Dlaczego piec kaflowy nie osusza powietrza, a kaloryfer tak?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

zsedc
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 07 paź 2009, 18:39
Kontaktowanie:
Dlaczego piec kaflowy nie osusza powietrza, a kaloryfer tak?

autor: zsedc » 27 kwie 2010, 12:28

Witam

Może to trochę offtopic, ale od dłuższego czasu zastanawia mnie dlaczego piece kaflowe (takie na węgiel) nie osuszają powietrza w pomieszczeniu, a kaloryfer wysusza je aż nadto? Gorszy obieg powietrza? Częste i znaczne różnice temperatur w ciągu doby? Co ma na to tak znaczący wpływ?

Pozdrawiam
Paweł

Bassai
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 21 kwie 2010, 21:00
Re: Dlaczego piec kaflowy nie osusza powietrza, a kaloryfer

autor: Bassai » 27 kwie 2010, 21:11

Odpowiedz jest prosta...

Przez piec kaflowy nie cyrkuluje powietrze - on grzej przez promieniowanie.

Przez grzejnik powietrze jest zaciągane i wyrzucane - następuje cyrkulacja i powietrze "schnie"

Piec kaflowy też osusza ale w mniejszym stopniu.

alojsze
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2012, 22:51
Re: Dlaczego piec kaflowy nie osusza powietrza, a kaloryfer

autor: alojsze » 20 sty 2012, 23:23

Ta odpowiedź nie ma sensu.
Kaloryfer nie "zaciąga i wyrzuca" powietrza, grzeje na takiej samej zasadzie co piec.
Nawet gdyby rozpatrzyć system grzewczy, który zasysa powietrze, ogrzewa je i wyrzuca, to ciągle wilgoć musiałaby gdzieś być wyrzucana poza obręb mieszkania - od samego grzania nie zniknie.
A do autora pytania - sam próbuję to ustalić :D na razie doszedłem do tego:
Powietrze ma pewną maks. pojemność wody, im jest cieplej tym ma większą. My odczuwamy nie to, jak dużo jest wody, ale w jakim stopniu jest nią nasycone. Zimą ilość wody w powietrzu jest bardzo niska (większość wody wymarza jako szron) ale i pojemność wilgoci powietrza jest niska. Kiedy jednak bierzemy takie powietrze do mieszkania i je ogrzewamy, nagle jego pojemność dla wilgoci rośnie - ale ilość zawartej wilgoci zostaje taka sama, więc zaczynamy odczuwać je jako bardzo suche (strefa komfortu to 45 - 60% wilgotności; ponoć przy temp <0 ogrzane do pokojowej powietrze ma wilgotność < 20%) Idąc dalej - powietrze w domu nabywa wilgoci (kiedy suszymy pranie, schną naczynia, rośliny wyparowują wilgoć wchłoniętą z ziemi, z nas paruje, bierzemy kąpiel etc) ale jeśli wietrzymy - ta wilgoć z mieszkania ucieka. Teraz do meritum - mam piec kaflowy a mieszkałem kiedyś z kaloryferami. Z piecem widzę dwie różnice - po pierwsze jest znacznie zimniej, a więc mniej dostrzegalna jest względna wilgotność. Po drugie, rzadko wietrzę - więc mniej wilgoci ucieka na zewnątrz. Myślę więc że to nie sama metoda grzania, ale to co z owym powietrzem robimy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dlaczego piec kaflowy nie osusza powietrza, a kaloryfer

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 sty 2012, 10:20

Jeżeli byśmy stworzyli identyczne warunki - to tam gdzie piec, wilgotność względna byłaby niższa - bo weszłoby do pomieszczenia więcej zewnętrznego ( chłodnego ) powietrza . Przy kaloryferze ilość na wentylację przy piecu wentylacja + spalanie. Specjalnie napisałem "tam gdzie piec" a nie piec wysusza, bo wysusza wentylacja - ciepło samo nie suszy. Np. w upalne lato, w domach gdzie jest wentylacja naturalna, ręcznik po kąpieli, bardzo długo jest mokry i często zacznie pachnieć stęchlizną niż wyschnie mimo wysokiej temperatury. Podsumowując - jeżeli w pomieszczeniu jest stała temperatura np 22 st. C i identyczna "produkcja " wilgoci ( np. dwie osoby pies i kwiatek) to źródło ciepła -( kafle, kaloryfer. podłogówka, promiennik) nie ma znaczenia - im silniejsza wentylacja tym niższa wilgotność względna i odwrotnie im słabsza wentylacja tym wyższa wilgotność względna.

alojsze
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2012, 22:51
Re: Dlaczego piec kaflowy nie osusza powietrza, a kaloryfer

autor: alojsze » 21 sty 2012, 17:23

Zgadzam się z ogólnym założeniem, że im silniejsza wentylacja, tym suchsze powietrze. Co do szczegółów to myślę że jest Pan w błędzie. Po pierwsze, osobiste doświadczenia wielu ludzi wskazują, że tam gdzie jest piec kaflowy jest wyższa względna wilgotność. Po drugie zakłada Pan, jeśli dobrze rozumiem, że piec kaflowy jest związany z silniejszą wentylacją. Przyznam, że nie jestem tego pewien, bo napisał Pan to w sposób niejasny. Tak czy siak - piec kaflowy, poza momentem rozpalania, jest izolowany od mieszkania - drzwiczki pieca zakręca się po rozpaleniu go. Dzięki temu węgiel ma mały dostęp tlenu i żarzy się powoli, także piec nie zasysa powietrza z mieszkania.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 164 gości

Gotowe projekty domów