Sufit podwieszony do więźby płtawiowo-kleszczowej?

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

kejno
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2006, 8:45
Lokalizacja: Warszawa
Sufit podwieszony do więźby płtawiowo-kleszczowej?

autor: kejno » 21 lis 2006, 8:57

Witam,
Mam pytanie odnośnie możliwości obciążenia wiązara płatwiowo-kleszczowego w "pasie dolnym", tzn podwieszając do niego strop.
Domyślam się, że strop nienośny nie stanowi problemu. Ale co ze stropem pod poddaszem użytkowym? Czy możliwe jest coś takiego? I jak uwzględnić taki strop przy liczeniu dachu?

Liczę na szybką i fachową odpowiedź.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 24 lis 2006, 0:39

Strop zawsze będzie nośny kwestia w tym co ma przenosić. Z Twojego pytania nie bardzo wiadomo o co chodzi. Czy są to prefabrykowane wiązary dachowe z możliwością wykorzystania części na poddasze użytkowe, czy więźba klasyczna z belkami stropowymi. Jedno i drugie powinno być przeliczone przez konstruktora. Pozdrawiam.

Janusz_21
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 17 gru 2006, 4:08
Lokalizacja: południe

autor: Janusz_21 » 23 gru 2006, 13:40

Witam! Oprócz iinnych mam też dylemat odnośnie jak zgodnie z zasadami sztuki wykonać "nadbitkę" lub ruszt drewniany przy krokwiach gr. 15cm tak by grubość warstwa wełny miała grubość 15+10cm.Jestem na razie na etepie 1 warstwy 15cm i by utworzyć szczelinę między wełną a folią wysokoparoprzepuszczalną nabiłem listwy 1".Później zamierzam przykręcić prostpadle 40cm długości łaty(5x5cm) a do nich zasadnicze łaty tej samej grubości. wkręty, których użyję będą miały 11cm długości. Pomiędzy ten "ruszt" b[urlędzie układana wełna gr. 10cm.Proszę o radę czy mój sposób załatwienia w/w kwestii jest poprawny, a jeżeli nie to jak to "gryźć"Ewentualnie proszę o podanie strony www gdzie czegoś konkretnego się dowiem![/url]

runcajs1967
Aktywny
Aktywny
Posty: 174
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:14
Lokalizacja: Leszno

autor: runcajs1967 » 23 gru 2006, 23:48

poco listwy 1 cm jak masz folię wysokoparoprzepuszczalną, przy tego typu foliach ocieplina może dotykać folii i skąd pomysł by zastosować drewno jako konstrukcję tak tylko robią ludzie, którzy budują na handel jak robisz dla siebie zastosuj profile stalowe

Janusz_21
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 17 gru 2006, 4:08
Lokalizacja: południe

autor: Janusz_21 » 24 gru 2006, 8:41

Dziękuję. zastosowałem listwy gr. 1" czyli 2,5cm dlatego,że krokwie mają 14cm grubości a pierwsza warstwa wełny 15cm.Więc nie chcąc dopychać wełny do folii dzięki listwom mam nie ściśniętą wełnę i minimalną szczelinę wentylacyjną 1,5cm, która według wyczytanych opinii niczemu nie szkodzi. Jestem początkującym w branży dociepleń robię to pierwszy raz i do tego dla siebie. Konstrukcja drewniana pod ocieplenie ma tylu zwolenników ilu przeciwników tak jak słynne gips kartony. W moim przypadku podyktowane to jest ekonomią, po prostu zostały po budowie deski i łaty 5cm grubości i chciałem je wykorzystać.Przecież kiedyś zanim nie pojawili się potentaci systemów karon-gips i ich produkty, "inwestory" musiały sobie jakoś radzić?Jest jeszcze jedna kwestia, brak pomysłu na wykończenie końcowe. Karton-gips jakoś do końca mnie nie przekonuje, stąd myślę że stelarz "drzewiany" jest bardziej uniwersalny. Nie wykluczam, że mogę się mylić w swoim rozumowaniu dlatego moje może śmieszne pytania.Wogóle mam pomieszanie z poplątaniem odnośnie budowania spotykając się z dużą ilością rozwiązań.Życzę wszystkiego dobrego z racji Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich mających wątpliwości i dla tych co ich nie mają, czego Im zazdroszczę. Proszę o więcej informacji.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 28 gru 2006, 23:26

Chcšc uzyskać profesjonalnš poradę musisz się na coœ zdecydować. Pozdrawiam.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów