instalacja na poddaszu

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

siamer
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 04 gru 2010, 22:24
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontaktowanie:
Re: instalacja na poddaszu

autor: siamer » 18 lis 2011, 22:40

mam kablowke wiec internet i tv przez kabel telewizyjny :) ale i tak router wifi ustawiony wiec z internetem nie bede sie bawil tylko jeden kabelki antenowe do 2 pokoi puszcze :)

zgadzam sie z UNICOM ze teraz nawet jak sie bierze fachowca to i tak trzeba patrzec na rece co robi bo jak sie odwrocisz to cos "przekabinuje"...

jeszcze raz dziekuje za porady :)

Awatar użytkownika
UNICOM
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 528
Rejestracja: 01 paź 2009, 6:18
Lokalizacja: RNI NISKO
Re: instalacja na poddaszu

autor: UNICOM » 18 lis 2011, 22:58

Narazie masz kablowke ale z czasem mozesz jej nie miec.

Jezeli sam sobie linie kladziesz to az tak drogo Ciebie to nie bedzie kosztowalo jezeli sobie do kazdego pokuju zrobisz przewod RJ45;


Elpapiotr czasami pomoze ale tez sawsze krytykuje jak sie cos samemu robi. Ja go juz znam.
UNIKOM WSZELKIEJ PRACY!!!!

elpapiotr
Re: instalacja na poddaszu

autor: elpapiotr » 19 lis 2011, 2:22

Witam.
Elpapiotr czasami pomoze ale tez sawsze krytykuje jak sie cos samemu robi.

Pewnie. Pokaż mi przy okazji przewód RJ45, bo ja nie znam, a chciałbym poznać.
Widzę, że teraz inwestor lepiej się zna na robocie, sądząc po Waszych wypowiedziach.
Czyja wina, że "fachowcy" sknocili robotę ?
Obopólna -
- Inwestora, że nie zażądał referencji.
- Wykonawcy - "fachofca"
Wolny rynek namnożył "elekryków", którzy przy okazji kafelkowania "wrzucają"
parę przewodów w ścianę, łączą z instalacją istniejącą nowe przewody nie bacząc, z jakimi je łączą.
Wytrzyma 3-4 lata a po "fachofcu" ślad zaginął.
Wówczas hasło "ratuj" jest na porzadku dziennym.

Przecież w Polsce mamy samych fachowców - jedna połowa to elektrycy, druga to lekarze.
Trzeciej nie ma. A z prądem nie ma żartów. Inwestor-znawca może puścić chałupę z dymem. Czyja wina wówczas ? Moim zdaniem w 70 % UNICOM.

PS. A zegar na forum nie został przestawiony, jak sądzę.

Awatar użytkownika
UNICOM
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 528
Rejestracja: 01 paź 2009, 6:18
Lokalizacja: RNI NISKO
Re: instalacja na poddaszu

autor: UNICOM » 19 lis 2011, 7:20

Panie Elpa o tej godzinie to sie spi a nie pier... na necie szuka.


Co do fuszerek to wlasnie elektryki ja odpierniczaja.

Panie elpa jak inaczej mozna zrobic instalacje na gniazdka w pokoju???
UNIKOM WSZELKIEJ PRACY!!!!

elpapiotr
Re: instalacja na poddaszu

autor: elpapiotr » 19 lis 2011, 9:36

Witam.
UNICOM pisze:Panie elpa jak inaczej mozna zrobic instalacje na gniazdka w pokoju???

Przecież pisałem w swoim poście
Wysłany: 16.11.2011, 18:27
Temat postu: Re: instalacja na poddaszu
Tak więc odpowiedziałem na pytanie.
Nie dostałem odpowiedzi na przewody RJ45. W którym katalogu mam szukać ?

Awatar użytkownika
Robert79
Aktywny
Aktywny
Posty: 118
Rejestracja: 02 lis 2011, 16:51
Kontaktowanie:
Re: instalacja na poddaszu

autor: Robert79 » 19 lis 2011, 11:54

elpapiotr pisze:Witam.
Elpapiotr czasami pomoze ale tez sawsze krytykuje jak sie cos samemu robi.

Pewnie. Pokaż mi przy okazji przewód RJ45, bo ja nie znam, a chciałbym poznać.
Widzę, że teraz inwestor lepiej się zna na robocie, sądząc po Waszych wypowiedziach.
Czyja wina, że "fachowcy" sknocili robotę ?
Obopólna -
- Inwestora, że nie zażądał referencji.
- Wykonawcy - "fachofca"
Wolny rynek namnożył "elekryków", którzy przy okazji kafelkowania "wrzucają"
parę przewodów w ścianę, łączą z instalacją istniejącą nowe przewody nie bacząc, z jakimi je łączą.
Wytrzyma 3-4 lata a po "fachofcu" ślad zaginął.
Wówczas hasło "ratuj" jest na porzadku dziennym.

Przecież w Polsce mamy samych fachowców - jedna połowa to elektrycy, druga to lekarze.
Trzeciej nie ma. A z prądem nie ma żartów. Inwestor-znawca może puścić chałupę z dymem. Czyja wina wówczas ? Moim zdaniem w 70 % UNICOM.

PS. A zegar na forum nie został przestawiony, jak sądzę.


Panowie niestety elpapiotr ma racje , kurde nie wystarczy poczytac fora by stac sie fachowcem - praktyka , praktyka i jeszcze raz praktyka poparta oczywiscie gruntowna wiedza.

Piekarz piecze chleb a elektryk robi instalacje

Tak jak pisze elpapiotr w ostatnim czasie namnozyło sie "fachowcow" w budowlance, powod proizaiczny , a mianowiecie urwała sie praca na zachodzie ( hiszpania , irlandia grecja itp), to trzeba wracac do polski do mamy, to co ze tam sie pomarancze zbierało, przecierz nie trzeba o tym nikomu mowic, a ze w portfelu pare euro centów, to realizuje sie oto taki plan na zycie :

- na poczatek zakup paru narzedzi typu topex ( wtajemniczeni wiedza o co chodzi ) przykład prosze bardzo , ostatnia relizacja remontu łazienki , przychodzi fachowiec caly sprzet mial w jednej reklamowce ( remont generalny woda, elektryka, płytki) - i co 10 min do inwestora - a ma Pan moze - fleksa , ma pan moze srubokret??? itp,pogonili goscia po 2 dniach - skad o tym wiew realizowałem to zlecenie - inwestor po skonczeniu prac podzielil sie ze mna swoimi przezyciami.)

- potem obowiazkowo szkolenie na youtubie

Po odbytym szkoleniu na youtubie ( krotkie bo kto by przegladal do konca - bo robota juz czeka ) - prosze mowic do mnie per FACHOWIEC

Potem to maże sie gipsem po scianie ( oczywiscie za 9 zł - na gotowo) - wyglada jak wyglada - jak inwestor chce mieszkać w chlewie to jego sprawa


Odpowiedzi:

Przecież w Polsce mamy samych fachowców - jedna połowa to elektrycy, druga to lekarze.
Trzeciej nie ma. A z prądem nie ma żartów. Inwestor-znawca może puścić chałupę z dymem. Czyja wina wówczas ? Moim zdaniem w 70 % UNICOM. - nastepna połowa to glazurnicy , budowlancy, mechanicy samochodowi, prawnicy itp - tylko tych polówek sie nam strasznie duzo robi

Nie dostałem odpowiedzi na przewody RJ45. W którym katalogu mam szukać - według mnie RJ45 - to typ złacza - no ale nie jestem hiszpanskim fachowcem wiec moge sie mylic

Do iwestora ktory za przeproszeniem chce sobie" dupe" szkłem wytrzec - powodzenia w realizacji.

