kolektory słoneczne - analiza

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: fpz » 08 cze 2010, 9:02

Dla TB to się nie liczy. Maja oszczędzać, a komfort ich mieszkania czy korzystania z ciepłej wody jest nieistotnym, marginalnym problemem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 cze 2010, 9:32

Do wanny ( jeżeli już musi być) zakłada się od dawna oddzielną termę pojemnościową ( z włącznikiem np. w przedpokoju), lub przepływową. Znakomita ilość tych co już jakiś czas mieszkają w nowych domach, że po pierwszych tygodniach wanna praktycznie idzie w zapomnienie. Jest używana sporadycznie! Chodzi o to by nie trzymać na co dzień "pod parą" dużego zasobnika. Energooszczędność mimo dotacji spowoduje, że skończy się moda na instalacje solarne.
Obrazek

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: fpz » 08 cze 2010, 9:53

Czy ja dobrze widzę? Przewody miedziane i do tego bez izolacjii. A jednak przewody.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 cze 2010, 10:54

Dobrze! Instalacja jeszcze nie skończona. Baterie łazienki są po drugiej stronie ściany.

Max van dal
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 15 sty 2010, 13:52
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Max van dal » 08 cze 2010, 11:13

Troszkę to tak jak by jedyna prawda była prawdą Pana TB
no niestety podgrzewacz przepływowy to łajno gów... i itp...
w mieście ok woda jest załóżmy bez kamienia jednak ktoś kto ma własne ujęcie niestety 2 lata i do wyrzucenia to jest.
w zasobniku jest problem to w sumie tyle bo jak by mieć taki duży termos to nie było by problemu.
No i wyszło że nie ma się co stawiać tak dwa duże zasobniki :D
czyż to trwanie tylko na jednym a sprzedawanie nam na forum kitu że tylko tak a tak to mnie troszkę drażni

na razie Panie TB pańskie myślenie wykazuje braki w dostosowywaniu się do wymagań indywidualnych
chyba że jest to ściema bo dobrze Pan wie że każdy problem idzie rozwiązać tylko trzeba wiedzieć jak.
a jak się nie wie to proszę
przemyśleć i w tedy pisać a nie ściemy puszczać.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 cze 2010, 15:48

Max van dal pisze:Troszkę to tak jak by jedyna prawda była prawdą Pana TB
no niestety podgrzewacz przepływowy to łajno gów... i itp...
w mieście ok woda jest załóżmy bez kamienia jednak ktoś kto ma własne ujęcie niestety 2 lata i do wyrzucenia to jest.
w zasobniku jest problem to w sumie tyle bo jak by mieć taki duży termos to nie było by problemu.
No i wyszło że nie ma się co stawiać tak dwa duże zasobniki :D
czyż to trwanie tylko na jednym a sprzedawanie nam na forum kitu że tylko tak a tak to mnie troszkę drażni

na razie Panie TB pańskie myślenie wykazuje braki w dostosowywaniu się do wymagań indywidualnych
chyba że jest to ściema bo dobrze Pan wie że każdy problem idzie rozwiązać tylko trzeba wiedzieć jak.
a jak się nie wie to proszę
przemyśleć i w tedy pisać a nie ściemy puszczać.

To nie mój pomysł... klient zasobnik do wanny uruchamia np. w sobotę
A problem z solarami i domami energooszczędnych jest dawno rozwiązany - małe zużycie energii wyklucza centralne systemy ogrzewania wody i pomieszczeń. A tego typu solar jest przystosowany do wspomagania wyłącznie starych energochłonnych systemów pośrednich.

Max van dal
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 15 sty 2010, 13:52
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Max van dal » 13 cze 2010, 20:42

Panie TB jednak muszę Pana zganić !
bo brak Panu elastyczności!
wsio się da tak jak i da się pogodzić centralne podgrzewanie do wody.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 cze 2010, 12:55

Niestety... nie da się pogodzić energoo i wodo oszczędności z kolektorami. Na dwa prysznice (2 x 5 min. x 3 litry / min.) i kilka kilkudziesięciosekundowych odkręceń zużywam 40 litrów cwu - co daje średnio rocznie (300dni x 1kWh) 300 kWh/osobę - przy 2 ... 3... 4 osobach nie uzasadni Pan istnienia centralnej instalacji cwu a więc i solara. Musiałby Pan zwiększyć zużycie wody minimum 3 krotnie- tylko co to ma do energo i wodo oszczędności? Pompy ciepła, solary, w ogóle centralne systemy mają sens wyłącznie przy dużym zużyciu - dlaczego? Bo przy dużym zużyciu decyduje o końcowym rachunku koszt wytworzenia kWh ( straty stanowią kilka kilkanaście procent) Przy małym zużyciu - decyduje automatyka i precyzja . Profesor K. Żmijewski ( twórca KAPE) mawiał " Im mniej potrzeba ciepła tym tańsze w eksploatacji są jego droższe źródła"

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: HenoK » 14 cze 2010, 13:53

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Na dwa prysznice (2 x 5 min. x 3 litry / min.) i kilka kilkudziesięciosekundowych odkręceń zużywam 40 litrów cwu - co daje średnio rocznie (300dni x 1kWh) 300 kWh/osobę - przy 2 ... 3... 4 osobach nie uzasadni Pan istnienia centralnej instalacji cwu a więc i solara.
Przy takiej jak Pana znajomości fizyki i matematyki trudno się dziwić tak absurdalnym wnioskom.
Jeżeli na podgrzanie ciepłej 40litrów ciepłej wody zużywa Pan 1kWh, to znaczy, że podgrzewa ją Pan o nie więcej jak 21,5st. C. Ponieważ zimna woda ma średnio w roku temperaturę ok. 10st. C, to znaczy, że korzysta Pan z wody o temperaturze nie wyższej jak 31,5st. C, a właściwie jeszcze niższej, bo przecież termy, które Pan proponuje mają straty (min. 20%).
Proponuję Panu pójść dalej - zrezygnować z podgrzewania ciepłej wody. Wtedy dodatkowo spadnie Panu zużycie wody.

Od ponad tygodnia moje kolektory słoneczne są jedynym źródłem ciepłej wody. Zużywam min. 40 litrów ciepłej wody dziennie o temperaturze nie niższej niż 40 st. C na osobę (z wody korzystają 3 osoby). Pompa obiegowa solarów ma moc 35W, średnio w ciągu doby pracuje 8h, czyli zużywa ok. 0,3kWh energii elektrycznej, której koszt wynosi ok. 18gr.

Max van dal
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 15 sty 2010, 13:52
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Max van dal » 15 cze 2010, 0:19

No ja do solarów mam tyle że kosztują !
a po za tym jak bym dostał za 1/3 ceny brał bym płaskie i nie cmokał jak Pan TB.
Naprawdę nieznanie tego wyklucza dyskusję z dyletantem.
ok sorry za obrazę wsio było by dobrze jak by ten dyletant chciał pokornie przyznać że naciągną troszkę prawdę!

m^3*m^3/kg * CP *ti/3600 mamy moc.
to chyba nie takie trudne :D

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 cze 2010, 10:49

Max van dal pisze:No ja do solarów mam tyle że kosztują !
a po za tym jak bym dostał za 1/3 ceny brał bym płaskie i nie cmokał jak Pan TB.
Naprawdę nieznanie tego wyklucza dyskusję z dyletantem.
ok sorry za obrazę wsio było by dobrze jak by ten dyletant chciał pokornie przyznać że naciągną troszkę prawdę!

m^3*m^3/kg * CP *ti/3600 mamy moc.
to chyba nie takie trudne :D

Nie ! Nie trudne w zrozumieniu... gdy się chce! Podobnie jak izolacja termiczna a duże przeszklenia. By solar miał rację bytu - musi być instalacja centralna z buforem i zużycie cwu powyżej 70-80 litrów dziennie na osobę. W domach energooszczędnych ekonomia solarów jest nie do obrony!

Turoks
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2010, 10:08
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Turoks » 15 cze 2010, 12:58

Oto analiza jaką ja przeprowadziłem.

Weźmy 2 płaskie kolektory słoneczne no ale zakładam że rury kosztują, tak że przyjmijmy 12000zł inwestycji. Przy dofinansowaniu z NFOŚ 45% daje nam liczbe 6600.
Teraz wyliczam oszczędności. 2 x 2,13 x 3,6 x 0,7 / 0,035 / 0,85 x 2
gdzie kolejne liczby to: ilość kolektorów. powierzchnia, ilość energii zaoszczędzonej, sprawność rzeczywista, wartość opałowa, sprawność kotła, cenna gazu.
Daje nam to wynik 722zł na rok. Czyli przy prostym czasie zwrotu. 6600/722 inwestycja zwraca nam się po 9 latach. A reszta to czysty zysk. Dodam, że żywotność kolektorów wynosi ponad 20 lat.

Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 cze 2010, 13:23

400m3 gazu ogrzeje do temperatury wody prysznicowej 450 litrów dziennie!
ja zużywam na dwa prysznice i kilka drobnych... 40 litrów przy 3 osobach ... jak Pan to zanalizuje.

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Sonergo » 15 cze 2010, 14:10

Tomasz_Brzeczkowski pisze:400m3 gazu ogrzeje do temperatury wody prysznicowej 450 litrów dziennie!
ja zużywam na dwa prysznice i kilka drobnych... 40 litrów przy 3 osobach ... jak Pan to zanalizuje.



Nie lubi się Pan myć.
Ot co.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektory słoneczne - analiza

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 cze 2010, 14:16

Nie lubię lania wody i naciągania.
Może gdyby Pan zrobił to co ja - wyrzucił kolektory z oferty a wprowadził energooszczędne systemy, mógłby Pan uczciwie o temacie pisać, a tak... musi Pan ten kit wciskać. Nie każde lanie wody = mycie! Myśli Pan, że przy dwóch 20-to minutowych prysznicach będę czystszy niż przy 2-ch 5-cio minutowych?


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

Gotowe projekty domów