Przyłącze energetyczne - kto poniesie koszty

Szukasz pomysłów na oryginalne rozwiązania lub masz nietypowe pytania dotyczące budowy albo wykończenia domu? Tu znajdziesz radę i podpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Glanc86
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2012, 21:21
Przyłącze energetyczne - kto poniesie koszty

autor: Glanc86 » 11 cze 2012, 21:39

Witam,
Na początek opisze moją sytuacje:
Mam zamiar zbudować dom na działce rodziców na której oni już mają swój dom. Działka została by rozparcelowana a potem jej część przepisana na mnie abym był jej prawym właścicielem.
Przyłącze energetyczne do domu rodziców jest kablem (nie linią napowietrzną). Kabel ten został zakopany wzdłuż pola rolnego (kiedyś) (na długości około 300m). W ostatnim czasie pole te zostało sprzedane, rozparcelowane i przeobrazone na działki pod zabudowę. Przypuszczam, że powstał jakiś plan zagospodarowania terenu. Ja nie mógłbym się podpiąć pod kabel zakopany przez rodziców bo to chyba nie jest zgodne z prawem. Potrzebowałby własne przyłącze.
PYTANIE JEST TAKIE:
- Czy energetyka każe mi na mój koszt postawić słupy i na mój koszt pociągnie linie napowietrzną do nowej działki jeśli takie zostały przewidziane na planie zagospodarowania terenu?
- Czy mógłbym przedłużyć kabel od rodziców do nowej działki (jeśli ten jest wystarczająco wytrzymały na dodatkowe obciążenie)
- Czy może miałbym wybór czy sobie na własny koszt wykopie dziurę i pociągnę kabel czy zainwestuje w słupy
- Może energetyka sama sobie pociągnie kabel ... (pewnie nie)

- Czy muszę mieć przyłącze do wodociągu, czy może ode mnie zależy co wole - wodę państwową czy własną studnię.

Z góry dziękuję za odpowiedź.


Pozdrawiam

Wróć do „Inne - najróżniejsze problemy, pytania ...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 53 gości

Gotowe projekty domów