Założenie piecyka gazowego do istniejącej instalacji

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

TomekSto
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Założenie piecyka gazowego do istniejącej instalacji

autor: TomekSto » 05 mar 2012, 13:41

Witam serdecznie,

Mam pewien kłopot ponieważ chcę założyć sobie przepływowy podgrzewacz wody na gaz 19,2 Kw (termet electronic termaq) w kuchni w mieszkaniu 44m2. Mam już opinię i projekt od kominiarza, warunki dostarczenia gazu z gazowni i pozwolenie na założenie z administracji i Urzędu. Ale problem się zaczął kiedy przyszedł pan monter celem zamontowania owego podgrzewacza, powiedział, że bez projektu budowy się nie obejdzie i trzeba ciągnąć nową nitke gazu od głównego zaworu (chyba). U mnie sprawa wygląda tak że mam instalacje gazową pod kuchenkę a boiler ma wisieć dosłownie nad kuchenką i 1 metr w prawo. Czyli praktycznie kawałeczek przedłużenia instalacji. Monter powiedział, że taki projekt będzie kosztował 400zł i podał numer do znajomego. Czy nie mogę sobie sam takiego projektu narysować? z przekrojami rurek i modelami zaworów? Czy wogóle jest mi potrzebny ten projekt? Lub czy pan monter poporostu próbował mnie naciągnąć?

z góry dziękuje za pomoc.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Założenie piecyka gazowego do istniejącej instalacji

autor: Bolas » 05 mar 2012, 22:17

Pisze pan że ma pan pozwolenie z administracji i urzędu. Jaki urząd i co za pozwolenie panu wydał?? Warunki z gazowni to podpowiedzi dla projektanta jak ma wyglądać instalacja.
Każda instalacja gazowa czy to jest przeróbka czy rozbudowa jak w pana wypadku wymaga pozwolenia na budowę a to wymaga nie tylko posiadania uzgodnień z dostawcą gazu ale także zarządcy budynku i projektu. Koszt to nie tylko 400zł chyba że znajomy projektant od razu jest kierownikiem budowy. Proszę też sprawdzić pana instalatora czy ma aktualne uprawnienia gazowe na stanowisku EKSPLOATACJI.
Czy może pan sobie sam zrobić projekt. Oczywiście jedynie co pan będzie musiał posiadać to uprawnienia do projektowania instalacji i zaświadczenie że jest pan zrzeszony w cechu.
Kilka postów niżej był opisywany podobny przypadek.

TomekSto
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Re: Założenie piecyka gazowego do istniejącej instalacji

autor: TomekSto » 06 mar 2012, 8:31

Czyli wynika z tego, żeby przedłużyć nitkę gazową o 1 metr trzeba wydać pewnie koło 1000zł na biurokracje? W głowie mi się to nie mieści.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Założenie piecyka gazowego do istniejącej instalacji

autor: Bolas » 06 mar 2012, 8:42

Nie ważna o ile. Jest to przebudowa lub rozbudowa instalacji. A jak by zobaczył problem zużycia gazu to nadal byłby to tylko metr? A niebezpieczeństwa jakie za tym idą? Myśląc w ten sposób mógłbym legalnie bez pozwoleń przedłużać co jakiś czas np budynek o 1metr czy jak jest ograniczenie prędkości to mogę jechać z 10 więcej przedłużając drogę hamowania o 1m a co tam metr w tą czy w tą.
Dlatego właśnie przy remontach należy uwzględnić przebudowę całej instalacji w budynku na nowszą np. w całości miedzianą.

TomekSto
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Re: Założenie piecyka gazowego do istniejącej instalacji

autor: TomekSto » 06 mar 2012, 10:09

No tak, ale patrząc z perspektywy instalacji np elektrycznej lub dopływowej i odpływowej wody, to można robić zmiany nie zgłaszając tego i pomijając mase biurokracji. Nie myślałem, że z gazem jest tyle załatwiania. Dzisiaj się dowiem co dalej z moją sprawą i napiszę co z tego wyszło, to może pomogę innym na przyszłość.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Założenie piecyka gazowego do istniejącej instalacji

autor: Bolas » 06 mar 2012, 11:04

No tak ale zła przeróbka prądu czy wody rzadko kończy się tak:

Obrazek

I nie są to instalacje tak bardzo obwarunkowane przepisami dotyczącymi wymagań pomieszczenia w którym są zainstalowane. Dodatkowo protokół szczelności zrzuca winę za wady wykonawcze na osoby które owy protokół podpisały. Więc ty jak i twoi sąsiedzi możecie spać spokojnie.

eco_wujo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:
Re: Założenie piecyka gazowego do istniejącej instalacji

autor: eco_wujo » 11 mar 2012, 13:14

Każda przeróbka instalacji gazowej wiąże się z koniecznością wykonania projektu i uzyskania na roboty pozwolenia na budowę. Gaz to nie to samo co woda czy kanalizacja; w przypadku gazu błędnie wykonana instalacja może spowodować daleko idące skutki czasem i tragiczne. Kolejna sprawa to odszkodowania. Nie ma o nim mowy w przypadku samowoli budowlanej a tak trzeba by było nazwać wykonanie instalacji bez pozwolenia na budowę. Projekt jest więc konieczny ale to nie wszystko co ważniejsze roboty muszą być prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (świadectwo kwalifikacyjne grupa 3 w zakresie eksploatacji) konieczne jest ono do przeprowadzenia prac związanych z instalacją gazową oraz wykonania próby szczelności. Po wykonaniu instalacji i podłączeniu urządzenia do komina, kanału spalinowego potrzebny jest jeszcze protokół kominiarski potwierdzający poprawność podłączenia (to co pan ma to tylko opinia jak należy wykonać podłączenie). Na podstawie w/w dokumentów oraz jeszcze oświadczenia kierownika robót gazowych o wykonaniu instalacji zgodnie z projektem / pozwoleniem na budowę można wypisać oświadczenie o nagazowanie instalacji gazowej przez dostawcę gazu. Bo podczas prac gazomierz zostanie ściągnięty i następnie ponownie założony. Ten sam lub inny zależy jakiej wielkości jest obecnie. Na samą kuchenkę najczęściej jest typ G1,6 na kuchenkę i kocioł gazowy będzie typ G4.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 50 gości

Gotowe projekty domów