Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

adelajda
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 09 lis 2010, 10:44
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: adelajda » 09 lis 2010, 11:14

Ja nie widze u sibie tak negatywnego nastawinia do pomp ciepła, myslę, że z czasem ich cena zmaleje. Chociaz na pompę, która natrafiłam na stronie vikersona cena wcale nie jest tak ogromna a mozna (tak mi się wydaje) licvzyć na satysfakcję.

Max van dal
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 15 sty 2010, 13:52
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: Max van dal » 09 gru 2010, 8:03

hola hola !
nie jestem wrogiem pomp ciepła ! a ich ceny !
same w sobie są genialnym rozwiązaniem !
jednak trzeba myśleć nie tylko o oszczędzaniu energii; tylko o oszczędzaniu pieniędzy bo oto chodzi !
Pierwsze izolować, ściany akumulacyjne w środku domu, a nie na obwodzie !
ktoś nie kuma że ciepło nigdy nie wróci do środka jak temperatura między styropianem a ścianą będzie niższa w pomieszczeniu ! energia zawsze odpłynie do ośrodka zimnego ! dążąc do wyrównania temperatury !
a to wymaga ocieplenia 25-35 cm zależnie od materiału !
potem okna ! ich u musi być równy U ściany ! potem zakładamy wentylację mechaniczną+ nagrzewnica i zasilanie pompą ciepła może być (powietrzną) na domek o kubaturze 400m^3 wystarczy 4kW (razem z ciepła wodą !)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 gru 2010, 9:26

Jak się ściany zaizoluje... resztę to tak spada zapotrzebowanie, że centralny system z cyrkulacją jest nieprzydatny. Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania. Pompy wymyślono do zabytków - duże potrzeby i brak możliwości ich zmniejszenie izolacją. Dlatego spece od centralnego są takimi wrogami izolowania.

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: exeter » 09 gru 2010, 17:39

Zapraszam na strone Viessmann'a tam jest pokazana praca pompy "na zywo".
Jakos do niedawna byla tam PC jako jedyne zrodlo ciepla w budynku.
Jakos nie zdawalo to egzaminu (z wyjsciem 65st nie wiele mozna zdzialac sama PC)
Od pewnego czasu pojawil sie piec na paliwo stale i ku zdziwieniu co niekturych przy -15 stopniach PC stala bezuzyteczna gdyz pracowal tylko piec.

Pompa ciepla to proste rozwiazanie ale nie nadaje sie jako jedyne zrodlo ciepla w domu (podobnie jak kolektory sloneczne) dlatego wydawanie 60k na instalacje nie zwroci sie przez najblizsze 15 lat.

Z drugiej strony jest tylko 2 znaczacych producentow sprezarek do PC.
Kosztuja ok 3-4k wiec jest tylko kwestia czasu kiedy ceny PC spadna do 50%.
Moze wtedy przy rosnacych kosztach elektr. gra bedzie warta swieczki.

Na dzien dzisiejszy niestety nie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 gru 2010, 8:40

Szanowny Panie - jak może się zwrócić coś co drożej kosztuje inwestycyjnie i ekspoloatacyjnie?
Pompa ciepła zwraca sie tym szybciej i gorzej dom jest izolowany, ale nie może się zwrócić w domach o małych potrzebach ciepła!!!
Skąd u Pana "proste" - prosty to jest system niecentralny z precyzyjnym ASIC-kiem. Podłogowe sufitowe, czy grzejnik... dom 200 m2 to 3-4 h roboty i 6000 zł. Od 20 lat za minimalną sensowna izolacje przyjmuje się
Obrazek

A u nas... do dziś Szanowny Panie by uzasadnić montowanie pompy ciepła czy gazu daje się jakieś symboliczne 20 cm styro od gruntu, w ścianie i 30 cm w dachu! Tak tworzy się przez brak wiedzy mit o pompach ciepła czy solarach. Nie by "oszczędzać" a by zarabiać. Państwo ma ogromne dochody z akcyz na nośniki, więc robi wszystko by te dochody nie spadły - nawet kształci "fachowców" od ogrzewania a nie dużo ważniejszego--- izolowania - BO ROLĄ IZOLACJI TERMICZNEJ JEST MARGINALIZACJA ROLI OGRZEWANIA.

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: exeter » 10 gru 2010, 12:25

Po pierwsze
-nie jestem ' szanownym panem' gdyz nie obchodzi mnie moje szlacheckie lub nie pochodzenie. Nawet nie ma dla mnie znaczenia czy moj dziadek sluzyl w wermachcie czy w WP.
Po drugie
-za termin 'zwraca sie' w potocznym rozumowaniu oznacza ze naklady inwestycyjne zostana pokryte (zwrocone) z przyszlych roznic w pozyskaniu energii. To czy to nastapi czy nie to jest inna kwestia.
Po trzecie
-jest to proste rozwiazanie, gdyz prosta PC jest silnik stirlinga pracujacy "w druga strone"
Co do izolacji to sie w toba niestety ale zgadzam.
Co do mojego projektu to przewiduje "tylko" 15 cm izolacji +18 cm konstrukcji na sciany gdyz grubsze sciany mi sie po prostu nie podobaja.
Rozwazam uzycie innych, bardziej izolujacych materialow niz styro, odpowiada to grubosci ok 28cm styro.
pzdr

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 gru 2010, 15:15

Tu nawet nie chodzi o materiał ( choć to ważne ) izolacyjny, chodzi też o sposób jego montażu! Bardzo często do dziś są stosowane "technologie" z końca lat 80-tych. Jeszcze w dzisiejszych czasach materiał termoizolacyjny przykleja się za notorycznym odbiornikiem ciepła. Spotkałem nawet takich „inżynierów” co przyklejali styropian na zewnątrz fundamentów domów niepodpiwniczonych!!!, argumentując „by zimno nie weszło” !!! Jakby kierunek przepływu energii był z wartości niższych do wyższych. Przy precyzyjnej automatyce w pomieszczeniach – mur na fundamencie nie jest już akumulatorem ( bo nie występuje nadprodukcja ciepła) a stałym odbiornikiem ( będąc zawsze chłodniejszym od temperatury pokojowej) więc umieszczanie izolatora za murem jest mało skuteczne. Brak paroizolacji przy nawet 15 cm styropianu czy wełny powoduje zawilgocenie termoizolacji – im grubsza izolacja termiczna tym większy problem z wilgocią. Zamknięcie i zabezpieczenie przed dyfuzją termoizolacji tak znakomicie obniża zużycie energii na ogrzanie, że wyklucza stosowanie pośrednich ( centralnych ) systemów.
Obrazek

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: exeter » 10 gru 2010, 17:29

Spotkałem nawet takich „inżynierów” co przyklejali styropian na zewnątrz fundamentów domów niepodpiwniczonych!!!,

Ale chyba nie musiale dlugo szukac, bo tak wszyscy roba.

Brak paroizolacji przy nawet 15 cm styropianu czy wełny powoduje zawilgocenie termoizolacji – im grubsza izolacja termiczna tym większy problem z wilgocią

Gdzie masz zamiar dac te paroizolacje??? Nie wiem o czym mowisz.

Zamknięcie i zabezpieczenie przed dyfuzją termoizolacji tak znakomicie obniża zużycie energii na ogrzanie

Jakie zamkniecie, zabezpieczenie przed dyfuzja???, jak ??? gdzie????

chyba sie pogubilem.
Mozesz tak 'na kolejarza'???
tzn
'po kolei'

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 gru 2010, 8:08

exeter pisze:Spotkałem nawet takich „inżynierów” co przyklejali styropian na zewnątrz fundamentów domów niepodpiwniczonych!!!,

Ale chyba nie musiale dlugo szukac, bo tak wszyscy roba.

Brak paroizolacji przy nawet 15 cm styropianu czy wełny powoduje zawilgocenie termoizolacji – im grubsza izolacja termiczna tym większy problem z wilgocią

Gdzie masz zamiar dac te paroizolacje??? Nie wiem o czym mowisz.

Zamknięcie i zabezpieczenie przed dyfuzją termoizolacji tak znakomicie obniża zużycie energii na ogrzanie

Jakie zamkniecie, zabezpieczenie przed dyfuzja???, jak ??? gdzie????

chyba sie pogubilem.
Mozesz tak 'na kolejarza'???
tzn
'po kolei'


Nie ! Szanowny Panie - nie wszyscy! Tylko ci co robią jeszcze stare pośrednie systemy ogrzewania i domy energochłonne
Dom energooszczędny musi mieć izolacje suchą grubą i zamkniętą - inaczej się nie da.
Paroizolację daje się w przegrodach termicznych o współczynniku lepszym od 0.3W/m2xK od wewnątrz, Tak by materiał termoizolacyjny był suchy – A izolacje „zamyka się” by ściana nie odprowadzała ciepła do fundamentu i gruntu. Ważne też jest w energooszczędności programowanie stref ogrzewania – co znakomicie utrudnia masa ściany.
Ponieważ izolacja termiczna ma za zadanie marginalizować rolę ogrzewania – to źle izolować domy będą absolwenci tych uczelni na których więcej uwagi poświęca się centralnym systemom ogrzewania niż izolowaniu domów by zużywały do 20 kWh/m2 rocznie.
Szanowny Panie nawet dziś, mając wiedzę o progresie cen nośników i „kondycji” naszych emerytur, projektuje się i buduje domy gdzie nie ma nawet minimum 30 cm styropianu od gruntu, gdzie ściana nie ma nawet 0.1W/m2 xK Gdzie nie ma wentylacji, gdzie izolacja umieszczona jest za stałym odbiornikiem ciepła ( ściana na fundamencie) Przecież to chore!
Państwo utrzymuje takie zacofane uczelnie bo czerpie ogromne zyski z gazu, oleju, węgla... i budowanie domów zużywających do 20kWh/m2 x K nie leży i interesie budżetu.
NIE MA W FIZYCE CZEGOŚ TAKIEGO JAK SKUTECZNA IZOLACJA TERMICZNA ZA STAŁYM ODBIORNIKIEM CIEPŁA.
rewitalizacja... folia pod tynkiem
Obrazek

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: exeter » 11 gru 2010, 23:38

Przepraszam, ze sie wtacam do twojej korespondencji z 'szanownym panem' ale czy mozesz wytlumaczyc mi szerokosc izolacji, bo na rysunku widze ok 60mm?
Wspominales o ok 30cm.

Kolejnosc warstw izolacyjnych nie wplywa na wspolczynnik przenikania energii przez przeszkode.

Przedstawione rozwiazanie JEST stosowane jesli zapewni sie skuteczna bariere dla dyfuzji pary wodnej od wewnatrz a najlepiej obustronnie (a to nie jest latwe). Dowodem na to sa izolacje wykonywane w ten wlasnie sposob w silowniach okretowych (tylko welna, nie styro bo p-poz). Ale szczegolow nie znam bo nie jestem okretowcem.

Polaczenie sciany z fundamentem jest niewatpliwie mostkiem termicznym.

Moje pytanie jest nastepujace:
Jak powinien wygladac uklad warstw w scianie w/g ciebie dla konstrukcji SILKA 18cm, a wykonczenie od wewnatrz tynkiem gipsowym (natryskowym)?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 gru 2010, 7:36

Kolejnosc warstw izolacyjnych nie wplywa na wspolczynnik przenikania energii przez przeszkode.

Ma ogromne znaczenie ! Przynajmniej w kosztach ogrzewania. Nie jest prawdą, że ciepło w przegrodzie idzie prostopadle do niej.
[img]Jak%20powinien%20wygladac%20uklad%20warstw%20w%20scianie%20w/g%20ciebie%20dla%20konstrukcji%20SILKA%2018cm,%20a%20wykonczenie%20od%20wewnatrz%20tynkiem%20gipsowym%20(natryskowym)?[/img]
Od zewnątrz - silka - izolacja paroizolacja tynk... a czym sobie go wykończymy...
Suche tynki wymyślono po to by pod tynk mogła iść warstwa paroizolacyjna. Tak więc nie ma czegoś takiego jak tynki natryskowe w domach energooszczędnych
Obrazek

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: exeter » 13 gru 2010, 9:51

Ciekawi mnie co jeszcze wykluczysz z zastosowania w budownictwie 'energooszczednym'?

Kazde rozwiazanie ma wady i kwestia jest wybrania mniejszego zla.
I tak:
-izolacja od wewnatrz eliminuje przeplyw energii do podloza gdyz wyeliminowany jest mostek termiczny na polaczeniu sciany i sciany fundamentu.
-jest znacznie trudniejsza i kosztowniejsza do wykonania,
-wymaga opracowania rozwiazania mostka termicznego na polaczeniu sciana strop zelbetowy, co w przypadku izolacji z zewnatrz jest proste

Czyzbym w ten sposob dowiodl twojej teorii, ze nie ma w budownictwie energooszczednym stropow zelbetowych albo domow pietrowych itp, itd.??

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 gru 2010, 11:07

Nie jest droższa ani trudniejsza,, tak piszę ci co nie mają w tym doświadczenia. W Norwegii czy w Alpach francuskich izolacja jest powszechna. Izolacja termiczna ma marginalizować ogrzewanie ! Jaki jest sens izolować i robić kotłownię!!! Jaki jest sens dziś budować domy zużywające na wszystko ponad 30 kWh/m2 rocznie. Przecież dom ocieplany z zewnątrz z kotłownią zużywa sporo ponad 70kWh/m2 na samo ogrzewanie.

Co do stropów... realizujemy obecnie dom 550m2 konstrukcja żelbet, ściany w pierwszej wersji ytong 36 i 12 cm styro... Gdy architekci dowiedzieli się, że klient preferuje niecentralny system ogrzewania zmienili na 20 cm suporexu i 15 cm wełny z folią od środka ,Od gruntu zwiększono izolację z 10 na 35 cm styro. Poszło też 5 cm styro na stopie i 5 wełny na suficie. Koszt założenia ogrzewania ( głównie podłogowe nawet w sypialniach ) to 40 000 zł. Dom ma trzy strefy – i trzy reku, mieszkalna, rozrywkowa i robocza ( pracownia) . W kosztorysie i praktyce jest taniej niż przy ytong 36 + 12 styro + doprowadzenie gazu i gazowa kotłownia z podłogową dystrybucją i taniej będzie w eksploatacji. Zmniejszenie zużycia poza znacznie lepszą izolacją i odzyskiem ciepła z wentylacji zagwarantuje również strefowy system ogrzewania – w części mieszkalnej obniżki w strefach dzień/noc – szybkie ogrzewania w strefie rozrywkowej ( podłogowe pod panelami na warstwie wygłuszającej -nie w wylewce ) i niskotemperaturowe promiennikowe w części „warsztatowej” Podniesienie temperatury w tych strefach z Eko na komfort to kwestia 3-5 minut.
Obrazek
Obrazek

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: exeter » 13 gru 2010, 13:29

tak piszę ci co nie mają w tym doświadczenia

A takie cytaty to bardziej pasuja na debaty prezydenckie cytujac po ALKWA:
ze moze powiedziec DOTU "jak 2 x wygrac wybory prezydenckie".
Ale DOTU moze doradzic ALKWA jak skonczyc Uniwerek w Gk.
Natomiast Ja moge powiedziec obu jak sie konczy Politechnike w Gk i jak dorobic sie syna (bo mam ich 2).

nie trzeba miec doswiadczenia zeby przykleic izolacje do tego samego materialu tylko ze z drugiej strony. Poza tym nie odkryles nic nowego.
Szczerze myslalem ze masz jakis ciekawszy sposob na omijanie mostkow, a rozwiazanie izolujace strop na calej powierzchni nie jest ZLOTA MYSLA.

Tak jak przypuszczalem eliminacja mostka wymaga izolacji stropu, jesli uwazasz ze to tanie to nie bede cie wyprowadzal z bledu tylko policze sobie i zastosuje u siebie (lub nie!).
Poza tym mamy rozne podejscie
ja raczej zmierzam w kierunku pozyskania tanszych zrodel energii a
ty do oszczedzanie , izolowanie, ze mam wrazenie ze nawet herbate pijesz w domu ze styropianowych kubkow.

pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dobre rozwiązanie - pompy ciepła

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 gru 2010, 14:05

nie trzeba miec doswiadczenia zeby przykleic izolacje do tego samego materialu tylko ze z drugiej strony. Poza tym nie odkryles nic nowego.

ZGODA! ale tylko ten kto to robił i ma doświadczenie - nie napisze:
jest znacznie trudniejsza i kosztowniejsza do wykonania,
-wymaga opracowania rozwiazania mostka termicznego na polaczeniu sciana strop zelbetowy, co w przypadku izolacji z zewnatrz jest proste

Tak jak przypuszczalem eliminacja mostka wymaga izolacji stropu, jesli uwazasz ze to tanie to nie bede cie wyprowadzal z bledu tylko policze sobie i zastosuje u siebie (lub nie!).

Oczywiście ! Izolacja to działanie kompletne
ja raczej zmierzam w kierunku pozyskania tanszych zrodel energii a
WIEM o tym piszę ! Tak się u nas kształci "fachowców" Tak działa lobby instalacyjne. Wyda się mnóstwo kasy by tylko nie izolować domów! Nawet wypacza się fizykę na politechnikach. Kto montuje pompy ciepła w nowych domach nie może się znać na fizyce i energooszczędności– jedno wyklucza drugie.


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości

Gotowe projekty domów