coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowskiego

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 lut 2012, 4:41

gdyż materiały termoizolacyjne są najbardziej wrażliwe na zawilgocenie.
Niestety ktoś "mało inżynierski" wymyślił kiedyś połączenie roli izolacji i konstrukcji - czyli beton komórkowy.
To jak klej do wszystkiego. Więc i to trzeba chronić!
Z folii tego rodzaju można zrezygnować wyłącznie w pomieszczeniach suchych (na przykład w sypialniach, garderobach),
Tak było ponad 20 lat temu. Ale od 20 lat ściana ma 0.1/m2 xK
a śpiący w tej sypialni chcą mieć komfort - czyli wilgotność względną 45-55% przy 22 st. C
JAK PAN TO SOBIE BEZ PAROIZOLACJI WYOBRAŻA?

Przecież dom bez paroizolacji nie przejdzie PN13829 która 10 lat obowiązuje.

A po czym poznać dobrego architekta? Nie używa bk. Daje paroizolację!

grzegorz andrychiewicz
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: grzegorz andrychiewicz » 14 lut 2012, 7:58

iwonabe pisze:czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem wybudowanie domu na płycie fundamentowej? w takim wypadku izolacja byłaby ciągła (pod płytą i na ścianach zewn) przez co można by było wykorzystać w określonych warunkach ewentualną akumulacyjność cieplną ścian i podłogi.


Czy można wkleić rysunek do powyższego przykładu?

iwonabe
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2012, 9:05
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: iwonabe » 14 lut 2012, 9:02

miałam na myśli coś takiego. to jest tylko taki ogólny schemacik. w uproszczeniu dzięki pojemności cieplnej materiałów następuje magazynowanie np. energii promieniowania słonecznego w ścianach i podłodze bez oddawania tego ciepła to gruntu i na zewnątrz budynku ("ciągła" izolacja) Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 lut 2012, 9:27

Tylko, że zima tego słońca jest niewiele - nawet jak o 18-tej do domu wracamy to już od 4h to niewiele zniknie. Za to latem - taki mur znakomicie przez parę h po zachodzie słońca ( około 19-20tej) przetrzyma gorąc w domu.
Taki mur znakomicie utrudni programowanie - temperatura / pomieszczenie / czas.
No i co w wilgocią w izolacji termicznej ! Kondesacja pary nastąpi w izolacji termicznej - mało tego ta woda jeszcze zamarznie!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 lut 2012, 9:31

Proszę też policzyć ile ciepła wchodzi w ciągu kilku godzin słonecznego dnia przez szybę temoflotową 0.8 W/m2 xK . I wtedy widać, że i 4 cm wylewki poradzi sobie ze "zmagazynowaniem" takiej ilości.

sanders22
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 19 paź 2010, 21:12
Lokalizacja: Andrychów
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: sanders22 » 14 lut 2012, 9:48

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Proszę też policzyć ile ciepła wchodzi w ciągu kilku godzin słonecznego dnia przez szybę temoflotową 0.8 W/m2 xK . I wtedy widać, że i 4 cm wylewki poradzi sobie ze "zmagazynowaniem" takiej ilości.

Tak jeżeli nie będzie na niej żadnej okładziny.

grzegorz andrychiewicz
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: grzegorz andrychiewicz » 14 lut 2012, 10:00

iwonabe pisze:("ciągła" izolacja) Obrazek


Czy ktoś w Polsce zaprojektował dom z takimi założeniami?Czy ,była realizacja takiego projektu?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 lut 2012, 10:09

Dom dobrze izolowany zużywa bez zysków 15 czy 20 kWh/m2 rocznie ! Więc ilość ciepła nagromadzona ze słońca jest mu potrzebna jak kwiatek przy kożuchu. Jeżeli zrobimy spore przeszklenia by "łapać ciepło" przez kilka godzin w dzień - to i tak ono do naszego powrotu sie rozproszy, a nocą straty będą znacznie większe niż zyski.
Pan ma chyba małe doświadczenie z domami izolowanymi ( do 30kWh/m2 rocznie) i z domami dobrze izolowanymi ( do 15kWh/m2 rocznie) Przecież nie po to się izoluje by robić kotłownie czy pompę ciepła!

