Pawlacz z płyt G-K

Praktyczne porady dotyczącego różnego rodzaju rozwiązań i konstrukcji. Pomysły na to, jak zbudować wiatę, wykonać wylewkę, jak zastosować drewno w łazience i wiele innych.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

spman
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2010, 22:04
Pawlacz z płyt G-K

autor: spman » 25 sty 2010, 22:05

Witam, chcę zrobić pawlacz z płyt GK. Pawlacz będzie miał wymiary 220cmx100cm
z dwóch stron (dłuższej i krótszej) będzie solidnie zakotwiony do ścian za
pomocą kołków Rozporowych, a z dwóch innych stron (dłuższej i krótszej) będzie
się opierał na ścianie z płyt GK na profilach Rigipsa ULtrastil 50mm. Pod
pawlaczem będzie taki mały jakby schowek. Czy zastosowanie na konstrukcje
podłogi pawlacza profili Rigipsa Ultrastil 75mm ( na obwódke UW75 a na
poprzeczki CW 75mm) wystarczy. Chcę je dać co 40cm. Od spodu będzie płyta GK
12,5mm na górzę będzie płyta GK 12,5mm i na to OSB-3 18mm z 2 pasów na
pióro-wpust. Co o tym sądzicie? Wytrzyma to nacisk 200-250kg rozłozony po
całosci??

molok78
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 478
Rejestracja: 30 gru 2007, 13:43
Lokalizacja: google
Re: Pawlacz z płyt G-K

autor: molok78 » 26 sty 2010, 22:14

200-250 kg na pawlaczu ? Nie ryzykowałbym. Moim zdaniem zmień pomysł .

GipsKarton
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 750
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:22
Lokalizacja: Szczecin
Re: Pawlacz z płyt G-K

autor: GipsKarton » 26 sty 2010, 22:35

mile widzany bylby rysunek.
2m polka nie utrzyma ciezaru nawet jesli bedzie trawersowany profil.
chyba, ze chodzi o caly zestaw polek dla obciazenia sumarycznego sciany 250kg.
scianka ma plytowanie z ilu warstw?

tas23
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 05 cze 2008, 14:41
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pawlacz z płyt G-K

autor: tas23 » 02 lut 2010, 16:41

A może wzmocnisz to profilami stalowymi, którym powierzysz przeniesienie największych obciążeń? To potem obrobić GK. Ja tak zrobiłem sobie antresolę - 2,5x3m - między krótszymi bokami rozpiąłem profile 5x10cmx3m co około 45cm. Bezpośrednio na to zamocowałem deski. Teraz można tam samochodem wjechać:) Pod dwoma osobami nawet nie amortyzuje, chodzi się jak po sztywnym betonie.

W twoim przypadku wystarczą spokojnie profile o wysokości 5 cm (zresztą zrób sobie test: pojedź do hurtowni stali i stań na środku takiego profilu, który byś montował - sugerowałbym je rozmieścić równolegle do krótszych boków, a więc miałyby długość 1m). Profilu możesz również użyć do wzmocnienia ścianek GK (np. jako słupek), na których ma się część konstrukcji trzymać.
Konstrukcję obrabiasz sobie płytą i masz gotowy pawlacz. Nawet bym tego nie spawał, tylko dla uproszczenia na śruby poskręcał (chociaż można to tak rozwiązań, żeby się tylko wsuwało w odpowiednie otwory - tak zrobiłem antresolę - i będzie sztywno, skakał po tym nie będziesz).

Inna sprawa, że znajomy zrobił ściankę GK (około 7-10cm grubości, wydzielająca aneks kuchenny), w której dał dodatkowe wzmocnienia (gęściej profile do GK). Na niej powiesił szafki kuchenne. Ma małe dziecko, więc stwierdził, że musi przetestować, czy się nie urwie (bo dzieciak prędzej czy później sam na taki pomysł wpadnie) - przy mnie się na tej szafce podciągał. Waży 85kg + waga szafki = ze 100kg na dwóch kołkach wkręconych w GK na stelażu. Szafka nawet nie drgnęła.

Więc jeśli porządnie (gęściej stelaż GK) to wszystko zrobisz to powinno być ok. Ja jednak lubię się zabezpieczać i dałbym wzmocnienia z profili stalowych.

Pozdrawiam
Marcin
Marcin


Wróć do „Zrób to sam - rozwiązania własne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów