i uczciwych kierowników a nie tych starych wyjadaczy z epoki PRL.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości

Gotowe projekty domów