iwonabe
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2012, 9:05
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: iwonabe » 14 lut 2012, 11:03

nie wiem kto jakie ma założenia, ale w dziennikach budowy widziałam coś takiego: zagęszczony piasek, chudziak, styropian (xps), opaska ze styropianu, folia, zbrojenie, beton. z tym że jedni dają folię izolującą a inni nie. nie jestem specjalistą więc nie oceniam tego. czytałam troszkę o pasywnych systemach wykorzystania energii słonecznej dlatego zwróciłam na to uwagę.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 lut 2012, 11:21

Pasywne wykorzystywanie słońca ma ujemny bilans zimą i fatalne skutki latem - Pasywność to bardziej marketing niż komfort i energooszczędność.
Passive House Buildings
PL-55080 Smolec (Wroclaw) (Dolnoslaskie) Project ID: 0866
Primary energy requirement: 105 kWh/(ma) total demand on heating installation, domestic hot water, household electricity and auxiliary electricity calculated according to PHPP
Annual heating demand: 15 kWh/(ma) calculated according to PHPP
Proszę zobaczyć zużycie w domu pasywnym Lipińskich

SGL
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: SGL » 14 lut 2012, 13:23

iwonabe pisze:... nie jestem specjalistą więc nie oceniam tego. .


Tomasz_Brzeczykowski też nie jest żadnym specjalistą więc nadajecie na tych samych falach.

To zwykły sprzedawca ze zwykłego sklepu nie posiadający żadnego wykształcenia budowlanego. Daje na forum"dobre rady", które nie mają nic z merytoryki - coś jak "goździkowa" z reklamy TV.

tomek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:07
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: tomek33 » 28 lut 2012, 11:44

Cały czas jest mowa o akumulacji ciepła. Akumulacja ciepła, czyli przyjęcie nadmiaru z pomieszczenia i oddanie go z powrotem do pomieszczenia jest tylko możliwa przez ściany działowe. A to dlatego że.

Budynek oddaje ciepło przez przegrody na zewnątrz. Więc jeżeli spada temperatura w pomieszczeniu, to z powodu oddania ciepła przez przegrody na zewnątrz. Wtedy powietrze oraz wszystkie sprzęty wewnątrz oddają ciepło i uzupełniają straty ciepła przegrody zewnętrznej.

W uproszczeniu można powiedzieć że, wnętrze domu jest grzejnikiem, a przegroda zew. odbiornikiem, gdyż to za jej pośrednictwem oddajemy ciepło na zewnątrz budynku. W związku z powyższym odbiornik nigdy nie będzie cieplejszy od grzejnika.

Podobnie jak z ogrzewaniem podłogowym. Mimo że, ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze nigdy nie jest cieplejsze od podłogi. Gdyż to co ogrzewamy nie może być cieplejsze od grzejnika.

Podsumowując. Temperatura w pomieszczeniu (przy założeniu że mamy w miarę dobre okna) nigdy nie spadnie poniżej temperatury przegrody zew. gdyż ciepło jest oddawane na zewnątrz przez tą przegrodę.

Jeszcze może na temat zniszczenia silikatów z powodu zawilgocenia. Silikat wytrzymuje 500 cykli przemarzania i rozmarzania. PN określa jego minimalną trwałość na 300 lat. Gazobetonu na 50 lat.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: MTW » 28 lut 2012, 21:02

tomek33 pisze:Cały czas jest mowa o akumulacji ciepła. Akumulacja ciepła, czyli przyjęcie nadmiaru z pomieszczenia i oddanie go z powrotem do pomieszczenia jest tylko możliwa przez ściany działowe. A to dlatego że.

Budynek oddaje ciepło przez przegrody na zewnątrz. Więc jeżeli spada temperatura w pomieszczeniu, to z powodu oddania ciepła przez przegrody na zewnątrz. Wtedy powietrze oraz wszystkie sprzęty wewnątrz oddają ciepło i uzupełniają straty ciepła przegrody zewnętrznej.

W uproszczeniu można powiedzieć że, wnętrze domu jest grzejnikiem, a przegroda zew. odbiornikiem, gdyż to za jej pośrednictwem oddajemy ciepło na zewnątrz budynku. W związku z powyższym odbiornik nigdy nie będzie cieplejszy od grzejnika.

Podobnie jak z ogrzewaniem podłogowym. Mimo że, ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze nigdy nie jest cieplejsze od podłogi. Gdyż to co ogrzewamy nie może być cieplejsze od grzejnika.

Podsumowując. Temperatura w pomieszczeniu (przy założeniu że mamy w miarę dobre okna) nigdy nie spadnie poniżej temperatury przegrody zew. gdyż ciepło jest oddawane na zewnątrz przez tą przegrodę.

Jeszcze może na temat zniszczenia silikatów z powodu zawilgocenia. Silikat wytrzymuje 500 cykli przemarzania i rozmarzania. PN określa jego minimalną trwałość na 300 lat. Gazobetonu na 50 lat.



taaa panie Sułku .............
ściany działowe akumulatorem ok podoba mi się to
ściany zewnętrzne zaizolowane od wewnątrz a działówki akumulatorem myśl godna wolnomyśliciela
przeczytaj to jeszcze raz tylko myśl szybciej :)
a silikaty wsadź do michy z wodą i troszkę je tam potrzymaj - bez mrozu to się ledwo kupy trzyma

tomek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:07
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: tomek33 » 28 lut 2012, 23:07

Po pierwsze, nie jesteśmy na "ty".
Po drugie, sarkazm jakim się Pan posługuje, to brak argumentów i bezsilność.
Po trzecie, dom nie pływa w misce.
Po czwarte, radzę zapoznać się z PN w części dot. trwałości mat. budowlanych.
Po piąte, pytam po raz kolejny, kto Panu dał tytuł "Rekomendowany Doradca".
Po szóste ewidentnie widać, kto ma tutaj problem z myśleniem.
Ocenę pozostawiam czytającym to forum.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: coraz bardziej przekonuje mnie teoria p. T. Brzęczykowsk

autor: MTW » 29 lut 2012, 0:42

tomek33 pisze:Po pierwsze, nie jesteśmy na "ty".
ale jesteśmy na forum ma ono swoje prawa których zresztą nooby znać nie muszą chcesz waść Panować proszę uprzejmie - tylko może jakaś koronacja i będzie miłościwie nam Panujący

tomek33 pisze:Po drugie, sarkazm jakim się Pan posługuje, to brak argumentów i bezsilność.

zdecydowanie jest to bezsilność , bo jak można oderwać ściany wewnętrzne od ściany zewnętrznej by nie tworzyły mostka do ściany zewnętrznej która jest ocieplona tylko od wewnątrz ?????
zaiste jest to dla mnie zagadka - czyli sarkazm w pełni uzasadniony

tomek33 pisze:Po trzecie, dom nie pływa w misce.

no cóż tu się też mogę zgodzić tylko częściowo może nie w misce bo zaiste się nie zmieści ale już sadzawka czy jezioro wcale nie jest rzadkością

tomek33 pisze:Po czwarte, radzę zapoznać się z PN w części dot. trwałości mat. budowlanych.

co mi po PN skoro wiem jak w określonych warunkach ten materiał się faktycznie zachowuje i żadne normy tego nie zmienią

tomek33 pisze:Po piąte, pytam po raz kolejny, kto Panu dał tytuł "Rekomendowany Doradca".

pewnie jeszcze nie raz to pytanie padnie :D

tomek33 pisze:Po szóste ewidentnie widać, kto ma tutaj problem z myśleniem.


też mi się tak wydaje , że to widać ewidentnie i bez cienia wątpliwości

tomek33 pisze:Ocenę pozostawiam czytającym to forum.


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów