skrzynka rozdzielcza

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mariann24
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2012, 11:01
skrzynka rozdzielcza

autor: mariann24 » 15 kwie 2012, 11:26

Witam

Przymierzam się do złożenia skrzynki i potrzebuje parę informacji. Do skrzynki doprowadzone zostanie 10 kabli (3x2,5) zasilających gniazd elektr. (w tym zasilanie wanny z hydromasażem) , 8 kabli oświetlenia i 2 siłowe (kuchni indukcyjna i w garażu)
- co powinno być w skrzynce (jakie bezpieczniki, różnicówki itp)
- ilość modułów w skrzynce
- sposób wykonania uziemienia ( brak uziemienia w fundamencie)
- jak wygląda procedura podłączania skrzynki z domu do rozdzielni za ogrodzeniem ( czyli kolejność czynności - projekt podłączenia , odbiory itp)
Wiem że to dużo pytań ale przynajmniej na pierwsze 3 pytania prosiłbym o odpowiedź .
Z góry dziękuje za pomoc

zbich70
Aktywny
Aktywny
Posty: 101
Rejestracja: 02 mar 2012, 13:39
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: zbich70 » 15 kwie 2012, 12:50

Jest tylko jedna sensowna odpowiedź:
zatrudnić elektryka.

elpapiotr
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: elpapiotr » 15 kwie 2012, 13:37

Witam.

To i tak nie będzie działać - brak "kabla" zasilającego.
No i brak przewodu/ów do szyny wyrównawczej.

PS. Kolego mariann24, poważnie sam chcesz to wszystko połączyć "do kupy" ?

mariann24
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2012, 11:01
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: mariann24 » 15 kwie 2012, 14:04

nie chce sam tego robić ale ma możliwość zakupić tanio materiały i potrzebuje wiedzieć co mi jest potrzebne.

elpapiotr
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: elpapiotr » 15 kwie 2012, 14:10

Witam.

Elektryk będzie wiedział, jak i czym wyposażyć rozdzielnicę.
No, chyba że to będzie taki "elektryk" (a nawet dwóch) : vt/32648/0/montaz-rozdzielni

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 kwie 2012, 14:32

mariann24 pisze:nie chce sam tego robić ale ma możliwość zakupić tanio materiały i potrzebuje wiedzieć co mi jest potrzebne.

Radzę uważać na tanie materiały! Zwłaszcza przewody ! - tani - to słaba izolacja elektryczna i zamiast miedzianego pomiedziowany drut. Oby jakuzzi nie było krzesłem elektrycznym, a dom grillem

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: Interno » 15 kwie 2012, 14:37

mariann24 pisze:nie chce sam tego robić ale ma możliwość zakupić tanio materiały i potrzebuje wiedzieć co mi jest potrzebne.

Usiąść z elektrykiem i zaprojektować rozdzielnicę oraz sensownie porozdzielać obwody.
Po zaprojektowaniu zrób sobie symulację zwarcia na wyodrębnionych obwodach i co to powoduje dla całego mieszkania, budynku.
Przed wykonaniem można wszystko przemyśleć - mamy czas i papier cierpliwy.
Po wykonaniu instalacji przeróbki są niemożliwe lub bardzo kosztowne.

mariann24
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2012, 11:01
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: mariann24 » 15 kwie 2012, 15:34

wiem że wykonanie takiej instalacji to nie prosta sprawa ale mam wrażenie że nikt nie chce mi za bardzo pomóc, przypuszczam że każdy budynek to indywidualna sprawa ale zawartość (schemat) skrzynek jest podobny

zbich70
Aktywny
Aktywny
Posty: 101
Rejestracja: 02 mar 2012, 13:39
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: zbich70 » 15 kwie 2012, 16:04

mariann24 pisze:wiem że wykonanie takiej instalacji to nie prosta sprawa ale mam wrażenie że nikt nie chce mi za bardzo pomóc

Wychodzisz z błędnego założenia, że wszystkiego dowiesz się w internecie. Elektryka to spory dział wiedzy i ludzie kończą technika i studia w tym kierunku, później zdobywają doświadczenie i uprawnienia....

Inaczej. Wycięcie wyrostka robaczkowego. Sam sobie wytniesz bo w internecie znalazłeś porady, czy wolisz jednak oddać się w ręce fachowców???

Z elektryką jest tak samo 8)

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: Interno » 15 kwie 2012, 19:26

mariann24 pisze:1. ale mam wrażenie że nikt nie chce mi za bardzo pomóc
2. przypuszczam że każdy budynek to indywidualna sprawa
3. ale zawartość (schemat) skrzynek jest podobny


1. aby pomóc trzeba mieć większe rozeznanie niż przedstawiłeś
2. tutaj zdecydowanie masz rację
3. a tutaj jesteś w wielkim błędzie

Widuję codziennie sporo partactwa elektrycznego bez obrazy dla prawdziwych fachowców.
Czasem coś naprawdę mnie zachwyci, przemyślane i prawidłowo wręcz pokazowo wykonane.

mariann24
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2012, 11:01
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: mariann24 » 15 kwie 2012, 19:27

rozumiem że do tej roboty trzeba mieć wiedzę ale bez przesady że każdy elektryk jest inżynierem po studiach technicznych , podejrzewam że większość elektryków nie ma średniego wykształcenia (bez obrazy) tyle że fachu nauczyli z praktyki . Jeszcze raz powtarzam że nie chcę się sam bawić w elektryka tylko uzyskać paru podstawowych informacji, na żadne moje pytanie nie otrzymałem informacji jakby to była wielka tajemnica i po jej ujawnieniu nauczę się sam wykonywać instalację elektryczną. Zapewne jakbym napisał że potrzebuję namiary na elektryka do złożenia tej skrzynki to zostałbym zasypany wizytówkami.
Więc sądzę aby zakończyć ten post i poszukam gdzie indziej informacji. Pierwsze forum gdzie nie uzyskałem żadnych informacji. Pozdrawiam

batek12
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 maja 2012, 15:20
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: batek12 » 17 maja 2012, 15:31

Witam, polecam usługi sprawdzonego elektryka, obsługuje Warszawę i okolice 516 029 188

elpapiotr
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: elpapiotr » 17 maja 2012, 16:18

Wiem, wiem, A co umiesz ?

jarek08
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 16 maja 2012, 9:55
Kontaktowanie:
Re: skrzynka rozdzielcza

autor: jarek08 » 17 maja 2012, 18:52

mariann24 pisze:Pierwsze forum gdzie nie uzyskałem żadnych informacji. Pozdrawiam

Nie ma się co obrażać. Po prostu na podstawie danych które podałeś nie da się nic konkretnego odpowiedzieć. Oczywiście że w rozdzielnicy będą wyłączniki nadprądowe, różnicowoprądowe, ochronniki przeciwprzepięciowe itd., ale żeby powiedzieć coś więcej (określić ich prądy znamionowe, typy) należałoby znać więcej szczegółów dotyczących zastosowanych odbiorników (chociażby ich moce).


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów