Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 lis 2011, 15:18

Może uściślijmy - o czym piszemy - skupmy się na budowaniu domów -bo podał Pan parę linków - i każdy teraz pisze " energooszczędny" lub "ekologiczny" - spotkałem już dom energooszczędny zużywający 70kWh/m2 rocznie! Czy olej opałowy -Ekotherm czy węgiel -Ekogroszek. Wolałbym by by to było jasne
dom izolowany czy oszczędzający energię - to 30 kWh/m2 rocznie
dom pasywny - to połowa tego.
Domy 30 kWh /m2 rocznie są najtańsze inwestycyjnie - bo nie robi się w nich ogrzewania pośredniego centralnego . Co do domów pasywnych --- też nie są drogie bo trochę grubsza izolacja nie jest tak strasznie droga. - Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Skoro Pan sądzi, że "zejście " z 20-30 kWh/m2 rocznie do 10-15 jest nieopłacalne to jaka byłaby różnica gdybym u Pana zamówił dom np. 200m2 ( stan surowy - proszę nie liczyć kosztów WM z 95% odzyskiem i niecentralnego ogrzewania strefowego) izolowanym tak by zużywał 10-15kWh/m2 a 20-30kWh/m2 - dom parterowy bez użytkowego poddasza. Mam działkę, fundament - Pana firma przyjeżdża i stawia - ja sobie zakładam wentylację i ogrzewanie - JAKA RÓŻNICA MIĘDZY ENERGOOSZCZĘDNYM A PASYWNYM?

Awatar użytkownika
perfekko
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2009, 8:52
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: perfekko » 29 lis 2011, 20:59

Podając z grubsza, średnio około 20% (choć to nie zasada) - w zależności od bryły budynku a i dokładnych parametrów.

Różnica taka z tego co się ja orientuję to nie tylko w naszej technologii. Przy kwocie za energooszczędny powiedzmy

300 tyś., pasywny będzie kosztował około około 60 tyś więcej. Po za tym dom pasywny będzie inny wizualnie,

bo nie same materiały jak Pan wie decydują o tym, że dom może być uznany jako pasywny.

Dom projektowany jako pasywny nie będzie domem o estetyce wyszukanej, a wręcz nawet w większości jest domem

często delikatnie mówiąc .... nie wyszukanym architektonicznie.

Im większy dom tym różnica będzie większa. Im bardziej "pasywne parametry" sobie fundujemy, tym bardziej przekraczamy

wspomniane 60 tyś. Przy domu 200 m2 ta różnica będzie już wynosiła grubo ponad 100 tyś pln.

Ile jest Pan w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu? Różnica w parametrach pomiędzy domem wysoko energooszczędnym a pasywnym

nie daje znacznych już korzyści oszczędnościowych w budżecie gospodarstwa domowego.

Z mojego punktu widzenia, analizując 50 ostatnich wycen - to się po prostu nie kalkuluje z punktu widzenia Inwestora.

Zwrot z nadpłaty będzie trwał 10 ... 20 lat. Nie ma w tym ekonomii, bo są lepsze sposoby zainwestowania 100 tyś na 10 ...20 lat.

Usiłuję to Panu powiedzieć od początku wątku.

Zupełnie inaczej, kiedy myślimy o zmniejszeniu emisji CO 2 do atmosfery i mamy dofinansowanie - .... ale nie w Polsce.

Z paro izolacją nie ma Pan racji - jest ona niezbędna szczególnie w najprostszym wydaniu konstrukcji szkieletowej ocieplanej styropianem z wiadomych względów.

Im bardziej przyglądamy się technologiom ceramicznym tym częściej okazuje się, że folia w ścianie jest zbędna.Izolowanie od środka oczywiście jest lepsze pod kątem oszczędności energii, ale nie koniecznie jest lepsze dla konstrukcji budynku.

Myśląc i pisząc o domu pasywnym - myślę o takim, gdzie myślenie zaczyna się na etapie projektu poprzez konieczne odpowiednie zaprojektowanie i ocieplenie fundamentu itd itd. Są na naszym rynku też i domy "pasywne" - które w faktycznych parametrach wypadają dużo gorzej niż energooszczędne Perfekko.

Pan wie i ja też że o wszystkim decydują z pozoru mało istotne i często pomijane "detale"Kończę tą dyskusję, bo naprawdę napisaliśmy już wszystko i można by prawie napisać z tego książkę.Pan ma swoich Klientów, ja mam swoich Klientów. Nasze wypowiedzi będzie weryfikował Inwestor i sam rynek.Życzę Panu dalszych sukcesów i dalszych doświadczeń. Dziękuję za miłą rozmowę.

Pozdrawiam,

Adam Kleczewski, Perfekko Polska sp. z o.o., www.perfekko.com

P.S. Tak przy okazji - dla PSBD pomagamy w organizacji warsztatów w Zakopanem w dniach 2-3-4 grudzień 2011 r. Będą ciekawe prelekcje między innymi firmy Viessmann - jeżeli byłby Pan zainteresowany uczestnictwem to proszę o kontakt z naszym biurem tel. 22 244 58 07, lub e-mail: marketing@perfekko.com

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lis 2011, 8:30

Przepraszam ale w praktyce jeszcze nie spotkałem by pogrubienie izolacji w domu 200 m2 kosztowało 60 000 zł - więc Pan się nie zna.
Może Pan się określić - szkodnictwem jest dziś budować domy zużywające ponad 30kWh/m2 rocznie - Czym Pan się zajmuje? jeszcze raz pytam - ile kWh zużywają Pana domy i ile kosztują?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lis 2011, 8:46

W domu parterowym 200m2 zwiększenie izolacji o 10 cm - w fazie projektu, to koszt praktycznie materiału - 20m3 styropianu i 40m2 wełny niech kosztuje nawet 10 000 zł. WM z odzyskiem ciepła jest tańsza od działającej ( jeżeli to możliwe) wentylacji konwekcyjnej.
Z 20 lat doświadczeń wiem jedno - domy zużywające do 30 kwh/m2 rocznie są tańsze inwestycyjnie od tych zużywających 70kWh/m2 rocznie - powyżej to już nie jest budownictwo.
Skoro Pan tak pisze
Zwrot z nadpłaty będzie trwał 10 ... 20 lat. Nie ma w tym ekonomii, bo są lepsze sposoby zainwestowania 100 tyś na 10 ...20 lat.
- to jestem pewien, że Pan na budownictwie energooszczędnym się nie zna - nigdy Pan nie budował domów izolowanych - czy energooszczędnych.
Szanowny Panie ekonomia jest prosta jeżeli nie wyda Pan ani centa więcej na izolację niż oszczędzi Pan na nie instalowaniu centralnego to jakim cudem Panu wzrosną koszty inwestycyjne?

Awatar użytkownika
perfekko
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2009, 8:52
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: perfekko » 30 lis 2011, 16:24

Szanowny Panie,

w niebywały sposób prowokuje mnie Pan do dalszych rozmów, ale przyznam bawi mnie to, nie irytuje :-)

Skoro Pan się ZNA to proszę budować tak jak Pan się ZNA. Dobrze jest się sprawdzić w praktyce.

Ignorancją wielkich lotów jest "pogrubianie" izolacji w celu uzyskania parametrów domu pasywnego.

Ma Pan pojęcie o tym, że w budynku montowane jest coś takiego jak okna ? ... a te występują również jako np. dachowe lub montowane w dachu ? ... a ich parametry stanowią o parametrach cieplnych budynku.

Widać, że nie ma Pan pojęcia :-). A czy wie Pan chociaż o tym, że znaczenie w budynku pasywnym dla uzyskania parametrów ma np. geometria dachu, tarasy, podcienie, loggie ?Albo Pan nie wie ... albo udaje, że nie wie ....

Zgadza się ekonomia jest prosta - ale być może nie, aż tak prosta jak się Szanownemu Panu wydaje ... hmmm???

PAN TAK SAM OD SIEBIE PISZE? .... CZY KTOŚ PANU KAZAŁ? BO JAK TAK SAM, ... NO TO BLADO WYPADA PANA EDUKACJA :-)

Proszę nie mieć mi za złe, ale nie mam więcej czasu na prowadzenie takiej dyskusji. Bardzo więc dziękuję.

Pozdrawiam, Adam Kleczewski, Perfekko Polska sp. z o.o.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lis 2011, 19:06

Tak ! Od 20 lat ktoś mi dyktuje - podsuną mi pomysł na WM z odzyskiem ciepła i na niewypaczanie fizyki budowli. Szanowny Panie domy zużywające powyżej 30kWh/m2 w naszym klimacie to tylko niewiedza. Domy zużywające 70kWh/m2 rocznie to wstyd. Gramy w innych ligach, jak Pan zrozumie co to jest ekonomiczna izolacja termiczna i dlaczego nie da się połączyć izolacji termicznej z ogrzewaniem centralnym 0 to wtedy Pan może podyskutować.

Awatar użytkownika
perfekko
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2009, 8:52
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: perfekko » 17 gru 2011, 10:18

Na podsumowanie wątku.

Jak się okazuje Państwo Lipińscy myślą praktycznie dokładnie jak Perfekko,

tak więc nie czuję się odosobniony.Proszę posłuchać:

http://www.youtube.com/watch?v=xbT-fHnF ... re=related

www.perfekko.com

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 gru 2011, 11:45

W pokazanym domu jest :
Webtylacja:
Viessmann, Wärmepumpenkompaktgerät Vitotres 343, Kontrollierte Be-/ Entlüftung, Erdreichwärmeübertrager DN 250 Awadukt Thermo Rehau,
Ogrzewanie: Viessmann, Wärmepumpenkompaktgerät Vitotres 343 mit Abluftwärmepumpe
CWU-: Viessmann, Wärmepumpenkompaktgerät Vitotres 343, interner Speicher 250 l, 4 m Solarfläche Viessmann Vitosol 300


Łączenie wentylacji ogrzewania i klimy ładnie podsumował Walter Kaczorowski - to jak zupę drugie i deser - zmiksować, niby wszystko jest - tylko życzę smacznego. Dom z takim "ogrzewaniem" musi mieć ogromną masę stabilizującą temperaturę - bo automatyka pokojowa praktycznie nie istnieje - Koncepcja -droga, -energochłonna -niski komfort --- dlatego ( na szczęście ) idea po pierwszym domu upadła!!!!
Radziłbym uczyć się na błędach!

Awatar użytkownika
perfekko
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2009, 8:52
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: perfekko » 18 gru 2011, 10:11

Pan jest naprawdę silną konkurencją dla wszystkich firm na rynku oferujących domy pasywne

i domy energooszczędne. Wykazuje Pan, że widza specjalistów z Archipelagu oraz pracowni Lipińskich

jest nie wiele warta. Naprawdę warto by opracował Pan swoje domy pasywne - bo po tym co Pan pisze będą tanie

i oszczędne, tak więc sukces murowany. Nie ma na Pana mocnych.

http://www.youtube.com/watch?v=a36rV8xBZhs

www.perfekko.com

Hoover
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 10 gru 2011, 21:26
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: Hoover » 18 gru 2011, 13:19

Ciekawe TB .. ja dam Ci zarobic - izolacja 10cm styropian grafit .. z wykonczeniem za 10'000pln :)


Sam stryropian bedzie 10'000 i jest to 1/3 ceny zwykle. Tak wiec calosc instalacji to 30'000 + Reku = - do takiego domu ... lekka reka liczac 10'000 - a przy dobrym ok 25'000 pln (oferty kilu firm) - take wiec blizej do 60'000 pln niz 10'000

chyba ze tylko koszt styropianu sobie policzyles .

Z innej bajki - zastanawia mnie stabilnosc ' cieplych ' materialow w okresie 80-lat i jaks sie przedstawia po 1'000 cyklach cieplnych , wilgotnosciowych i cisnieniowych .. jak takie sciany beda sie zachowywac .. kiedy sie zadzna utleniac czy tez kwasniec pod wplywem CO2 itp .. ale to inne sprawa.

betaine
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 gru 2011, 12:12
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: betaine » 02 sty 2012, 12:50

W internecie można sporo poczytać na ten temat: "Podstawową różnicą między domami budowanymi konwencjonalnie, a projektami z prefabrykatów jest rodzaj użytych materiałów. W technologii tradycyjnej używa się przede wszystkim cegieł lub bloczków i betonu, w domach prefabrykowanych drewna. Wybór drewna jako głównego surowca wykorzystywanego przy budowie domów prefabrykowanych nie jest decyzją przypadkową. Materiał cechuje się bowiem doskonałymi właściwościami technicznymi, takimi jak: optymalna izolacja cieplna i akustyczna, lekkość, a także wysoka trwałość. Co więcej, drewno jest surowcem w 100% naturalnym i ekologicznym, dzięki czemu w domach firmy Wolf System mogą bez obaw mieszkać nawet alergicy, mówi Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System Sp. z o.o. Lekka drewniana konstrukcja, ma jeszcze inne zalety przede wszystkim taki dom można postawić nawet na miękkim gruncie, a także - w ekstremalnych przypadkach i po uwzględnieniu takiej opcji na etapie projektowania - można go przenieść w inne miejsce. Dzięki temu przeprowadzka do innej miejscowości nie musi oznaczać konieczności porzucenia ulubionego domu, jak ma to w przypadku budynku postawionego z cegieł i betonu."

Polecam pooglądać projekty takich domków - robią niesamowite wrażenie! www.wolfhaus.pl/Budynki-indywidualne/Domy-indywidualne

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 sty 2012, 14:28

Nawet przy najlepszej swojej ścianie nie "zejdą" nawet poniżej 30kWh/m2 rocznie! 0.14W/m2 x K to było dobre 20 lat temu. Wystarczy, że wstawią do takiego domu "centralne" ogrzewanie i już 80-100kWh/m2 rocznie! Dziś ekonomia to minimum 0.1W/m2 xK! Oczywiście wsparte 0.9W/m2 x K od gruntu i w dachu + wentylacja z odzyskiem ciepła i w bezpośrednim systemem ogrzewania - inaczej się nie da... chyba, że przy znacznie większej inwestycji ! ale to już domy zero energetyczne ( przymierzamy się)

Awatar użytkownika
perfekko
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2009, 8:52
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: perfekko » 09 sty 2012, 9:13

Czekamy na 0 energetyczne - najchętniej osiedla, byle nie w cenie

stanu deweloperskiego 10.000 pln / m2 , bo to nie będzie żaden wyczyn :-).

Jak będzie gotowe to osiedle, to proszę o wpis na tym wątku. Dziękuję :-)

Pozdrawiam,

Adam Kleczewski

www.perfekko.com

www.domfinance.com.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2012, 9:43

Od ponad roku pracujemy nad zero energetycznymi. Są to domy diametralnie różniące się izolacją i systemem ogrzewania od domów dobrze izolowanych - do 15 kWh/m2 rocznie. Wbrew pozorom ten przeskok z 10-15 kWh/m2 rocznie na "0" jest bardzo skomplikowany. Pracę wstrzymaliśmy do sierpniowej wizyty w Monachium . Wtedy właśnie, odbędą się tam pierwsze targi - ostatniego elementu domu zeroenergetycznego.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Innowacyjna Technologia Szybkiego Budownictwa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2012, 9:48

Domy 10-15 kWh/m2 rocznie są w cenie standardowych durszlaków np. z Muratora. Izolacja od środka minimum 0.1W/m2xK WM z na AC/EC z wymiennikiem 95% - i niecentralny system ogrzewania.


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

Gotowe projekty domów