pochłaniacz w kuchni

Pomysły na wystrój kuchni, dobór armatury kuchennej i mebli. Porady jak zaprojektować funkcjonalną, oryginalną kuchnię. Radzimy jakie dobrać meble kuchenne, sprzęt AGD oraz odpowiedni zlewozmywak. Nowości dotyczące trendów w aranżacji przestrzeni kuchennej.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mariusuk
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2009, 21:42
pochłaniacz w kuchni

autor: mariusuk » 16 gru 2009, 0:29

witam mam pytanie nie mam komina wentylacyjnego w kuchnia nad kuchenka chcialbym zamontowac pochlaniacz czy jak wykuje w scianie dziuure i puszcze rure pionowo nad dach podlacze do tego pochlaniacz zda to swoje zadanie?co o tym myslicie?

kielo
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:34
Lokalizacja: małopolska-Podhale
Re: pochlaniacz w kuchni

autor: kielo » 17 gru 2009, 21:44

Na pewno lepiej zrobić tak niż jak niektórzy mają pochłaniacz tylko na filtr i zero jakiego podłączenia do komina wentylacyjnego
Pozdrowienia

Liber
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 351
Rejestracja: 20 kwie 2009, 14:03
Lokalizacja: CHEŁM
Re: pochlaniacz w kuchni

autor: Liber » 18 gru 2009, 21:57

mariusuk pisze:witam mam pytanie nie mam komina wentylacyjnego w kuchnia nad kuchenka chcialbym zamontowac pochlaniacz czy jak wykuje w scianie dziuure i puszcze rure pionowo nad dach podlacze do tego pochlaniacz zda to swoje zadanie?co o tym myslicie?


Jasne - wykonaj wentylację na zewnątrz. Pochłaniacze nie zdają egzaminu. Pochłaniają tłuszcze , a nie pochłaniają zapachów. Zapachy wentylator rozgania po całym domu.
LIBER

Liber
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 351
Rejestracja: 20 kwie 2009, 14:03
Lokalizacja: CHEŁM
Re: pochlaniacz w kuchni

autor: Liber » 28 gru 2009, 19:37

Liber pisze:
mariusuk pisze:witam mam pytanie nie mam komina wentylacyjnego w kuchnia nad kuchenka chcialbym zamontowac pochlaniacz czy jak wykuje w scianie dziuure i puszcze rure pionowo nad dach podlacze do tego pochlaniacz zda to swoje zadanie?co o tym myslicie?


Jasne - wykonaj wentylację na zewnątrz. Pochłaniacze nie zdają egzaminu. Pochłaniają tłuszcze , a nie pochłaniają zapachów. Zapachy wentylator rozgania po całym domu.


W sumie - jakich byś nie zastosował rodzai pochłaniaczy czy wentylacji - zapachów nie zatrzymasz - zawsze się rozejdą po pomieszczeniu. Chodzi tylko o wychwycenie jak największej ilości oparów z garów podczas gotowania czy smażenia. Całkowitej likwidacji oparów czy zapachów nie wyeliminujesz żadną wentylacją i żadnymi pochłaniaczami - oczywiście podczas gotowania. Można tylko je zmniejszyć lub przyspieszyć i oczyścić powietrze.
LIBER

tejser
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:22
Re: pochłaniacz w kuchni

autor: tejser » 27 sty 2010, 11:29

Myślę, że to całkiem niezły pomysł. Problemem może być poziom zimna - tzn taka bezpośrednia wentylacja będzie chyba strasznie dużo zimna wpuszczała. Generalnie zwykle są podwójne przewody kominowe - jeden z nich służy do podłączenia wentylacji.
Ale wydaje mi się, że w ostateczności możesz zrobić tak, jak piszesz. Powodzenia!

samouk
Re: pochłaniacz w kuchni

autor: samouk » 27 sty 2010, 21:15

mariusuk pisze:witam mam pytanie nie mam komina wentylacyjnego w kuchnia nad kuchenka chcialbym zamontowac pochlaniacz czy jak wykuje w scianie dziuure i puszcze rure pionowo nad dach podlacze do tego pochlaniacz zda to swoje zadanie?co o tym myslicie?


Pomysł niezły, ale:
1. W kuchni musi być jeden STAŁY otwór wentylacyjny o określonym w przepisach przekroju. Jest to wymóg BEZPIECZEŃSTWA. Okap może być podłączony tylko do DODATKOWEGO kanału
2. jeśli to zrobisz pojedynczą rurą, to w taką pogodę, jaką mamy teraz udręką będą spływające skropliny z powrotem do okapu nadkuchennego. Trzeba zrobić na wejściu w ścianę "syfon", aby te skropliny tam się gromadziły i z czasem odparowywały
3. trzeba zapewnić dopływ sporej ilości świeżego powietrza (i to nie wystarczy zwykły nawiewnik w oknie). Ja wykonam niedługo u siebie zamykany nawiewnik (tuż nad kuchenką), aby skrócić obieg powietrza. Jeśli nie będzie nawiewnika, to wentylator będzie wyciągał powietrze skąd się tylko da

Pozdr.
Jerzy

samouk
Re: pochłaniacz w kuchni

autor: samouk » 27 sty 2010, 22:31

Post Scriptum:
Oczywiście - jeśli WYCIĄG NADKUCHENNY, to BEZ POCHŁANIACZA!
I jeszcze raz (bo to ważne!): musisz wykuć obok stały kanał wentylacyjny w określonej (w Prawie Budowlanym) odległości od sufitu.

Jerzy

wazny
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 13 sty 2010, 9:43
Re: pochłaniacz w kuchni

autor: wazny » 28 sty 2010, 18:16

samouk pisze:Post Scriptum:
Oczywiście - jeśli WYCIĄG NADKUCHENNY, to BEZ POCHŁANIACZA!
I jeszcze raz (bo to ważne!): musisz wykuć obok stały kanał wentylacyjny w określonej (w Prawie Budowlanym) odległości od sufitu.

Jerzy


Jaka to ma być odległosc od sufitu jeśli mozna wiedzieć

samouk
Re: pochłaniacz w kuchni

autor: samouk » 28 sty 2010, 22:12

[quote="wazny]Jaka to ma być odległosc od sufitu jeśli mozna wiedzieć[/quote]

Rzecz w tym, że podczas niedawnego przeglądu kominiarz zwrócił mi uwagę, że jego zdaniem kratka wentylacyjna w mojej kuchni znajduje się zbyt blisko sufitu. W tej chwili nie pamiętam, ile wg niego miało to być, ale chyba minimum 20 cm(?). Powoływał się na Prawo Budowlane. Po twoim pytaniu zajrzałem do Rozporządzenia Min. Infrastruktury z dn. 12 lutego 2002 r. i jakoś nic na ten temat nie znalazłem. Może ten wymóg jest ulokowany gdzieś indziej? Teraz myślę , że może jego uwaga wynikała z jakichś zaleceń wewnętrznych, a dla dodania powagi powołał się na Prawo Budowlane. Tak to jest, gdy nie ma się tych przepisów pod ręką wtedy, gdy to potrzebne.
Ale dzięki za dociekliwość! Będę dalej szukał.

Pozdr.
Jerzy

wazny
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 13 sty 2010, 9:43
Re: pochłaniacz w kuchni

autor: wazny » 28 sty 2010, 22:22

samouk pisze:[quote="wazny]Jaka to ma być odległosc od sufitu jeśli mozna wiedzieć[/quote]

Rzecz w tym, że podczas niedawnego przeglądu kominiarz zwrócił mi uwagę, że jego zdaniem kratka wentylacyjna w mojej kuchni znajduje się zbyt blisko sufitu. W tej chwili nie pamiętam, ile wg niego miało to być, ale chyba minimum 20 cm(?). Powoływał się na Prawo Budowlane. Po twoim pytaniu zajrzałem do Rozporządzenia Min. Infrastruktury z dn. 12 lutego 2002 r. i jakoś nic na ten temat nie znalazłem. Może ten wymóg jest ulokowany gdzieś indziej? Teraz myślę , że może jego uwaga wynikała z jakichś zaleceń wewnętrznych, a dla dodania powagi powołał się na Prawo Budowlane. Tak to jest, gdy nie ma się tych przepisów pod ręką wtedy, gdy to potrzebne.
Ale dzięki za dociekliwość! Będę dalej szukał.

Pozdr.
Jerzy[/quote]


Pytam bo sam na wiosne musze wykuć wentylacje i niewiem zbytnio jaka odległość,ale myślałem 15-20 cm. od sufitu

samouk
Re: pochłaniacz w kuchni

autor: samouk » 28 sty 2010, 22:45

[quote="wazny]Pytam bo sam na wiosne musze wykuć wentylacje i niewiem zbytnio jaka odległość,ale myślałem 15-20 cm. od sufitu[/quote]

Coraz bardziej myślę, że ten kominiarz po prostu "ściemniał" w sprawie ODLEGŁOŚCI od sufitu. W wymienionym przeze mnie Rozporządzeniu (paragraf 140 p.5) podano MINIMALNY przekrój kanału wentylacyjnego: 0,016 m2 (najmniejszy wymiar przekroju: 11 cm). I tego się trzymaj!

Pozdr.
Jerzy

wazny
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 13 sty 2010, 9:43
Re: pochłaniacz w kuchni

autor: wazny » 28 sty 2010, 22:49

samouk pisze:[quote="wazny]Pytam bo sam na wiosne musze wykuć wentylacje i niewiem zbytnio jaka odległość,ale myślałem 15-20 cm. od sufitu[/quote]

Coraz bardziej myślę, że ten kominiarz po prostu "ściemniał" w sprawie ODLEGŁOŚCI od sufitu. W wymienionym przeze mnie Rozporządzeniu (paragraf 140 p.5) podano MINIMALNY przekrój kanału wentylacyjnego: 0,016 m2 (najmniejszy wymiar przekroju: 11 cm). I tego się trzymaj!

Pozdr.
Jerzy[/quote]


Pustaki wentylacyjne mam fi 150 tak więc myśle że taka średnica powinna wystarczyć

samouk
Re: pochłaniacz w kuchni

autor: samouk » 28 sty 2010, 22:56

wazny pisze: Pustaki wentylacyjne mam fi 150 tak więc myśle że taka średnica powinna wystarczyć


Z powodzeniem (aż nadto)!

Pozdr.
Jerzy


Wróć do „Kuchnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów