Rozbudowa domu jednorodzinnego na wielorodzinny (mały blok)

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

reaker
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 lis 2011, 19:21
Rozbudowa domu jednorodzinnego na wielorodzinny (mały blok)

autor: reaker » 08 lis 2011, 19:42

Witam,

Zastanawia mnie jak wygląda rozbudowa domu jednorodzinnego na wielorodzinny od strony prawnej. Z tego co słyszałem inaczej traktuje się rozbudowę domu a inaczej budowę.
Myślałem nad rozbudową swojego domu 3 piętrowego na mini blok, czyli dobudować trochę murów żeby powstał blok mieszkalny na 12 mieszkań, 4 piętrowy.
Doradźcie mi jak wyglądają sprawy prawne, czy są jakieś utrudnienia? Czy muszę zostawić dużo miejsca na tereny zielone?

Pozdrawiam

A. Legat
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 24 sie 2011, 20:06
Kontaktowanie:
Re: Rozbudowa domu jednorodzinnego na wielorodzinny (mały bl

autor: A. Legat » 08 lis 2011, 23:16

Z prawnego punktu widzenia rozbudowa jest budową (art 3 pkt 6 Prawa budowlanego). Trzeba na nią pozwolenie na budowę i procedura w niczym nie odbiega od standardowej. Wymagana jest m.in. zgodność inwestycji z planem miejscowym, a jeżeli nie ma planu z decyzją o warunkach zabudowy. DWZ dla rozbudowy też trzeba uzyskać w standardowej procedurze- w tym z zachowaniem zasady dobrego sąsiedztwa.

reaker
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 lis 2011, 19:21
Re: Rozbudowa domu jednorodzinnego na wielorodzinny (mały bl

autor: reaker » 09 lis 2011, 20:59

Mam taką sytuację, że PZP jest na osiedle budynków jednorodzinnych. Ale przecież jest możliwość zbudowania domów szeregowych, czy bliźniaków, w których będzie te 12 moich mieszkań, bo jak sobie zaaranżuje wnętrze to moja sprawa. Może to być przecież ogromny dom... W projekcie mogą to być domy szeregowe, a tak naprawdę będzie służyć jako mały blok... Jest gdzieś błąd w moim rozumowaniu?

A. Legat
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 24 sie 2011, 20:06
Kontaktowanie:
Re: Rozbudowa domu jednorodzinnego na wielorodzinny (mały bl

autor: A. Legat » 12 lis 2011, 0:50

Błąd polega na tym, że taki obiekt będzie niezgodny z projektem i dodatkowo jeszcze z planem. Jeżeli ta niezgodność wyjdzie na jaw to nawet nie da się go zalegalizować.

Domlider
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 84
Rejestracja: 04 sty 2012, 22:51
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontaktowanie:
Re: Rozbudowa domu jednorodzinnego na wielorodzinny (mały bl

autor: Domlider » 05 sty 2012, 19:35

Dom jednorodzinny to według prawa budynek w którym są nie więcej niż 2 samodzielne lokale mieszkalne. Budynki takie mogą być budowane jako szeregowe i bliźniacze i dalej pozostają jednorodzinnymi. Można mieć np. bliźniak a w nim 4 mieszkania, albo w każdym segmencie szeregówki po 2 mieszkania.
Architekt


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów