roleta nadstawna, a betonowe nadproże

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Stock
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2011, 21:25
Lokalizacja: Dolny Śląsk
roleta nadstawna, a betonowe nadproże

autor: Stock » 15 sty 2012, 14:51

Chcieliśmy mieć rolety więc okienne wykonano o 22 cm wyższe niż projektowa wysokość okien. Sciana ma być dwuwarstwowa wiec nadproże złożone z dwóch "L" -ek zajmuje całą szerokość ściany nośnej 24cm. Rolety integro raczej odpadają: drogie poszerzenia dla okien, wyłażenie skrzynek za ocieplenie ściany itd.
Musimy raczej pozostać przy roletach nadstawnych, których skrzynki mają wprawdzie jakąś tam izolacyjność swoich ścianek; od strony pomieszczenia nawet dość gruby styropian, jednak od strony nadproża są już bardzo cienkie. Moim zdaniem powstanie tam spory mostek termiczny (nie mówiąc o infiltracji zimnego powietrza przez samą skrzynkę) a zatem kicha z pozornej nawet energooszczędności?
Czy Waszym zdaniem warto poświęcić ok. 4 - 5 cm wysokości okna i wygospodarowaną nad skrzynka rolety przestrzeń wypełnić dodatkowo styropianem? Jak by się to miało do faktycznego tamowania ucieczki ciepła i do potrzeb zapewnienia oknu sztywności górnego mocowania?

cfrost
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 22 lut 2010, 10:13
Re: roleta nadstawna, a betonowe nadproże

autor: cfrost » 29 sty 2012, 19:08

Przecież problem nie leży w przemarzaniu między nadprożem a skrzynką, prawda ?
Wobec tego nie rozwiązujesz problemu.
Na sztywność samego okna nie ma to wpływu, przemyśl to na spokojnie.

Stock
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2011, 21:25
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Re: roleta nadstawna, a betonowe nadproże

autor: Stock » 31 sty 2012, 15:07

cfrost pisze:Przecież problem nie leży w przemarzaniu między nadprożem a skrzynką, prawda ?
Wobec tego nie rozwiązujesz problemu.
Na sztywność samego okna nie ma to wpływu, przemyśl to na spokojnie.

Może nie dosłowne przemarzanie (szronu pewnie tam nie zobaczymy) ale wychładzanie się nadproża od wnętrza skrzynki rolety nadstawnej musi występować. Czy ujmując zjawisko ilościowo możemy nazwać je problemen? Nie wiem, lecz każdy sposób na jego ograniczenie powinien być korzystny...
Nie mogę zgodzić sie z Tobą, że typ rolety (nadstawna czy integro) nie ma wpływu na sztywność okna o szerokości 2,5m. Okna plastikowe same z siebie sa wiotkie, nawet te dość gęsto kotwione, a tu na dużej długości nie ma żadnej kotwy. Jeżeli skrzynka rolety będzie na górze przyklojona pianką to "cuś" tam pewnie usztywni, a jak wsuniemy styropian to raczej nijak...

cfrost
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 22 lut 2010, 10:13
Re: roleta nadstawna, a betonowe nadproże

autor: cfrost » 31 sty 2012, 20:39

Nie pianuje sie skrzynki od gory ! Skrzynke nadstawna mozna opianowac - ostroznie - w najmocniejszych jej fragmentach. Dotknij ja mocniej i bedziesz wiedzial dlaczego.
Prawidlowy montaz to wlasnie styropian - systemowo powinny do tego dojśc kotwy do skrzynki na zewn + konsole usztywniajace od wewnatrz. Jak ktos tego nie wie, to niempozwol mu montowac rolet.

Skrzynka integro nie ma nic do sztywnosci okna, bo okno jest wowczas kotwione do nadproza - nie myl pojec. Jesli dasz poszerzenie, tez kotwisz je do nadproza !

Ponieważ masz nadproża a chcesz miec cieplo to - preferencje wg kolejnosci:
a-zrezygnuj z rolet, kase wydaj na porzadne profile + 3szybowke + montaz na tasmy izolacyjne, i jezszcze zostanie na lepszy piec.
b-okna zamow do nadproza, w przyszlosci skrzynki zamowisz polakierowane pod kolor elewacji, bedzie ladnie a montaz na styropianie bedzie superhipercieply.
c-kup te poszerzenia+integro a jak zona powie ze brzydkie, pokaz jej rachunki za ogrzewanie i wypnij piers.

Stock
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2011, 21:25
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Re: roleta nadstawna, a betonowe nadproże

autor: Stock » 06 lut 2012, 12:51

cfrost pisze:Nie pianuje sie skrzynki od gory ! Skrzynke nadstawna mozna opianowac - ostroznie - w najmocniejszych jej fragmentach. Dotknij ja mocniej i bedziesz wiedzial dlaczego.
Prawidlowy montaz to wlasnie styropian - systemowo powinny do tego dojśc kotwy do skrzynki na zewn + konsole usztywniajace od wewnatrz. Jak ktos tego nie wie, to niempozwol mu montowac rolet.

Skrzynka integro nie ma nic do sztywnosci okna, bo okno jest wowczas kotwione do nadproza - nie myl pojec. Jesli dasz poszerzenie, tez kotwisz je do nadproza !

Ponieważ masz nadproża a chcesz miec cieplo to - preferencje wg kolejnosci:
a-zrezygnuj z rolet, kase wydaj na porzadne profile + 3szybowke + montaz na tasmy izolacyjne, i jezszcze zostanie na lepszy piec.
b-okna zamow do nadproza, w przyszlosci skrzynki zamowisz polakierowane pod kolor elewacji, bedzie ladnie a montaz na styropianie bedzie superhipercieply.
c-kup te poszerzenia+integro a jak zona powie ze brzydkie, pokaz jej rachunki za ogrzewanie i wypnij piers.

Z rolet mogę zrezygnować ale nie chcę (pomijam już sprawę poszerzeń). Rolety mają wiele zalet, także wtedy gdy o mrozie nikt już nie pamięta.
No dobra, pogodziliśmy się z faktem, że nadstawne są trochę mniej "ciepłe" niż zewnętrze ale tamte za to szpetnie sterczą z ocieplenia. Chciałem zakombinować tak, by nadstawne były może troszeczkę cieplejsze niż przy montażu standardowym. Nie będziemy zatem piankować od góry, tylko damy twardy styropian (2-3 cm, zobaczymy ile się zmieści) i kotwy systemowe do nadproża od zewnątrz. Nie wiem, co rozumiesz przez konsole usztywniające od środka ale Portos oferuje jakiś profil kształtowy wewnętrzny...
Nie zgodzę się z Tobą co do sztywności skrzynek. Forma przestrzenna robi swoje; nawet kartonowe pudło może być sztywniejsze od stalowego pręta. Oczywiście skrzynki szerszych okien zamierzam po swojemu wzmocnić : dodatkowe wkręty i taśmy (tak jak wzmacnia się pudła kartonowe). Nie chce przez to powiedzieć, że rama okna będzie już dostatecznie sztywna ale przynajmniej nie będzie trzęsła się w powietrzu...

cfrost
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 22 lut 2010, 10:13
Re: roleta nadstawna, a betonowe nadproże

autor: cfrost » 06 lut 2012, 13:24

Stock pisze:... i kotwy systemowe do nadproża od zewnątrz. Nie wiem, co rozumiesz przez konsole usztywniające od środka ale Portos oferuje jakiś profil kształtowy wewnętrzny...
Nie zgodzę się z Tobą co do sztywności skrzynek. Forma przestrzenna robi swoje; nawet kartonowe pudło może być sztywniejsze od stalowego pręta. Oczywiście skrzynki szerszych okien zamierzam po swojemu wzmocnić : dodatkowe wkręty i taśmy (tak jak wzmacnia się pudła kartonowe). Nie chce przez to powiedzieć, że rama okna będzie już dostatecznie sztywna ale przynajmniej nie będzie trzęsła się w powietrzu...


Kotwy zamontujesz głównie od WEWN - co bedzie wynikac z faktu, ze skrzynke musisz wysunac ok.1,5cm do zewnatrz, głownie z uwagi na obróbki wewnetrzne. Mam wrazenie, ze jestes kolejnym teoretykiem, ktory z oporem przyjmuje wiedze praktyczna wywazajac otwarte drzwi. Ale OK, ty za to placisz.
Przy usztywnianiu "a'la karton" porób fotki, chetnie zobacze jak wdrozyles swoje pomysly, bo nie bardzo to widze, ale powodzenia.

norman72
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2011, 13:00
Re: roleta nadstawna, a betonowe nadproże

autor: norman72 » 03 cze 2012, 16:48

i tak całe ciepło ucieka przez środek rolety ten styropian co jest w środku to lipa

Stock
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2011, 21:25
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Re: roleta nadstawna, a betonowe nadproże

autor: Stock » 04 cze 2012, 7:40

z tych i innych powodów zrezygnowałem jednak z rolet nadstawnych na rzecz zewnętrznych (oczywiście Portos). W miejscach przewidzianych dla rolet nadstawnych wykonałem b. sztywne skrzynki (o gr. 12 cm) na drewnianym (także impregnowanym) szkielecie, wypełnionym styropianem. Ramę skrzynki obwodowo (od wewnątrz) przykręciłem najpierw do muru i do nadproża, które potem wypełniłem styropianem i zamknąłem obustronnie grubą (22 mm), impregnowaną płyta osb.
Teraz okna są utwierdzone tak sztywno, jak gdyby były kotwione bezpośrednio do nadproża.
Uskok pomiędzy wewnętrznym licem ściany (ok. 12 cm) a wewnętrzna powierzchnią skrzynki wypełniłem twardym styropianem (przyklejony, przykręcony i osiatkowany). Nie wiem, jak ten styropian będzie pracował pod tynkiem ( czy nie będzie rys na tynku ?) ale trudno, martwił się będę potem


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości

Gotowe projekty domów