Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z odpo

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

xbeer
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:38
Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z odpo

autor: xbeer » 24 lip 2012, 9:58

Witam,
jestem aktualnie przed zamontowaniem szamba na swojej budowie i potrzebuje informacji od ludzi którzy już mają szamba bo nie wiem do końca gdzie je umieścić a dodam iz mogę w kilku miejscach ale jeden biore najbardziej pod uwage i właśnie do tej lokalizacji potrzebuje rad. Na początku opiszę co i jak na zdjęciu mojej działki żeby wiadomo było o czym mówie:
1. biały duży kwadrat dom
2. żółty prostokąt miejsce gdzie teoretycznie było zaplanowane miejsce na planie
3. czerwony prostokąt miejsce gdzie chce właśnie umieścić szambo
4. zielony kwadrat schody do wejscia do domu
5. brązowy kwadrat nachylenie do wjazdu do garażu jest już położona kostka (dom 3 poziomowy - w ziemi garaże i piwnica, parter salon i piętro sypialnie)
6. brązowa kreska w białym kwadracie - rura końcowa aktualnie ze ściekami z całego domu
7. dwie kreski fioletowe przy schodach - wyjście rury końcowej z domu
8. niebieski kwadrat jest to pomieszczenie w piwnicy - pralnia przez którą rura końcowa jest w tym miejscu gdzie jest (kreska brązowa) i ona jest już bardzo nisko a nadal przecież musi mieć spadek ciągnąc ją dalej do szamba (dodam tylko iż jest już w piwnicy czyli pod poziomem ziemi (aktulanie jest już niżej od poziomu ziemi o ok 80 cm więc czym dalej szambo od domu tym ciężej bo bardzo głęboko musiało by być szambo no i ścieki mogły by mi stac w długich rurach i zamarzać.

Meritum pytanie - jeżeli umieszcze szambo w czerwonym prostkącie - a dodam iż jest to przed wejściem do domu więc ja będę codziennie chodzić pod nim nad studzienką bo pewnie położe na nim kostke - to czy ze studzienki nie będzie śmierdzieć na codzień na tyle że będzie to wyczuwalne i że będzie mi przeszkadzać mocno??
Dodatkowo chce w z tego szamba wyprowadzić odpowietrzenie gdzieś jak się da obok domu albo za dom - i tu pytanie czy jeżeli wyprowadzę tą rure fi100 ziemią a potem do góry na elewacji domu gdzieś na wysokość dachu to będzie się to sprawdzało że ze studzienki nie będzie już wogóle śmierdzieć?

jest to dla mnie bardzo ważna rzecz bo troche niemam wyboru z miejsce szamba jak z resztą widać po całym opisie. Mam nadzieje iż wyprowadzenie odpowietrzenia poza obręb wejścia do domu (jeżeli się da to nad dach ) załatwi sprawę choć potrzebuje porad czy faktycznie jest to wykonalne od osób które takie odpowietrzenia zrobiły.

z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi.
pozdrawiam.
Obrazek

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: bajbaga » 24 lip 2012, 10:36

Tylko i wyłącznie w miejscu gdzie przewiduje projekt budowlany.

Każda zmiana lokalizacji szamba, to istotne odstępstwo od projektu i wymaga projektu zamiennego i zmiany PnB.

xbeer
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:38
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: xbeer » 24 lip 2012, 11:12

na projekcie budowy naniose poprawki wg prawa - ale nie o to pytałem - chciałbym porady o tych rzeczach o które pytałem.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: bajbaga » 24 lip 2012, 11:22

To jest zmiana istotna według prawa (PB, art.36a.5.1.), chyba, że projektant zakwalifikuje to jako zmianę nieistotną, w co mocno wątpię, ale życzę powodzenia.

xbeer
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:38
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: xbeer » 24 lip 2012, 12:02

dam radę dzięki za info jednak nadal oczekuje pomocy w pytaniach o które faktycznie pisałem.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: bajbaga » 24 lip 2012, 12:59

Parafrazując słowa klasyka w tym zakresie, szambo to nie perfumeria. Nie da się całkowicie zlikwidować jego woni. Zależy to również od czynników pogodowych, np. ciśnienie, kierunek wiatru.

Należy również pamiętać, że minimalna odległość od pokrywy i wylotu wentylacji szamba to:
- 5m od okien i drzwi,
- 2m od granicy działki i (lub) drogi, ulicy.

xbeer
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:38
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: xbeer » 24 lip 2012, 13:06

te odległości będą zachowane. a od granicy z sąsiadem może być tylko 2m a nie 3?

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: bajbaga » 24 lip 2012, 13:30

2m , takie odległości są wymagane dla szamba o pojemności mniejszej niż 10m3 (przy zabudowie jednorodzinnej) , jak szambo większe, to od okien 30m, a od granicy 7,5m

xbeer
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:38
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: xbeer » 24 lip 2012, 14:46

czyli jak mam 10m3 to muszę mieć 7,5m od granicy i 30m od okien??

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: bajbaga » 24 lip 2012, 15:13

Dokladnie.

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie WT. § 36

Do 10m3 pojemności szamba, odległości: 5m i 2m dla zabudowy jednorodzinnej (dla wielorodzinnej: 15m i 7,5m).

Od pojemności szamba 10m3 do 50m3, odległości: 30m i 7,5m.

Powyżej 50m3 pojemności szamba: odległości zgodne z ekspertyzą wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: Bolas » 24 lip 2012, 22:29

Podstawa to wentylacja pionu kanalizacyjnego w budynku to tamtędy cały zapach będzie wyrzucany nad dach. Z szamba nie będzie wielkiego smrodu wystarczy wrzucać do niego co jakiś czas środki do oczyszczalni. Osobiście umieściłbym szambo jak najbliżej wjazdu choćby dlatego żeby wóz który będzie odbierał jego zawartość jak najmniej jeździł po kostce bo zawsze się coś wyleje.

xbeer
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:38
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: xbeer » 25 lip 2012, 11:48

no właśnie to samo mówił mi gościu od montażu szamba o jakichś saszetkach co to jest gdzie to kupic>? i czy faktycznie tak działa że nic nie czuć? co do umieszczenia szamba przy wjeździe to będzie ciężko bo mam działke prostokątną i w jednym boku mam dom a w drugim droge i brame wiec za daleko. a mówisz że przy wybieraniu szamba zawsze coś wyleją na podwurko?

xbeer
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:38
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: xbeer » 25 lip 2012, 12:11

a może takie wyjście:
zbiornik w miarę niedaleko od wylotu rury z domu (niebieska linia), studzienka z boku szamba jak najdalej od schodów i ewentualnie odpowietrzenie pod płot (różowa linia)?? tak wygląd rozsądniej tylko że samochodem będe po tym jeździł ale chyba te górne części są wzmacniane.
Obrazek

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: Bolas » 25 lip 2012, 12:13

To zwykłe bakterie do przydomowych oczyszczalni "ekologicznych" dostaniesz je zarówno w marketach budowlanych jak i na necie.
Co do wielkości szamba to dobrze pojemność jest dobierać do pojemności działających w okolicy beczkowozów lub ich wielokrotności. Jeżeli będziesz miał za dużo to nie wypompuje wszystkiego a jak za mało to zapłacisz za kurs w połowie pełnego beczkowozu.
Oczywiście że nie ze wszystkich beczkowozów się leje, specjalnie myślę też tego nie robią ale widywałem takie co nie dość że olej ciekł z czego popadnie to i z zaworu po drodze gubił zawartość beczki więc można się przejechać do firm oferujących takie usługi lub gonić z placu delikwenta który takim urządzeniem będzie chciał wjechać na kostkę za kilkanaście tysiaków jak nie więcej.
Sprawna wentylacja szamba nie będzie utrudniała życia mieszkańcom tym bardziej że 10m3 to nie jest zawrotna pojemność a i wywózki teraz robi się częściej bo i kontrole częstsze i droższe :) Mam w rodzinie ludzi co to po 5lat szamba nie opróżniali ale mandat w wysokości 12tys zł ich zmobilizował.

Obrazek

xbeer
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:38
Re: Porada - gdzie szambo - czy śmierdzi od włazu? a może z

autor: xbeer » 25 lip 2012, 15:27

spoko dzięki za info czyli z jendej strony wogóle mogę nie wchodzić w temat dodatkowego odpowietrzenia szamba ale w sumie jeżeli nie będzdie to kosztować więcej - nie zaszkodzi.
A powiedz mi ty stosujesz te saszetki do swojego szamba? i smierdzi przy otworze głównym szamba czy nie?


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów