Z jakiego materiału rury do C.O. ?

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Adi80
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2011, 11:30
Lokalizacja: Mosina, Wielkopolska
Z jakiego materiału rury do C.O. ?

autor: Adi80 » 08 wrz 2011, 20:40

Witam. Jestem przed wyborem instalatora do C.O. i wody użytkowej oraz kanalizy. I mam problem, jeden z instalatorów twierdzi że do pieca który ja planuję do swojego domu,tzn. na miał ,może z zasobnikiem montuje się tylko rury miedziane,w trosce o trwałość instalacji na wypadek zagotowania się wody w obiegu. Drugi montuje w pex-al-pex i mówi że będzie ok. Obaj są polecani przez moich znajomych. Dodam tylko że opcja pierwsza jest ok dwa razy droższa. Który ma rację. Ja skłonny jestem wybrać tego drugiego, bo przecież są zawory bezpieczeństwa, no i np jak nie będzie prądu to nie będzie działać ślimak w podajniku do pieca, więc teoretycznie woda nie powinna się zagotować. Proszę o wasze opinie.
P.S. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale planuję też kominek z płaszczem wodnym

Przemek
Re: Z jakiego materiału rury do C.O. ?

autor: Przemek » 09 wrz 2011, 9:31

najlepszy materiał to miedz ... ale umówmy sie ze kazdy inny tez bedzie ok

na www.e-instalacje.pl znajduje sie chyba jeszcze ankieta z czego instalacje

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Z jakiego materiału rury do C.O. ?

autor: AK47 » 09 wrz 2011, 12:28

Wybierz pexa taniej i mniejsze straty ciepła na doprowadzeniu do głównego miejsca jego rozprowadzenia.
dlaczego masz zagotować wodę z tego co wiem to piece się wyciszają gdy dobija zadana temp.
A jak nie będzie prądu to zagotuje się jedynie w piecu lub w kominku i wtedy :twisted:
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

mobiletomek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 10 sty 2010, 17:04
Lokalizacja: Sulechów
Re: Z jakiego materiału rury do C.O. ?

autor: mobiletomek » 18 wrz 2011, 9:05

witam oboje maja racje

jednak instalacje od pieca prosze zrobic w miedzi na wypadek skoku temp , to samo od kominka tam pan bardzo latwo zagotuje wode , piec ma automatyke wiec tereotycznie nie powinna sie zagotowac

prosze zrobic do rozdzielacza z miedzi potem juz z weza reszte

z pexa mozna zrobic cala instalacje jak ma pan piec gazowy tylko - 16 na grzejniki i podlogowe i 26 do rozdzielaczy

KranTychy
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 13 wrz 2011, 16:48
Re: Z jakiego materiału rury do C.O. ?

autor: KranTychy » 24 paź 2011, 12:07

Może i oboje mają racje ale przy obecnej cenie miedzi to można zbankrutować. Ja bym się zastanowił nad czymś alternatywnym. Myślę, że śmiało możesz robić z pexa.
POZDRAWIAM: KRAN.TYCHY.PL

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Z jakiego materiału rury do C.O. ?

autor: Wavin Metalplast-Buk » 27 paź 2011, 13:27

Zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru instalacji z tworzyw sztucznych rury tworzywowe mogą być podłączone bezpośrednio do źródła ciepła (kotła) jeżeli dopuszczalne jest to przez producenta konkretnego kotła.
Ogólnie panuje zasada (zgodna w w/w warunkami), że od kotła prowadzi się odcinek rury metalowej (długości min 1,5 m), a dopiero potem przejść można na rury tworzywowe.
Ważne w instalacjach z kotłami na paliwo stałe jest zabezpieczenie instalacji przed niekontrolowanym wzrostem temperatury oczywiście poprzez naczynia otwarte, zawory bezpieczeństwa jak również zalecane jest oddzielenie części kotłowej instalacji od pozostałej części poprzez wymiennik ciepła (np. płytowy).

Co do materiału stosowanego w instalacjach c.o. jak i ciepłej i zimnej wody można zastosować ten sam typ rur tworzywowych np. wielowarstwowe rury PE-X/AL/PE. Co do kanalizacji to najczęściej stosowane są rury PVC lub PP. Należy jednak pamiętać , że do układania rur pod konstrukcją budowli, pod posadzkami należy stosować rury, które posiadają dopuszczenia do stosowania pod konstrukcją budowli. W przypadku kiedy mamy dom piętrowy i piony kanalizacyjne przechodzą przy pokojach mieszkalnych warto zastanowić się czy na pionach tych nie zastosować rur kanalizacji niskoszumowej, która zmniejsza dokuczliwy hałas powstający podczas przepływu ścieków z kondygnacji.

krystian Hydraulik
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 01 lis 2011, 10:14
Lokalizacja: gdansk
Re: Z jakiego materiału rury do C.O. ?

autor: krystian Hydraulik » 01 lis 2011, 11:08

Pierwszy hydraulik ma racje , drugi to papudrak , który hydrauliki uczył sie chyba w muratorze. Co do wypowiedzi tych pseudoznawcow, co sie udzielil pod twoim tematem to napisze pokrótce nie znacie sie to sie nie wypowiadajcie na forum!!!!!!!!!!!!!!!!!
hydraulik tel 502-178-598


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości

Gotowe projekty domów