Załącznik krajowy N2) w 1995-1-1 w pkt. 6.2.4

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

feliks89
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2011, 19:13
Załącznik krajowy N2) w 1995-1-1 w pkt. 6.2.4

autor: feliks89 » 30 gru 2011, 19:33

Witam serdecznie

Nie znalazłem działu na forum poświęconego pytaniom do norm. Może ktoś mi tu udzieli odpowiedzi.

Chodzi o punkt normy: 1995-1-1; "6.2.4 Zginanie ze ściskaniem osiowym".
Nie rozumiem o co chodzi w przypisie N2) że "warunek dotyczy elementów, które nie podlegają wyboczeniu". W takim razie jak policzyć SGN dla belki zginanej i osiowo ściskanej, tj. krokwi? :) Policzyłem zginanie ze ściskaniem osiowym z warunku na stateczność słupa 6.3.2, a stateczność mojej krokwi z warunku 6.3.3, ale czy to ma sens... Widziałem, że w starej polskiej normie nie było dodanego takiego warunku N2. Ktoś wyjaśni mi o co tu chodzi? :)

Pozdrawiam :)

ps. jeśli to nie jest właściwe miejsce na takie pytania i znacie lepsze, poproszę linka na PW

bartosz410
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 20 wrz 2009, 10:03
Re: Załącznik krajowy N2) w 1995-1-1 w pkt. 6.2.4

autor: bartosz410 » 16 sty 2012, 13:23

To znaczy że warunek dotyczy elementów które nie ulegają wyboczeniu, np krokwie, płatwie. nie dotyczy np. słupa. podaj mi e-maila to wyślę ci przykład obliczeń wybranych elementów dach płatwiowo - kleszczowego na podstawie PN-EN 1995-1-1

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Załącznik krajowy N2) w 1995-1-1 w pkt. 6.2.4

autor: adam_50 » 19 sty 2012, 8:49

W starych normach też były takie warunki.
Ale do rzeczy, niezależnie od tego jak nazywa się element w konstrukcji (krokiew, płatew czy słup) przy sprawdzaniu SGN MUSISZ ocenić czy na element nie ma wpływu jakaś forma niestateczności (w tym przypadku wyboczenia). Jeżeli na jakikolwiek element działa siła ściskająca to należy brać pod uwagę wyboczenie. Można sobie jednak założyć, że element ten jest zabezpieczony przed wyboczeniem ( np. zostanie wykonanie odpowiednie poszycie - patrz ściany szkieletów drewnianych) i takiego przypadku dotyczy ten zapis normy. Z doświadczeniem ( albo zapisów literatury itp) będziesz wiedział, że dla pewnych warunków (np. elementy krępe) nie trzeba sprawdzać wyboczenia mimo występowania siły osiowej, ale konstruktor robi to na własną odpowiedzialność.
Nie zwracaj uwagi na nazwę elementu, przykład: krokiew w więźbie krokwiowej jest w zasadzie słupem ściskanym mimośrodowo.
Proponuję: http://www.konstruktorbudowlany.fora.pl tam porusza się takie tematy.[/url]


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 23 gości

Gotowe projekty domów