Ide o zakład ze:
- poddasze ci spęka,
- kolejna niespodzianka pewnie cie spotka jak zinstalujesz sobie swiatlo na tym "profesjonalnie" wykonanym poddaszu i je wlaczysz -efekt murowany
PROFESJONALNE USŁUGI REMONTOWO - BUDOWLANE

siamer
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 04 gru 2010, 22:24
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontaktowanie:
Re: instalacja na poddaszu

autor: siamer » 19 lis 2011, 12:56

elpapiotr jako laik eletryki wytlumacze Panu co to RJ45, jest to kabel do polaczenia routerow, modemow (np. do polaczenia routera z komputerem lub komputera z kumputrem) - stosuje sie w 2 roznych kombinacjach: zwykly dla komputer - router i skrosowany (tzw. skretka) dla komputer - komputer
jest tez kabel RJ11 czyli telefoniczny (takim jakim ma Pan podlaczony telefon)...
na tym znam sie lepiej niz na elektryce ;)

Kod: Zaznacz cały

Wolny rynek namnożył "elekryków", którzy przy okazji kafelkowania "wrzucają"
parę przewodów w ścianę, łączą z instalacją istniejącą nowe przewody nie bacząc, z jakimi je łączą.

zgadzam sie z Panem ale... jako laik w elektryce ktory nic nie wie na ten temat skad mam wiedziec z czym on jaki kabel powinien polaczyc ? przeciez jak to wczesniej okreslilismy (i sie zgadzam jestem laik w tym temacie). lepiej zapytac niz nie wiedziec :P

UNICOM ja wiem ze nie jestem fachowcem i nie chce nim byc, chodzi mi o to aby zrobic cos dla siebie tanim kosztem, a uwazam ze nie jestem debilem i wystarczy dobrze zaplanowac i przemyslec a poznej zrobic. zawsze taniej bedzie jak sam polacze i na koniec elektryk sprawdzic niz on mialby klasc... sam zabudowuje poddasze wlasnie z tego wzgledu ze taniej, gdyby bylo by mnie stac wzial bym ekipe ktora by to zrobila (POLSKIE REALIA !)

a z drugiej strony to nawet jak fachowcy robia to i tak musze wiedziec co i jak bo trzeba im na rece patrzec... :P

elpapiotr
Re: instalacja na poddaszu

autor: elpapiotr » 19 lis 2011, 14:34

Witam.

No popatrz :cry: :roll:
siamer pisze:jako laik eletryki wytlumacze Panu co to RJ45, jest to kabel do polaczenia routerow, modemow

W takim razie należy napisać sprostowanie :
- do autorów książek
- do publikacji
- do internetu
Niech zmienią nomenklaturę.

Bo ja cały czas myślałem, że RJ-45 ( RJ-11) to złącza wtykowe kilku-pinowe.
Muszę zweryfikować swoje wiadomości.

PS. Kolego Robert79, nie podoba mi się przewód 230V idący od gniazda pod wannę (w Twojej galerii - zdjęcie dziesiąte). Co tam jest sknocone ?

siamer
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 04 gru 2010, 22:24
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontaktowanie:
Re: instalacja na poddaszu

autor: siamer » 19 lis 2011, 15:34

hehe Panie elpapiotr ale Pan szczegolowy... wszyscy wiedza o co chodzi (nawet Pan) ale przyczepic sie do czegos trzeba :P zreszta jezeli sprawia to Panu przyjemnosc albo poprawia humor to prosze bardzo - juz nie odpisuje na zaczepki nie na temat... jakos Pan UNICOM umial odpowiedziec krotko i na temat...

temat uwazam za zakmniety i dziekuje wszystkim za informacje :)

PS. nie dlugo (jak skoncze gniazdka) pomeczymy oswietlenie hehe :D POZDRAWIAM...

elpapiotr
Re: instalacja na poddaszu

autor: elpapiotr » 19 lis 2011, 15:53

Witam.

To nie jest czepianie się. To są konkrety.
Tak jak nie powinno się kłaść kabli w ściany a przewodów w ziemię,
tak i nie można mylić pojęć związanych z elektryką i jej pochodnymi.

Awatar użytkownika
UNICOM
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 528
Rejestracja: 01 paź 2009, 6:18
Lokalizacja: RNI NISKO
Re: instalacja na poddaszu

autor: UNICOM » 19 lis 2011, 20:06

Smiac mi sie chce jak czytam te wasze wypociny. Jeden sie czepia slowek aniby fachowiec a siedzi piatek swiatek czy niedziela na 5forach i sie czepia o byle co , w poludnie, w nocy i rano i tylko wkleja linki z rozporzadzeniem ministrow)

Drugu sie pojawil (R........t79) kolejny fachowiec z braku pracy to reklamuje sie we wszystkich kategoriach ze szpec .....................


Panie Ro....79 pisales ze piekarz jest od chleba, a elektryk od pradu.

Moje pyt. Kupilem kabel (3x2.5) 50metrow i wtyczke i gniazdo chce z tego zrobic przedluzacz budowlany i teraz moje pytanie W jakiej kategori fachowca musze szukac zeby mi podlaczyl te dwie wtyki do tego kabla i ile bedzie to kosztowalo???? bo niby jest 2pkt.


Tyle w temacie. Mam nadzieje ze ktos Mi pomoze kogo szukac do zrobienia przedluzacza.


Panie profesorze co do tych 70%

To juz Ci odpowiem. 70% zrobanych instalacji to jest wina fachmanow, a 30 to klijentow przez zle uzytkowanie, a Wy jesteta SWIETE KROWY wy zawsze macie dupe umyta.
UNIKOM WSZELKIEJ PRACY!!!!

elpapiotr
Re: instalacja na poddaszu

autor: elpapiotr » 19 lis 2011, 20:28

Witam.

Skoro to przedłużacz budowlany, podlega pod PN-HD 60364-7-704:2010
Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 7-704: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Instalacje na terenie budowy i rozbiórki

(Norma znajduje się w wykazie Polskich Norm powołanych w rozporządzeniu w brzmieniu rozporządzenia z dnia 10.12.2010 r. (Dz.U. Nr 239, poz. 1597), które weszło w życie 21.03.2011 r.)
Musisz poszukać pomiarowca, który sprawdzi/pomierzy powyższy przedłużacz, a następnie zostanie sporządzony protokół ze stanu technicznego tegoż przedłużacza. Badania należy wykonać zgodnie z PN-HD 60364-6 : 2008 (pomiarowiec wie, dlaczego, możesz go zapytać)
Protokół jest ważny ... , musisz go mieć go pod ręką w razie kontroli w postaci PIP lub BHP.

Co do pory pisania postów - dlaczego ludzie nie mogą pojąć, że ktoś już "zszedł z drabiny" po 40 latach pracy ?
Co do d... , tak się składa, że mam zawsze umytą, mimo że nie unikam pracy.

Też tyle w tym temacie, za wszelkie podziękowania jestem wdzięczny, też kończę temat, bo nie ma sensu uczyć elektryków tego, co umieć powinni.

Awatar użytkownika
UNICOM
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 528
Rejestracja: 01 paź 2009, 6:18
Lokalizacja: RNI NISKO
Re: instalacja na poddaszu

autor: UNICOM » 19 lis 2011, 20:39

Panie profesor narazie mam kabel 3x2.5mm, a ty mi juz piszesz o przedluzaczu, zeby byl przedluzacz trzeba zainstalowac to gniazdo i wtyczke wtedy pedzie PRZEDLUZACZ gotowy do zrobienia pomiarow.

A kto mi podlaczy te dwie wtyki???? i ile bedzie kosztowalo bo to sa 2pkt.
UNIKOM WSZELKIEJ PRACY!!!!


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów